‘Kaset’ Babasını Yitirdi

Portatif kaseti üretip/geliştirip müziği kolay erişilebilir hale getiren Hollandalı mühendis Lou Ottens 94 yaşında hayatını yitirdi.

‘Kaset’ Babasını Yitirdi

Portatif kaseti üretip/geliştirip müziği kolay erişilebilir hale getiren Hollandalı mühendis Lou Ottens 94 yaşında hayatını yitirdi. Ottens’in vefatı ile 20. asrın en önemli mucitlerinden birisi daha terk-i dünya etti.

Ottens’in buluşu portatif kaset, 1963-2000 arasında 100 milyar adetten fazla satıldı. Müzik dinlemeyi kolaylaştırdı, milyonlarca insana kolay iletimini sağladı. Yalnızca teknolojik ve ticari başarı sağlamadı, kitlelerde müzik kültürünün oluşmasında/yaygınlaşmasında önemli rol oynadı. Kaset özellikle 90’lı yılların en önemli ‘icon’larındandı.

Lou Ottens, hayatı boyunca elektronik araçlara ve teknolojisine ilgi duydu. 2. Dünya Savaşı’nda Nazilere muhalefet eden Radio Oranje’u net izleyebilmek için çeşitli aparatlar geliştirdi. Özel olarak da X-ray teknolojisi üzerine uzmanlaştı.

- 100 Milyardan Fazla Kaset Satıldı… -

Özel ilgileri, aşırı çalışkanlığı ve yaratıcı kişiliği ile kısa sürede Avrupa’nın - hatta dünyanın! - en büyük elektronik kurumlarından Philips’in ‘Ürün Geliştirme Birimi’nin başına getirildi. Kaset üzerinde çalışmalarını hızlandırdı. - 1960’lı yılların başında iri, hantal, pahalı makara bantlar kullanılırdı. Ses makineleri fevkalade ağır ve pahalıydı! - Ottens, ‘1963 Berlin Radyo ve Elektronik Fuarı’nda yarattığı ileri ürününü tanıttı. ‘Bir Sigara Paketinden Daha Küçük!’ sloganı ile halka sunulan yeni teknolojik imalat ilgi gördü. Çok yaygın satılacağının ve her eve girebileceğinin ilk ipuçlarını verdi. Ottens, icadının üretiminde belli standardın sağlanması için SONY firması ile anlaşma imzaladı. Kaset kendisine ümit bağlayanların yüzünü kara çıkarmadı. 2000’nin başına kadar, dünyanın her noktasında, toplamda en az 100 milyar adetlik satış rakamını yakaladı. 

‘Kaset’in Babası’ Lou Ottens, 1984’de emekliliğini istedi. Kuzey Brabant eyaletindeki Duizel köyüne yerleşti. İhtisası olan konular üzerinde çalışmalarını sürdürdü. Ölüm haberini ailesi duyurdu.

13 March 2021 21:50
589 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

‘Acıların Kadını’ Bergen’in Bol Acılı Öyküsü

Rivayete göre, babası, kızının şarkıcılık yapmasına rıza göstermemişti. Hasta yatağında, ölümün eşiğinde, ‘Belgin şarkıcı olursa, iki yakası bir araya gelmesin,’ diye beddua etmişti.

Takma Dişler Seyyar Tezgahında

Genişliğe göre her çeneye takılabilir şekilde yapılan portatif dişler 10 ile 20 Euro arasında fiyatla alıcılarını bekliyor.

Yıldırım Önal Gazetecileri Sevmezdi

Magazin muhabirleri Önal’ın sanatçı kişiliğini, sanatındaki üstün başarısını dikkate almazdı. Daha çok da özel yaşantısını kaleme alır, alkol alışkanlığını sıkça tekrarlamayı yeğlerdi.

Terminatör, Robotunu Mahkemeye Verdi

Ünlü aktör Arnold Schwardzenegger, kendisine benzeyen, aynı ses tonu ile konuşan robotun varlığını protesto etti.

Hırsızlar Anahtarsız Araçları Tercih Ediyor

Hırsızlar araç kapılarını ortalama 10 saniyede açıyor.

Şeffaf Otomobil Üretildi

Yeni model otomobil trafiğe çıktığında, sürücüyü, içindeki diğer kişileri, motor aksamını ve bagajdaki eşyaları herkesin görmesini sağlıyor.

Vahdettin Kürtlere Bağımsızlık Verecekmiş

Osmanlı’nın son hükümdarı Vahdettin’in imparatorluk tebasındaki Kürtler’e bağımsızlık vermeyi kabul etmiş.

Kot Pantolon Giyen Genç Kıza İdam

Neha Paswan (17) adlı genç kız, kot pantolon giydiği için ailesince dövüldü, hastaneye gitmesi engellendi, bir gün sonra da asılı halde bulundu.

Altı Bacaklı Kuzu

Diyarbakır’ın Düzova Köyü’nde hayvancılıkla uğraşan M.B’nin koyunlarından birisi 6 bacaklı kuzu dünyaya getirdi.

75 Yıl Geciken Vuslat

KT Robbins ile Jeannine Pierson arasındaki aşk inanılması güç bir maceraydı.

Bereket Ve Refah Getiren Gübre Savaşı

Güney Hindistan’ın bir köyünde yaşayan erkekler; hastalıkları sonlandıracağına, zenginlik getireceğine inandıklarından aralarında ‘gübre savaşı’ yapıyor.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.