Kirk Douglas: Hayatı Film Yapılacak Aktör

Hollywood’un ‘star sineması’ döneminin son temel direklerindendi. Kendi teri/çabası ile sıfırdan zirveye tırmandı. Ölümsüz pek çok eser de bıraktı. Ailesi de aynı mesleği sürdürdü.

Kirk Douglas: Hayatı Film Yapılacak Aktör

Hollywood’un temel direklerinden Kirk Douglas (103) da aramazdan ayrıldı. Gelen haberlere göre; Kaliforniya Severly Hills’teki evinde ölü bulundu. En büyük oğlu Michael Douglas’ın beyan ettiği gibi, dolu dolu yaşadı. Heyecanı, aksiyonu, başarıyı, şöhreti, zenginliği doyasıya tanıdı. 

Ailesi, göçmen ülkesi ABD’ye Rusya’dan gelmişti. Günümüzde Belarus - Beyaz Rusya! - sınırları içinde kalan Gomel şehrindendiler. Yahudi cemaatinin namuslu ve yoksul mensuplarıydılar. Ailenin yükü serbest meslek sahibi baba Herschel Demsky’nin üzerindeydi. Anne Bryna Demsky ev hanımıydı ve çocukların bakımından/büyütülmesinden sorumluydu. Kirk Douglas diye ünlenecek aktör adayının gerçek ismi ‘Issur Danielovitch Demsky’ idi. New York’da, 9 Aralık 1916’da doğdu. Demsky ailesinin biricik oğluydu. 6 kız kardeşe sahipti. Demskyler, ABD’de de fakirlik zinciri kıramamıştı.

- Çocukluğunda Çalışmaya Başladı… -

Küçük Demsky hayata erken başladı. İlkokul sıralarında para kazanmanın yollarını aradı. Pazarlarda, inşaatlarda su ve poğaça sattı; harçlığını çıkardı. Resmi biyografisinde yazdığına göre; askere gidinceye kadar 40’dan fazla farklı işte çalıştı. Kız kardeşleri de atölye ve küçük fabrikalarda gündelikçiydi. Aile kıt kanaat geçin(ir)di.

Genç delikanlı Demsky hırslı, enerjik ve yükselme aşkı ile doluydu. Sahne sanatlarına ve sinemaya ilgi duyardı. Boks ve güreş çalıştı. Para kazanmak için güreş müsabakalarına katıldı ve dereceler aldı. Lise döneminde ilk sahne tecrübesini yaşadı. Alkışlar ve övgüler yolunu çizdi: Aktör olacaktı. İmkânsızlık kelimesini lügatinden çıkardı. Uykusuz kalmak, hastalanmak pahasına para kazanacak ve hedefine yürüyecekti. Bulduğu bursla üniversite eğitimini tamamladı. St Lawrence Üniversitesi’nden mezun oldu. Eğitim borcunu ödemek için bahçıvanlık, temizlikçilik işlerinde çalıştı. Kasaba festivallerine katılıp para karşılığı güreş tuttu, boks ringlerinde yumruklarını konuşturdu.

New York Drama Sanatları Akademisi’ne devam edip yeteneğini geliştirdi. Cüzi de olsa, yine burs kazandı ve hedefine yaklaştı. Lauren Bacall ve - sonradan evleneceği! - Diana Dill sınıf arkadaşıydı.

- Savaşta Yaralandı Cesaret Madalyası Aldı… -

2. Dünya Savaşı başlamıştı. 1941’de ABD Donanması’na gönüllü yazıldı. 2 yıl askerlik yaptıktan sonra aldığı ağır yaralar neticesinde tercih edildi. Cesaret madalyası sahibiydi. Aynı yıl, sınıf arkadaşı da olan Diana Dill ile hayatını birleştirdi. İlk oğlu Michael Douglas 1944’de dünyaya geldi. 1944’de, 2. oğlu - yapımcı! - Joel Douglas doğdu. İlk evliliği 9 yıl sürecekti.

New York’ta döndüğünde, radyoda yayınlanan ‘radyo tiyatrosu’nda iş bulabildi. Sanatçı adı kısa ve akılda kalıcı olmalıydı. Isadore Demsky’i seçti. Broadway Tiyatro Yönetmeni Guthrie McClintic ismi beğenmedi. Önerisi ve tartışmaları sonucunda ‘Kirk Douglas’ da karar kılındı.

İlk filmi - 1946’da! – ‘The Strange Love of Martha Myers’ - Martha Myers’in Garip Aşkı! - idi. Judith Anderson, Barbara Stanwyck, Van Heflin ile birlikte oynadı.

- Canlandıracağı Karakterler İçin Saatlerce Çalışırdı… -

Sinemada da cesaretini gösterdi. Kendi şirketini - annesinin adını verdiği! -  ‘Bryna Yapım’ı kurdu. Beyaz perdede çok çeşitli rolleri canlandırdı. Kovboy filmlerinde müthiş başarılıydı. Tecrübeli kovboy gibi ata binmeyi, silah kullanmayı öğrendi. Haftalar süren egzersizler yaptı. ‘Along the Great Divide’ (1951)’de başrol oynayacaktı. 1962’de çekilen ‘Lonely Are the Brave’de başarısının zirvesindeydi.

Kirk Douglas, 1954’de - asistanı! - Anne Buydens ile evlendi. 2 oğul sahibi daha oldu: Film yapımcısı Peter Douglas ve aktör Eric Douglas… En küçük oğlu Eric, 2004’de, aşırı dozda uyuşturucu kullanmaktan vefat edecekti.

Ünlü ressam Vincent Van Gogh’un hayatının anlatıldığı ‘Lust for Life’ (1956) - Türkiye’de ‘Yaşama Tutkusu’/‘Ölmeyen İnsanlar’ adlarıyla gösterildi! - filminde sanatçının çelişkilerini/gelgitlerini üstün performansla sergiledi.

Savaş filmlerinde de kendisini gösterdi. ‘Paths of Glory’ (1957) ve ‘Is Paris Burning’ (1966) ile Hollywood’un unutulmazları arasına girdi.

- McCarthy Operasyonlarına Katılmadı… -

Soğuk savaş döneminde işine ağırlık verdi. McCarthy operasyonlarına katılmadı; hiçbir meslektaşını da ispiyonlamadı. ‘Cadı avı’ denen, sosyalist/komünist izlemesinde/tutuklamasında tarafsız kaldı. Oysa John Wayne, Elia Kazan gibi Hollywood’un önemli isimleri, merkezi hükümetin/FBI’ın ‘gözü/kulağı’ olmuş, bilgi taşımıştı. Pek çok sinemacının kara listeye girmesini, beş parasız kalmasını sağladılar.

Yapımcılığını üstlendiği, başrollerden birini oynadığı Spartacus (1960) ile gerçek büyük çıkışı sağladı. McCarthy’nin kadrine uğrayan Dalton Trumbo’ya şans verdi; filmde çalışmasını sağladı. Film, 1961 Oscar Ödülleri’nin 5’ini kazandı. Yönetmen Stanley Kubrick de, ‘En Başarılı Rejisör’ mükâfatına layık görüldü.1991’de, düşen helikopterden burnu kanamadan kurtuldu. Hayatta kalması mucizeydi.

Kirk Douglas, 'Champion', 'The Bad and the Beautiful', 'Lust for Life' filmlerinde rolleriyle 3 defa Oscar’a aday gösterildi ama kazanamadı. 1996’da, sinema sanatına yaptığı üstün katkılardan dolayı Oscar Özel Ödülü aldı. Aynı yıl ağır kalp krizi geçirdi, konuşma yetisini büyük ölçüde yitirdi. 

66 yıllık eşi Anne Buydens ile ‘Kirk ve Anne’ adlı ortak biyografilerini yazdılar. 

Kirk Douglas, bir asrı aşkın ömür sürdü. Son anına kadar da hayata bağlıydı. Yaşamı, macerayı, sinemayı ve ailesini çok sevdi. Her fırsatta karısı Anne Buydens’e sevgisini ve hayranlığını tekrarladı. Son dönemindeki en büyük zevki akrabalarıyla vakit geçirmekti.

Ali Hikmet İnce yazdı.

9 February 2020 12:25
742 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Dünyanın İlk Havacı Kadın Mareşali

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in kızı Prenses Anne (70) rütbe atlayıp ‘dünyanın ilk kadın mareşali’ oldu.

Putin’in Sevgilisi İkiz Doğurdu

Rus basınında yer alan haberlere göre Putin; ikizlerle beraber 6 çocuk babası oldu.

Öz Torununu Doğuran Büyükanne

Emma Miles; kızı Tracy Smith (31)’in rahmi olmadığı ortaya çıkınca sürpriz kararını verdi ve torununu doğurmayı kafasına koydu.

Öldü Sanılan Kedi 12 Yıl Sonra Evine Döndü

Eu adlı bir ev kedisi kayboluşundan tam 12 yıl sonra evine döndü; daha doğrusu döndürüldü.

Kraliyet Ailesi Prenslere DNA Testi Yaptırmış

İngiltere Kraliyet Ailesi; Prens Charles’in, büyük oğul Prens William ve küçük oğul Prens Harry’nin babaları olduğunu kesinleştirmek için test yapılmasını şart koştu.

Ünlü Romancıdan Başbakana Bitkisel Sağlık Seti

Aşk romanlarının en ünlü yazarı Barbara Cartland; dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’e bitkisel ürünlerden oluşan sağlık seti göndermiş ve üzerine bir de açıklayıcı not iliştirmiş…

Lady Diana’nın Sevgilisi Öldürülmüş

Lady Diana’nın eski İletişim Koçu Peter Settelen tarafından Kensington Sarayı’nda gizlice çekildiği ileri sürülen videolardan oluşan belgesel kafaları karıştırdı.

Online Derste Erotik Film İzleyen Öğretmen

Florida’da yaşayan Michael B. (53) adlı sosyal bilgiler öğretmeni, online ders anında cinsel içerikli film izledi.

Boynuzlu Horoz

İzmirli gazeteci Vedat Aksu’nun yetiştirdiği boynuzlu horoz görenleri hayrete düşürüyor.

Seks Yıldızından ABD Başkanı’na Dava

ABD’li ünlü porno film yıldızı Stormy Daniels (asıl adı Stephanie Clifford!), ABD Başkanı Donald Trump’dan davacı oldu.

Papaz’ı Korkutan Dosya

‘The Friends, The British Secret Intelligence Service’nin Makarios ile ilgili dosyaları, 1950’den bu yana dinî ve politik olarak önderlik ettiği halkına anlatılamayacak ölçüde rezilliklerle doluydu.

8 Milyon Liraya Alıcı Bulan Güvercin

Armando adlı Flaman cinsi erkek güvercin 1.2 milyon Euro’ya satıldı.

Dünyanın İlk Havacı Kadın Mareşali

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in kızı Prenses Anne (70) rütbe atlayıp ‘dünyanın ilk kadın mareşali’ oldu.

Putin’in Sevgilisi İkiz Doğurdu

Rus basınında yer alan haberlere göre Putin; ikizlerle beraber 6 çocuk babası oldu.

Öz Torununu Doğuran Büyükanne

Emma Miles; kızı Tracy Smith (31)’in rahmi olmadığı ortaya çıkınca sürpriz kararını verdi ve torununu doğurmayı kafasına koydu.

Öldü Sanılan Kedi 12 Yıl Sonra Evine Döndü

Eu adlı bir ev kedisi kayboluşundan tam 12 yıl sonra evine döndü; daha doğrusu döndürüldü.

Korona Yardım Parasını İç Eden Bakan

Covid-19 hastaları için oluşturulan yardım fonunun bir kısmını şahsi hesabına aktaran Endonezya Sosyal İşler Bakanı Juliari Peter Batubara teslim oldu.

Kilisede Seks Filmi Çeken Rahip

Travis Clark (35) adlı rahip, Mindi Dixon (41) ve Melissa Cheng (23) adlı kadınlarla kilise içinde üçlü seksi filme çekerken yakalandı.

Belediye Başkanı Seçilen Keçi

Sandıklar kuruldu; hayvanların resimlerinin bulunduğu oy pusulaları kullanıldı ve sonuç alındı: 53 oydan 13’ünü toplamayı başaran Nubian cinsi Lincoln adlı keçi seçimi kazandı.

Her Şeye Karşı Olan Aktör: Charlie Chaplin

Sinema dünyasında isim yapana kadar her türlü zorluğa ve eziyete boyun eğdi. İngiliz yetimhanelerinin yoksul, karanlık, rekabet dolu, yarı aç yarı tok hayatını hiç aklından çıkarmadı.

Atık Plastik Şişelerden Turistik Ada

Fransız girişimci, eylemi ile sadece kirlenmeye dikkat çekmekle kalmadı; aynı zamanda para kazanmaya başladı.

Einstein’ın Tanrı’yı Reddeden Mektubu

Einstein, 1954’de, arkadaşı filozof Eric Gutkind’e yazdığı bir mektupta, Tanrı’nın insanların uydurması olduğunu iddia etti.

Müzedeki Resimlerin Yarısı Sahte

Fransa yeni bir skandalla sarsılıyor. Bu defaki skandal siyasî değil sanatsal. Etienne Terrus adlı ünlü ressama ait 160 tablonun 82 tanesi sahte çıktı.

John Wayne de Zenci Karşıtı Çıktı

ABD’li ünlü aktör John Wayne’nin de ırkçılığı ortaya çıktı. Wayne koyu bir zenci karşıtıymış.

Doğmamış Bebeğe Piyano Öğretmeni Tutuldu

Prens Harry ile eşi Meghan Markle, doğacak kız çocukları için acele davrandı ve ünlü bir piyano öğretmeni tuttu.

Çok Şey Bilen Kadın

Mary’s Mosaic adlı kitabın yazarı Peter Janney’e göre, Mary Meyer, Kennedy cinayetiyle ilgili çok önemli bilgilere sahipti. Bu durum da CIA’yi rahatsız ediyordu.

Pearl Harbour Saldırısını Bil(dir)en Yazar

ABD’li tanınmış romancı, savaş muhabiri ve gazeteci Ernest Hemingway, Japonların Pearl Harbour’a yapacakları saldırıyı önceden öğrenmiş ve ONI (ABD Deniz Kuvvetleri Haber Alma Bölümü)’ye bildirmiş.

Çamaşır Makinesinden Hapishane Hücresi

Kenichi Hoshino (37) adlı baba, 3 yaşındaki oğlunu çamaşır makinesinin kazanına kapattı ve susmasını bekledi.

Yılmaz Güney’in Toptaşı Günleri

Yılmaz Güney (Pütün), 1980 öncesi Türkiye’sinin toplumsal yapısından ve siyasal bölünmüşlüğünden - herkes gibi! - kendine düşen payı aldı. Sol/sosyalist kampta, Arnavutluk yanlısıydı; Enver Hoca’yı destekliyordu.

Eşekleri Konserve Yapan Eşekler

TÜİK verilerine göre, 10 yıllık süre içinde at sayısının yüzde 36.4’ü, katır sayısının da 43.9’u kayıplara karıştı.

Solisti Tokatlayan Gazino Patronu

Zeki Müren inatçı bir karaktere sahipti, karar aldığında geri dönmez, uygular ve sonuca da katlanırdı.

Kediye Böbrek Nakli

İki çocuk annesi, edebiyat profesörü Betsy Boyd, çok sevdiği kedisi Stanley’in böbrek yetmezliğinden öleceği haberini alınca, bir donör bulup, böbrek nakli yaptırdı.

Diğer Tarih Haberleri

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.

5 Bin Yıllık Bira Fabrikası

Tarihi fabrika, Amerikalı ve Mısırlı arkeologların ortak çalışması sonucunda gün ışığına çıkarıldı.

Anıları Çöplükten Toplanan Parti Genel Başkanı

Türk Solu’nun önemli ismi, TİP - Türkiye İşçi Partisi! -’in son Genel Başkanı Behice Boran’ın yüzlerce mektubu - İngilizce/Türkçe! - ve fotoğrafı çöplükte bulunmuştu.

Trump Çifti Yataklarını Ayırmış

Başkanlık Seçimi’ni kaybedip Beyaz Saray’dan ayrılmak zorunda kalan Donald Trump ve güzel eşi Melania hakkında söylentiler bitmedi.

Barış Manço'nun 47 Gün Süren İlk Evliliği

Barış Manço, 31 Ocak 1970’de Belçika’nın Liege kentinde fotomodel Marie Claude ile hayatını birleştirdi.

Safiye Ayla’dan 1,750 Öğrenciye Burs

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan müteveffa ses sanatçısı Safiye Ayla’nın 1.750 öğrenciye burs ve maddi destek sağladığı ortaya çıktı.

Twitter Hesabı Hecklenen Başkan

Hollandalı Victor Geves adlı şifre kırıcı, Trump’ın resmi hesabının şifresini 5’inci denemesinde doğru tahmin edip erişmeyi başardı.