Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Şule Yüksel Şenler; İslamcı genç kızların ve hanımların kullandığı türbanın tasarımcısıydı. Kendi anlatımına göre; Audrey Hepburn’ün ‘Charade’ adlı filmde taktığı başörtüsünden ilham almıştı.

Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Geniş kitlelerce tanınması, ‘Huzur Sokağı’ romanı ve ‘Birleşen Yollar’ filmiyle mümkün oldu. Filmi Yücel Çakmaklı yönetti; senaryo Safa Önal’a aitti; başrol oyuncuları da Türkan Şoray, İzzet Günay, Salih Güney ve Semih Sergen’di. ATV; Huzur Sokağı’nı televizyon dizisi yapıp yayınlayınca da ülke çapında ünlendi. 2018’de, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Ödülleri’nde Düşünce ve Edebiyat Dalı’nda ödüle layık görüldü.

Görüşlerini benimseyen bir yazara göre Şule Yüksel Şenler bir aktivistti. Yazılarının, kitaplarının yanında konferanslarıyla da ilgi topladı.

Örtünmeleri gerektiğini ileri sürüp, kadınlar için modern, modaya uygun, göz alıcı, hatta çekici baş örtme biçimi geliştirdi. ‘İslamî’ diye yorumladığı model tutuldu.

Şule Yüksel Şenler; Kıbrıs’tan İstanbul’a göçen bir ailenin ferdiydi. Ağabeyi Üzeyir Şenler’in - Sait Nursi’nin talebelerindendi! - etkisi/yönlendirmesi ile Nur Cemaati ve Sait Nursi’nin risaleleriyle tanıştı. Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Özlem Albayrak’ın verdiği bilgiye göre Şenler; Nursi’nin ‘Hanımlar Rehberi’ adlı eserini okuyana kadar örtünme konusunda bilgi sahibi değildi. Düzenli eğitim al(a)madı: Ortaokul 2. sınıftan ayrılmak zorunda kaldı. Küçük yaşta hayatını kazanması gerekti; bir terzinin yanında çalıştı. 

Son derece aktif, çalışkan, duygulu ve kabına sığmayan kişilikteydi. Küçük yaşta şiire merak sardı. Çeşitli kadın ve edebiyat dergilerinde şiirler yayınladı. Siyasetle de ilgiliydi: AP (Adalet Partisi)’nin Bakırköy İlçe Başkanlığı’na bağlı Gençlik Kolları’nın Kültür ve Edebiyat Kolu Başkanlığı’nı yaptı.

Adının duyulmasını sağlayan kişi: Gazeteci Mehmet Şevket Eygi idi. Şenler; 1967’de, haftalık çıkan Yeni İstiklal Gazetesi’ne bir yazı yolladı. ‘Okuyucu Mektupları’ sütununda yayınlanmasını umdu. Ama hayatını değiştirecek sürprizle karşılaştı: Yazısı, gazetenin ilk sayfasının manşetindeydi. İri puntolarla verilen ‘İslam Kadınına Hitap!’ başlığı dikkat çekiyordu. İlk yazısı ile sanık sandalyesine oturdu: Türk Kadınlar Birliği Derneği’nin şikâyeti üzerine soruşturmaya uğradı. Şöhret sıkıntı getirdi. Verdiği bilgiye göre; 2 celse sonunda beraat etti.

Şenler; kadınların örtünmesini kendine görev edindi. Yazılarının, kitaplarının, konferanslarının temel konusu ‘örtünme/tesettür’ idi. Muhalifleri/karşıtları; savunduğu modele ‘Şulebaş’ adını koydu. Oysa ilk gençliğinde başörtüsünü yarım örterdi; saçlarının çoğu kısmı görünürdü. Sonradan hiç gözükmeyecek şekilde saçlarını kapattı. 

Röportajında, ‘Benim terziliğim var; modelistliğim var,’ diye övündü. Sonra da önerdiği başörtüsünün/türbanın yaygınlaştırılması çalışmalarını anlattı. Ağabeyi ile beraber çıkardığı Seher Vakti Mecmuası’nın eki şeklinde başörtüsü patronları vermişti; nasıl dikileceğini de uzun uzun açıklamıştı.

Yıllar sonra bir sırrını daha beyan etti: Türban ilhamını, ‘Charade’  - Türkiye’de ‘Öldüren Şüphe’ (1963) adıyla gösterilen!-  filminden almıştı. Baş kadın oyuncu Audrey Hepburn; filmin bazı sahnelerinde çeşitli başörtüleri değişik biçimlerde kullanıyordu. Şenler; filmi seyretmiş; güzel yıldızın olağanüstü performansını beğenmişti. En çok etkilendiği ise, Hepburn’ün başörtüsü bağlama biçimiydi.

31 August 2019 23:11
1,185 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Üç Başbakanın Ortak Kaderi

Celal Bayar, Adnan Menderes ve Mesut Yılmaz’ın oğulları intihar ederek hayatlarına son verdi.

Galatasaraylı Mustafa Kemal Paşa

Mustafa Kemal Paşa, mektubun sonunda, ‘Benim de gönül verdiğim kulübün …’ cümlesi ile kendisinin de Galatasaraylı olduğunu vurguluyordu.

Şeytan Çıkarma Kursu

Roma’da bir üniversitede, bir hafta süreli ‘Şeytan Çıkarma Kursu’ düzenlendi.

20 Kiloluk Dev Simit

Dev simit 6 metre çapında. 3 saatte hazırlanıp pişirildi.

Üç Kişiye Tek Takım Elbise

Suphi Kaner, Öztürk Serengil ve Fikret Hakan hem kader arkadaşı, hem kese arkadaşıydı. Üçlü, Yeşilçam’da isim olmadan, kahve arkadaşı, ev arkadaşı, can arkadaşı oldu.

Melek Girmez Sokağı’ndaki Cami

Melek Girmez Sokağı, 1812’deki veba salgını ile ününe ün kattı.

Sahibine 1 Milyon Dolar Miras Bırakan Kedi

Huysuz Kedi adı ile sosyal medyada fenomen olan (gerçek adı Tardar Sauce!) kedinin sahibine bıraktığı miras tam 1 milyon ABD Doları.

Prens Salman'ın Güzel Hostesi

Dünya basını, Suudi Arabistan veliaht Prensi Salman’ın Yunan asıllı, güzel ve seksi hostesini konuşuyor.

Sait Faik’in 1000 Bursiyeri

Çağdaş Türk hikâyeciliğinin ustalarından Sait Faik (Abasıyanık) yaklaşık 1000 öğrenciye burs verip okumalarını sağladı.

Peçeli Kadınlar Maskeden Muaf

Eyalet yetkililerinin açıklamalarında, ‘Dini gerekçelerle burunlarını ve ağızlarını kalın kumaştan örtü ile kapatan hanımların ilaveten maske takmaları gerekmez,’ denildi.

Said Nursi’nin Mezarının Son Şahidi

Nur Cemaati’nin ya da halk arasındaki yaygınlık adı ile Nurculuk akımının kurucusu-lideri Said Nursi’nin kayıp mezarı ile ilgili son bilgileri, MBK Üyesi Ahmet Er vermişti.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Bütün bilinen ve söylenilenin aksine devletin kayıtlarında Ayasofya her zaman ‘cami’ olarak yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1988’de bir imam hatip bile atadı.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

Akif’in Mezarının Üzerinden Yol Geçecekti

Yetkililer ve vatandaşlar ilgilenmezse, anıt mezarın üzerinden bulvar geçecekti.

Yeni Doğan Bebeğe Biçilen Bedel: Bir Çift Çizme

Pazarlık görüşmeleri sırasında çok ilginç bir durum ortaya çıktı. Genç annenin yeni bir çift çizmeye ihtiyacı vardı. Satıştan elde edeceği para ile kendisine çizme alacaktı.

İngiliz Gizli Servisi MI6: Korona İnsan Yapımı

İngiliz Gizli Haber Alma Servisi MI6'in eski şefi Sir Richard Dearlov, virüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan 'kazayla/dikkatsizlik sonucu' yayıldığını, insan yapımı olduğunu iddia etti.

94’lük Cumhurbaşkanına Cinsel Taciz Soruşturması

Alman WDR gazetesi muhabiri Ann-Kathrin Stracke, Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing (94) hakkında yüz kızartan suçlamada bulundu.

İnsan Büyüklüğünde Dev Papağan Fosili

Latince ismi Heracles inexpectatus olan dünyanın en iri papağanına ait buluntuların fotoğrafları ilgi ile karşılandı.

Tuvalet Kâğıdı Gazete Promosyonu Oldu

Etkin yayın organlarından NT News Gazetesi, hem satışını artırmak hem de ihtiyacı kısmen karşılayabilmek için çok ilginç yöntem uyguladı.

Ünlü İstihbaratçının Manevi Oğlu

İddiaya göre, İslamcı kimliği ile bilinen, gazeteci-yazar Hüseyin Üzmez, Teşkilat-ı Mahsusa'nın kurucularından Kuşçubaşı Eşref'in manevi oğluydu.

Duamatik

Uçağa binmekten korkan, sınav öncesi heyecanlanan kişiler için sakinleştirme özelliği olan ‘dua kabinleri’ devreye girdi.

Afgan Kadınlar İçin Açılan İlk Spor Salonu

Dünyanın en tutucu insanlarının yaşadığı Afganistan’da kadınlar için ilk kez bir spor salonu açıldı.

Toplu Taşıma Araçları Kadınlara Bedava

Yeni Delhi Belediyesi; şehirde yaşayan kadınların toplu taşım araçlarını ücretsiz kullanmalarına karar verdi.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Sevgilisini Öldürüp Cesedini İşçilere Yedirdi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) çalışan, adı açıklanmayan, Fas vatandaşı kadın, kendisini bırakıp daha genç ve güzel bir kadın almak isteyen sevgilisini gözünü kırpmadan öldürdü.

Diğer Tarih Haberleri

Dünyanın İlk Havacı Kadın Mareşali

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in kızı Prenses Anne (70) rütbe atlayıp ‘dünyanın ilk kadın mareşali’ oldu.

Tek Kişilik Hükümet

Dünyanın ilk tek kişilik hükümeti Büyük Okyanus’taki Cook Adaları’nda kuruldu.

CIA, Hanımları Güzelleştirecek

Habere göre CIA’in paravan şirketi, ünlü kozmetik firmasına başvurup ‘müşteriye özel’ uygulamanın inceliklerini öğrenmek istedi. Daha doğru bir ifade ile ‘bilimsel yardım’ talebinde bulundu.

Trump, Beşar Esed’i Öldürtmek İstemiş

ABD Başkanı, 2017’deki kimyasal silah saldırısından sonra Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed için suikast emri vermek istediğini ilk kez dile getirdi.

Erotik Videolarda Şifreli Örgüt Mesajları

El Kaide adlı İslâmcı (!) örgütün kurucu lideri Usame bin Ladin’in, örgüt üyelerine verdiği talimatları ‘erotik videolar’da şifreli mesajlarla ilettiği ortaya çıktı.

Bira Yapımını Anlatan Sümer Tableti

Tablet üzerinde kazılı yazıda, mısır, arpa ve buğdayın yetiştirilmesi, toplanması, içki haline getirilmesi ve ambalajlanması gibi konularda bilgiler yer alıyor.

Rus Muhalif Lider Navalny Zehirlenmiş

Berlin’de Charite Hastanesi’nde tedavisi süren ve halen yoğun bakımda tutulan Navalny’in zehirlenmesi ile ilgili yeni bilgilere ulaşıldı.