Kendini Makam Odasına Kilitleyen Erbakan…

Süleyman Demirel ile Necmettin Erbakan arasında okul sıralarında başlayan tatlı bir rekabet söz konusuydu.

Kendini Makam Odasına Kilitleyen Erbakan…

Necmettin Erbakan ile Süleyman Demirel, İTÜ’den tanışırdı. Demirel, Erbakan’dan bir yıl önce okula girmişti. Erbakan’ın açıklamasına/tesbitine göre, 1942’de yapılan sınavda kazanan 100 kişi arasında 100./sonuncu sıradaydı. Erbakan bir yıl sonra, 1943’de okula kaydını yaptırdı. Sınavı 2 bin katılımcı arasından 10. kazandı. Her ikisi de makine mühendisliği eğitimi alacaktı; ama Demirel 2. sınıfta bölüm değiştirdi: İnşaat mühendisliğinde karar kıldı. Erbakan’ın anlatımına göre, Demirel okulda sessiz ve silik bir öğrenciydi. Çok arkadaşı yoktu; koridorlarda tek başına gider gelirdi. Erbakan iftihar listesine girerek mezun oldu. Demirel ise ikmale kaldı ve 1949’da mezun olabildi.

İkili arasında okul sıralarında başlayan tatlı bir rekabet söz konusuydu. Süleyman Demirel, Demokrat Parti’nin son döneminde, DSİ (Devlet Su İşleri) Genel Müdürlüğü yaptı. Sonra siyasete girdi; önce Başbakan, sonra Cumhurbaşkanı seçildi. Erbakan, evvela akademik kariyeri seçti. Branşında yıldızlaştı; alanında pek çok icada imza attı, her birinin patentini aldı. Ama siyaset cazip geldi; politika yapmak istedi. Okul arkadaşı Demirel’in genel başkanı olduğu Adalet Partisi’nden Konya Milletvekilliği için aday oldu; ama listeye alınmadı. Sonra aynı şehirden seçime bağımsız girdi ve kazandı. 

Aslına bakılırsa, Erbakan ile Demirel arasındaki rekabet ve çekişme yıllar geçtikçe yoğunlaştı. Demirel, Erbakan’ın yükselişine, ülkenin kaderinde söz sahibi olmasına sıcak bakmıyordu. 

Erbakan, 1967'de de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Genel Sekreterliği’ne getirildi. 25 Mayıs 1969 yapılan seçimde de TOBB'un Genel Başkanlığı’na seçildi. Demirel’in başkanlığındaki hükümet seçimleri iptal ettirdi; Erbakan’ın önüne set çekti. Ama Erbakan iptal kararı tanımadı; direndi. TOBB’daki makam odasını üzerine kilitledi. Kendine destek veren MTTB’li ve Ülkü Ocaklı gençler de binayı ablukaya aldı; sık sık yinelenen sloganlarla desteklerini gösterdi. Muhafazakâr kanatta Süleyman Demirel’in mason locası üyesi, ABD yanlısı, Erbakan’ı hiç sevmediği, vb. gibi iddialar dillendirilirdi. - Erbakan’a reva görülen hareket, Demirel hakkındaki söylentileri doğrular mahiyetteydi! Demirel, Erbakan’ın ülke kaderinde olası etkinliğine rıza göstermiyordu… - Tekrarlanan sloganlardan birisi de, ‘Kahrolsun Masonlar!’dı. Destekçiler, makam katından merdivenlere kadar her yeri, her bölümü doldurdu. Polisin binaya girmesini engellemeye çalıştılar. Ama, çatışmadılar. 

Söylentiye bakılırsa, Başbakan Süleyman Demirel, Emniyet Genel Müdürü İbrahim Ural’a kesin talimat vermişti: ‘Atın bu adamı, kardeşim!’ Demirel kısa, ama etkili bir operasyon yapılmasını istemişti. Ankara Valisi de harekat izni/emri vermişti. Olayı izleyenler arasında çok sayıda gazeteci ve foto muhabiri vardı. Bir polis ekibi, ‘başkanlık katı’na kadar çıkmayı başardı. Beklemedikleri/beklenmedik bir durumla karşılaştılar. TOBB Başkanı seçilen Necmettin Erbakan, makam odasını içeriden kilitlemişti; kapıları açmamakta kararlıydı, direniyordu.

Ekip, kapıyı açamadı; kırmayı denemedi. Gazeteciler olayı büyütebilir, hükümet aleyhine kullanabilir, Erbakan’ın direnişini haklı çıkarabilirlerdi/gösterebilirdi. Ankara Emniyet Müdürlüğü ile bağlantı sağlandı. Hırsızlık Masası’nında, eline çabuk/becerikli bir ‘her türlü kilidi ustalıkla açabilen!’ hırsız olup olmadığı soruldu. Sonunda, başkentin tanınmış çilingiri Çopur Hüseyin bulundu; kapı açılabildi. Erbakan masasına oturuyor ve kapıdaki çalışmaları izliyordu. Koltuğundan kalktı, odasına girenleri karşıladı. Yapılanın kanunsuzluğunu iddia etti; ekibin sorumluluğunu hatırlattı. Fakat sonuç alamadı. 

Demirel istediğini yaptırmıştı. 

Ama Erbakan da yenilgiyi kolay kabullenmezdi. TBMM’ye bağımsız milletvekili kimliğiyle girecekti. Gelecekte de okul arkadaşına zor anlar yaşatan, en ciddi eleştirileri yönelten, bazen de koalisyon kurabilen bir birliktelik sergileyecekti. 

Ali Hikmet İnce yazdı.

14 October 2018 13:15
2,510 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Türkeş, Erbakan’ı Milletvekili Yapmak İstemişti

Necmettin Erbakan, yakın çevresine ve şeyhi Mehmet Zahit Kotku’ya danıştı. Kotku, siyasetten uzak durmasını tavsiye edince, listeden adını sildirdi, adaylık önerisini geri aldı.

İsrail’i Tanıyan İlk Müslüman Ülke

Türkiye, 28 Mart 1949’da Bakanlar Kurulu kararı ile İsrail devletini resmen tanımıştı.

Devrim’in Fikir Babası: Erbakan

Erbakan, mesleği mühendislikte olağanüstü başarılıydı ve dünya keşif tarihine geçmiş bazı buluşların da sahibiydi.

Başbakan’ı Koruyan Kung-Fu Ekibi

Türkiye Cumhuriyeti’nin 23. Başbakanı Necmettin Erbakan’ın yakın korumalığını yapan, kendilerine ‘Sakaryalılar’ adı veren bir grup vardı.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Osmanlı’nın En Ünlü Hükümdarı

Kanunî, büyük, hatırı sayılır, sözü dinlenir bir devletin; kuvvetli ordusu, zengin ekonomisi, adil hukuk sistemi ve yönetimden memnun vatandaşı olması gerektiğini savunurdu.

Korutürk’e Darbe Liderliği Teklifi

Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e başlarına geçmesini ve idareyi ellerine almasını önerdi. Fakat, Korutürk öneriyi şiddetle reddetti.

Nazmiye Demirel’in Ajanlık Denemesi

Aslına bakılırsa Demirel, iki yıldır Cuma gününü sevmez olmuştu. Ordu’nun darbe yapmasından korkuyordu. Ordu, ülke yönetimine el koyma eylemlerini hep Cuma günü gerçekleştirmişti.

Sıra Beklemeden Yaptırılan Aşı İstifa Getirdi

İspanya Genel Kurmay Başkanı General Miguel Angel Villarroya, sırası gelmeden koronavirüs aşısı yaptırdığı iddiası üzerine istifa etti.

Koronalı Hasta Düğüne Katılıp Halay Başı Oldu

Ankara’nın Altındağ ilçesinde karantina sürecini konutunda geçirmesi istenen şahıs, önce camiye gitti, sonra sokağındaki düğüne katılıp halay başı oldu.

Üniversite Mezunu İşsiz Çocuğa Nafaka

Baba, üniversiteyi bitirmiş fakat iş bulamamış çalışmayan çocuğuna yardım nafakası ödeyecek.

Çürümeyen Elma Yetiştirildi

ABD’de bir üniversitenin sabırlı ve disiplinli çalışması sonuç verdi: Bir yıl boyunca çürümeden kalabilen elma türü yetiştirildi.

Kadın Emniyet Amirinden Polislere Striptizci

Rusya’da adı açıklanmayan kadın emniyet müdürü, emrinde çalışan erkek polis memurlarının motivasyonlarını artırmak için iş yerine striptizci getirdi.

Anıları Çöplükten Toplanan Parti Genel Başkanı

Türk Solu’nun önemli ismi, TİP - Türkiye İşçi Partisi! -’in son Genel Başkanı Behice Boran’ın yüzlerce mektubu - İngilizce/Türkçe! - ve fotoğrafı çöplükte bulunmuştu.

Dünya Plastik Atıklarının Yeni Merkezi Türkiye

Greenpeace’nin yayınladığı son rapora göre; dünya plastik atıklarının/çöplerinin yeni merkezi Endonezya ve Türkiye oldu.

Vikingler Antalya’ya Kadar Gelmiş

Likya Birliği’nin başkenti Patara antik kentinde yapılan kazılarda 9. ve 10. asırdan kalmış Viking kılıcı bulundu.

Tuğgeneral Yapılan Penguen Nils Olav

Norveç ordusunun en seçkin birliği, Kraliyet Muhafız Birliği’nin ‘onursal komutanlığı’na bir penguen getirildi.

Diğer Tarih Haberleri

Tabutunun Tahtasından Baston Yapılan Cadı

Lilias Adie, İskoçya’da ‘büyücülük yaptığı’, ‘cadı’ olduğu iddiasıyla yargılandı. 30 gün uyutulmadı, aç bırakıldı, ağır işkence altında tutuldu. İntihar etmek zorunda bırakıldı. Ölümünden 315 yıl sonra yapılan hata kabul edildi ve özür dilendi.

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.

5 Bin Yıllık Bira Fabrikası

Tarihi fabrika, Amerikalı ve Mısırlı arkeologların ortak çalışması sonucunda gün ışığına çıkarıldı.

Anıları Çöplükten Toplanan Parti Genel Başkanı

Türk Solu’nun önemli ismi, TİP - Türkiye İşçi Partisi! -’in son Genel Başkanı Behice Boran’ın yüzlerce mektubu - İngilizce/Türkçe! - ve fotoğrafı çöplükte bulunmuştu.

Trump Çifti Yataklarını Ayırmış

Başkanlık Seçimi’ni kaybedip Beyaz Saray’dan ayrılmak zorunda kalan Donald Trump ve güzel eşi Melania hakkında söylentiler bitmedi.

Barış Manço'nun 47 Gün Süren İlk Evliliği

Barış Manço, 31 Ocak 1970’de Belçika’nın Liege kentinde fotomodel Marie Claude ile hayatını birleştirdi.

Safiye Ayla’dan 1,750 Öğrenciye Burs

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan müteveffa ses sanatçısı Safiye Ayla’nın 1.750 öğrenciye burs ve maddi destek sağladığı ortaya çıktı.