Köyü Canından Bezdiren Koç Rambo

Rambo; sürünün liderliği için yoğun enerji harcamadı. Üç yaşına girdiğinde, sadece çiftliğinin değil, köyünün de en güçlü, en ünlü koçuydu. Yanına sahibinden başka kimsenin yaklaşmasına izin vermiyordu.

Köyü Canından Bezdiren Koç Rambo

Sahibi,  fanatik  derecede Sylvester Stallone hayranıydı. Rambo ve Rocky dizilerini sayısız kere izlemiş, önemli diyologları ezberlemiş, günlük hayatının parçası yapmıştı. Derbyshire’nin yemyeşil bir köyünde oturuyordu. Babasının biricik çocuğuydu; orta halli ailesinin sahip olduğu geniş arazilerin de tek varisiydi. Arazilerinin bir kısmında tarım yapılıyordu; önemli bölümünde ise çiftlik hayvanları besleniyordu. 

Aile bir asrı aşkın süredir koyun yetiştiriyordu. İngiltere’nin en cins, en lezzetli etlerine sahip koyunları ağıllarında barındırılıyordu. Çiftliğin küçük laboratuvarında veteriner grubu cins ıslahı, yeni bir cins geliştirimi konusunda çalışıyordu. Geçen yıllardaki çalışmalarında başarılı bir sonuca ulaşılmış: Yörenin en iri, en verimli, en girişken ve en dövüşken koçunu üretmişlerdi. Adını koymak için hiç düşünmedi. Yeni koç daha birkaç aylıkken, birkaç yaşındaki hem cinslerine kafa tutuyor, tos vuruyordu. Kontrol edilmesi zordu; hemen karşılık veriyordu. Etkili vuruşlarından ötürü, Rambo ismini verdi. 

Rambo sahibini hiç yanıltmadı; büyüdükçe unvanı arttı; dövüşleri izlenir oldu; hattâ hayranları çoğaldı. Ama ağıldaki koyunlar ve diğer koçlar aynı fikirde değildi. Rambo; bir yaşına bastığında, sürünün en irisi, en hareketlisi ve kavgacısıydı. Çiftliğin kıdemli çobanına göre, dişi koyunlarla arası gayet iyiydi. Gün boyunca yanlarından ayrılmıyor, sürünün diğer koçlarının gelmesine izin vermiyordu. 

İki yıl sonra, Rocky’nin şöhreti bütün Derbyshire’yi kapladı. İri, kalın, simetrik, uzun boynuzlarıyla bir idol haline geldi. ‘Koç başı’ vuruşuyla ünlendi. Rakibini işini tek seferde bitiriyor, adını aldığı ünlü Rambo’yu hiç aratmıyordu. Çiftlik veterinerleri, Rambo’nun dövdüğü koç ve koyunları sürekli tedavi etmekten şikayetçiydi. Sahibi, - adını R.N. olarak kısaltıp verilim… - efsane haline gelen koçundan memnundu. Hattâ ününü paraya çevirmeyi bile düşünüyordu. Koç yarışması düzenlenirse, Rambo’nun birinciliği garantiydi. Ama, yakın çevrede rakip sayılacak hem cins(ler)i de bulunmuyordu.

Rambo; sürünün liderliği için yoğun enerji harcamadı. Üç yaşına girdiğinde, sadece çiftliğinin değil, köyünün de en güçlü, en ünlü koçuydu. Yanına sahibinden başka kimsenin yaklaşmasına izin vermiyordu. Cesaret edenleri önce boynuzlarıyla sarsıyor, sonra da önüne katıp kovalıyordu. Saldırdıkları arasında her yaştan insan vardı. Rambo’nun kurbanlarının arasına küçük çocuklar da girince, şikâyetler çoğaldı-ciddileşti. Sahibinin Rambo’ya bir tasma takması ve zincirlemesi önerildi. R.N.; Rambo’ya kıyamadı; sevgili koçunun otladığı araziyi dikenli telle çevirtti. Rambo; Çin Seddi gibi gördüğü tel örgüleri de kolaylıkla aştı. Otlağın hemen yanındaki yoldan geçenleri hedefine aldı: Yaralananlar, bir yeri kırılanlar ve hastaneye kaldırılanlar sıralandı. Köylüler, Rambo’nun sahibinin kalıcı tedbir almayacağını anlayınca, kasaba polisine gitti. İmza toplayıp, Rambo’nun kontrol altına alınmasını, korunaklı bir yerde hapsedilmesini talep ettiler. Ama beklemedikleri bir cevap aldılar: Polisin görevleri arasında, bir hayvanı yakalayıp korunakta bakmak-tutmak yoktu. Köylüler, sorunu nasıl çözeceklerini bilemeden geri döndü. R.N. de isteklerine olumlu yanıt vermedi. Rambo kavganın ilk raundundan galip çıkmıştı. 

Köylü, Londra’da bir hukuk bürosu ile anlaşıp, sorunu çözmeyi deneyecekti… 

Rambo’nun bütün köy halkını canından bezdirmesine daha fazla göz yumulamazdı…

Ali Hikmet İnce derledi ve yazdı.

27 April 2018 11:43
815 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Tek Derste Pilot Oldu

Max Sylvester (29) adlı uçuş öğrencisi ilk dersin sonunda pilot brövesi almayı hak kazandı.

Her Maç Öncesi Eyüp Sultan’a Giden Başkan

Aziz Yıldırım; Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 52’nci ve en uzun süre koltuğunu muhafaza eden başkanı.

Ay Üzerinde Tarım Çok Zor

Ay’ın Güneş görmeyen yüzüne gönderilen Chang’e-4 adlı uzay aracında filizlenen bitkiler aşırı soğuk ve yeterli ışık alamamaktan soldu.

Eşeklere Fotoğraflı Nüfus Kâğıdı

Türkiye’deki eşeklere ve atlara fotoğraflı nüfus kâğıdı çıkartmak zorunlu hale ge(tiri)ldi.

Açlığa Karşı Kanguru

Kanguru eti geniş kitleler tarafından tüketilmemekle beraber, yağsız, sert, lezzetli ve kolayca pişebiliyor.

Mavileşen Köpekler

Hindistan’ın Mumbai şehrinde sokaklarda mavi köpeklerin dolaşması endişe ve korku yarattı.

Kendini Köpek Bilen Koyun

Marley adlı koyun kendisini köpek sanıyor; köpek maması yiyor; yakın dostu/tek arkadaşı Jess adlı köpekle de aynı yatağı paylaşıyor.

Üniversitede Esrar Üreticiliği Kursu Açıldı

Kanada’daki Niagara Üniversitesi, hükümetin çıkardığı kanuna ilk desteği verdi ve 28 öğrenci kapasiteli ilk kursu açtı.

Sahibi İçin 500 Kilometre Yürüyen Köpek

Verildiği çiftliği beğenmeyen Pero isimli köpek 500 kilometrelik yolu yürüyerek eski sahibine geri döndü.

300 Fakire Yetecek Kurbanlık

Dünyanın ‘En Şişman Kurbanlık Koyunu’ Bulundu.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

‘Sakıncalı’ (!) Bulunan Cumhurbaşkanı

Turgut Özal; 9 yıl sonra, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra kurulan hükümette Başbakan Yardımcısı olarak önemli koltuklardan birine oturabilecekti… Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19’uncu Başbakanı ve 8’inci Cumhurbaşkanı seçilebilecekti…

Yeşilçam’ın Görünmeyen Şarkıcısı

Belkıs Özener (Özyenginer), ablası Gönül Yazar gibi, geleneksel müziğimiz, Türk Sanat Müziği parçalarına hayat verdi.

Lady Diana’nın Sevgilisi Öldürülmüş

Lady Diana’nın eski İletişim Koçu Peter Settelen tarafından Kensington Sarayı’nda gizlice çekildiği ileri sürülen videolardan oluşan belgesel kafaları karıştırdı.

Köpekleri İçin Özel Antrenör

Ünlü futbolcu David Beckham ve modacı eşi Victoria Beckham, köpekleri için antrenör-yaşam koçu tuttu.

Devlet Gibi Otoriter Kadın

Neriman Köksal adı ile Yeşilçam’da ünlenen Hatice Küpçü, Çetin Karamanbey tarafından sinemamıza kazandırıldı.

Fasulye Konservesinden Yılan Çıktı

Kilise cemaatine yemek pişirmek için aldığı kutulanmış fasulye konservesinden yılan başı çıkan kadın soluğu gazetecilerin önünde aldı.

Demirel Ailesi’nin Koltuk Kavgası

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, mala mülke pek kıymet vermezdi.

Gürsel Cumhurbaşkanlığını ‘Kerhen’ Kabul Etmiş

27 Mayıs 1960 askeri derbesi sonunda Cumhurbaşkanlığı’na getirilen Cemal Gürsel’in bu makamı kerhen (istemeyerek-gönülsüzce) kabul ettiği ortaya çıktı.

Kavga Eden Çiftler Şişmanlıyor

Ohio Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sürekli kavga eden çiftlerin şişmanladıklarını ortaya çıkardı.

Kuzuyu Evlat Edinen Köpek

Tom adlı çiftlik köpeği, sezaryenle yapılan doğum sırasında hayatını yitiren koyunun yavrusunu sahiplendi ve yanından hiç ayırmadı.

Çiftlikte Saklanan Antika Otomobiller

New York’tan gelen A ailesi, hem çiftliğin, hem de belki de dünya en nadide antika otomobilleri koleksiyonunun sahibi oldu.

Açlığa Karşı Kanguru

Kanguru eti geniş kitleler tarafından tüketilmemekle beraber, yağsız, sert, lezzetli ve kolayca pişebiliyor.

4 Boynuzlu Koçlar

Amerika’nın Utah ve Nevada eyaletlerinde koruma altına alınan ve özel bir çiftlikte beslenen 4 boynuzlu koçlar görenlerin ilgisini çekiyor.

Sevgilisi Kendisini İzlemekle Görevli Polismiş

BBC’nin haberine göre, aktivist gruplara üye kadınlarla ilişkiye giren gizli/sivil polisler hem aşk yaşadı, hem de bilgi toplamaya çalıştı.

Pireler Karakol Bastı

Paris’in merkezindeki bir polis karakolu pireler tarafından basıldı.

Kadın Emniyet Amirinden Polislere Striptizci

Rusya’da adı açıklanmayan kadın emniyet müdürü, emrinde çalışan erkek polis memurlarının motivasyonlarını artırmak için iş yerine striptizci getirdi.

Çete Üyeleriyle İşbirliği Yapan Papağan

Brezilya’da bir uyuşturucu çetesine gözcülük yapan ve polis baskınını haber veren papağan göz atına alındı.

Uyuşturucu Baronunu Sauna Keyfi Yakalattı

Stockholm polisinin açıklamasına göre, ünlü uyuşturucu kaçakçısı, polisin dikkatli operasyonuyla yakayı ele verdi.

Kanada’dan Esrar Özlü Alkolsüz Bira

Kanada’da tanınmış bir bira üreticisi, müşterileri için daha önce hiç denenmemiş bira çeşidi üretti.

368 Gramlık Mucize Bebek

Doğduğunda 368 gram gelen ve 3 ay hastanede müşahede altında kalan bebek Frankie, sağlığına ve ailesine kavuştu. Frankie şimdi tam 9 kilo ağırlığında.

Martılara Özel Doğum Kontrol Hapı

Martıların saldırgan ve gürültücü davranışlarından şikâyetçi olanlar, kuşların üremesini-çoğalmasını azaltmak-engellemek için bazı tedbirler aldı.

Kumar Bıraktıran Sprey

Finlandiya’da bir grup bilim insanı, kumar illetinin yarattığı dramları son erdirecek ve insan hayatını olumsuz etkileyen zararlı alışkanlığı bitirecek çok özel sprey üzerinde çalışıyor.

Çin’de Yapay Zekâlı Kadın Robot Hâkim

Çin’de yapay zekâlı kadın hâkim göreve başladı; ilk hukuki kararlarını vermeye başladı.

Faşist Diktatöre Mezarında da Rahat Yok

İspanya Yüksek Mahkemesi; Franco’nun anıt mezardan alınıp halka ait bir kabristana defnedilmesine karar verdi.

Güzel Adalet Bakanı’nın İlginç Parfümü

İsrail’in Hollywood yıldızlarını kıskandıracak kadar güzel Adalet Bakanı Ayelet Shaked’in rol aldığı bir video filminde kullandığı parfümün markası şaşkınlık uyandırdı.

30 Yılı Çalınan Adam

Steven Chaney (62) adlı mahkum 30 yıl hapis yattıktan sonra suçsuz bulundu.

Galileo Galilei Sahte Belge Düzenlemiş

İtalyan asıllı ünlü astronom Galileo Galilei, ölüm cezasından kurtulmak için yalan söylemek ve düzmece belge düzenlemek zorunda kalmış.

‘Acıların Kadını’ Bergen’in Bol Acılı Öyküsü

Rivayete göre, babası, kızının şarkıcılık yapmasına rıza göstermemişti. Hasta yatağında, ölümün eşiğinde, ‘Belgin şarkıcı olursa, iki yakası bir araya gelmesin,’ diye beddua etmişti.

Sigara İçmeyenlere Fazladan Tatil

Japonya’da bir firma, sigara içmeyen çalışanlarının tatil süresini 6 gün uzattı.

Sürgüne Gidecek Horoz

Uşak’ta Atatürk mahallesinde oturan Dursune Türkcan (62)’a ait horoz ya kesilecek ya da kırsal alana gönderilecek.

Çene Kıran Diş Doktoru

Hastalarının sağlam dişlerini çeken, çene kemiklerini kıran ve diş etlerini parçalayarak sigortadan fazla para aldığı iddia edilen Jacobus van Nierop sekiz yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer Hayvanlar Haberleri

İnekler Kendi Aralarında Konuşuyormuş

İneklerin kendi aralarında konuştuğu, basit kelimelerle duygularını, ihtiyaçlarını, sorunlarını birbirlerine ilettikleri belirlendi.

Katil Balinalar Torunlarına Bakıyormuş

‘Orka’ adı ile de tanınan katil balinaların insanlara benzeyen aile yapıları olduğu, büyüklerin torunlara baktığı ve bildiklerini/tecrübelerini öğrettikleri/aktardıkları ortaya çıktı.

Saatte 580 kilometre Hızla Koşan Karınca

Büyük Sahra’da yaşayan gümüş karınca dünyanın en hızlı yaratığı çıktı.

Aracında 320 Fare Besleyen Kadın

Carla (52) adlı kadının panelvan aracında 320 fare beslemesi şikâyet konusu oldu.

Eşekler Koruma Altına Alınacak

Ülkemizin tek tırnaklı hayvan varlığı kayıt altına alınacak ve mikroçiple izlene(bile)cek. Uygulama yeni yılın ilk günü başlayacak.

Öfkeli Kaplumbağa Yangın Çıkardı

İngiltere’nin Essex kentindeki evde tek başına kalan 45 yaşındaki ihtiyar kaplumbağa devirdiği elektrik ocağı ile yatak yakmayı başardı.

Hamile Hamam Böceği Ameliyata Alındı

Düşük yapma tehlikesi yaşayan hamam böceği ameliyata alındı ve yavruların normal doğumu için gerekli koruma tedbiri yerine getirildi.