‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

‘Örtülü Ödenek’; Başbakanlığa gelen konukların ağırlanmasında kullanılırdı. Sonradan kapsamı genişletildi: İstihbarat gibi hayati öneme sahip faaliyetler de kapsam içine alındı.

‘Örtülü Ödenek’ kaleminden ne gibi sarfiyatın yapıldığı, kim(ler)e ne kadar para verildiği de - ilk defa! - Yassı Ada Mahkemeleri’nin Örtülü Ödenek Davası’nda görülebildi. Harcama kalemlerinin çerçevesi yoktu; hesabının tutulması zorunlu değildi; her türlü tasarruf da Başbakan’ın yetkisine bırakılmıştı. 

- Ünlü Cımbız, Tavuk Tüylerini Temizlemek İçin Alınmıştı… -

Yassı Ada Duruşmaları’nda da DP (Demokrat Parti)’ye suçlama malzemesi/sebebi yapılmaya çalışıldı. Mesela sık sık ısıtılıp gündeme getirilen bir cımbız iddiası vardı. Mahkeme Başkanı Salim Başol ile Başsavcı Altay Ömer Egesel ağız birliği etmişçesine: ‘Başbakanlık’a cımbız neden alınır?’ diye soruyorlardı. Cımbız, Başbakanlık mutfağı için alınmıştı: Pişirilecek tavukların tüylerini temizlemede kullanılmıştı.

Oysa Menderes; şahsi/zati masrafları için ‘Örtülü Ödenek’i kullanmamaya dikkat etti. Zaten yeterince zengindi; milletvekili ve Başbakan maaşına dahi ihtiyaç duymazdı.

- Müsteşar Ülkümen’in Elindeki Kabarık Sarı Zarf… -

DP İstanbul Milletvekili Adnan Menderes - Ali Adnan Ertekin Menderes! -; 22 Mayıs 1950’de yapılan seçimlerden sonra Başbakanlık koltuğuna oturdu. Başbakanlık Müsteşarı İsmail Hakkı Ülkümen’di. Ülkümen; bir sabah elinde sarı renkli kabarık zarfla makam odasına girdi. Elindekini Menderes’e uzattı. Yeni Başbakan merak dolu bakışlarla bürokratı izledi. Sonra da zarfı açtı. Şaşırdı; karşısında 3.500 lira duruyordu.

Ülkümen’e; ‘Bu da ne?’ diye sordu.

- Örtülü Ödenek’ten Başbakan’a Maaş… -

Müsteşar’ın yanıtı çok şaşırtıcıydı. Ülkümen; ‘Haziran ayı ödemesi!’ olduğunu söyledi. Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı. Menderes; 25 Mayıs’ta göreve başladığından 500 lira fazladan alacaktı. 

Menderes; Müsteşar Ülkümen’e para dolu zarfı geri uzattı. ‘Şahsi ve diğer harcamalar için böyle bir ödemeyi kabul edemeyeceğini, kullanamayacağı,’ talimatını verdi.

Ali Hikmet İnce yazdı.

11 January 2020 13:09
605 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Örtülü Ödenek Faresi First Lady’e Ağır Hapis

Honduras’ın eski Devlet Başkanı Porfirio Lobo’nun eşi Rosa Elena Bonilla (52); örtülü ödenekten zimmeti para geçirdiği iddiasından suçlu bulundu; 58 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

‘Örtülü’den Bulgar İstihbaratı’na Hediye

Ekrem Pakdemirli; Özal’ın Mirası adlı kitabında, şahit olduğu, bizzat yaşadığı, gün yüzüne çıkmamış olayları ve ayrıntılarını olabildiğince dile getirdi.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Churchill’den Gürsel’e Menderes İçin Af Mektubu

İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill; Devlet Başkanı ve MBK Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel’e bir mektup yazarak, idam cezasına çarptırılan eski Başbakan ve 2 eski bakanın affedilmesini rica etti.

Başbakan’a Dans Dersi Veren Ünlü Komedyen

Yeşilçam’ın ünlü ismi, komedyen Öztürk Serengil’in DP’li Başbakan Adnan Menderes’e dans dersleri verdiğini çok dar bir çevre bilirdi.

Türkeş; Menderes’in İdamına Karşı Çıktı

Türkeş’e göre; Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği idam hükümleri tadil edilerek hafifletme cihetine gidilmeliydi.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

Fas Sultanı Muley İsmail’in 1171 Çocuğu

Fas’ı 1672 ile 1727 yılları arasında 55 yıl yöneten, Sultan Muley İsmail’in sahip olduğu rekor sayıdaki çocuk sayısı Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı.

Peyami Safa’nın 2. Abdülhamit Düşmanlığı

Türk sağının önemli kalemi/teorisyeni Peyami Safa, Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid’i hiç sevmezdi; her fırsatta ‘eli kanlı katil’ değerlendirmesi yapardı.

İsrail’i Tanıyan İlk Müslüman Ülke

Türkiye, 28 Mart 1949’da Bakanlar Kurulu kararı ile İsrail devletini resmen tanımıştı.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

İki İngiliz Ahçıya Teslim Edilen Kudüs

İslâm dininin ilk kıblesi Kudüs, hiç de şanına uygun şekilde savunulmadı. Hatta hiç savunulmadı.

Belediyenin Kazdığı Çukura Düşen Şair

Geleneksel kalıpları kırıp, sokaktaki insana şiiri sevdiren, anlamasını-kendini bulmasını sağlayan şairdi Orhan Veli (Kanık).

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Sefaletin Göbeğinden Şöhretin Zirvesine

Yokluğu/yoksulluğu aşamayan Suphi Kaner, öldükten sonra daha da ünlendi ve acı kaderiyle anıldı/hatırlandı.

Kirkor Cezveciyan Veya Kenan Pars

İyi giyimi, burjuva görünüşü, olgun tavrı, mevki sahibi/zengin kötü adam rollerinin değişmez aktörü olmasına yetmişti.

Erol Taş: İyi Yürekli Kötü Adam

Türk sinemasının ‘iyi yürekli kötü adamı’ Erol Taş aslen Erzurum’un Karaköse ilçesindendi.

Diğer Tarih Haberleri

Barış Manço'nun 47 Gün Süren İlk Evliliği

Barış Manço, 31 Ocak 1970’de Belçika’nın Liege kentinde fotomodel Marie Claude ile hayatını birleştirdi.

Safiye Ayla’dan 1,750 Öğrenciye Burs

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan müteveffa ses sanatçısı Safiye Ayla’nın 1.750 öğrenciye burs ve maddi destek sağladığı ortaya çıktı.

Twitter Hesabı Hecklenen Başkan

Hollandalı Victor Geves adlı şifre kırıcı, Trump’ın resmi hesabının şifresini 5’inci denemesinde doğru tahmin edip erişmeyi başardı.

Trump’ın Şahsi Papazı’nın Kehaneti Fos Çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Ruhani Danışmanı’/’Şahsi Papazı’ Paula White-Cain’in - seçimlerden hemen önce! - Florida’da düzenlediği ayinde söylediği, ‘Zaferin ayak seslerini duyuyorum. Seçimleri kazanacağız!’ şeklindeki kehaneti fos çıktı.

Korona Hediye Eden Noel Baba

Belçika’da bir huzurevini ziyaret eden Noel Baba ‘Covid - 19’ virüsü hediye etti.

Efesli Gladyatörler Vejetaryen Çıktı

Profesyonel dövüşçülerin ana menüsü tahıl ve bakliyattan - özellikle de fasulyeden! - oluşuyordu.

Üfürükçü Kadından Bütün Köye Corona Virüs

Milliyet’te yer alan bir habere göre, yatalak, kör yaşlı adamı okumaya gelen üfürükçü kadın bütün köye Corona virüsü bulaştırdı.