Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Şule Yüksel Şenler; İslamcı genç kızların ve hanımların kullandığı türbanın tasarımcısıydı. Kendi anlatımına göre; Audrey Hepburn’ün ‘Charade’ adlı filmde taktığı başörtüsünden ilham almıştı.

Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Geniş kitlelerce tanınması, ‘Huzur Sokağı’ romanı ve ‘Birleşen Yollar’ filmiyle mümkün oldu. Filmi Yücel Çakmaklı yönetti; senaryo Safa Önal’a aitti; başrol oyuncuları da Türkan Şoray, İzzet Günay, Salih Güney ve Semih Sergen’di. ATV; Huzur Sokağı’nı televizyon dizisi yapıp yayınlayınca da ülke çapında ünlendi. 2018’de, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Ödülleri’nde Düşünce ve Edebiyat Dalı’nda ödüle layık görüldü.

Görüşlerini benimseyen bir yazara göre Şule Yüksel Şenler bir aktivistti. Yazılarının, kitaplarının yanında konferanslarıyla da ilgi topladı.

Örtünmeleri gerektiğini ileri sürüp, kadınlar için modern, modaya uygun, göz alıcı, hatta çekici baş örtme biçimi geliştirdi. ‘İslamî’ diye yorumladığı model tutuldu.

Şule Yüksel Şenler; Kıbrıs’tan İstanbul’a göçen bir ailenin ferdiydi. Ağabeyi Üzeyir Şenler’in - Sait Nursi’nin talebelerindendi! - etkisi/yönlendirmesi ile Nur Cemaati ve Sait Nursi’nin risaleleriyle tanıştı. Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Özlem Albayrak’ın verdiği bilgiye göre Şenler; Nursi’nin ‘Hanımlar Rehberi’ adlı eserini okuyana kadar örtünme konusunda bilgi sahibi değildi. Düzenli eğitim al(a)madı: Ortaokul 2. sınıftan ayrılmak zorunda kaldı. Küçük yaşta hayatını kazanması gerekti; bir terzinin yanında çalıştı. 

Son derece aktif, çalışkan, duygulu ve kabına sığmayan kişilikteydi. Küçük yaşta şiire merak sardı. Çeşitli kadın ve edebiyat dergilerinde şiirler yayınladı. Siyasetle de ilgiliydi: AP (Adalet Partisi)’nin Bakırköy İlçe Başkanlığı’na bağlı Gençlik Kolları’nın Kültür ve Edebiyat Kolu Başkanlığı’nı yaptı.

Adının duyulmasını sağlayan kişi: Gazeteci Mehmet Şevket Eygi idi. Şenler; 1967’de, haftalık çıkan Yeni İstiklal Gazetesi’ne bir yazı yolladı. ‘Okuyucu Mektupları’ sütununda yayınlanmasını umdu. Ama hayatını değiştirecek sürprizle karşılaştı: Yazısı, gazetenin ilk sayfasının manşetindeydi. İri puntolarla verilen ‘İslam Kadınına Hitap!’ başlığı dikkat çekiyordu. İlk yazısı ile sanık sandalyesine oturdu: Türk Kadınlar Birliği Derneği’nin şikâyeti üzerine soruşturmaya uğradı. Şöhret sıkıntı getirdi. Verdiği bilgiye göre; 2 celse sonunda beraat etti.

Şenler; kadınların örtünmesini kendine görev edindi. Yazılarının, kitaplarının, konferanslarının temel konusu ‘örtünme/tesettür’ idi. Muhalifleri/karşıtları; savunduğu modele ‘Şulebaş’ adını koydu. Oysa ilk gençliğinde başörtüsünü yarım örterdi; saçlarının çoğu kısmı görünürdü. Sonradan hiç gözükmeyecek şekilde saçlarını kapattı. 

Röportajında, ‘Benim terziliğim var; modelistliğim var,’ diye övündü. Sonra da önerdiği başörtüsünün/türbanın yaygınlaştırılması çalışmalarını anlattı. Ağabeyi ile beraber çıkardığı Seher Vakti Mecmuası’nın eki şeklinde başörtüsü patronları vermişti; nasıl dikileceğini de uzun uzun açıklamıştı.

Yıllar sonra bir sırrını daha beyan etti: Türban ilhamını, ‘Charade’  - Türkiye’de ‘Öldüren Şüphe’ (1963) adıyla gösterilen!-  filminden almıştı. Baş kadın oyuncu Audrey Hepburn; filmin bazı sahnelerinde çeşitli başörtüleri değişik biçimlerde kullanıyordu. Şenler; filmi seyretmiş; güzel yıldızın olağanüstü performansını beğenmişti. En çok etkilendiği ise, Hepburn’ün başörtüsü bağlama biçimiydi.

31 August 2019 23:11
203 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Üç Başbakanın Ortak Kaderi

Celal Bayar, Adnan Menderes ve Mesut Yılmaz’ın oğulları intihar ederek hayatlarına son verdi.

Galatasaraylı Mustafa Kemal Paşa

Mustafa Kemal Paşa, mektubun sonunda, ‘Benim de gönül verdiğim kulübün …’ cümlesi ile kendisinin de Galatasaraylı olduğunu vurguluyordu.

Şeytan Çıkarma Kursu

Roma’da bir üniversitede, bir hafta süreli ‘Şeytan Çıkarma Kursu’ düzenlendi.

Üç Kişiye Tek Takım Elbise

Suphi Kaner, Öztürk Serengil ve Fikret Hakan hem kader arkadaşı, hem kese arkadaşıydı. Üçlü, Yeşilçam’da isim olmadan, kahve arkadaşı, ev arkadaşı, can arkadaşı oldu.

Melek Girmez Sokağı’ndaki Cami

Melek Girmez Sokağı, 1812’deki veba salgını ile ününe ün kattı.

Sahibine 1 Milyon Dolar Miras Bırakan Kedi

Huysuz Kedi adı ile sosyal medyada fenomen olan (gerçek adı Tardar Sauce!) kedinin sahibine bıraktığı miras tam 1 milyon ABD Doları.

Prens Salman'ın Güzel Hostesi

Dünya basını, Suudi Arabistan veliaht Prensi Salman’ın Yunan asıllı, güzel ve seksi hostesini konuşuyor.

Sait Faik’in 1000 Bursiyeri

Çağdaş Türk hikâyeciliğinin ustalarından Sait Faik (Abasıyanık) yaklaşık 1000 öğrenciye burs verip okumalarını sağladı.

Said Nursi’nin Mezarının Son Şahidi

Nur Cemaati’nin ya da halk arasındaki yaygınlık adı ile Nurculuk akımının kurucusu-lideri Said Nursi’nin kayıp mezarı ile ilgili son bilgileri, MBK Üyesi Ahmet Er vermişti.

Osmanlı’nın En Ünlü Hükümdarı

Kanunî, büyük, hatırı sayılır, sözü dinlenir bir devletin; kuvvetli ordusu, zengin ekonomisi, adil hukuk sistemi ve yönetimden memnun vatandaşı olması gerektiğini savunurdu.

İslâm Halifesinin Hristiyan Oğlu

12. Osmanlı hükümdarı, 91. İslâm halifesi 3. Murat’ın İskender Yahya adlı bir şehzadesi vardı. Şehzade öldürülmekten son anda kurtarıldı ve bir kilisede Hıristiyan şeriatine göre yetiştirildi.

Nâzım Hikmet, Latife Hanım’a Aşıktı

Nâzım, Latife Hanım için Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri adlı çok bilinen şiiri yazdı. Şiirde konu edilen minicik küçük kadın Latife Uşşaki’den başkası değildi.

Devleti Haraca Bağlayan Hanım Sultan

Safiye Sultan, yüklü rüşvet ve hediyeler karşılığı yaptırdığı tayinlerde çok etkiliydi. Sadrazam atayacak/atatacak güce dahi ulaştı.

Nazım Hikmet, Fenerbahçe’nin Amigosuymuş

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet; gençlik yıllarında futbolla ilgilendi; Kadıköy’de Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmadan izlemeye çalıştı.

Yeni Zelanda’nın Ünlü Sütyen Seti

Çin’de nasıl ünlü Çin Setti varsa, Yeni Zelanda’nın da - yaklaşık! - 50 bin sutyenden oluşan Sütyen Seti var.

Dünya Plastik Atıklarının Yeni Merkezi Türkiye

Greenpeace’nin yayınladığı son rapora göre; dünya plastik atıklarının/çöplerinin yeni merkezi Endonezya ve Türkiye oldu.

CIA; Ağrı Dağı’nda Nuh’un Gemisi’ni Aramış

Nuh’un Gemisi Ağrı Dağı’ndaydı. Önemli tespit 1949 yılına aitti. Bir casus uçağının Sovyetler Birliği üzerinde yaptığı keşif uçuşu sırasında kayıtlara geçmişti.

Ünlü İstihbaratçının Manevi Oğlu

İddiaya göre, İslamcı kimliği ile bilinen, gazeteci-yazar Hüseyin Üzmez, Teşkilat-ı Mahsusa'nın kurucularından Kuşçubaşı Eşref'in manevi oğluydu.

Duamatik

Uçağa binmekten korkan, sınav öncesi heyecanlanan kişiler için sakinleştirme özelliği olan ‘dua kabinleri’ devreye girdi.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Sevgilisini Öldürüp Cesedini İşçilere Yedirdi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) çalışan, adı açıklanmayan, Fas vatandaşı kadın, kendisini bırakıp daha genç ve güzel bir kadın almak isteyen sevgilisini gözünü kırpmadan öldürdü.

Kadeh Arkadaşlığı Mutluluğu Perçinliyor

Birlikte yemek yerken içki - özellikle de şarap! - tüketen çiftlerin daha mutlu ve daha anlayışlı bir yaşam sürdükleri belirlendi.

Vikingler Antalya’ya Kadar Gelmiş

Likya Birliği’nin başkenti Patara antik kentinde yapılan kazılarda 9. ve 10. asırdan kalmış Viking kılıcı bulundu.

Diğer Tarih Haberleri

Nazım Hikmet, Fenerbahçe’nin Amigosuymuş

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet; gençlik yıllarında futbolla ilgilendi; Kadıköy’de Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmadan izlemeye çalıştı.

Vladimir Putin Uykuyu Seviyor

Putin; günde ortalama 11 saat uyuyor.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Türkeş; Menderes’in İdamına Karşı Çıktı

Türkeş’e göre; Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği idam hükümleri tadil edilerek hafifletme cihetine gidilmeliydi.

Neron’un Gizli Sığınağı Bulundu

Pitomani (yangın çıkarma hastalığı)nın en önemli isimi, Roma İmparatoru Neron’a ait olduğu ileri sürülen gizli bir oda bulundu.

Cemal Gürsel’in Adnan Menderes’e Mektubu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olan Orgeneral Cemal Gürsel; 27 Mayıs Askeri Darbesi’nden hemen önce Millî Savunma Bakanı Ethem Menderes’e önerilerini içeren bir mektup vermişti. Mektup; Başbakan Adnan Menderes’e hitaben yazılmıştı.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.