Latife Hanım’ın Anılarını Okuyan Tek Adam

2006’da vefat eden Ord. Prof. Reşat Kaynar, Latife (Uşşaki) Hanım’ın 5 defter halindeki el yazması anılarını okuyan ve 2025 yılına kadar açıklanmamasını/yayınlanmamasını öneren kişiydi.

Latife Hanım’ın Anılarını Okuyan Tek Adam

2006’da vefat eden Ord. Prof. Reşat Kaynar, Latife (Uşşaki) Hanım’ın 5 defter halindeki el yazması anılarını okuyan ve 2025 yılına kadar açıklanmamasını/yayınlanmamasını öneren kişiydi. Kaynar, ülkemizin son ordinaryüs profesörüydü. 30 yıl emek verdiği, Mustafa Reşit Paşa ve Tanzimat adlı eseriyle ordinaryüs unvanını kazanmıştı/almıştı. Kaynar, 1932’de ilk defa toplanan Türk Tarih Kongresi’ne katılan; kâtiplik yapan 6 kişi arasındaydı. Kongre sonunda, Atatürk tarafından verilen çay partisine iştirak etmişti; uzun süre sohbet etme imkânı da bulmuştu.

Latife Hanım, 12 Temmuz 1975’de İstanbul’da öldü; 77 yaşındaydı. Uzun süredir kanser hastasıydı; son anlarında tedavi istememişti. Cenazesi Şişli Teşvikiye Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi. Latife Hanım, 29 Ocak 1923’de Mustafa Kemal Paşa ile hayatını birleştirmiş ve 5 Ağustos 1925’e kadar evli kalmıştı. 50 yıl boyunca bütün ısrarlara rağmen başka kimseyle dünya evine girmemişti. Atatürk ile evlendiği andan itibaren günlük tutmuş, önemli gördüğü olayları kaydetmişti. Mustafa Kemal Paşa’nın vefatından sonra, her perşembe akşamı, ruhuna Kur’an oku(t)muştu.

Latife Hanım’ın ölümünün arkasından, 5 defter dolusu anılarının açıklanması gündeme geldi. Hatıra defterleri, Ziraat Bankası’nda birkaç kişinin bildiği bir kasada korumaya alınmıştı. Kamuoyu ve tarihçiler merak içindeydi; büyük bir tartışma başlamıştı. Anılar açıklanırsa/yayınlanırsa, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi’nde resmi görüşün değişe(bile)ceği bile iddia edilmişti. Tartışma uzayınca konu, Sulh Mahkemesi’ne kadar götürüldü. Mahkeme heyeti, defterlerin bir uzman tarafından tetkik edilip görüş alınmasına karar verdi. Latife Hanım’ın anılarını değerlendirmesi için Ord. Prof. Reşat Kaynar görevlendirildi. Kaynar, defterleri dikkatle okudu, inceledi ve raporunu yazdı. Anıların hemen açılması sakıncalıydı. 50 yıl, yani 2025’e kadar beklenilmesini önerdi. Mahkeme tavsiyeyi dikkate aldı; defterlerin 2025 yılına kadar Türk Tarih Kurumu kasalarında saklanmasını karara bağladı. Anıların çoğu mektup şeklinde yazılmıştı. Hepsi de ‘Muhterem Paşam,’ şeklinde başlıyordu. Her satırında Latife Hanım’ın Mustafa Kemal Paşa’ya duyduğu derin/büyük aşk hissediliyordu. 

Kaynar, sonuna kadar sözünün arkasında durdu; öğrendiklerini ölünceye kadar sakladı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

13 January 2019 11:55
704 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Grip Hastalığını Tarihe Gömen Aşı

Denemeleri devam eden tek seferlik aşı ile grip hastalığına yakalanmak tarihe karışıyor.

CIA; Ağrı Dağı’nda Nuh’un Gemisi’ni Aramış

Nuh’un Gemisi Ağrı Dağı’ndaydı. Önemli tespit 1949 yılına aitti. Bir casus uçağının Sovyetler Birliği üzerinde yaptığı keşif uçuşu sırasında kayıtlara geçmişti.

Öldükten 50 Yıl Sonra Baba Olan Koyun

Sidney Üniversitesi’nden Prof. Simon de Graaf’ın yönettiği projede, 50 yıl önce dondurulan koç spermleriyle hamile kalan koyunlar sağlıklı doğum yaptı ve 34 kuzu dünyaya getirdi.

Nazım’ın Şiirlerini Çoğaltan Gazeteci

Arcayürek; Ankara’nın en popüler gazetecisiydi; ‘amiral gemisi’ Hürriyet’in 22 yıl - en uzun süreli! - Ankara Temsilciliği’ni yapmıştı; tarihe mal olmuş çok sayıda manşete-büyük habere imza atmıştı.

Nâzım Hikmet, Latife Hanım’a Aşıktı

Nâzım, Latife Hanım için Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri adlı çok bilinen şiiri yazdı. Şiirde konu edilen minicik küçük kadın Latife Uşşaki’den başkası değildi.

Son Sultanın Son Sevdası

Son Osmanlı hükümdarı, 115. İslâm Halifesi, Sultan Vahideddin ya da Sultan Vahdettin, 1 Eylül 1921’de, son eşi, 5. karısı Nimet Nevzat Hanım ile dünya evine girdi. Padişah 61 yaşındaydı; yeni zevcesi ise 18 yaşına yeni basıyordu.

Al Getir Sevgiliyi Beşiktaş’tan…

Mahcup, içine kapanık, disipline gelemeyen, alkolden uzak kalamayan, haline arz etmekten çekinen, yasaklara direnemeyen bir edebiyat insanıydı Cahit Sıtkı.

Başbakan’ın Makam Otosundaki Ölü Bebek

Cenazeyi kefenleyip makam otomobilinin bagajına koyup Cebeci Asri Mezarlığı’na götürdüler.

Kemal Tahir Gençliğinde Ünlü Bir Kabadayıydı

Ünlü sosyalist romancımız Kemal Tahir gençliğinde hızlı bir kabadayıydı. Mahallesinden izni olmadan kuş bile uçamazdı.

Çay Tiryakisi Papağan

Duman adını verdiğini papağanını her gün belirli saatlerde gezdiren Mustafa Topçu; kuşunu çay içirmeden eve götürmüyor.

Portre Ressamı Enver Paşa

Paşa’nın güzel sanatlara özellikle de resme karşı hevesi ve kabiliyeti vardı.

Nâzım Hikmet, Latife Hanım’a Aşıktı

Nâzım, Latife Hanım için Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri adlı çok bilinen şiiri yazdı. Şiirde konu edilen minicik küçük kadın Latife Uşşaki’den başkası değildi.

Kemal Tahir Gençliğinde Ünlü Bir Kabadayıydı

Ünlü sosyalist romancımız Kemal Tahir gençliğinde hızlı bir kabadayıydı. Mahallesinden izni olmadan kuş bile uçamazdı.

Ecevit’in İpi Washington’da Çekilmiş

Çetingüleç kitabında, Ecevit Ailesi ile ilgili birebir şahit olduğu ve dinlediği olayları anlatıyor.

Sosyalist Muganniye

Kimsesizler yurdunda kaldığında, gün gelecek genç Türkiye’nin ön önemli kadın sesi olacağını bilmiyordu.

İdama Giderken İşkence

Gezmiş ve arkadaşları, idama giderken işkenceye tabi tutulmuştu!

‘Hasretinden Prangalar Eskitilen’ Kadın

Hasretinden Prangalar Eskittim’deki şiirlerin çoğunun kime yazıldığı ve ünlü şair Ahmet Arif’in kalbini fetheden gizli aşkının kim olduğu ortaya çıktı.

Diğer Tarih Haberleri

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Türkeş; Menderes’in İdamına Karşı Çıktı

Türkeş’e göre; Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği idam hükümleri tadil edilerek hafifletme cihetine gidilmeliydi.

Neron’un Gizli Sığınağı Bulundu

Pitomani (yangın çıkarma hastalığı)nın en önemli isimi, Roma İmparatoru Neron’a ait olduğu ileri sürülen gizli bir oda bulundu.

Cemal Gürsel’in Adnan Menderes’e Mektubu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olan Orgeneral Cemal Gürsel; 27 Mayıs Askeri Darbesi’nden hemen önce Millî Savunma Bakanı Ethem Menderes’e önerilerini içeren bir mektup vermişti. Mektup; Başbakan Adnan Menderes’e hitaben yazılmıştı.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Kemal Tahir Gençliğinde Ünlü Bir Kabadayıydı

Ünlü sosyalist romancımız Kemal Tahir gençliğinde hızlı bir kabadayıydı. Mahallesinden izni olmadan kuş bile uçamazdı.

CIA; Askerî Darbeyi Menderes’e Haber Vermedi

Tully’nin belirlemesine göre CIA; Türkiye’de darbe ihtimalini çok önceden tahmin etti ve Washington’u defalarca uyardı.