‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

‘Örtülü Ödenek’; Başbakanlığa gelen konukların ağırlanmasında kullanılırdı. Sonradan kapsamı genişletildi: İstihbarat gibi hayati öneme sahip faaliyetler de kapsam içine alındı.

‘Örtülü Ödenek’ kaleminden ne gibi sarfiyatın yapıldığı, kim(ler)e ne kadar para verildiği de - ilk defa! - Yassı Ada Mahkemeleri’nin Örtülü Ödenek Davası’nda görülebildi. Harcama kalemlerinin çerçevesi yoktu; hesabının tutulması zorunlu değildi; her türlü tasarruf da Başbakan’ın yetkisine bırakılmıştı. 

- Ünlü Cımbız, Tavuk Tüylerini Temizlemek İçin Alınmıştı… -

Yassı Ada Duruşmaları’nda da DP (Demokrat Parti)’ye suçlama malzemesi/sebebi yapılmaya çalışıldı. Mesela sık sık ısıtılıp gündeme getirilen bir cımbız iddiası vardı. Mahkeme Başkanı Salim Başol ile Başsavcı Altay Ömer Egesel ağız birliği etmişçesine: ‘Başbakanlık’a cımbız neden alınır?’ diye soruyorlardı. Cımbız, Başbakanlık mutfağı için alınmıştı: Pişirilecek tavukların tüylerini temizlemede kullanılmıştı.

Oysa Menderes; şahsi/zati masrafları için ‘Örtülü Ödenek’i kullanmamaya dikkat etti. Zaten yeterince zengindi; milletvekili ve Başbakan maaşına dahi ihtiyaç duymazdı.

- Müsteşar Ülkümen’in Elindeki Kabarık Sarı Zarf… -

DP İstanbul Milletvekili Adnan Menderes - Ali Adnan Ertekin Menderes! -; 22 Mayıs 1950’de yapılan seçimlerden sonra Başbakanlık koltuğuna oturdu. Başbakanlık Müsteşarı İsmail Hakkı Ülkümen’di. Ülkümen; bir sabah elinde sarı renkli kabarık zarfla makam odasına girdi. Elindekini Menderes’e uzattı. Yeni Başbakan merak dolu bakışlarla bürokratı izledi. Sonra da zarfı açtı. Şaşırdı; karşısında 3.500 lira duruyordu.

Ülkümen’e; ‘Bu da ne?’ diye sordu.

- Örtülü Ödenek’ten Başbakan’a Maaş… -

Müsteşar’ın yanıtı çok şaşırtıcıydı. Ülkümen; ‘Haziran ayı ödemesi!’ olduğunu söyledi. Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı. Menderes; 25 Mayıs’ta göreve başladığından 500 lira fazladan alacaktı. 

Menderes; Müsteşar Ülkümen’e para dolu zarfı geri uzattı. ‘Şahsi ve diğer harcamalar için böyle bir ödemeyi kabul edemeyeceğini, kullanamayacağı,’ talimatını verdi.

Ali Hikmet İnce yazdı.

11 January 2020 13:09
190 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Örtülü Ödenek Faresi First Lady’e Ağır Hapis

Honduras’ın eski Devlet Başkanı Porfirio Lobo’nun eşi Rosa Elena Bonilla (52); örtülü ödenekten zimmeti para geçirdiği iddiasından suçlu bulundu; 58 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

‘Örtülü’den Bulgar İstihbaratı’na Hediye

Ekrem Pakdemirli; Özal’ın Mirası adlı kitabında, şahit olduğu, bizzat yaşadığı, gün yüzüne çıkmamış olayları ve ayrıntılarını olabildiğince dile getirdi.

Başbakan’a Dans Dersi Veren Ünlü Komedyen

Yeşilçam’ın ünlü ismi, komedyen Öztürk Serengil’in DP’li Başbakan Adnan Menderes’e dans dersleri verdiğini çok dar bir çevre bilirdi.

Türkeş; Menderes’in İdamına Karşı Çıktı

Türkeş’e göre; Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği idam hükümleri tadil edilerek hafifletme cihetine gidilmeliydi.

Cemal Gürsel’in Adnan Menderes’e Mektubu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olan Orgeneral Cemal Gürsel; 27 Mayıs Askeri Darbesi’nden hemen önce Millî Savunma Bakanı Ethem Menderes’e önerilerini içeren bir mektup vermişti. Mektup; Başbakan Adnan Menderes’e hitaben yazılmıştı.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Fas Sultanı Muley İsmail’in 1171 Çocuğu

Fas’ı 1672 ile 1727 yılları arasında 55 yıl yöneten, Sultan Muley İsmail’in sahip olduğu rekor sayıdaki çocuk sayısı Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı.

Peyami Safa’nın 2. Abdülhamit Düşmanlığı

Türk sağının önemli kalemi/teorisyeni Peyami Safa, Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid’i hiç sevmezdi; her fırsatta ‘eli kanlı katil’ değerlendirmesi yapardı.

Kadın Gardiyanın Tecavüz Ettiği Mahkûm

Silvia Pulido (35) adlı kadın gardiyan, ömür boyu hapse mahkum William Cordoba (57) isimli mahkûmu ‘seks kölesi’ haline getirip, 7 yıl boyunca kullandığı suçlamasından mahkum oldu.

İsrail’i Tanıyan İlk Müslüman Ülke

Türkiye, 28 Mart 1949’da Bakanlar Kurulu kararı ile İsrail devletini resmen tanımıştı.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

İki İngiliz Ahçıya Teslim Edilen Kudüs

İslâm dininin ilk kıblesi Kudüs, hiç de şanına uygun şekilde savunulmadı. Hatta hiç savunulmadı.

Belediyenin Kazdığı Çukura Düşen Şair

Geleneksel kalıpları kırıp, sokaktaki insana şiiri sevdiren, anlamasını-kendini bulmasını sağlayan şairdi Orhan Veli (Kanık).

Sefaletin Göbeğinden Şöhretin Zirvesine

Yokluğu/yoksulluğu aşamayan Suphi Kaner, öldükten sonra daha da ünlendi ve acı kaderiyle anıldı/hatırlandı.

Kirkor Cezveciyan Veya Kenan Pars

İyi giyimi, burjuva görünüşü, olgun tavrı, mevki sahibi/zengin kötü adam rollerinin değişmez aktörü olmasına yetmişti.

Erol Taş: İyi Yürekli Kötü Adam

Türk sinemasının ‘iyi yürekli kötü adamı’ Erol Taş aslen Erzurum’un Karaköse ilçesindendi.

Başbakan’ın Makam Otosundaki Ölü Bebek

Cenazeyi kefenleyip makam otomobilinin bagajına koyup Cebeci Asri Mezarlığı’na götürdüler.

Diğer Tarih Haberleri

Fas Sultanı Muley İsmail’in 1171 Çocuğu

Fas’ı 1672 ile 1727 yılları arasında 55 yıl yöneten, Sultan Muley İsmail’in sahip olduğu rekor sayıdaki çocuk sayısı Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Kirk Douglas: Hayatı Film Yapılacak Aktör

Hollywood’un ‘star sineması’ döneminin son temel direklerindendi. Kendi teri/çabası ile sıfırdan zirveye tırmandı. Ölümsüz pek çok eser de bıraktı. Ailesi de aynı mesleği sürdürdü.

Bir Sevda Masalı: Rahşan İle Bülent

Ecevit çifti, Bülent Bey’in sınıf arkadaşı, gazeteci/yazar Altemur Kılıç’ın kaleme aldığı piyesin sahneye konulma aşamasında tanıştı. Bülent Ecevit, Rahşan (Aral) Ecevit’i ilk görüşte beğendi ve sevdi.

Katil Bombanın 2 Parçasına 100 Bin Dolar

Dünya üzerinde saldırı amacıyla kullanılan ilk atom bombasına ait parçalar, New York’ta düzenlenen açık artırmada 100 bin dolar karşılığında satıldı.

Stalin’in Resmi Kurban Sayısı 2.900.000 Kişi

Sovyetler Birliği’ni 26 yıl çelik eldivenle yönetilen Josep Stalin’ın kurbanları hakkında ilk kez resmi istatistik yayınladı.

Abdülmecid Efendi, İttihat ve Terakki’ye Başkan Yapılacaktı

Bir İngiliz gizli belgesine göre; 2. Abdülmecid (Efendi), İttihat ve Terakki Partisi’nin liderliğine getirilecekti.

Yıldız Kenter’in Bilinmeyen Özellikleri

Şükran Güngör’ün ifadesiyle, ‘Böylesi meziyetlerle donanmış hanımla yaşamak ayrıcalıklı mutluluktu!’