Teşkilât-ı Mahsusa’nın Arap Musası

Arap Musa sadece Kuşçubaşı’nın değil, Enver Paşa’nın ve Ali Çetinkaya’nın da takdirini, hayranlığını kazanmıştı.

Teşkilât-ı Mahsusa’nın Arap Musası

İstihbarat tarihimizde Arap Musa adı ile ünlenen zenci orijinli Musa; Sudan asıllı, Girit doğumluydu. - Teşkilât-ı Mahsusa’nın kurucusu Eşref Sencer Kuşçubaşı, Musa’ya ‘Musa Ağa’ veya ‘Arabi Musa’ derdi! - Babası, Girit Osmanlı mülkü iken gidip yerleşmişti. Rivayete muhtelifti; - belki de! - adaya köle olarak getirilmişti. Musa, 1885 ve 1886 doğumluydu. Aile, Girit’ten Mısır’a geçti ve Kahire’ye yerleşti. Musa, ataları gibi çok uzun boylu, iri yapılı, pek kuvvetli ve cesurdu. Görüntüsüyle çevresine hem korku hem saygı yayardı. Mısır’da Hidiv’in yeğeni Prens Osman Tosun’un hizmetine verildi. 1911’de Trablusgarp Savaşı çıkınca, gönüllü askere yazıldı ve cepheye gönderildi. Trablusgarp’ta savaşırken, Eşref Kuşçubaşı’nın emri altına girdi. Musa cesaretini, korku tanımazlığını her zaman her yerde gösteriyordu. Gözüpekti, mangasının başında İtalyan siperlerine yükleniyor, bir avuç fedai ile destan yazıyordu. Kuşçubaşı, Musa’nın namını ve cesaretinin derecesini görünce, yanına aldı, emir eri yaptı. Hem bir can yoldaşı kazanmış, hem de bir suikaste karşı az da olsa kendini güvene almıştı. Arap Musa namlı kahraman Derme Cephesi’nde destan yazdı; cephede her zamanki gibi en ön saftaydı.

Arap Musa sadece Kuşçubaşı’nın değil, Enver Paşa’nın ve Ali Çetinkaya’nın da takdirini, hayranlığını kazanmıştı. Enver Paşa, Musa’yı ne zaman görse, gülümser halini-hatırını sorardı. Sırtını sıvazlar, ‘Vatanın senin gibi babayiğitlere ihtiyacı var,’ diye taltif ederdi.

Arap Musa, 4’üncü Murat gibi çok güçlü kol yapısına sahipti. İki eliyle iri kıyım iki askeri havaya kaldırabilirdi. Çok iyi bir süvari idi; atın üzerinde çeşitli akrobasi numaraları yapabilirdi. Bir gün, tımarını yaptığı at sinirlenip sağ kolunu ısırmış bırakmıyordu. Musa kolunu kurtarmak için her yolu denedi; sonunda sol yumruğu ile atın şakağına vurdu. İnatçı hayvan, yumruğun etkisiyle yere yığılıp son nefesini verdi.

Arap Musa; sadece Teşkilât-ı Mahsusa değil, bütün Osmanlı askeri arasında nam sahibi oldu. İtalyan Harbi, 1915’deki Süveyş Kanal Harekâtı, Balkan Savaşları, 1’inci Dünya Savaşı’nda gönüllü oldu, cepheden cepheye koştu, cesareti kıssa gibi anlatıldı. Bir gün yolu ünlü şair Mehmet Akif ile kesişti. Arabistan’da Necid Çölü’nde Al-Hayl’de bulunan İbn el Raşid’e giden kafileye katılmıştı. Akif, ‘Ona bakıp da hayran olmamak, hakkında anlatılanlara şaşmamak mümkün değil,’ demişti. Hattâ onunla güreş bile tutmuştu. Ünlü şairimiz, Arap Musa’nın başarılarının devamı için dua etmişti. Bir şiirinde, Eşref Bey’in emirberi Zenci Musa / Omuz vermiş, göğe çıkmış: Nebî İsa, diye yazmıştı.

Arap Musa ya da Eşref’in Arabı, Yemen’deki kuvvetlerimize ulaştırılacak hazineyi götüren birlikte de yer aldı. Hazine, kuvvetlerimizin komutanı Ali Sait Paşa’ya teslim edildi. Paşa’nın anlatımına göre, Musa oraya varınca hüngür hüngür ağlamıştı. ‘Çok şükür, başardık ve hazineyi teslim edebildik. Fakat bu arada Eşref Beyimizin düşmanın eline düşmesine müsaade ettik,’ demişti.

Savaş bittikten sonra, Yemen’de kalan ordumuzun bakiyesi ile Musa da harp tutsağı olarak Mısır’a sevk edildi. Türkiye’ye dönünce askerler arasında, bir birlikten diğerine sevk edilince, hep Eşref’in Arabı veya Eşref’in Komandosu diye isimlendirildi. Ali Sait Paşa onu hep överdi. ‘O bizim cengaver Musa’dır, Yemen’e bize parayı getiren adam,’ derdi.

Arap Musa, terhis olunca İstanbul’a yerleşti. Savaş sırasında bir tanıdığının yardımıyla küçük bir ev edinmişti. Barınabileceği, başını sokabileceği bir yuvası vardı. Hamallık yaparak hayatını kazanmaya başladı. Dürüstlüğü, namı, cesareti bütün İstanbul’da biliniyordu. Arap Musa, İstanbul’daki hamallara reis seçildi, kahya oldu. Ama Musa’nın ruhunda emir vermek, başkalarını çalıştırmak yoktu. Kimsenin ezilmesine, aşağılanmasına izin vermezdi. Bir iş yapılacaksa, kendisi de omuz verir, zorluğu paylaşırdı. İki-üç kişinin kaldıramadığı yükü omuzlardı.

Eşref’in Arab’ı yaşı tamam olunca, emeklilik hakkı kazandı, ama devletten maaş almayı reddetti. Kendisi ekmek parasını çıkarıyordu, fakir devletini zora sokmak istemiyordu. Bir gün çalışırken, aniden kalp krizi geçirdi. Acı çekmeden ruhunu teslim etti. Tanıyanları, arkadaşları, cepheden cepheye koştuğu kaderdaşları arkasından göz yaşı döktü. Musa; cephede destan yazmış, emekli maaşını reddetmiş ve bir hamal olarak yeryüzündeki macerasını tamamlamıştı. Evindeki tahta bavulundan bir Kur’an, bir Osmanlı haritası, bir ay yıldızlı bayrak ve bir takım elbise çıktı. Sırtındaki gömlekten başkaca giysisi yoktu…

Kahramanlar arkalarında mal mülk değil, süt gibi bembeyaz nam bırakırdı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

2 April 2018 19:46
1,841 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Sevgilisini Öldürüp Cesedini İşçilere Yedirdi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) çalışan, adı açıklanmayan, Fas vatandaşı kadın, kendisini bırakıp daha genç ve güzel bir kadın almak isteyen sevgilisini gözünü kırpmadan öldürdü.

Diplomatik Pasaport Sahibi Mumya

Mısır’ın en önemli tarihsel figürlerden Ramses 2, çok uzun sayılacak ömür ve hükümdarlık dönemi sürmüştü.

Dünyanın İlk Yapay Zekâ Bakanlığı

Birleşik Arap Emirlikleri, dünyanın ilk Yapay Zekâ Bakanlığı’nı kurdu. Dünyanın ilk Yapay Zekâ Bakanı ise, Omar Bin Sultan Al Olama (27) oldu.

Robot Polisler Görevde

Dubai’de görev yapacak robot polisler halka tanıtıldı.

Erkek Futbol Takımına Türbanlı Bayan Antrenör

Selma El-Macidi; dünyada ilk defa bir erkek futbol takımını çalıştırıp başarı kürsüsüne çıkarmış, tesettürlü (başı örtülü) bir spor insanı.

Beyaz Gergedan Nesli Tükendi

Dünyanın yaşayan son beyaz erkek gergedanı Sudan (45) hayatını yitirdi.

Nobel’e Aday Gösterilen Atatürk

Yunanistan Başbakanı Elefterios Venizelos (1864 - 1936), 12 Ocak 1934’de bir mektup yazıp Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermişti.

Ünlü İstihbaratçının Manevi Oğlu

İddiaya göre, İslamcı kimliği ile bilinen, gazeteci-yazar Hüseyin Üzmez, Teşkilat-ı Mahsusa'nın kurucularından Kuşçubaşı Eşref'in manevi oğluydu.

İsrail’i Tanıyan İlk Müslüman Ülke

Türkiye, 28 Mart 1949’da Bakanlar Kurulu kararı ile İsrail devletini resmen tanımıştı.

Ünlü İstihbaratçının Manevi Oğlu

İddiaya göre, İslamcı kimliği ile bilinen, gazeteci-yazar Hüseyin Üzmez, Teşkilat-ı Mahsusa'nın kurucularından Kuşçubaşı Eşref'in manevi oğluydu.

40 Odalı Konaktan Tek Göz Eve

Üren, babasının katlini canlı canlı seyretti ve korkunç olayı hafızasına kazıdı.

Ağaç Kesimine Destek Veren Bakan İstifa Etti

Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles, ülkesindeki yağmur ormanlarında yasadışı ağaç kesimine ve kereste ticaretine göz yumduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma neticesinde istifa etti.

Ağaca Zarar Verene 480 Bin Lira Ceza

Essex’de yaşayan Stephan Lawrence adlı kişi, evinin önündeki 90 yıllık ağacın kabuklarını soyduğu gerekçesiyle 60 bin Sterlin para cezasına çarptırıldı.

129 Bin Pet Şişeden Noel Ağacı

Lübnanlı sanatçı Caroline Chaptini, plastik şişelerin yarattığı kirliliğe ve geri dönüşümün önemine dikkat çekmek amacıyla ilginç proje geliştirdi.

2.624 Yaşındaki Ağaçlar

ABD’nin Kuzey Karoline eyaletinde 2624 yaşında tarihi ağaçlar bulundu.

2. Abdülhamit Bursa’yı Başkent Yapacaktı

Sultan 2. Abdülhamit; Ruslar’ın İstanbul’a girip kendisini esir etmesinden korktu. Kutsal emanetler ve aile fertleriyle Bursa’ya geçmeyi düşündü. Ama bir haremağası fikrini değiştirmesine sebep oldu.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Kraliyet Ailesi Prenslere DNA Testi Yaptırmış

İngiltere Kraliyet Ailesi; Prens Charles’in, büyük oğul Prens William ve küçük oğul Prens Harry’nin babaları olduğunu kesinleştirmek için test yapılmasını şart koştu.

Doğmamış Bebeğe Piyano Öğretmeni Tutuldu

Prens Harry ile eşi Meghan Markle, doğacak kız çocukları için acele davrandı ve ünlü bir piyano öğretmeni tuttu.

Ata’nın Manevi Kızı Ürdün Prensesi Olacaktı

Ailesi, kızlarının öğrenci ve çok küçük yaşta oluşunu ileri sürüp, evlenme isteğini kibarca geri çevirdi.

Bereket Ve Refah Getiren Gübre Savaşı

Güney Hindistan’ın bir köyünde yaşayan erkekler; hastalıkları sonlandıracağına, zenginlik getireceğine inandıklarından aralarında ‘gübre savaşı’ yapıyor.

Faşist Diktatöre Mezarında da Rahat Yok

İspanya Yüksek Mahkemesi; Franco’nun anıt mezardan alınıp halka ait bir kabristana defnedilmesine karar verdi.

Dünyanın Yaşayan En Yaşlı Kadını Türk Asıllı

Dünyanın yaşayan en yaşlı kadınının Çeçenistan özerk bölgesinde yaşayan, Türk asıllı, 128 yaşındaki Koku İstanbullu olduğu ortaya çıktı.

Venedik Casusu’nun Yavuz Sultan Selim Raporu

15’inci ve 16’ncı asırda, Osmanlıların en ciddi düşmanlarından Venedik Cumhuriyeti de çok sayıda casusu yollamış, devletin nabzını tutmaya çalışmıştı.

Yolcu Gemisi KGB Merkezi

SSCB gizli servisi KGB, İkinci Dünya Savaşı’nda her türlü istihbarat ve casusluk faaliyetlerini İstanbul Boğazı’nda demirli Svanetiye adlı yolcu gemisinden yürütmüş.

Kurşuna Dizilen İstiklal Şairi

Ülkemizde ‘Çırpınırdın Karadeniz / Bakıp Türkün Bayrağına’ diye bilinip çok sevilen hüzzam makamındaki ünlü Azerbaycan Türküsü’nün söz yazarı Ahmet Cevad (1892-1937), aynı zamanda Azerbaycan Ulusal Marşı’nın güftekârıydı.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Portre Ressamı Enver Paşa

Paşa’nın güzel sanatlara özellikle de resme karşı hevesi ve kabiliyeti vardı.

Latife Hanım’ın Anılarını Okuyan Tek Adam

2006’da vefat eden Ord. Prof. Reşat Kaynar, Latife (Uşşaki) Hanım’ın 5 defter halindeki el yazması anılarını okuyan ve 2025 yılına kadar açıklanmamasını/yayınlanmamasını öneren kişiydi.

Nâzım Hikmet, Latife Hanım’a Aşıktı

Nâzım, Latife Hanım için Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri adlı çok bilinen şiiri yazdı. Şiirde konu edilen minicik küçük kadın Latife Uşşaki’den başkası değildi.

Atatürk’ün Musul Vasiyeti Gerçek Çıktı

CHP’nin eski Genel Başkanı, eski Başbakan, rahmetli Bülent Ecevit, Musul’un tıpkı Kıbrıs gibi millî bir dava olduğunu, şartlar oluşunca Türkiye sınırları içine alınması gerektiğini vurguluyor.

Kaddafi’nin Uçağındaki Deniz Baykal

Kaddafi, hayatı boyunca Türk Milleti’ne olan sevgi ve saygısını hep tekrarladı. Türkiye’nin en sıkışık döneminde yaptığı stratejik yardım hiç unutulmadı.

Türkiye’nin İlk Piyanist Şantörü

Gencer, Türkiye’de ilk Türkçe sözlü pop müzik parçasını seslendirdi. Çocukluk arkadaşı, Fecri Ebcioğlu, Bak Bir Varmış Bir Yokmuş adlı şarkının sözlerini yazmıştı.

ABD’nin Hazırlattığı Kürtçe Alfabe

1960 yılında bir grup ABD’li subay Türkiye Genel Kurmay Başkanlığı’nı ziyaret edip hazırladıkları Kürtçe Alfabe’nin doğu-güneydoğu illerinde kullanılması için izin istedi.

Çanakkale’de Türklere Karşı Kimyasal Silah

Ünlü İngiliz siyaset adamı Winston Churchill, Çanakkale Savaşları’nda Türklere karşı kimyasal gaz kullanılmasını önermiş, karşı çıkan az sayıdaki politikacıya da ‘Türkler insan değildir ki!’ demek cüretini-küstahlığını göstermişti.

Çanakkale Gazisi İsrail Başbakanı

İsrail’in 2. Başbakanı Moshe Sharett (1894-1965), Çanakkale Savaşları’na bizzat üsteğmen rütbesiyle katılmış ve gazi olmuştu.

14 Yaşındaki Bombacı Ali Çavuş

Ali Reşat, Yüzbaşı Ali Bey’in oğluydu. Babası Makedonya alayındaydı; Balkan dağlarında eşkıya avıyla görevliydi.

Dünyanın En Güzel Banka CEO'su Olacaktı

ABD eski Başkanı Donald Trump, güzel kızı Ivanka Trump'ı ülkesinin en önemli finans kurumlarından birisinin direktörlüğüne getirmeyi düşünmüş.

Kediler Potansiyel Covid-19 Bulaştırıcısı

OIE - Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü! -, kedi, köpek, rakun, kaplan ve vizon gibi türlerin koronavirüs bulaştırabileceğini açıkladı, dikkatli davranılmasını istedi.

İdam Cezasına Çarptırılan Ayı

İtalya’nın Trento şehri taşrasında yürüyüşe çıkan Fabio Misseroni (58) ile oğlu Christian Misseroni (28)’ye saldıran ayı idama mahkûm edildi.

Sabık Krala Rüşvet/Yolsuzluk Soruşturması

İspanya’nın sabık Kralı Birinci Juan Carlos (82) hakkında Suudi Arabistan yetkililerinden 100 milyon ABD doları tutarında rüşvet aldığı iddiasıyla soruşturma açıldı.

Ölen Kızıyla Buluştu

Anne ile kızın sanal dünyada bir araya gelmesini ‘sanal gerçeklik projeleri’ geliştiren bir firma gerçekleştirdi.

Tank Büyüklüğündeki Kaplumbağa Fosilleri

Stupendemys geographicus familyasına ait, soyları tükenmiş dev kaplumbağaların 7-13 milyon yıl öncesinde Kolombiya ve Venezüella arasındaki ormanlık bölgelerde yaşadıkları tahmin ediliyor.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Bütün bilinen ve söylenilenin aksine devletin kayıtlarında Ayasofya her zaman ‘cami’ olarak yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1988’de bir imam hatip bile atadı.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

Akif’in Mezarının Üzerinden Yol Geçecekti

Yetkililer ve vatandaşlar ilgilenmezse, anıt mezarın üzerinden bulvar geçecekti.

Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Şule Yüksel Şenler; İslamcı genç kızların ve hanımların kullandığı türbanın tasarımcısıydı. Kendi anlatımına göre; Audrey Hepburn’ün ‘Charade’ adlı filmde taktığı başörtüsünden ilham almıştı.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.