Organları Çalınıp Satılan Ünlüler

Tarihe mal olmuş kimi ünlüler öldükten sonra da rahat edemedi. Bazı açıkgözler, kimi ünlünün ölüsünden/organlarından bile para kazanmayı denedi, kimileri de emellerine erişti.

Organları Çalınıp Satılan Ünlüler

Tarihe mal olmuş kimi ünlüler öldükten sonra da rahat edemedi. Bazı açıkgözler, kimi ünlünün ölüsünden/organlarından bile para kazanmayı denedi, kimileri de emellerine erişti. 

Mesela ünlü bilim adamı Einstein’in - ölümü 18 Nisan 1955! - beyni çalındı. Parçalara ayrılıp kavanozlarda saklandı. Ünlü bilim insanının beyni ancak 1978’de bulunabildi ve Washington DC’deki Sağlık ve Tıp Ulusal Müzesi’nde korumaya alınabildi.

Ludwig van Beethoven

Ünlü besteci Ludwig van Beethoven küçük yaşta sağır olmuştu. Ağır duymasına karşın yaptığı besteler olağanüstüydü ve doktorların merakını celp ediyordu. Beethoven 1827’de ölünce, otopsisi yapıldı; kulak kemikleri çalındı. Kulak kemikleri ancak 2005 yılında ortaya çıkabildi. Viyana’da oturan bir aile, ünlü müzik adamının kayıp uzuvlarının kendilerinde bulunduğunu açıkladı. Beethoven’in uzuvları Kaliforniya’daki San Jose Eyalet Üniversitesi’nde koruma altına alınabildi.

Napolyon Bonaparte

Ünlü Fransız asker ve devlet adamı Napolyon Bonaparte’nin başına gelen olay çok daha garipti. Bonaparte, 5 Mayıs 1821’de ölünce, otopsisi yapıldı. Otopsi sonrasında ünlü askerin penisinin bulunmadığı görüldü. Otopsiyi yapan heyet sorgulandıysa da sonuç alınamadı. Olay esrarını 1970 yılına kadar korudu. Amerikalı ürolog John Kingsley Littime, Napolyon’un penisinin koleksiyonunda olduğunu açıkladı. Littime, tarihî uzuv için tam 3 bin ABD doları ödemişti.

Benito Mussolini

Beyni çıkarılan bir diğer şanssız lider, İtalyan faşizminin kurucu önderi Benito Mussolini’ydi. ABD hükümeti, Mussolini’nin katledilmesinden/idamından sonra beyninin incelenmesi kararını aldı. Bir grup ABD’li tıp insanı Mussolini’nin beynini çıkarıp Washington’a gönderdi. Diktatörün beyni tam 21 yıl ABD’de kaldı; sonra, 1966’da dul eşi Donna Rachele Mussolini’ye geri verildi. Mussolini’nin beyni 2007 yılına kadar ailede korundu. İnternet üzerinde düzenlenen bir açık artırmada 22 bin ABD dolarına satıldı. Beyni alan kişinin ya da kurumun ismi açıklanmadı.

Galileo Galilei

Öldükten sonra rahat ettirilmeyen bir diğer ünlü ise Galileo Galilei’ydi. Ünlü fizikçi ve astronom Galilei’nin de sağ orta parmağı kesilip alındı. Galileo Galilei, öldüğünde tam 95 yaşındaydı. Muhtemelen bir öğrencisi ya da yanından ayrılmayan bir dostu, ünlü bilim insanından bir hatıra edinmek istedi ve sağ el orta parmağı keserek aldı. Asırlarca aranılan parmak, sonunda devletin eline geçti. Ünlü bilim insanının parmağı, Floransa Tarih ve Bilim Müzesi’nin koruması altında...

Grigori Rasputin

Çarlık Rusyası’nın son dönemine damgasını vuran, ön görüleriyle Romanov Ailesi’ne istediğini yaptıran ünlü mistik Grigori Rasputin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi. 1916’da bir suikaste kurban giden Rasputin kadınlara ve sekse aşırı düşkündü. Yakın çevresindeki lakabı ‘seks makinesi’ydı. İddiaya göre, Rus aristokrasisinin güzel kadınları Rasputin’le yatmak için can atıyordu. Rasputin’in cenazesi kaldırılırken penisinin kaybolduğu belirlendi. Konu daha fazla deşelenmedi ve ünlü medyum defnedildi. 

Ama gerçek hiç beklenmedik anda su yüzüne çıkıverdi. 1920’de, Rasputin’in kızı Maria, kadınların kurduğu bir tarikatın ayinine davet edildi. Merasim anında gördükleri genç kızın aklını başından aldı. Tarikat üyeleri büyük salonda toplanıyor ve Rasputin’in penisine tapıyorlardı. Maria gördüklerini yetkililere haber verdi. Çarlık yöneticileri, Rasputin’in kayıp uzvunu çılgın kadınların elinden kurtardı. Rasputin’in - kadınlarca! - kutsal sayılan penisi St. Petersburg’taki Rusya Erotik Müzesi’nde muhafaza edilmeye başlandı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

1 December 2018 23:14
1,754 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Tek Hücreli Ama 720 Cinsel Organı Var

Blob adlı mantara benzeyen sarı renkli tek hücreli canlı özellikleri ile insanları şaşırtıyor.

Parmak İzi İle Ödeme Yapılacak

Kredi kartı sahibi alış verişini yapıp kart çektikten sonra parmak iziyle ödemeyi tamamlayacak.

Çalıntı Kartla Alınan Bilete Büyük İkramiye

Kanada’da bir kadın hırsızın çaldığı kredi kartıyla satın aldığı piyango biletine 50 bin dolar ikramiye çıktı.

7 Bin Polisi Peşine Takan Hırsız

Japonya’da sıradan bir hırsızın açık cezaevinden firarı olay oldu; hükumet ayağa kalktı. Ülkenin Adalet Bakanı firarî mahkûmun peşine bir polis ordusu taktı.

Einstein’ın Tanrı’yı Reddeden Mektubu

Einstein, 1954’de, arkadaşı filozof Eric Gutkind’e yazdığı bir mektupta, Tanrı’nın insanların uydurması olduğunu iddia etti.

Dâhilerin Şaşılacak Davranışları

Dünya tarihine yazıları, buluşları, yaptıkları işlerle yön veren, hepimizin isimlerini yakından bildiğimiz/tanıdığımız dâhilerin tuhaf, hatta şaşkınlık yaratan davranışları vardı.

Dünyanın En Zeki Kızı

IQ testleri sonucunda 162 puan almayı başaran Rajgauri Pawar (12) ‘Dünyanın En Zeki Kişisi’ seçildi.

Einstein’ın Beyni ve Gözleri Çalındı

Albert Einstein'ın cesedine izin almadan otopsi yapan Thomas Harvey adlı doktor, ünlü bilim adamının beynini ve gözlerini çalma cesaretini gösterdi.

Türkiye’nin İlk Piyanist Şantörü

Gencer, Türkiye’de ilk Türkçe sözlü pop müzik parçasını seslendirdi. Çocukluk arkadaşı, Fecri Ebcioğlu, Bak Bir Varmış Bir Yokmuş adlı şarkının sözlerini yazmıştı.

2. Abdülhamit Bursa’yı Başkent Yapacaktı

Sultan 2. Abdülhamit; Ruslar’ın İstanbul’a girip kendisini esir etmesinden korktu. Kutsal emanetler ve aile fertleriyle Bursa’ya geçmeyi düşündü. Ama bir haremağası fikrini değiştirmesine sebep oldu.

Napolyon’un Şapkası Satıldı

Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’a ait olduğu iddia edilen tarihî şapka yaklaşık olarak iki milyon euroya alıcı buldu.

'Uyanık' Saatçi

Fransa İmparatoru Napolyon’un saç telinden bir santimlik bölümün yerleştirileceği saatin 30 bin liradan satışa çıkarılacağı bildirildi.

Mussolini’den Roma’ya Cami

Kont Ciano’nun günlüklerinin yayınlanmasına İtalya’da izin verilmemiş, eşi Edda Mussolini Ciano tarafından Amerikalılara iletilmesiyle kitap okuyucuyla buluşabilmişti.

Nobel Barış Ödülü Adayı Hitler

Adolf Hitler, ünlü TİME dergisi tarafından 1939’da Yılın Adamı seçildi; Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Duçe’nin Damadı ‘Muhabbet Tellâlı’ymış

Mussolini’nin ün büyük kızı Edda’nın kocası, faşist İtalya’nın eski Dışişleri Bakanı Kont Galeazzo Ciano (1903 - 1944), ülkenin en büyük ‘muhabbet tellalı’ymış.

Galileo Galilei Sahte Belge Düzenlemiş

İtalyan asıllı ünlü astronom Galileo Galilei, ölüm cezasından kurtulmak için yalan söylemek ve düzmece belge düzenlemek zorunda kalmış.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.