Türkeş’in Planladığı Öcalan Operasyonları

Türkeş’in gündeminden terör örgütü PKK hiç düşmemişti. PKK güçlenirse Türkiye zor durumda kalabilir; Ortadoğu coğrafyasında sözde bir Kürt devleti bile kurulabilirdi.

Türkeş’in Planladığı Öcalan Operasyonları

Rahmetli Alparslan Türkeş farklı bir siyasî liderdi; diğer siyasî partilerin genel başkanlarına benzemezdi. TBMM’de veya hükümette olsun ya da olmasın, Türkiye’nin önemli/hayati sorunlarıyla derinlemesine ilgilenir; görüş ve düşüncelerini ilgililere yazılı/sözlü ulaştırırdı. Bazen de çok mühim millî meselelerde kimseye haber vermeden icraata geçerdi.

Türkeş’in gündeminden terör örgütü PKK hiç düşmemişti. PKK güçlenirse Türkiye zor durumda kalabilir; Ortadoğu coğrafyasında sözde bir Kürt devleti bile kurulabilirdi. Oluşumun engellenmesi için PKK’nin lider kadroları, özellikle de Abdullah Öcalan ortadan kaldırılmalıydı. Türkeş, Öcalan’ın ölü ya da diri yakalanması için iki operasyonel plan geliştirdi. Planlarda başat rolü Ülkücüler üstlenecekti. 

Bir gün, V.K. adlı, Türkeş’in eskiden beri tanıyıp güvendiği Ülkücü genç MHP Genel Merkezi’ne çağrıldı. Türkeş ile 45 dakikaya yakın görüştü. Görüşmenin odak noktası: Öcalan’ın Şam’da kaldığı evden derdest edilip ülkeye getirilmesiydi. Getirmek mümkün olmazsa, PKK lideri infaz edilecekti. APO’ya operasyon için kurulacak ekibin elemanları da ser verip sır vermeyecek kişilerden seçilecekti. Türkeş, V.K.’ya tam yetki verdi; konunun aralarında kalmasını istedi. 

V.K. yanına iki arkadaşını aldı. Her ikisi de son derece güvenilirdi; ateşli silâhlar konusunda da uzmandı. Ekip dikkat çekmemek için iki grup halinde Şam’a ulaştı ve istihbarat çalışmasına girişti. Çok geçmeden PKK lideri Öcalan’ın kaldığı ev belirlendi; sözde liderin günlük rutini dikkatle incelemeye alındı. Tam operasyon için düğmeye basılacaktı ki, beklenmedik gelişme yaşandı. Kalabalık bir grup Suriyeli görevli APO’nun evini ablukaya aldı; çok sıkı koruma günlerce değişmedi. Operasyon ekibi daha fazla kalmanın yararsızlığını dikkate alarak ülkeye döndü. Türkiye’ye girdiklerinde Öcalan’la ilgili operasyon haberlerinin basına yansıdığını/sızdırıldığını  gördüler. Haberlerde, Özel Harekât Dairesi’nin en uzman elemanlarından oluşan 4 ayrı timin Öcalan’ı vurmak için harekete geçtiği, bilgisi vardı. Türk basınında çıkan operasyon haberleri üzerine, Suriye yetkililerinin APO’yu daha sıkı koruma altına aldıkları da ortaya çıktı. Devletin ve Türkeş’in planladığı operasyonlar aynı zamana denk gelmişti.

Türkeş’in APO’nun Türkiye’ye getirilmesine ilişkin ikinci teşebbüsü 1994’de gerçekleşti. Adı açıklanmayan bir MHP yetkilisi veya ülkücü, Suriye İç İstihbarat Başkanı’nın yeğeniyle bağlantı kurdu. Yeğen, 10 milyon ABD doları istiyordu. Para konusu halledilirse, Öcalan Türkiye sınırları içinde teslim edilebilirdi. MHP’nin parası yoktu; durum resmî bir yazıyla Başbakanlık’a iletildi. Ama hiçbir cevap alınamadı. MHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Rıza Müftüoğlu’na göre, MHP’nin Öcalan’a operasyon yapması isten(il)memişti.

Müftüoğlu, Derin Sayfalarıyla Milliyetçi Hareket adlı kitabıyla perde gerisinde kalmış birçok önemli olayı kamuoyunun öğrenmesini sağladı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

8 December 2018 18:32
1,401 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Türkeş; Menderes’in İdamına Karşı Çıktı

Türkeş’e göre; Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği idam hükümleri tadil edilerek hafifletme cihetine gidilmeliydi.

Türkeş, Erbakan’ı Milletvekili Yapmak İstemişti

Necmettin Erbakan, yakın çevresine ve şeyhi Mehmet Zahit Kotku’ya danıştı. Kotku, siyasetten uzak durmasını tavsiye edince, listeden adını sildirdi, adaylık önerisini geri aldı.

Said Nursi’nin Mezarının Son Şahidi

Nur Cemaati’nin ya da halk arasındaki yaygınlık adı ile Nurculuk akımının kurucusu-lideri Said Nursi’nin kayıp mezarı ile ilgili son bilgileri, MBK Üyesi Ahmet Er vermişti.

İnsan Yüzlü Köpek Balığı Yavrusu

Abdullah Nuren (48) adlı balıkçı, yakaladığı köpek balığını temizlerken hayatının sürprizi ile sarsıldı.

Ata’nın Manevi Kızı Ürdün Prensesi Olacaktı

Ailesi, kızlarının öğrenci ve çok küçük yaşta oluşunu ileri sürüp, evlenme isteğini kibarca geri çevirdi.

4 Boynuzlu Koçlar

Amerika’nın Utah ve Nevada eyaletlerinde koruma altına alınan ve özel bir çiftlikte beslenen 4 boynuzlu koçlar görenlerin ilgisini çekiyor.

Ölü Kadın İdam Edildi

Zahra İsmaili adlı kadın kalp krizinden öldükten sonra kayın validesinin isteği ve ısrarı üzerine idam sehpasında asıldı.

İran Şahı Pehlevi’nin Kayıp Mumyası

ABD’de yaşayan torunu Rıza Pehlevi, dedesinin mumyasına DNA testi yapılmasını ve belli bir mezara defnedilmesini istedi.

Türk Mukavemet Teşkilâtı’nın Bilinmeyenleri

Örgütün sivil kanadı, 27 Temmuz 1957’de, Burhan Nalbantoğlu, Rauf Denktaş ve Kemal Tanrısevdi tarafından oluşturuldu. İlk çekirdek kadroda Dr. Fazıl Küçük’e yer verilmemişti.

Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhurbaşkanı Adayı

Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk başbakanımız, ilk cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Paşa, kendisinden sonra aynı makama Mareşal Fevzi Çakmak’ın gelmesinin uygun olacağını söylemişti.

Derin Dondurucuda 18 Yıl Saklanan Ceset

Jasmina Dominic adlı kayıp kadın, 18 yıl sonra, kız kardeşinin köy evindeki derin dondurucunun içinden çıktı.

Hareketsiz Yaşam Sigara Kadar Zararlı

İngiltere’de 2 üniversitenin ortak araştırmasında, hareketsiz yaşam şartları ve ofislerde oturarak çalışmanın önemli hastalıklara yol açtığı belirlendi.

Kara Kalın Kaşlı Manken

Sophia Hadjipanteli (21) adlı manken; kaşlarını aldırtmayarak/inceltmeyerek geçerli güzellik standartlarına karşı çıkıyor.

Said Nursi’nin Mezarının Son Şahidi

Nur Cemaati’nin ya da halk arasındaki yaygınlık adı ile Nurculuk akımının kurucusu-lideri Said Nursi’nin kayıp mezarı ile ilgili son bilgileri, MBK Üyesi Ahmet Er vermişti.

Diğer Tarih Haberleri

Churchill’in Ayakkabısına Ve Bardağına 58 Bin Sterlin

İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill’in evinde giydiği kadife ayakkabıları 40 bin sterline, su bardağı da 18 bin sterline satıldı.

Hitler'in Klozet Kapağına 18 Bin Dolar

Adolf Hitler’in Bavyera Alpleri’ndeki özel sığınağında kullandığı klozetin kapağı 18.750 dolara satıldı.

Altın Dilli Mumya

Taposiris Magna Antik Kenti’neki arkeolojik çalışmalarda, 2 bin yıllık altın dilli mumya ortaya çıkarıldı.

‘Kaset’ Babasını Yitirdi

Portatif kaseti üretip/geliştirip müziği kolay erişilebilir hale getiren Hollandalı mühendis Lou Ottens 94 yaşında hayatını yitirdi.

Kaybolan Cüzdan 54 Yıl Sonra Bulundu

Paul Grishan (91) adlı emekli askeri meteorolog, 53 yıl önce kaybettiği cüzdanına kavuştu. Sevincini, ‘Sadece havaya uçtum. Gerisini hatırlamıyorum,’ diye belirtti.

Tabutunun Tahtasından Baston Yapılan Cadı

Lilias Adie, İskoçya’da ‘büyücülük yaptığı’, ‘cadı’ olduğu iddiasıyla yargılandı. 30 gün uyutulmadı, aç bırakıldı, ağır işkence altında tutuldu. İntihar etmek zorunda bırakıldı. Ölümünden 315 yıl sonra yapılan hata kabul edildi ve özür dilendi.

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.