Kennedy’nin KGB Ajanı Metresi

Ellen Rometsch, çok güzeldi, dönemin gözde yıldızı Elizabeth Taylor’a çok benziyordu. Bu durum da hayranlarının sayısını ve hizmetinin ücretini artırıyordu.

Kennedy’nin KGB Ajanı Metresi

Ellen Rometsch, Washington D.C.’deki Quorum Club’ın en güzel garson kızıydı. Her gün yeni, değişik ve seksi bir kıyafet giyiyor, kulübün seçkin üyelerine hizmet sunuyordu. Rometsch; Batı Almanya Federal Cumhuriyeti vatandaşıydı; kocası da aynı ülkenin Washington’daki büyük elçiliğinde askerî personeldi. Quorum Club’ın üyeleri, seçkin bürokratlar, senatörler, yüksek yargı organı mensuplarıydı. John F. Kennedy ve kardeşi, Robert Kennedy de, seçkin kuruluşun üyeleri arasındaydı. Kulübün sahibi, Bobby Baker’dı. Baker, ABD Başkan Yardımcısı Lyndon Johnson’a çok yakındı; resmî görevi de: Senato’da çoğunluk liderinin sekreterliğiydi. Baker, Rometsch’i başkana, Kennedy’e tanıştıran isimdi.

FBI, Rometsch’i Adım Adım İzliyor

Ellen Rometsch, çok güzeldi, dönemin gözde yıldızı Elizabeth Taylor’a çok benziyordu. Bu durum da hayranlarının sayısını ve hizmetinin ücretini artırıyordu. Rometsch, mesai sonrası ek hizmet de veriyor: Telekızlık yapıyordu! FBI, Rometsch’i adım adım izliyordu. Dosyasındaki bilgilere göre, Doğu Almanya’da doğmuştu; STASİ ve KGB’nin eğitiminden geçirilmişti. İkinci evliliğinden sonra ABD’ye gelmişti. Cazibesini, güzelliğini, öteki özelliklerini fütursuzca sergiliyor ve ‘açılmaz’ kapıları aralıyordu. Müşterileri arasında sıra dışı ve önemli bürokratlar, politikacılar vardı. Tanındıkça, en üst düzey müşterilere hizmet sunan kadın, FBI’nin dosyasına göre, ülkenin bazı kilit bilgilerine ulaşabilirdi ve yakından izlenmeliydi. FBI Başkanı J. Edgar Hoover, Rometsch’i izleyecek ekibe en iyi memurlarını vermişti. Güzel kadının, KGB adına çalışıyor olabilmesi çok kuvvetli ihtimaldi.

Başkanın Gazetelere Düşen Kaçamakları

1963 yılının yaz aylarında, Senato Araştırma Komisyonu, Ellen Rometsch’in de adının geçtiği ve ABD Başkanı John F. Kennedy’e belki de koltuğunu kaybettirebilecek bir soruşturma başlattı. Ülkenin etkili gazetelerinden Des Moines Register’de yazan Clark Mollenhoff’da başkanın kaçamaklarını kaleme aldı. Aslına bakılırsa, FBI Başkanı J. Edgar Hoover, haberi Mollenhoff’a fısıldamıştı. Hoover, bağlı olduğu Adalet Bakanı Edward Kennedy’den memnun değildi. Görevden alınması gündemdeydi ve rahatsızlığı da bu sebeptendi. Başkanı sıkıştırarak, kendisinden yardım istemesini ve yerini sağlamlaştırmayı planlamıştı. Öngörüsü de tıkır tıkır işlemişti.

FBI Başkanı Hoover’in Kabul Edilen İstekleri

İddiaya göre, Kennedy, seks skandallarından ötürü şantaja çok açık vaziyetteydi. Hayatından o kadar çok kadın geçmişti ki! Başkan yardımcılığına getirilen Lyndon Johnson, kirli çamaşırlarını ortaya serebileceğini tehdidiyle makamı kapmıştı. Başkan ve kardeşi, Hoover’in kapısını çalmakta gecikmedi. Deneyimli FBI Başkanı, ikiliyi dikkatle dinledi, notlar aldı ve iki şartı yerine getirilirse, sorunu çözebileceğini söyledi. İlk şartı, Adalet Bakanı Edward Kennedy görevden alınmasını istemeyecekti. İkinci şartı da: Martin Luther King’i teknik takibe alan FBI rahat bırakılacaktı. 

‘Washington’da Kimse Güvende Olmayacak’

FBI Başkanı Hoover, istekleri kabul görünce, Senato’daki iki partinin liderini toplantıya çağırdı. Demokrat senatör Mike Mansfield ve Cumhuriyetçi senatör Everett Dirksen ile Mansfield’in evinde 3’lü bir toplantı yaptı. Senato’nun Başkan Kennedy’nin seks hayatı hakkında soruşturma kararı alması halinde, ‘Washington’da kimsenin güvende olmayacağını,’ söyledi. Örtülü tehdidi etkili oldu: Senato Araştırma Komisyonu, Ellen Rometsch skandalı konusunda soruşturmaya gerek olmadığını açıkladı.

Birkaç gün sonra, Kennedy, Gazeteci Ben Bradlee ile konuşurken, ‘Hoover’ın senatörler hakkında sahip olduğu kirli bilginin büyüklüğünü bilsen şaşkına dönerdin,’ demişti.

Ellen Rometsch, sessiz sedasız Washington'dan ayrıldı; eşi ile ülkesine döndü. İddiaya göre, Kennedy pahalı bir hediye vermişti. Başkan, ilişkiye girdiği hanımlara para konusunda cömertti. İddiaya göre, konuşmaması için Marilyn Monroe’ya tam 600 bin dolar ödemişti.

FBI’nin Ellen Rometsch hakkında tuttuğu dosya tam 478 sayfaydı. Seçkinlere çalıştığı, telekızlık yaptığı, KGB’ye bilgi verdiği iddia edilen Rometsch, hayatının kalan bölümünde hiç konuşmadı ve röportaj önerilerini hep reddetti.

Ali Hikmet İnce yazdı.

22 January 2018 21:25
2,764 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.

ABD Kirli Çamaşırları Bedava Yıkıyormuş

Post’un haberine göre, ABD Başkanı’nın resmi konutu Beyaz Saray’ı ziyaret eden resmi konukların şahsi elbiseleri bedava yıkanıyordu.

Çürümeyen Elma Yetiştirildi

ABD’de bir üniversitenin sabırlı ve disiplinli çalışması sonuç verdi: Bir yıl boyunca çürümeden kalabilen elma türü yetiştirildi.

İnsan Cesedinden Zenginleştirilmiş Gübre

İnsan cesedinin tarımda zenginleştirilmiş gübre olarak kullanılmasına izin veren kanun tasarısı Washington eyaletinde kabul edildi.

CIA Ankara'yı Dikkatle İzliyordu

CIA Başkanı Allen Dulles’e göre 10 yıldır hükümette bulunan Demokrat Parti’nin sonu gelmişti.

Biden'ın Striptizci Gelini

İngiltere’nin tabloit gazetesi Daily Mail, ABD siyasetinde deprem yaratacak çok özel ve sansasyonel bir haber yayınladı.

Striptiz Yapan Robotlar

Las Vegas’daki ilginç olay, ‘robotlar yakın gelecekte insanları işsiz bırakacak,’ iddiasını doğrular nitelikteydi.

Çıplak Poz Veren İlk First Lady

Melania Trump; ABD’nin 6. Başkanı John Quincy’nin İngiliz asıllı eşi Louisa Adams’tan sonra, başka bir ülkede dünyaya gelmiş ‘ikinci first lady’ idi.

Çöpten Çıkan Milyarlık Tablolar

Almanya’nın Köln şehrine yakın bir otoyolun kenarındaki çöp konteynerine bırakılan 2 tablo heyecan ve merak uyandırdı.

Tek Batında 10 Çocuk

Thamara Sithole (37) adlı Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşı, - 2 kız evlat sahibi! - kadın tek seferde 10 çocuk doğurdu.

Yetim Çocuklar S..ks Kölesi Yapılmış

Almanya’da manastırda görevli bir grup rahibenin, yetim erkek çocukları zengin işadamlarına kiraladıkları ve cinsel tacize uğramalarına sebep oldukları iddia edildi.

Maymun Hakları İçin Referandum

İsviçre’nin Basel Kantonu’nda maymunlara temel anayasal hakların tanınmasına yönelik girişim için halk oylaması düzenlenecek.

Kocasını Öldürtmek İçin Büyücü Tuttu

F.A. adlı, Almanya’da oturan kadın, kocasına ölüm büyüsü yaptırmak için tuttuğu büyücü tarafından 8 bin Avro dolandırıldı.

12 Milyona Tek Otomobillik Park Yeri

Arsa kıtlığı konut fiyatlarının yanında otomobil park yeri ücretlerini de zıplattı.

Beyin Yiyen Amip Paniği

ABD’nin Teksas eyaletinde Covid-19 salgınından sonra ‘beyin yiyen amip’ paniği başladı.

Sabık Krala Rüşvet/Yolsuzluk Soruşturması

İspanya’nın sabık Kralı Birinci Juan Carlos (82) hakkında Suudi Arabistan yetkililerinden 100 milyon ABD doları tutarında rüşvet aldığı iddiasıyla soruşturma açıldı.

Faşist Diktatöre Mezarında da Rahat Yok

İspanya Yüksek Mahkemesi; Franco’nun anıt mezardan alınıp halka ait bir kabristana defnedilmesine karar verdi.

Kargalarda da Yüksek Kolesterol Çıktı

California eyaletinde yaşayan, fast food artıklarını yiyen kargalarda tıpkı insanlardaki gibi yüksek kolesterole rastlandı.

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Kızarmış Tavuk Butu Seven Ayı

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan John Holden (45), evinin mutfağında kızarmış tavuk butu yiyen yaban ayısını görünce ne yapacağını şaşırdı.

Çatısı Yılan Yuvasına Dönen Ev

Evin yeni kiracıları, yoğun yağmurlar sonucu çöken çatıdan üzerlerine düşen yılanları görünce ne yapacaklarını şaşırdı.

John Wayne de Zenci Karşıtı Çıktı

ABD’li ünlü aktör John Wayne’nin de ırkçılığı ortaya çıktı. Wayne koyu bir zenci karşıtıymış.

Kirk Douglas: Hayatı Film Yapılacak Aktör

Hollywood’un ‘star sineması’ döneminin son temel direklerindendi. Kendi teri/çabası ile sıfırdan zirveye tırmandı. Ölümsüz pek çok eser de bıraktı. Ailesi de aynı mesleği sürdürdü.

Anıları Çöplükten Toplanan Parti Genel Başkanı

Türk Solu’nun önemli ismi, TİP - Türkiye İşçi Partisi! -’in son Genel Başkanı Behice Boran’ın yüzlerce mektubu - İngilizce/Türkçe! - ve fotoğrafı çöplükte bulunmuştu.

Bir Sevda Masalı: Rahşan İle Bülent

Ecevit çifti, Bülent Bey’in sınıf arkadaşı, gazeteci/yazar Altemur Kılıç’ın kaleme aldığı piyesin sahneye konulma aşamasında tanıştı. Bülent Ecevit, Rahşan (Aral) Ecevit’i ilk görüşte beğendi ve sevdi.

Hesaba Yanlışlıkla Yatırılan Parayı Harcadılar

Banka hesaplarına yanlışlıkla yatırılan parayı harcayan çift; hırsızlık suçlamasıyla yargılanıyor.

Çelik Tabuta Konuldu Üzerine Beton Döküldü

Mugabe Ailesi; cenazenin gömüldükten sonra çalınabileceğini ileri sürdü; hırsızlığı engelleyebilecek ciddi tedbir(ler)in alınmasını istedi.

Dünyanın En Uzun Boylu Erkek Politikacısı

Robert Cornegy (53); dünyanın en uzun boylu erkek politikacısı unvanını kazanıp Guinnes Rekorlar Kitabı’ndaki yerini aldı. Boyu 2 metre ve 9 santim.

17 Yıl İdam Bekleyen Mahkûma Büyük Sürpriz

ABD’nin Oregon eyaletinde 17 yıldır idam edilmeyi bekleyen mahkûm hayatının sürpriziyle karşılaştı: Jesse Lee Johnson adlı hükümlüye asılmaktan kurtulduğu bildirildi.

Nişanlısı Altın Duvar Kâğıdı İsteyen Başbakan

Nişanlısı Carrie Symonds hakkında, ‘Altın duvar kâğıtları istiyor,’ diye şikâyet ettiği iddia edilen İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a Seçim Komisyonu soruşturma başlattı.

Vladimir Putin Uykuyu Seviyor

Putin; günde ortalama 11 saat uyuyor.

Nazım’ın Şiirlerini Çoğaltan Gazeteci

Arcayürek; Ankara’nın en popüler gazetecisiydi; ‘amiral gemisi’ Hürriyet’in 22 yıl - en uzun süreli! - Ankara Temsilciliği’ni yapmıştı; tarihe mal olmuş çok sayıda manşete-büyük habere imza atmıştı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

93 Kişinin Katili Şekerden Öldü

FBI’nin ‘ABD’nin bilinen/tespit edilen en azılı seri katili’ diye nitelediği Samuel Little (80) California’da tedavi edildiği hastanede şeker hastalığından hayatını yitirdi.

KGB’nin Ölüm Listesindeki Ünlü Aktör

Sovyetler Birliği’nin 2. Genel Sekreteri Joseph Stalin (1878-1953) sıkı bir western ve John Wayne hayranıydı.

Çuvalcının Gizli Aşkı

Türkiye’nin ‘Çuvalcı General’ olarak tanıdığı David Petraeus, evlilik dışı ilişkisinden ötürü CIA (Merkezi Haberalma Teşkilâtı) başkanlığından istifa etmek zorunda kalmıştı.

Putin’in KGB Sicili: ‘Devlet Başkanı Olabilir!’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in KGB tarafından tutulan şahsi sicil dosyası üzerindeki ‘gizlilik zırhı’ kaldırıldı ve incelemeye/sergilenmeye açıldı.

KGB İlk Türkiye’de Çalışmış

1917 Ekim Devrimi sonrasında kurulan Sovyet Hükümeti’nin kendi istihbarat örgütü olarak geliştirdiği VÇK, ilk yurt dışı çalışmasını Türkiye’de yürütmüş.

Yolcu Gemisi KGB Merkezi

SSCB gizli servisi KGB, İkinci Dünya Savaşı’nda her türlü istihbarat ve casusluk faaliyetlerini İstanbul Boğazı’nda demirli Svanetiye adlı yolcu gemisinden yürütmüş.

KGB’nin Ölüm Listesindeki Ünlü Aktör

Sovyetler Birliği’nin 2. Genel Sekreteri Joseph Stalin (1878-1953) sıkı bir western ve John Wayne hayranıydı.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.