Türk Mukavemet Teşkilâtı’nın Bilinmeyenleri

Örgütün sivil kanadı, 27 Temmuz 1957’de, Burhan Nalbantoğlu, Rauf Denktaş ve Kemal Tanrısevdi tarafından oluşturuldu. İlk çekirdek kadroda Dr. Fazıl Küçük’e yer verilmemişti.

Türk Mukavemet Teşkilâtı’nın Bilinmeyenleri

EOKA (Kıbrıs Mücadelesi Ulusal Örgütü) adlı tedhiş örgütü 1 Nisan 1955’de kuruldu. Amacı: Kıbrıs’ı Türklerden arındırıp, adayı Yunanistan’a bağlamaktı. Liderliğini Yunan asıllı Albay Yeoryos Grivas yapıyordu. Örgüt kuruluş amaçları gerçekleştirmek için harekete geçti: Türk köylerine saldırdı, yakıp yıktı. 11 Ocak 1956’da Bafa’da Türk asıllı polis memuru Ali Rıza’yı şehit ederek ilk suikast girişimini gerçekleştirdi. Türk Büyükelçiliği’ne bomba attı. Sistematik şekilde şiddetini yoğunlaştırdı. 1957’nin yaz aylarında Türk köylerini tek tek basıp 74 Kıbrıs Türkü’nü katletti.

Olayların yoğunlaşması üzerine, Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu Başkanı Rauf Denktaş Ankara’ya gidip dönemin yöneticileriyle görüştü. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’ya konunun önemi anlatıldı, acil yardım verilmesi istendi. Türkiye, Kıbrıs’taki soydaşlarına destek vermezse, adadaki Türk nüfus saldırılara karşı dayanamayabilirdi. Fatin Rüştü Zorlu hemen konunun üzerine gidip, planlama yapılmasını istedi. Kıbrıs Türkleri’nin örgütlenmesi, elemanların Türkiye’de eğitilmesi ve adaya gizli yollardan silâh sevkiyâtı yapılmasını önerdi. Örgütün adı TMT (Türk Mukavemet Teşkilâtı) olacaktı.

Kıbrıs’taki soydaşlarımız, kendi aralarında küçük direniş örgütleri oluşturmuştu. Volkan, en bilinenlerindendi. Mitingler ve toplu gösteriler yapıyordu. Ama Volkan’ı kim(ler)in yönettiği pek bilinmiyordu. Rauf Denktaş, VOLKAN’ı İngilizlerin kurdurmuş olmasından kuşkulanıyordu. Küçük, etkisiz, dağınık ve koordine edilemeyen grupların, EOKA karşısında başarılı kazanması zordu. Mukavemet askerî bir organizasyona/yapıya dayanmalıydı.

Planlamanın yapılması, organizasyonun oluşturulması için Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Tetkik Kurulu (Özel Harp Dairesi) görevlendirildi. Örgütte gönüllülük esastı. TMT, Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanı Tümgeneral Daniş Karabelen’e bağlandı. Planlamayı, Karabelen’in yardımcısı Binbaşı İsmail Tansu yürütecekti. Personel ve harekâttan Binbaşı Ahmet Görmez, eğitimden Yüzbaşı Bedri Esen, ikmal ve lojistikten Yüzbaşı Cemal Birer ve Yüzbaşı Recep Atasü, haberleşmeden de Yüzbaşı Halil Pamukoğlu sorumluydu. TMT’de görevlendirilen subayların çoğu Kore Savaşı gazisiydi. Kıbrıs’ta gizli çalışma yapacak yedek subaylar öğretmen titriyle gidecekti. 18 yaşını geçmiş, Kıbrıs Türkü kadın ve erkekler örgütlenecekti. Aralarından seçilenler, Ankara ve Antalya’daki kamplarda askerî eğitimden geçirilecekti. Bir yıl içinde 5 bin soydaşımız örgütlenmiş ve eğitilmiş olacaktı. Hedef sayısı 15 bin kişiydi. Finansman, örtülü ödenek ve bazı fonlardan sağlanacaktı.

TMT, ilk bildirisini Kasım 1957’de yayınladı. Örgütün sivil kanadı, 27 Temmuz 1957’de, Burhan Nalbantoğlu, Rauf Denktaş ve Kemal Tanrısevdi tarafından oluşturuldu. İlk çekirdek kadroda Dr. Fazıl Küçük’e yer verilmemişti. TMT, Kıbrıs’taki bütün küçük direniş örgütlerini birleştirip, her Türk köyünde faaliyet gösterecek büyük/güçlü bir organizasyon oluşturmayı amaçlıyordu.

Askerî kanadın başında yarbay/albay rütbesinde Bayraktar unvanlı başkomutan bulunuyordu. Başkomutan sadece mücahitlere komuta etmiyordu. Türkiye ile bağlantıyı sağlıyor, gizli silâh sevkiyâtını organize ediyordu. Ayrıca Lefkoşe’de faaliyete geçirilen Kırıkkale adlı gizli atölyedeki hafif silahların yapımı koordine ediyordu. Bayraktarlığa 10 Sancaktar bağlıydı. Her sancaktar da emrindeki mücahit taburlarına komuta ediyordu.

Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra TMT, 1 Ağustos 1958’de Lefkoşe’de illegal karargahını devreye soktu. Örgütün askerî kanadının başında Yarbay Rıza Vuruşkan bulunuyordu. Yardımcıları Binbaşı Necmettin Erge ve Yüzbaşı Mehmet Özden idi. TMT Kıbrıs Bölge Komutanı ise Binbaşı Şefik Karakurt’tu.

Yarbay Rıza Vuruşkan, İş Bankası’nın görevli müfettiş kimliğiyle adadaydı. Ali Çonan takma ismini kullanıyordu. Örgütte, Vuruşkan’ın kod adı Bozkurt, Rauf Denktaş’ın Toros ve Dr. Fazıl Küçük’ün Ağrı’ydı. Lider kadro, Türk Bayrağı, Kur’an-ı Kerim ve silâh üzerine sağ elini basarak yemin etmişti. Bu yemin şekli benimsendi. TMT’ye her katılan için aynı yemin töreni tekrarladı.

TMT, 5 kişilik hücreler şeklinde örgütleniyordu. Her hücre bir ‘oğul’du. Hücreler bir araya gelip bölüğü yani ‘petek’i oluşturuyordu. Tabur da peteklerden meydana geliyordu ve adı da ‘kovan’dı. Hücrelerde her bir er ‘arı’, hücre lideri ‘oğul beyi’, petek lideri de ‘petek beyi’ diye adlandırıldı.

Hücre üyesi sadece kendi hücresindeki arkadaşlarını tanırdı. Hücre lideri diğer hücrelerle haberleşmeyi sağlardı. Örgütün genel komutasını yürüten Bozkurt kod adlı Bayraktar, birkaç üst düzey yönetici tarafından bilinirdi.

TMT, sıkı/çelik disiplin altındaki örgütlenmesini tam 5 yıl sürdürdü. Yer altı faaliyetlerinin kurallarına sıkı sıkıya uyuldu. Mücahitlere silâh kullanmayı öğretti. Bir yandan askeri eğitim sürerken, öte yandan EOKA yanlılarına karşı da istihbarât çalışmaları yürütüldü. Türk köyleri, EOKA saldırılarına karşı destansı bir kahramanlıkla savunuldu. TMT’nin resmi sembolü Bozkurt’tu. Hücrelerdeki her erin kod adı ise Kurt idi. Eğitim yaptıran subaylara Temizlik Kurdu, silah sağlayanlara Bereket Kurdu, istihbaratta çalışanlara ise Fal Kurdu denirdi.

Türkiye’den Kıbrıs’a yapılan ilk silah sevkiyâtını yapan 3 TMT mensubuna Arı Ekibi adı verildi.  İlk gönderi 16 Ağustos 1958’de gerçekleştirilmiş, 10 makinalı tüfek, 20 tabanca ve 2 sandık mermi başarı ile adaya çıkarılmıştı.

TMT ve kadroları, Kıbrıs Türk Toplumu’nun yaşam hakkını güvence altına alacaktı.

Ali Hikmet İnce yazdı. 

18 July 2018 20:24
5,898 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Darağacında Bir Kıbrıs Sevdalısı

Türkiye’nin Kıbrıs’tan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Fatin Rüştü Zorlu’nun sonu ise tam bir dramdı.

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.

Safiye Ayla’dan 1,750 Öğrenciye Burs

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan müteveffa ses sanatçısı Safiye Ayla’nın 1.750 öğrenciye burs ve maddi destek sağladığı ortaya çıktı.

CIA; Kuzey Kore Lideri Kim’in Evine Girmiş

İddia; Wall Street Journal gazetesinde yayınlandı. CIA; Kuzey Kore Devlet Başkanı’nı dinlemek için üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ı kullandı.

Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Şule Yüksel Şenler; İslamcı genç kızların ve hanımların kullandığı türbanın tasarımcısıydı. Kendi anlatımına göre; Audrey Hepburn’ün ‘Charade’ adlı filmde taktığı başörtüsünden ilham almıştı.

Hüdai Aksu: Uda Hayat Veren Virtüöz

Aksu içki sofrasında bulunmasa da, sesi ve udu ile daima başköşedeydi. Bir, belki de birkaç kuşağın sevda hikâyelerini anlatıcısı/aktarıcısıydı.

11 Yaşındaki Tecavüz Kurbanı Doğum Sonrası Öldü

Luana Costa (11) adlı kız çocuğu, tecavüz sonucu hamile kaldığı çocuğunu doğururken hayatını yitirdi.

Çocuğuna 2 Yıl Otomobil Bagajında Baktı

Roza Maria Da Cruz (42) adlı kadın; küçük kızını 2 yıl boyunca otomobilinin bagajında sakladığı/baktığı gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Doğmamış Bebeğe Piyano Öğretmeni Tutuldu

Prens Harry ile eşi Meghan Markle, doğacak kız çocukları için acele davrandı ve ünlü bir piyano öğretmeni tuttu.

Küçük Picasso’nun Servet Değerindeki Tabloları

Lola Juna’ya hâlâ çocuk bezi takan annesi, kızının sabah kahvaltısından sonra resim yapmaya başladığını anlatıyor.

Kurusıkı Tabancayla Kuyumcu Soyan Çocuk

Buenos Aires kentinde, adı açıklanmayan 9 yaşındaki çocuk, evinden getirdiği kurusıkı tabancayla kuyumcu soymaya kalkıştı.

20 Bin Lira Maaşla Makam Şoförlüğü

KKTC’de en gözde meslek makam şoförlüğü. Yüzlerce kişi, devlet dairelerinde makam şoförü olmak istiyor.

Vahdettin’in Eniştesi Damat Ferit

Osmanlı’nın son hükümdarı, VI. Mehmet, - yaygın bilinen adıyla! - Vahdettin’in eniştesiydi. Onun (ve 2. Abdülhamit’in) kız kardeşi Mediha Sultan ile evlenmişti.

Ölü Kadın İdam Edildi

Zahra İsmaili adlı kadın kalp krizinden öldükten sonra kayın validesinin isteği ve ısrarı üzerine idam sehpasında asıldı.

İran Şahı Pehlevi’nin Kayıp Mumyası

ABD’de yaşayan torunu Rıza Pehlevi, dedesinin mumyasına DNA testi yapılmasını ve belli bir mezara defnedilmesini istedi.

Türkeş’in Planladığı Öcalan Operasyonları

Türkeş’in gündeminden terör örgütü PKK hiç düşmemişti. PKK güçlenirse Türkiye zor durumda kalabilir; Ortadoğu coğrafyasında sözde bir Kürt devleti bile kurulabilirdi.

Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhurbaşkanı Adayı

Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk başbakanımız, ilk cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Paşa, kendisinden sonra aynı makama Mareşal Fevzi Çakmak’ın gelmesinin uygun olacağını söylemişti.

Diğer Tarih Haberleri

Churchill’in Ayakkabısına Ve Bardağına 58 Bin Sterlin

İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill’in evinde giydiği kadife ayakkabıları 40 bin sterline, su bardağı da 18 bin sterline satıldı.

Hitler'in Klozet Kapağına 18 Bin Dolar

Adolf Hitler’in Bavyera Alpleri’ndeki özel sığınağında kullandığı klozetin kapağı 18.750 dolara satıldı.

Altın Dilli Mumya

Taposiris Magna Antik Kenti’neki arkeolojik çalışmalarda, 2 bin yıllık altın dilli mumya ortaya çıkarıldı.

‘Kaset’ Babasını Yitirdi

Portatif kaseti üretip/geliştirip müziği kolay erişilebilir hale getiren Hollandalı mühendis Lou Ottens 94 yaşında hayatını yitirdi.

Kaybolan Cüzdan 54 Yıl Sonra Bulundu

Paul Grishan (91) adlı emekli askeri meteorolog, 53 yıl önce kaybettiği cüzdanına kavuştu. Sevincini, ‘Sadece havaya uçtum. Gerisini hatırlamıyorum,’ diye belirtti.

Tabutunun Tahtasından Baston Yapılan Cadı

Lilias Adie, İskoçya’da ‘büyücülük yaptığı’, ‘cadı’ olduğu iddiasıyla yargılandı. 30 gün uyutulmadı, aç bırakıldı, ağır işkence altında tutuldu. İntihar etmek zorunda bırakıldı. Ölümünden 315 yıl sonra yapılan hata kabul edildi ve özür dilendi.

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.