Türkeş’in Planladığı Öcalan Operasyonları

Türkeş’in gündeminden terör örgütü PKK hiç düşmemişti. PKK güçlenirse Türkiye zor durumda kalabilir; Ortadoğu coğrafyasında sözde bir Kürt devleti bile kurulabilirdi.

Türkeş’in Planladığı Öcalan Operasyonları

Rahmetli Alparslan Türkeş farklı bir siyasî liderdi; diğer siyasî partilerin genel başkanlarına benzemezdi. TBMM’de veya hükümette olsun ya da olmasın, Türkiye’nin önemli/hayati sorunlarıyla derinlemesine ilgilenir; görüş ve düşüncelerini ilgililere yazılı/sözlü ulaştırırdı. Bazen de çok mühim millî meselelerde kimseye haber vermeden icraata geçerdi.

Türkeş’in gündeminden terör örgütü PKK hiç düşmemişti. PKK güçlenirse Türkiye zor durumda kalabilir; Ortadoğu coğrafyasında sözde bir Kürt devleti bile kurulabilirdi. Oluşumun engellenmesi için PKK’nin lider kadroları, özellikle de Abdullah Öcalan ortadan kaldırılmalıydı. Türkeş, Öcalan’ın ölü ya da diri yakalanması için iki operasyonel plan geliştirdi. Planlarda başat rolü Ülkücüler üstlenecekti. 

Bir gün, V.K. adlı, Türkeş’in eskiden beri tanıyıp güvendiği Ülkücü genç MHP Genel Merkezi’ne çağrıldı. Türkeş ile 45 dakikaya yakın görüştü. Görüşmenin odak noktası: Öcalan’ın Şam’da kaldığı evden derdest edilip ülkeye getirilmesiydi. Getirmek mümkün olmazsa, PKK lideri infaz edilecekti. APO’ya operasyon için kurulacak ekibin elemanları da ser verip sır vermeyecek kişilerden seçilecekti. Türkeş, V.K.’ya tam yetki verdi; konunun aralarında kalmasını istedi. 

V.K. yanına iki arkadaşını aldı. Her ikisi de son derece güvenilirdi; ateşli silâhlar konusunda da uzmandı. Ekip dikkat çekmemek için iki grup halinde Şam’a ulaştı ve istihbarat çalışmasına girişti. Çok geçmeden PKK lideri Öcalan’ın kaldığı ev belirlendi; sözde liderin günlük rutini dikkatle incelemeye alındı. Tam operasyon için düğmeye basılacaktı ki, beklenmedik gelişme yaşandı. Kalabalık bir grup Suriyeli görevli APO’nun evini ablukaya aldı; çok sıkı koruma günlerce değişmedi. Operasyon ekibi daha fazla kalmanın yararsızlığını dikkate alarak ülkeye döndü. Türkiye’ye girdiklerinde Öcalan’la ilgili operasyon haberlerinin basına yansıdığını/sızdırıldığını  gördüler. Haberlerde, Özel Harekât Dairesi’nin en uzman elemanlarından oluşan 4 ayrı timin Öcalan’ı vurmak için harekete geçtiği, bilgisi vardı. Türk basınında çıkan operasyon haberleri üzerine, Suriye yetkililerinin APO’yu daha sıkı koruma altına aldıkları da ortaya çıktı. Devletin ve Türkeş’in planladığı operasyonlar aynı zamana denk gelmişti.

Türkeş’in APO’nun Türkiye’ye getirilmesine ilişkin ikinci teşebbüsü 1994’de gerçekleşti. Adı açıklanmayan bir MHP yetkilisi veya ülkücü, Suriye İç İstihbarat Başkanı’nın yeğeniyle bağlantı kurdu. Yeğen, 10 milyon ABD doları istiyordu. Para konusu halledilirse, Öcalan Türkiye sınırları içinde teslim edilebilirdi. MHP’nin parası yoktu; durum resmî bir yazıyla Başbakanlık’a iletildi. Ama hiçbir cevap alınamadı. MHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Rıza Müftüoğlu’na göre, MHP’nin Öcalan’a operasyon yapması isten(il)memişti.

Müftüoğlu, Derin Sayfalarıyla Milliyetçi Hareket adlı kitabıyla perde gerisinde kalmış birçok önemli olayı kamuoyunun öğrenmesini sağladı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

8 December 2018 18:32
561 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Türkeş; Menderes’in İdamına Karşı Çıktı

Türkeş’e göre; Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği idam hükümleri tadil edilerek hafifletme cihetine gidilmeliydi.

Türkeş, Erbakan’ı Milletvekili Yapmak İstemişti

Necmettin Erbakan, yakın çevresine ve şeyhi Mehmet Zahit Kotku’ya danıştı. Kotku, siyasetten uzak durmasını tavsiye edince, listeden adını sildirdi, adaylık önerisini geri aldı.

Said Nursi’nin Mezarının Son Şahidi

Nur Cemaati’nin ya da halk arasındaki yaygınlık adı ile Nurculuk akımının kurucusu-lideri Said Nursi’nin kayıp mezarı ile ilgili son bilgileri, MBK Üyesi Ahmet Er vermişti.

Ata’nın Manevi Kızı Ürdün Prensesi Olacaktı

Ailesi, kızlarının öğrenci ve çok küçük yaşta oluşunu ileri sürüp, evlenme isteğini kibarca geri çevirdi.

4 Boynuzlu Koçlar

Amerika’nın Utah ve Nevada eyaletlerinde koruma altına alınan ve özel bir çiftlikte beslenen 4 boynuzlu koçlar görenlerin ilgisini çekiyor.

Türk Mukavemet Teşkilâtı’nın Bilinmeyenleri

Örgütün sivil kanadı, 27 Temmuz 1957’de, Burhan Nalbantoğlu, Rauf Denktaş ve Kemal Tanrısevdi tarafından oluşturuldu. İlk çekirdek kadroda Dr. Fazıl Küçük’e yer verilmemişti.

Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhurbaşkanı Adayı

Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk başbakanımız, ilk cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Paşa, kendisinden sonra aynı makama Mareşal Fevzi Çakmak’ın gelmesinin uygun olacağını söylemişti.

Arayışla Geçen Bir Ömür

Münir Özkul, Bakırköy’lüydü. Orta Sokak’ta oturan, orta halli bir ailenin 3’üncü ve son çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.

Star Olmayı Hedeflemeyen Star

Şener Şen, sinemada pek çok unutulmaz karakter canlandırmıştı. Siyasete uzak, sanata yakın kalmayı tercih etti.

Derin Dondurucuda 18 Yıl Saklanan Ceset

Jasmina Dominic adlı kayıp kadın, 18 yıl sonra, kız kardeşinin köy evindeki derin dondurucunun içinden çıktı.

Hareketsiz Yaşam Sigara Kadar Zararlı

İngiltere’de 2 üniversitenin ortak araştırmasında, hareketsiz yaşam şartları ve ofislerde oturarak çalışmanın önemli hastalıklara yol açtığı belirlendi.

Kara Kalın Kaşlı Manken

Sophia Hadjipanteli (21) adlı manken; kaşlarını aldırtmayarak/inceltmeyerek geçerli güzellik standartlarına karşı çıkıyor.

Said Nursi’nin Mezarının Son Şahidi

Nur Cemaati’nin ya da halk arasındaki yaygınlık adı ile Nurculuk akımının kurucusu-lideri Said Nursi’nin kayıp mezarı ile ilgili son bilgileri, MBK Üyesi Ahmet Er vermişti.

Diğer Tarih Haberleri

Başbakan’a Dans Dersi Veren Ünlü Komedyen

Yeşilçam’ın ünlü ismi, komedyen Öztürk Serengil’in DP’li Başbakan Adnan Menderes’e dans dersleri verdiğini çok dar bir çevre bilirdi.

Putin’in KGB Sicili: ‘Devlet Başkanı Olabilir!’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in KGB tarafından tutulan şahsi sicil dosyası üzerindeki ‘gizlilik zırhı’ kaldırıldı ve incelemeye/sergilenmeye açıldı.

Milletvekili Marketten Sandviç Çaldı

Sloven Milletvekili Darij Krajcic; girdiği marketten aldığı sandviçin parasını ödemedi.

Kenan Evren, Ahu Tuğba’ya Aşıkmış

Yeşilçam’ın ünlü ismi Ahu Tuğba; 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in kalbini çalmış. Evren; cesaretini toplayıp aşkını ilan etmiş…

Enigma’nın Mucidi Alan Turing’e İade-i İtibar

2. Dünya Savaşı’nda İngiltere’nin Almanya karşısında üstün/galip gelmesini sağlayan ünlü dahi matematikçi Alan Turing’in itibarı iade edildi.

Aynı Şiiri 789 Defa Değiştiren Şair

Nuri Pakdil; şiir konusunda çok titizdi; tekrar tekrar yazardı; Ahid Kulesi'ndeki Militan adlı şiirini tam 789. yazılışı ile kitaba aldığı rivayet edildi.

Nazım Hikmet, Fenerbahçe’nin Amigosuymuş

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet; gençlik yıllarında futbolla ilgilendi; Kadıköy’de Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmadan izlemeye çalıştı.