Polis, Adsız'ın Evinde Hitler'i Aradı

Fakat maalesef Hitler, tehlikeyi daha evvelden sezinleyerek dama çıkmış, dehşetli bir sıçramayla yandaki komşu Sıdıka Hanım’ın evine ulaşmış ve göz göre göre gaiplere karışmayı başarmıştı.

Polis, Adsız'ın Evinde Hitler'i Aradı

Atsız’ın büyük oğlu Yağmur, Kartal Maltepe’deki Şeyhülislâm Feyzullah Efendi İlkokulu’na gidiyordu. Bir gün babası, Yağmur’u yanına çağırıp en güvendiği arkadaşıyla oyun oynamasını söyledi. Yağmur Atsız, en samimi arkadaşını kenara çekecek, ağzından ser verip sır vermeyeceği şeklinde yemin alacak, sonra da evlerinin tavan arasında Hitler’in saklandığını açıklayacaktı. Başka hiçbir arkadaşına sırrı anlatmayacaktı. Böylece arkadaşının ne kadar güvenilir olduğunu öğrene(bile)cekti.

Yağmur (Atsız), ertesi gün tavsiyeyi yerine getirdi. O yıllarda, öğleden önce okullarda 20 dakikalık uzunca bir teneffüs yapılırdı. Yağmur en güvendiği sınıf arkadaşını kenara çekti. Arkadaşının ailesinde pek çok diplomat ve Mülkiye mezunu seçkin kişi bulunuyordu. Yağmur (Atsız)’un tahminine göre, arkadaşı biraz hayalperestti. Yaşına başına bakmadan, okuldan sonra yirmi/otuz kişilik motorsikletli grupla Yakacık taraflarına gittiklerini ve orada çok güzel kadınlarla harikulâde maceralar yaşadıklarını anlatırdı.

Yağmur, babasının sözlerini talimat gibi kabul etti ve yerine getirdi. Önce ‘İki gözüm önüme aksın ki!’, ‘Annemin ölüsünü göreyim ki!’ gibi tumturaklı yemin ettirdi. Ardından sırrını faşetti:

‘Babam, Hitler’i bizim tavan arasında saklıyor. Ama bak, kimseye söylemeyeceksin. Yoksa başımıza büyük belalar gelebilir.’

Arkadaşı çok heyecanlandı. Hitler’in nasıl bir adam olduğunu, hangi yemeklerden hoşlandığı gibi bir sürü soru sordu. Fakat Yağmur (Adsız) daha geniş açıklama yapmadı.

Üç gün sonra, bir pazar günüydü. Bütün aile evdeydi. İkindiye doğru evin önünde iki siyah otomobil durdu.

1946 yılında Maltepe tam bir sayfiye semtiydi. Otomobilin gelmesi, Taksim Meydanı’na uzay aracının inmesi gibi beklenmedik olaydı. Hafta içinde Bağdat Caddesi’nden Kartal veya Kadıköy istikametine günde belki iki taraflı 20-30 araç ya geçer ya geçmezdi. Atsız ailesinin evinin bulunduğu Şeyhülislâm Feyzullah Efendi Caddesi’nin doğuya bakan yakasında, yani Dragos tarafında bir dere akardı. 300 metre ilerisinde de Ayazma Deresi yahut Gülsuyu bulunurdu. Arası ise bakla tarlasıydı.

Evin kapısında duran otomobilden kravatlı, siyah takım elbiseli 5-6 kişi indi. Siyasî Şube’den geldiklerini bildirdiler. Yağmur Atsız, aralarındaki konuşmayı hayal meyal hatırlıyordu:

‘Efendim, Nihal Atsız Beyefendi ile mi teşerrüf ediyoruz?’

‘Estağfurullah, ben’im. Efendim.’

‘Beyefendi, Adolf Hitler adlı biri hakkında görüşmek istiyoruz. Acaba misafiriniz mi?’

‘Hayır, ne münasebet?’

‘Efendim, evinizin tavan arasında barınıyormuş.’

‘Hiç dikkatimi çekmedi. Lakin bizzat kontrol etmek isterseniz, buyurunuz!’

Nihal Atsız ve ailesinin Maltepe’deki evi iki katlıydı.Üst kattaki tuvaletin tavanında ise - gerekirse çatı onarımları v.s. için… - yukarıya açılan küçük kapı vardı. Evin gerçekten bir tavan arası mevcuttu. Ama en yüksek yerinde orta boylu bir insan ancak kamburunu çıkararak dolaşabilirdi. Üstelik toz, toprak doluydu. Gerektiğinde merdiven altı yahut arka bahçedeki vaktiyle at ahırı olan kömürlükten alınan merdivenle dama çıkılabilirdi. Siyasî Şube’den gelen polisler evi sıkı aramadan geçirdi. Hatta bahçedeki sarnıça bile baktılar. Fakat maalesef Hitler, tehlikeyi daha evvelden sezinleyerek dama çıkmış, o zamanki Maltepe evleri hep bahçe içinde bulunduğu için dehşetli bir sıçramayla yandaki komşu Sıdıka Hanım’ın evine ulaşmış ve göz göre göre gaiplere karışmayı başarmıştı.

Yağmur Atsız’ın yazdığına göre bir daha Hitler’den haber alınamadı. Babası, Nihal Atsız bir bilgiye ulaştıysa bile bir şey söylemedi. Ömrümün İlk 65 Yılı yayınlanmasaydı hiç öğrenilemeyecekti.

Ali Hikmet İnce yazdı.

10 December 2018 19:09
657 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Attila İlhan’ın Ünlü Edebiyat Hocası

Ailesi, Attila’nın İzmir’de değil de İstanbul’da, amcasının gözetiminde tahsiline devam etmesini kararlaştırdı. Boğaziçi Lisesi’ne kaydı yaptırıldı.

Leyla Sayar: Evlerini Fakirlere Dağıtan Yıldız

Türk sinemasının ilk vamp kadınlarından, boş bakışlı, can yakışlı, dediğim dedik diyen Leyla Sayar aramızdan sessizce ayrıldı.

Ata’nın Manevi Kızı Ürdün Prensesi Olacaktı

Ailesi, kızlarının öğrenci ve çok küçük yaşta oluşunu ileri sürüp, evlenme isteğini kibarca geri çevirdi.

Attila İlhan’ın Ünlü Edebiyat Hocası

Ailesi, Attila’nın İzmir’de değil de İstanbul’da, amcasının gözetiminde tahsiline devam etmesini kararlaştırdı. Boğaziçi Lisesi’ne kaydı yaptırıldı.

Peyami Safa’nın 2. Abdülhamit Düşmanlığı

Türk sağının önemli kalemi/teorisyeni Peyami Safa, Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid’i hiç sevmezdi; her fırsatta ‘eli kanlı katil’ değerlendirmesi yapardı.

Açlığa Karşı Kanguru

Kanguru eti geniş kitleler tarafından tüketilmemekle beraber, yağsız, sert, lezzetli ve kolayca pişebiliyor.

Hitler’in Karısı da Yahudi Çıktı

Braun’un halen hayattaki iki kadın yakını araştırmanın geliştirilmesi için kendi saçlarından DNA örneği vermeyi reddetti.

Hitler’in Kalbini Çalan Yahudi Dilberi

Alman Nazi lideri Adolf Hitler, Avusturya’da geçirdiği ilk gençlik yıllarında Yahudi asıllı Stefanie Isak adlı olağanüstü güzel kıza âşıktı, ama duygularını açıklayacak cesareti kendisinde bulamadı.

Hitler’in Makam Otomobili Satılık

Sahiplerinden birisi çiftçiydi; otomobili yıllarca patates çuvallarını taşımada kullanmıştı.

Hitler’in Türkiye’yi İşgal Planı

Hitler’in Alman Gizli Servisi’nde çok güvendiği elemanlardan oluşan bir gruba Türkiye ile ilgili ‘çok gizli’ bir işgal planı hazırlattığı iddia edildi.

Gamzedeyim Devâ Bulmam, Garibim Bir Yuva Kurmam…

Tatyos Efendi, Bir Gönlüme Bir Hâl-i Perîşânıma Baktım (rast), Bu Akşam Gün Batarken Gel (uşşak), Gamzedeyim Devâ Bulmam (uşşak) gibi çok bilinen/ünlü bestelerin de sahibiydi.

Paris Büyük (Ulu) Camisi’ne Atatürk’ün Katkısı

Türkiye’de Atatürk konusunda çalışan yazarlara göre, Mustafa Kemal Paşa’nın Paris Büyük Camisi’ne yıllık yardımı 10 bin Fransız frangı kadardı. İaneleri ölümüne kadar düzenli şekilde sürmüştü.

Son Sultanın Son Sevdası

Son Osmanlı hükümdarı, 115. İslâm Halifesi, Sultan Vahideddin ya da Sultan Vahdettin, 1 Eylül 1921’de, son eşi, 5. karısı Nimet Nevzat Hanım ile dünya evine girdi. Padişah 61 yaşındaydı; yeni zevcesi ise 18 yaşına yeni basıyordu.

Kirkor Cezveciyan Veya Kenan Pars

İyi giyimi, burjuva görünüşü, olgun tavrı, mevki sahibi/zengin kötü adam rollerinin değişmez aktörü olmasına yetmişti.

Diğer Tarih Haberleri

Başbakan’a Dans Dersi Veren Ünlü Komedyen

Yeşilçam’ın ünlü ismi, komedyen Öztürk Serengil’in DP’li Başbakan Adnan Menderes’e dans dersleri verdiğini çok dar bir çevre bilirdi.

Putin’in KGB Sicili: ‘Devlet Başkanı Olabilir!’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in KGB tarafından tutulan şahsi sicil dosyası üzerindeki ‘gizlilik zırhı’ kaldırıldı ve incelemeye/sergilenmeye açıldı.

Milletvekili Marketten Sandviç Çaldı

Sloven Milletvekili Darij Krajcic; girdiği marketten aldığı sandviçin parasını ödemedi.

Kenan Evren, Ahu Tuğba’ya Aşıkmış

Yeşilçam’ın ünlü ismi Ahu Tuğba; 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in kalbini çalmış. Evren; cesaretini toplayıp aşkını ilan etmiş…

Enigma’nın Mucidi Alan Turing’e İade-i İtibar

2. Dünya Savaşı’nda İngiltere’nin Almanya karşısında üstün/galip gelmesini sağlayan ünlü dahi matematikçi Alan Turing’in itibarı iade edildi.

Aynı Şiiri 789 Defa Değiştiren Şair

Nuri Pakdil; şiir konusunda çok titizdi; tekrar tekrar yazardı; Ahid Kulesi'ndeki Militan adlı şiirini tam 789. yazılışı ile kitaba aldığı rivayet edildi.

Nazım Hikmet, Fenerbahçe’nin Amigosuymuş

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet; gençlik yıllarında futbolla ilgilendi; Kadıköy’de Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmadan izlemeye çalıştı.