Latife Hanım’ın Anılarını Okuyan Tek Adam

2006’da vefat eden Ord. Prof. Reşat Kaynar, Latife (Uşşaki) Hanım’ın 5 defter halindeki el yazması anılarını okuyan ve 2025 yılına kadar açıklanmamasını/yayınlanmamasını öneren kişiydi.

Latife Hanım’ın Anılarını Okuyan Tek Adam

2006’da vefat eden Ord. Prof. Reşat Kaynar, Latife (Uşşaki) Hanım’ın 5 defter halindeki el yazması anılarını okuyan ve 2025 yılına kadar açıklanmamasını/yayınlanmamasını öneren kişiydi. Kaynar, ülkemizin son ordinaryüs profesörüydü. 30 yıl emek verdiği, Mustafa Reşit Paşa ve Tanzimat adlı eseriyle ordinaryüs unvanını kazanmıştı/almıştı. Kaynar, 1932’de ilk defa toplanan Türk Tarih Kongresi’ne katılan; kâtiplik yapan 6 kişi arasındaydı. Kongre sonunda, Atatürk tarafından verilen çay partisine iştirak etmişti; uzun süre sohbet etme imkânı da bulmuştu.

Latife Hanım, 12 Temmuz 1975’de İstanbul’da öldü; 77 yaşındaydı. Uzun süredir kanser hastasıydı; son anlarında tedavi istememişti. Cenazesi Şişli Teşvikiye Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi. Latife Hanım, 29 Ocak 1923’de Mustafa Kemal Paşa ile hayatını birleştirmiş ve 5 Ağustos 1925’e kadar evli kalmıştı. 50 yıl boyunca bütün ısrarlara rağmen başka kimseyle dünya evine girmemişti. Atatürk ile evlendiği andan itibaren günlük tutmuş, önemli gördüğü olayları kaydetmişti. Mustafa Kemal Paşa’nın vefatından sonra, her perşembe akşamı, ruhuna Kur’an oku(t)muştu.

Latife Hanım’ın ölümünün arkasından, 5 defter dolusu anılarının açıklanması gündeme geldi. Hatıra defterleri, Ziraat Bankası’nda birkaç kişinin bildiği bir kasada korumaya alınmıştı. Kamuoyu ve tarihçiler merak içindeydi; büyük bir tartışma başlamıştı. Anılar açıklanırsa/yayınlanırsa, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi’nde resmi görüşün değişe(bile)ceği bile iddia edilmişti. Tartışma uzayınca konu, Sulh Mahkemesi’ne kadar götürüldü. Mahkeme heyeti, defterlerin bir uzman tarafından tetkik edilip görüş alınmasına karar verdi. Latife Hanım’ın anılarını değerlendirmesi için Ord. Prof. Reşat Kaynar görevlendirildi. Kaynar, defterleri dikkatle okudu, inceledi ve raporunu yazdı. Anıların hemen açılması sakıncalıydı. 50 yıl, yani 2025’e kadar beklenilmesini önerdi. Mahkeme tavsiyeyi dikkate aldı; defterlerin 2025 yılına kadar Türk Tarih Kurumu kasalarında saklanmasını karara bağladı. Anıların çoğu mektup şeklinde yazılmıştı. Hepsi de ‘Muhterem Paşam,’ şeklinde başlıyordu. Her satırında Latife Hanım’ın Mustafa Kemal Paşa’ya duyduğu derin/büyük aşk hissediliyordu. 

Kaynar, sonuna kadar sözünün arkasında durdu; öğrendiklerini ölünceye kadar sakladı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

13 January 2019 11:55
353 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Öldükten 50 Yıl Sonra Baba Olan Koyun

Sidney Üniversitesi’nden Prof. Simon de Graaf’ın yönettiği projede, 50 yıl önce dondurulan koç spermleriyle hamile kalan koyunlar sağlıklı doğum yaptı ve 34 kuzu dünyaya getirdi.

Nazım’ın Şiirlerini Çoğaltan Gazeteci

Arcayürek; Ankara’nın en popüler gazetecisiydi; ‘amiral gemisi’ Hürriyet’in 22 yıl - en uzun süreli! - Ankara Temsilciliği’ni yapmıştı; tarihe mal olmuş çok sayıda manşete-büyük habere imza atmıştı.

Çok Şey Bilen Kadın

Mary’s Mosaic adlı kitabın yazarı Peter Janney’e göre, Mary Meyer, Kennedy cinayetiyle ilgili çok önemli bilgilere sahipti. Bu durum da CIA’yi rahatsız ediyordu.

Atatürk’ün Musul Vasiyeti Gerçek Çıktı

CHP’nin eski Genel Başkanı, eski Başbakan, rahmetli Bülent Ecevit, Musul’un tıpkı Kıbrıs gibi millî bir dava olduğunu, şartlar oluşunca Türkiye sınırları içine alınması gerektiğini vurguluyor.

Nâzım Hikmet, Latife Hanım’a Aşıktı

Nâzım, Latife Hanım için Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri adlı çok bilinen şiiri yazdı. Şiirde konu edilen minicik küçük kadın Latife Uşşaki’den başkası değildi.

Son Sultanın Son Sevdası

Son Osmanlı hükümdarı, 115. İslâm Halifesi, Sultan Vahideddin ya da Sultan Vahdettin, 1 Eylül 1921’de, son eşi, 5. karısı Nimet Nevzat Hanım ile dünya evine girdi. Padişah 61 yaşındaydı; yeni zevcesi ise 18 yaşına yeni basıyordu.

Al Getir Sevgiliyi Beşiktaş’tan…

Mahcup, içine kapanık, disipline gelemeyen, alkolden uzak kalamayan, haline arz etmekten çekinen, yasaklara direnemeyen bir edebiyat insanıydı Cahit Sıtkı.

Başbakan’ın Makam Otosundaki Ölü Bebek

Cenazeyi kefenleyip makam otomobilinin bagajına koyup Cebeci Asri Mezarlığı’na götürdüler.

Portre Ressamı Enver Paşa

Paşa’nın güzel sanatlara özellikle de resme karşı hevesi ve kabiliyeti vardı.

Nâzım Hikmet, Latife Hanım’a Aşıktı

Nâzım, Latife Hanım için Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri adlı çok bilinen şiiri yazdı. Şiirde konu edilen minicik küçük kadın Latife Uşşaki’den başkası değildi.

Ata’nın Manevi Kızı Ürdün Prensesi Olacaktı

Ailesi, kızlarının öğrenci ve çok küçük yaşta oluşunu ileri sürüp, evlenme isteğini kibarca geri çevirdi.

Paris Büyük (Ulu) Camisi’ne Atatürk’ün Katkısı

Türkiye’de Atatürk konusunda çalışan yazarlara göre, Mustafa Kemal Paşa’nın Paris Büyük Camisi’ne yıllık yardımı 10 bin Fransız frangı kadardı. İaneleri ölümüne kadar düzenli şekilde sürmüştü.

Ecevit’in İpi Washington’da Çekilmiş

Çetingüleç kitabında, Ecevit Ailesi ile ilgili birebir şahit olduğu ve dinlediği olayları anlatıyor.

Sosyalist Muganniye

Kimsesizler yurdunda kaldığında, gün gelecek genç Türkiye’nin ön önemli kadın sesi olacağını bilmiyordu.

İdama Giderken İşkence

Gezmiş ve arkadaşları, idama giderken işkenceye tabi tutulmuştu!

‘Hasretinden Prangalar Eskitilen’ Kadın

Hasretinden Prangalar Eskittim’deki şiirlerin çoğunun kime yazıldığı ve ünlü şair Ahmet Arif’in kalbini fetheden gizli aşkının kim olduğu ortaya çıktı.

Diğer Tarih Haberleri

Dans Ederken Bilgi Toplayan Güzel Kadın Casus

Alman Askerî Ateşe’nin şifreli mesajı maskeyi düşürdü. Askerî Ateşe; H 21 kodlu casusa, 150 bin Fransız Frangı ödeme yapılmasını emrediyordu. Adrese teslim edilecek meblağı alacak kişi Mata Hari’den başkası değildi. Şifreli mesajda belirtilen adreste ünlü dansözün villası bulunuyordu.

Ünlü Romancıdan Başbakana Bitkisel Sağlık Seti

Aşk romanlarının en ünlü yazarı Barbara Cartland; dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’e bitkisel ürünlerden oluşan sağlık seti göndermiş ve üzerine bir de açıklayıcı not iliştirmiş…

2 Bin Yıllık Ölümsüzlük İksiri

Çin’de yapılan arkeolojik kazılarda, 2 bin yıl önce defnedilmiş bir soylunun iskeletinin yanında duran bronz sürahi içinde ‘ölümsüzlük iksiri’ bulundu.

Vikingler Antalya’ya Kadar Gelmiş

Likya Birliği’nin başkenti Patara antik kentinde yapılan kazılarda 9. ve 10. asırdan kalmış Viking kılıcı bulundu.

Yorgan İçine Saklanmış Hazine

Bankaya para yatırmaya üşenen vatandaş, tasarrufunu yorganında saklayınca az daha ‘evindeki bulgurdan oluyordu’.

CHP Kırklar Meclisi’nin Çalışkan Üyesi

Vehbi Koç; üzerine aldığı/üstlendiği her görevi önemser, iyi hazırlanır ve fikirlerini savunurdu.

Sevgililer Günü’nü Bize Tanıtan Gazeteci

Hıncal Uluç; Türk toplumuna 14 Şubat Sevgililer Günü’nü tanıtan ve benimseten kişiydi. Uluç da eşinin uyarısı üzerine konuyu kavramış ve ilk yazıları kaleme almıştı.