Uçan Gülümseyen Balina

Gülümseyen balinaya benzeyen, dünyanın en büyük kargo uçağı Beluga XL ilk deneme uçuşunu başarıyla tamamladı.

Uçan Gülümseyen Balina

Gülümseyen balinaya benzeyen, dünyanın en büyük kargo uçağı Beluga XL ilk deneme uçuşunu başarıyla tamamladı. Fransa’nın güneyindeki Toulouse Blagnac Havaalanı’ndan kalan dev kargo uçağının ilk test uçuşu 4 saat 11 dakika sürdü.

Avrupalı üretici Airbus’ın en yeni/büyük dev nakliye uçağı, Beluga XL’nin ilk test uçuşunu çoğunluğu firma - yaklaşık! - çalışanı 10 bin kişi izledi. Uçağın kokpitinde Kaptan Pilot Christophe Cail, Yardımcı Pilotlar Bernardo Saez ile Benito Hernandez ve Uçuş Mühendisi Jean Michel Pin yer aldı. Beluga XL; yaklaşık 10 ay sürecek toplam 600 saatlik test uçuşu gerçekleştirecek.

Balinaya benzerliğiyle dikkati çeken Beluga XL, tek seferde 53 ton yük taşıyabiliyor. Uçak 63 metre uzunluğunda, kuyruk genişliği 60 metre ve yerden yüksekliği de 16 metre. Dev kargo 170 ton ağırlığında. 227 ton ağırlıkla havalanabiliyor. Airbus’ın Beluga XL’ı, indirilmiş kokpiti, otomatik kargo bölmesi, arka ve kuyruk bölümün de geliştirilen yeni elemanlarıyla dikkat çekiyor.

Beluga XL’nin seri üretimine 2019’da geçilmesi ve her uçağın 350 milyon dolara mal olması bekleniyor. 

Ali Hikmet İnce derledi ve yazdı.

12 August 2018 13:22
315 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Geceleri Yalnız Yatamayan Cumhurbaşkanı

Endonezya’nın kurucu cumhurbaşkanı farklı bir adamdı: Diplomatik sıkıntı yaratan-yaratabilen bazı istekleri olurdu.

İran Şahı, Çağlayangil’e Darbeyi Haber Verdi

İki ay sonra, 12 Mart 1971’de, Türk Ordusu meşhur muhtırayı verdi ve hükümetin istifasını istedi. Şah’ın verdiği önemli bilgi doğru çıkmıştı.

Hindistan’da Etek Giymek Yasak

Hindistan Kültür Bakanlığı, ülkeyi ziyarete gelen bayan turistlerin etek giymelerini yasakladı.

Evde Ölmek Yasak

Fransa’nın kuzeyindeki Laigneville Belediyesi, evde ölmeyi yasakladı.

Diğer Dünya Haberleri

150 Milyon Dolarlık Dev İnci

Balıkçılık yaparak hayatını kazanan adam, çıpasına takılan 34 kilogramlık dev inciyi 10 yıl yatağının altında ‘uğur getirsin!’ diye sakladı.

Kuş Beslemek, Köpek Gezdirmek Yasak

İran'da açık alanlarda köpek gezdirmek; Tayland'da parklardaki kuşları beslemek yasaklandı. Uymayanlara para ve hapis cezası verilecek.

En Lezzetli Ama En Pahalı Çikolata

Çikolataların kilogramı 12 bin ABD dolarından alıcı buluyor.

Eski Bakanlara Kelaynak Muamelesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde hükümet, eski başbakanların ve bakanların lüks hayat standartlarını güvence altına alan ve yeni maddi imtiyazlar tanıyan iki kararnameyi yürürlüğe soktu.

Trump’a Benzeyen Oyuncak Ayılar

ABD Başkanı Donald Trump oyuncak üreticilerine de ilham kaynağı oldu.

12 Yıl İnsan Burnunda Bekleyen Yüzük

Abigail Thompson (2O) adlı güzellik uzmanı hanım, 12 yıl önce kaybettiği ve bulamadığı için de çok üzüldüğü babasının hediyesi yüzüğüne kavuştu.

1.1 Milyon Dolarlık Özel Viski

Açık artırmaya telefonla katılan ve adının açıklanmasına izin vermeyen, Çinli olduğu sanılan iş adamı tarafından tam 1.1 milyon ABD dolarına alındı.