Zeki Müren’in Nişanlısı Nigar Uluerer

Uluerer, Zeki Müren’in kanatları altında sanatını icra eden ender/şanslı birkaç hanım sanatçı arasındaydı.

Zeki Müren’in Nişanlısı Nigar Uluerer

Nigar Uluerer, Zeki Müren gibi Bursa doğumluydu. Nüfus kayıtlarına göre, Müren’den 5 yaş büyüktü. Türk sanat müziği solistiydi. Söylediği şarkılar kadar, iri göğüsleriyle tanındı. Hemen her konserinden sonra kısa süre oryantal oynar, izleyicilerinin/dinleyicilerinin gönlünü alırdı. Uluerer, Zeki Müren’in kanatları altında sanatını icra eden ender/şanslı birkaç hanım sanatçı arasındaydı. Aynı sahneyi hiç paylaşmasalar da, Müren’in desteğini hep yanında/arkasında hissetti. Çok yakınında bulundu, sırlarına ortak oldu, hatta elinden geldiğince korumaya çalıştı. Uluerer, Zeki Müren’in kamuoyunca az bilinen, biricik ‘nişanlı’sıydı.  

‘Ben, Zeki'yle çok yakındım. O'nu kadınların ilgisinden kurtarmak için nişanlanacak kadar,’ diye övünmeye başlayacak ve nişanlanma hikâyesini anlatacaktı: ‘İstanbul'da Gülizar Gazinosu'nda program yaparken, Zeki telefonla aradı. Sözleşmemi bitirmeme iki gün vardı. O sırada Çankırı'da askerlik görevini yapıyordu. ‘Nigoş, hemen buraya gel, sana çok ihtiyacım var,’ dedi. Sonra başına gelenleri sıraladı: ‘Buranın önde gelen isimlerinden birinin karısı durmadan beni taciz ediyor. Yemeklerde masa altından elimi tutmaya çalışıyor. Duyulursa perişan olurum. Beni kurtar,’ diye yardım istedi. Kadından kurtulması için Zeki ile uydurma bir törenle nişanlandık.’

Zeki Müren, Uluerer ile dostluğunu tam 35 yıl sürdürdü. Müren iş ile arkadaşlığı ayrı tutardı. İşine kimseyi karıştırmazdı. Son derece disiplinli, vefalı ve dirayetliydi. Özel hayatını sır gibi saklardı; sanat yaşamının önüne geçmesine izin vermezdi.

Nigar Uluerer hayatının 39 senesini İstanbul/Yeniköy’de geçirdi. Sık sık turnelere çıktı; değişik şehirlerde müzik hayatını sürdürdü, ama hep aynı şehre döndü. Son 30 yılında ise Bodrum’a yerleşti. Bağla Koyu’na dönük iki köy evi satın aldı; restore ettirdi ve kendini emekliye ayırdı. Bodrum’da görüştüğü bir gazeteciye, anılarını kaleme aldığını, kitabının pekçok ünlünün bilinmeyen sırlarını gün yüzüne çıkaracağını söyledi. Ani ölümü ile Yıldızlar Da Söner adını verdiği anılarının akibeti merak konusu oldu. Uluerer, Gümbet Karaburgaz Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Ali Hikmet İnce yazdı.

15 October 2018 22:29
1,358 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Fareler Saklambaç Oynamayı Seviyor

Alman bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada, farelerin saklambaç oynamayı sevdiği, yakalandıklarında/sobelendiklerinde ise sevinip kıkırdadıkları belirlendi.

Zeki İnsanlar Daha Kolay Kandırılıyor

İlginç araştırma, ABD’deki Güney Kaliforniya Üniversitesi’nce yapıldı.

Zeki Müren Adnan Şenses’i Dövdürmüş, Hatta…

Şenses’in anlatımına/kanaatine göre, sahnelerin sanat güneşi göründüğü gibi kibar değildi. Acımasız ve gaddardı.

‘Ezilenden Yana’ Bir Baba: Dündar Kılıç…

Dündar Kılıç; Türk Mafyası’nın Karadeniz kuşağındandı. Trabzon’un Sürmene ilçesinin Baştımar Köyü nüfusuna kayıtlıydı.

Arayışla Geçen Bir Ömür

Münir Özkul, Bakırköy’lüydü. Orta Sokak’ta oturan, orta halli bir ailenin 3’üncü ve son çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.

2’nci Abdülhamit’ten Pasteur’e Destek

Osmanlı’nın 34. Hükümdarı 2. Abdülhamit, Fransız asıllı mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur'e eğitimden geçirmesi-eğitmesi için 3 Türk öğrenci gönderdi.

Eşeklere Fotoğraflı Nüfus Kâğıdı

Türkiye’deki eşeklere ve atlara fotoğraflı nüfus kâğıdı çıkartmak zorunlu hale ge(tiri)ldi.

Marilyn Monroe’yu Ben Öldürdüm

41 yıl CIA’ya çalıştığını açıklayan Normand Hodges, Marilyn Monroe’nun da dahil olduğu 37 kişiyi öldürdüğünü ya da öldürülmesine yardım ettiğini iddia etti.

Keskin Nişancı Türk Kızı

Teğmen Ziba Paşa Kızı Ganiyeva (1923-2010), Azerbaycan Türkü bir baba ile Özbekistan Türkü bir annenin kızı olarak Taşkent’te dünyaya geldi.

Kapısının Eşiği Öpülen Güzel Kadın

Ataç, Ankara’da güzel/edebiyat dostu bir kadına gönlünü kaptırmıştı. Kadının tayini çok geçmeden Konya’ya çıkmıştı.

Kocasına Soyadını Veren Şarkıcı

Şükran Ay; evlendikten sonra soyadını değiştirmedi. Hattâ ısrarını bir adım ileri götürüp kocasının da kendi soyadını almasını istedi.

‘Acıların Kadını’ Bergen’in Bol Acılı Öyküsü

Rivayete göre, babası, kızının şarkıcılık yapmasına rıza göstermemişti. Hasta yatağında, ölümün eşiğinde, ‘Belgin şarkıcı olursa, iki yakası bir araya gelmesin,’ diye beddua etmişti.

Garipler Mezarlığında Bir Dansöz

Özcan Tekgül, 1950-1970 arasında sahnede, gazinoda, tiyatroda ve sinemada bir kasırgaydı. Sarı uzun saçlı, yeşil gözlü, hafif balık etli kadın, ‘ateş dansı’ ile seyredenlerini büyülüyordu.

Diğer Tarih Haberleri

CIA; Kuzey Kore Lideri Kim’in Evine Girmiş

İddia; Wall Street Journal gazetesinde yayınlandı. CIA; Kuzey Kore Devlet Başkanı’nı dinlemek için üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ı kullandı.

Ölüm İlanınızda Yarı Yarıya İndirim

Vakit Gazetesi’nin sahibi Halil Lütfi Dördüncü; cimriliğiyle maruftu. Moliere’nin tanımladığı gibi; ‘Selâm verdim!’ demez; ‘Selâm aldım!’ derdi.

Otomobil Kullanan Fareler

ABD’de yapılan araştırmada, yemek ve şekerli yiyeceklerle ödüllendirilen fareler, oyuncak otomobilleri başarıyla sürdü

Başbakan’a Dans Dersi Veren Ünlü Komedyen

Yeşilçam’ın ünlü ismi, komedyen Öztürk Serengil’in DP’li Başbakan Adnan Menderes’e dans dersleri verdiğini çok dar bir çevre bilirdi.

Putin’in KGB Sicili: ‘Devlet Başkanı Olabilir!’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in KGB tarafından tutulan şahsi sicil dosyası üzerindeki ‘gizlilik zırhı’ kaldırıldı ve incelemeye/sergilenmeye açıldı.

Milletvekili Marketten Sandviç Çaldı

Sloven Milletvekili Darij Krajcic; girdiği marketten aldığı sandviçin parasını ödemedi.

Kenan Evren, Ahu Tuğba’ya Aşıkmış

Yeşilçam’ın ünlü ismi Ahu Tuğba; 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in kalbini çalmış. Evren; cesaretini toplayıp aşkını ilan etmiş…