Zeki Müren’in Nişanlısı Nigar Uluerer

Uluerer, Zeki Müren’in kanatları altında sanatını icra eden ender/şanslı birkaç hanım sanatçı arasındaydı.

Zeki Müren’in Nişanlısı Nigar Uluerer

Nigar Uluerer, Zeki Müren gibi Bursa doğumluydu. Nüfus kayıtlarına göre, Müren’den 5 yaş büyüktü. Türk sanat müziği solistiydi. Söylediği şarkılar kadar, iri göğüsleriyle tanındı. Hemen her konserinden sonra kısa süre oryantal oynar, izleyicilerinin/dinleyicilerinin gönlünü alırdı. Uluerer, Zeki Müren’in kanatları altında sanatını icra eden ender/şanslı birkaç hanım sanatçı arasındaydı. Aynı sahneyi hiç paylaşmasalar da, Müren’in desteğini hep yanında/arkasında hissetti. Çok yakınında bulundu, sırlarına ortak oldu, hatta elinden geldiğince korumaya çalıştı. Uluerer, Zeki Müren’in kamuoyunca az bilinen, biricik ‘nişanlı’sıydı.  

‘Ben, Zeki'yle çok yakındım. O'nu kadınların ilgisinden kurtarmak için nişanlanacak kadar,’ diye övünmeye başlayacak ve nişanlanma hikâyesini anlatacaktı: ‘İstanbul'da Gülizar Gazinosu'nda program yaparken, Zeki telefonla aradı. Sözleşmemi bitirmeme iki gün vardı. O sırada Çankırı'da askerlik görevini yapıyordu. ‘Nigoş, hemen buraya gel, sana çok ihtiyacım var,’ dedi. Sonra başına gelenleri sıraladı: ‘Buranın önde gelen isimlerinden birinin karısı durmadan beni taciz ediyor. Yemeklerde masa altından elimi tutmaya çalışıyor. Duyulursa perişan olurum. Beni kurtar,’ diye yardım istedi. Kadından kurtulması için Zeki ile uydurma bir törenle nişanlandık.’

Zeki Müren, Uluerer ile dostluğunu tam 35 yıl sürdürdü. Müren iş ile arkadaşlığı ayrı tutardı. İşine kimseyi karıştırmazdı. Son derece disiplinli, vefalı ve dirayetliydi. Özel hayatını sır gibi saklardı; sanat yaşamının önüne geçmesine izin vermezdi.

Nigar Uluerer hayatının 39 senesini İstanbul/Yeniköy’de geçirdi. Sık sık turnelere çıktı; değişik şehirlerde müzik hayatını sürdürdü, ama hep aynı şehre döndü. Son 30 yılında ise Bodrum’a yerleşti. Bağla Koyu’na dönük iki köy evi satın aldı; restore ettirdi ve kendini emekliye ayırdı. Bodrum’da görüştüğü bir gazeteciye, anılarını kaleme aldığını, kitabının pekçok ünlünün bilinmeyen sırlarını gün yüzüne çıkaracağını söyledi. Ani ölümü ile Yıldızlar Da Söner adını verdiği anılarının akibeti merak konusu oldu. Uluerer, Gümbet Karaburgaz Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Ali Hikmet İnce yazdı.

15 October 2018 22:29
1,882 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Bir Sevda Masalı: Rahşan İle Bülent

Ecevit çifti, Bülent Bey’in sınıf arkadaşı, gazeteci/yazar Altemur Kılıç’ın kaleme aldığı piyesin sahneye konulma aşamasında tanıştı. Bülent Ecevit, Rahşan (Aral) Ecevit’i ilk görüşte beğendi ve sevdi.

Fareler Saklambaç Oynamayı Seviyor

Alman bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada, farelerin saklambaç oynamayı sevdiği, yakalandıklarında/sobelendiklerinde ise sevinip kıkırdadıkları belirlendi.

Zeki İnsanlar Daha Kolay Kandırılıyor

İlginç araştırma, ABD’deki Güney Kaliforniya Üniversitesi’nce yapıldı.

Zeki Müren Adnan Şenses’i Dövdürmüş, Hatta…

Şenses’in anlatımına/kanaatine göre, sahnelerin sanat güneşi göründüğü gibi kibar değildi. Acımasız ve gaddardı.

Arayışla Geçen Bir Ömür

Münir Özkul, Bakırköy’lüydü. Orta Sokak’ta oturan, orta halli bir ailenin 3’üncü ve son çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.

2’nci Abdülhamit’ten Pasteur’e Destek

Osmanlı’nın 34. Hükümdarı 2. Abdülhamit, Fransız asıllı mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur'e eğitimden geçirmesi-eğitmesi için 3 Türk öğrenci gönderdi.

Eşeklere Fotoğraflı Nüfus Kâğıdı

Türkiye’deki eşeklere ve atlara fotoğraflı nüfus kâğıdı çıkartmak zorunlu hale ge(tiri)ldi.

Marilyn Monroe’yu Ben Öldürdüm

41 yıl CIA’ya çalıştığını açıklayan Normand Hodges, Marilyn Monroe’nun da dahil olduğu 37 kişiyi öldürdüğünü ya da öldürülmesine yardım ettiğini iddia etti.

Keskin Nişancı Türk Kızı

Teğmen Ziba Paşa Kızı Ganiyeva (1923-2010), Azerbaycan Türkü bir baba ile Özbekistan Türkü bir annenin kızı olarak Taşkent’te dünyaya geldi.

Kapısının Eşiği Öpülen Güzel Kadın

Ataç, Ankara’da güzel/edebiyat dostu bir kadına gönlünü kaptırmıştı. Kadının tayini çok geçmeden Konya’ya çıkmıştı.

Kocasına Soyadını Veren Şarkıcı

Şükran Ay; evlendikten sonra soyadını değiştirmedi. Hattâ ısrarını bir adım ileri götürüp kocasının da kendi soyadını almasını istedi.

‘Acıların Kadını’ Bergen’in Bol Acılı Öyküsü

Rivayete göre, babası, kızının şarkıcılık yapmasına rıza göstermemişti. Hasta yatağında, ölümün eşiğinde, ‘Belgin şarkıcı olursa, iki yakası bir araya gelmesin,’ diye beddua etmişti.

Garipler Mezarlığında Bir Dansöz

Özcan Tekgül, 1950-1970 arasında sahnede, gazinoda, tiyatroda ve sinemada bir kasırgaydı. Sarı uzun saçlı, yeşil gözlü, hafif balık etli kadın, ‘ateş dansı’ ile seyredenlerini büyülüyordu.

Diğer Tarih Haberleri

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Ayasofya’ya Fahişe Sokanlar

Ortodoks Hıristiyanların da kutsal mekânı Ayasofya, tarihinin en büyük zulmünü yine aynı dinin mensuplarından gördü. Katolik askerlerden oluşan Haçlı Ordusu, Konstantinopolis’in ve mabedin bütün zenginliklerini yağmaladı. Kutsal mekana fahişe(ler) soktu, çırılçıplak dans ettirdi ve alem yaptı.

Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Bütün bilinen ve söylenilenin aksine devletin kayıtlarında Ayasofya her zaman ‘cami’ olarak yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1988’de bir imam hatip bile atadı.

Yıldırım Önal Gazetecileri Sevmezdi

Magazin muhabirleri Önal’ın sanatçı kişiliğini, sanatındaki üstün başarısını dikkate almazdı. Daha çok da özel yaşantısını kaleme alır, alkol alışkanlığını sıkça tekrarlamayı yeğlerdi.

Köseleden Yapılmış 2 Bin Yıllık Oyuncak Fare

2 bin yıllık antika buluntular içerisinde köseleden yapılmış 13 santim uzunluğunda 3 santim genişliğindeki oyuncak fare ilgi çekti.

Barack Obama, Trump’ın Telefonlarını Dinletmiş

ABD Başkanı Donald Trump, 2016’daki başkanlık seçimi çalışmalarında şahsi telefonlarının dinlendiğini iddia etti.