Sevgililer Günü’nü Bize Tanıtan Gazeteci

Hıncal Uluç; Türk toplumuna 14 Şubat Sevgililer Günü’nü tanıtan ve benimseten kişiydi. Uluç da eşinin uyarısı üzerine konuyu kavramış ve ilk yazıları kaleme almıştı.

Sevgililer Günü’nü Bize Tanıtan Gazeteci

Sabah Gazetesi’nin üstat yazarı, usta gazeteci Hıncal Uluç’un satırları çok iddialıydı. Üstad, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü Türkiye’ye kendisinin tanıttığı yazdı. O’na da günün önemini, ABD’li eşi Holly Hanım hatırlatmıştı. Uluç; o dönemde Erkekçe adlı ünlü aylık derginin Genel Yayın Yönetmeni’ydi. Derginin sahibi Ercan Arıklı’ydi. Bayilerdeki satışı 100 binin üzerindeydi. Uluç; Erkekçe’nin 1981 Şubat sayısında Sevgililer Günü’ne ilk kez çok geniş yer verdi; sonraki yıllarda da tekrarladı. Denilebilir ki, politik gerilim/çatışma ortamından hızla uzaklaş(tırıl)mış  Türkiye’nin yeni/az bilinen/ilginç konulara fazlasıyla ihtiyacı vardı. Sevgililer Günü de boşluk doldurabilirdi. Dergi; her Şubat sayısında Sevenlerin Günü için özel bölüm hazırladı.

Ülkemizde Sevgililer Günü’nü kutlayan/haberleştiren/özel sayfa yapan ilk gazete ise - mevcut kayıtlara göre! - Cumhuriyet’ti. 1980’li yılların ortasında Cumhuriyet yazarlarından Hadi Uluengin, Kerem Çalışkan arka sayfada Sevgililer Günü’nü ele alan yazılar yayınladı. Özellikle Uluengin’in Avrupalı kokan satırları okuyucuların büyük ilgisine mazhar oldu. Gazetenin reklam müdiresi Ayşe Sözeri, günün önemini hatırlatan ilanlara/reklamlara geniş yer ayırdı. Gazetenin kasasına yeni ve farklı temanın işlendiği reklamlardan çok iyi para girdi.

Cumhuriyet’in açtığı yoldan diğer gazeteler de yürüdü. Sabah işi daha ileri götürdü: Hem özel ekler hazırladı; hem de gazeteye hatırı sayılır kazanç kapısı açtı. İlanlar beklenilenin çok üzerindeydi; 4 sayfa düşünülen ilâve günlerce yayınlandı. Bazı ilanlarda tema değişikti: Sevgililer Günü’yle ilgili değildi. Çoğunlukla asker arkadaşları birbirlerine duydukları özlemi dile getiriyordu. Sevgililer Günü; dostluk, kardeşlik, asker arkadaşlığı gibi algılanmıştı. Türklerin anlayışı diğer milletlerden farklıydı. 

Muhafazakâr/dinci kanatta da durum benzerdi. Yayını durdurulan bir gazete, günün anlam ve önemini idrak etmekte gecikmemişti. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde ‘sektörel ilâve’ neşretti. İlk sayfanın manşeti, günün en yüksek cirosunu yakalayan Çiçekçiler Odası’nın o günkü başkanına aitti. Başkan, ülkemizin kibar erkeklerini uyarıyordu: ‘Bayanların Önemli Günlerini Sakın Unutmayın! Yoksa Bütün Bir Yıl Üzülürsünüz!’ Haberin detayında hanımların kırmızı gül(ler) bekledikleri hatırlatılıyordu.

Yıllar geçip kitle iletişim araçları geliştikçe, ülkemizde de Sevgililer Günü kutlamaları genişledi ve kendine özgü bir pazar oluşturdu. Oysa Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk yıllarında ‘krema tabaka’ diyebileceğimiz, Batı’da yaşamış, okumuş/kültürünü edinmiş dar elit kesim tarafından bilinirdi/kutlanırdı. Evlenen ve evlenecek sevgililer birbirlerine küçük hediyeler alırdı/verirdi. Yazılı basının tiraj alması, dünya olaylarına geniş yer vermesi, Sevgililer Günü’nün tanınmasına/benimsenmesine yaradı. Radyo ve televizyonun hayatımıza girmesiyle tanınırlık arttı. 

Ali Hikmet İnce yazdı.

14 February 2019 01:30
138 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

15 Bin Dolarlık Kavun

Japonya’da garip/ilginç bir dünya rekoru kırıldı. Yaburi cinsi iki kavun tam 29 bin Amerikan dolarına alıcı buldu.

Belediyenin Kazdığı Çukura Düşen Şair

Geleneksel kalıpları kırıp, sokaktaki insana şiiri sevdiren, anlamasını-kendini bulmasını sağlayan şairdi Orhan Veli (Kanık).

Aliyev'den Gazeteci Dostlarına 'Hediye'

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, 255 gazeteciye dayalı döşeli birer apartman dairesi hediye etti.

10 Dakikada 72 Sosisli Sandviç

Dünyanın en hızlı sosisli sandviç (hot dog) yeme yarışmasını Joey Chestnut (32) adlı yarışmacı 10 dakika içinde 72 tane sandviç yiyerek kazandı.

Zeki Müren’in Çocuğunu İstemeyen Modacı

Zeki Müren’den hamile kalan ve çocuğu aldıran modacı Nimet Erim Şenli, ‘Zeki Bey’i sevdim. O da beni sevdi. Çocuk istiyordu. Bana kırgınlığı, çocuğu aldırdığım için …’ şeklinde konuştu.

Duvarlarla Konuşan Türk Büyükelçisi

Bayülken, elçilik binasının dinlenmesinden şüpheleniyordu. Residans köşe bucak titizlikle aranmış, bir şey bulunamamıştı. Ama alınan sonuç, tecrübeli diplomatı tatmin etmemişti.

2. Elizabeth Hazreti Muhammed’in Akrabasıymış

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in (91) İslâm Peygamberi Hazreti Muhammed ile 43’üncü kuşaktan akraba olduğu iddia edildi.

İsrail’i Tanıyan İlk Müslüman Ülke

Türkiye, 28 Mart 1949’da Bakanlar Kurulu kararı ile İsrail devletini resmen tanımıştı.

Karpiç Lokantası’ndaki Pijamalı Milletvekili

Hürriyet’te yıllarca - tam 36 yıl! - başyazarlık yapan, kıdemli gazeteci, politikacı Oktay Ekşi’nin anılarını topladığı ‘Gazetecilikte Geçen O Yıllar’ okunması gereken bir kitap.

2. Elizabeth Hazreti Muhammed’in Akrabasıymış

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in (91) İslâm Peygamberi Hazreti Muhammed ile 43’üncü kuşaktan akraba olduğu iddia edildi.

İsrail’i Tanıyan İlk Müslüman Ülke

Türkiye, 28 Mart 1949’da Bakanlar Kurulu kararı ile İsrail devletini resmen tanımıştı.

Karpiç Lokantası’ndaki Pijamalı Milletvekili

Hürriyet’te yıllarca - tam 36 yıl! - başyazarlık yapan, kıdemli gazeteci, politikacı Oktay Ekşi’nin anılarını topladığı ‘Gazetecilikte Geçen O Yıllar’ okunması gereken bir kitap.

Bakanın Özel Sekreteri Fahişe Çıktı

Muhafazakar Parti milletvekili, Bayındırlık ve İskan Bakanı Dominic Raab’ın secreteri S.Z. (20)’nin zengin işadamları ile yüksek paralar karşılığında cinsel ilişkiye girdiği iddia edildi.

Diğer Tarih Haberleri

Ünlü Romancıdan Başbakana Bitkisel Sağlık Seti

Aşk romanlarının en ünlü yazarı Barbara Cartland; dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’e bitkisel ürünlerden oluşan sağlık seti göndermiş ve üzerine bir de açıklayıcı not iliştirmiş…

2 Bin Yıllık Ölümsüzlük İksiri

Çin’de yapılan arkeolojik kazılarda, 2 bin yıl önce defnedilmiş bir soylunun iskeletinin yanında duran bronz sürahi içinde ‘ölümsüzlük iksiri’ bulundu.

Vikingler Antalya’ya Kadar Gelmiş

Likya Birliği’nin başkenti Patara antik kentinde yapılan kazılarda 9. ve 10. asırdan kalmış Viking kılıcı bulundu.

Yorgan İçine Saklanmış Hazine

Bankaya para yatırmaya üşenen vatandaş, tasarrufunu yorganında saklayınca az daha ‘evindeki bulgurdan oluyordu’.

CHP Kırklar Meclisi’nin Çalışkan Üyesi

Vehbi Koç; üzerine aldığı/üstlendiği her görevi önemser, iyi hazırlanır ve fikirlerini savunurdu.

Büyük İskender’in Sinirleri Bozukmuş

Makedonya’nın yetiştirdiği en büyük asker Büyük İskender’in genç yaşta aniden ölümünün sebebi belirlendi

Başrolden Sonra Deneme Filmi

Türkan Şoray, ilk filminden sonra bir yıl boyunca iş teklifi almamıştı. Bir yapımcı deneme filmi önerisi getirmişti.