Kapısının Eşiği Öpülen Güzel Kadın

Ataç, Ankara’da güzel/edebiyat dostu bir kadına gönlünü kaptırmıştı. Kadının tayini çok geçmeden Konya’ya çıkmıştı.

Kapısının Eşiği Öpülen Güzel Kadın

Çubuk Barajı 1936’da tamamlandı; açılışını Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk yaptı. Göl manzaralı Çubuk Göl Gazinosu 1937-1938 arasında inşa edildi. Gazinonun projesi Fransız Mimar Theo Leveau’ya aitti. - Maalesef - halk arasında - Çubuk Barajı Sosyal Tesisi diye de bilinen eser, 2016’da görülen lüzum üzerine yıkıldı! - Gazino seçkin kadrosu ile Ankara’nın kalburüstü şahsiyetlerine, politikacılarına, edebiyatçılarına yarım asra yakın süre hizmet sundu. Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk de adını taşıyan köşkte soluklanır, sohbet eder ve memleket meselelerini tartışırdı.

Gazinonun müdavimleri arasında Orhan Veli (Kanık) ve Nurullah Ataç gibi edebiyat dünyamızın çok önemli isimleri de bulunurdu. İkili sık sık taksiye atlayıp kafa çekmek, dertleşmek, sanat konuşmak ve yeni ürünlerini karşılıklı okumak/eleştirmek için Göl Gazinosu’na giderdi. Maaş yeni alınmışsa, masa envai çeşit mezelerle donatılır, ‘Altınbaş’ getirtilir ve sohbet başlardı. Gecenin sonunda ise hesap ödenirken, itinalı/dikkatli servislerinden ötürü garsonlar unutulmaz, yüklü bahşişle ödüllendirilirdi. Garsonlar da her seferinde saygı da kusur etmez, en görkemli göl manzaralı masayı ayırırdı.

Orhan Veli Yenice, Nurullah Ataç Bafra sigarası içerdi. Rakı kadehleri arka arkaya biterken sigaranın biri bitmeden diğeri yakılırdı. Gazinonun garsonları da çok ünlüydü. Romanya vatandaşı İlonka, kızıla çalan saçlarından ötürü ‘Kızıl Madonna’ diye ün kazanmıştı. Gazinonun İşletme Müdürü de, sonradan çok ünlü bir senaryo/mizah yazarı olarak tanınacak Sadık Şendil’di. - Şendil’in babası hariciyeciydi; dolayısıyla protokol kurallarını, insani ilişkileri çok iyi bilirdi/kullanırdı; iki yabancı dile hâkimdi! - Aktaracağımız olayı da ilk kez Şendil yazmıştı; olayın canlı şahitleri arasındaydı.

Ataç ile Kanık yine Göl Gazinosu’na gelmişti. Sipariş verilmiş, yenilip içilmişti. Sohbetin sonunda da hesabın ödenmesine sıra gelmişti. ‘Kızıl Madonna’ lâkaplı hesap pusulasını uzatıp bir adım geriye çekildi ve derin huşu içinde ödemenin yapılmasını bekledi. 

İki adam birbirine bakmadan birer sigara daha yaktılar. Sonra da ellerini ceplerine attılar. Fötr şapkalı, tıknaz adam kısa paltosunun da ceplerini karıştırdı; eline gelen bozuk paraları masanın üzerine bıraktı. Sonra kâğıt mendillerden birinin üzerine dolmakalemiyle ‘Şakuli Solucan’ yazdı; karşısındaki adama uzattı. Adam yazılanı okuyunca gülümsedi. Başka bir kâğıt mendil çekti; üzerine ‘Nurullah Ata / Trink Galata / Soğan Salata’ yazdı ve muhatabına verdi. 

Çiçek bozuğu yüzlü genç adam da tıpkı karşısındaki gibi davrandı. Bütün ceplerini tek tek yokladı ve çıkan paraları boş içki kadehlerinin yanına iliştirdi. Fötr şapkalının yüzü asıldı; bir şey yapamamanın çaresizliğini yaşadı.

Gazino müdürü, kıymetli müşterilerini her zamanki nezaketiyle yolcu etti. Her gelişlerinde yüklü hesap ödeyen, bahşiş bırakan ünlülerimizi refüze etmedi. Çağırdığı taksinin parasını ödedi. Ünlü edebiyatçıların kendi el yazılarının bulunduğu kâğıt mendilleri saygı ile masadan aldı ve dikkatlice kıvırıp cebine koydu. 

İkilimiz Ankara’ya varıncaya kadar ağızlarını hiç açmadı; - Şendil’in tanıklığına göre! - bir daha da hiç konuşmayacaklardı. Oysa Ataç-Kanık ikilisinin ani küsmesinin bambaşka sebebi vardı. Resmen açıklanmayan/yazılmayan, ancak yakın çevrelerinde anlatıldığına göre; Ataç, Ankara’da güzel/edebiyat dostu bir kadına gönlünü kaptırmıştı. Kadının tayini çok geçmeden Konya’ya çıkmıştı. Kanık, yakın dostuna şaka yapmak istemişti: Ataç’ın sevdiği kadının - eskiden! - oturduğu evi göstermişti. Ataç çok vefalı âşıktı. Her akşam içtikten sonra, sevdiği kadının evine gidiyor ve kapısının eşiğini öpüyordu. Orhan Veli, yakın dostunun günlük ritüelinden haberdardı; belki de bıyık altından gülüyordu. Ve şakayı sonlandırmayı düşünüyordu. Kanık; içki sofrasında arkadaşına yaptığı şakayı açıklamıştı. Ataç’a gösterdiği ev, sevdiği kadına ait değildi. Ünlü eleştirmen, başka birisine ait evin kapısını kim bilir kaç defa öpmüştü?!

Ataç; kalem arkadaşı, yakın dostu, mey yoldaşını hiç affetmedi. Desteğini çekti; sadece Kanık’ın değil, Garip Akım’ın diğer şairlerini de kıyasıya eleştirmeye başladı. Ortaya çıktıkları ilk günlerde her türlü övgüyü eksik etmiyor, göklere çıkarıyordu.

Ataç’ın Garipçileri eleştirmesi karşılıksız kalmadı. O olayı da başka bir yazının konusu yapalım, nasıl olur?

Ali Hikmet İnce yazdı.

17 July 2018 11:48
2,551 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Zeki Müren’in Nişanlısı Nigar Uluerer

Uluerer, Zeki Müren’in kanatları altında sanatını icra eden ender/şanslı birkaç hanım sanatçı arasındaydı.

Kocasına Soyadını Veren Şarkıcı

Şükran Ay; evlendikten sonra soyadını değiştirmedi. Hattâ ısrarını bir adım ileri götürüp kocasının da kendi soyadını almasını istedi.

‘Acıların Kadını’ Bergen’in Bol Acılı Öyküsü

Rivayete göre, babası, kızının şarkıcılık yapmasına rıza göstermemişti. Hasta yatağında, ölümün eşiğinde, ‘Belgin şarkıcı olursa, iki yakası bir araya gelmesin,’ diye beddua etmişti.

Garipler Mezarlığında Bir Dansöz

Özcan Tekgül, 1950-1970 arasında sahnede, gazinoda, tiyatroda ve sinemada bir kasırgaydı. Sarı uzun saçlı, yeşil gözlü, hafif balık etli kadın, ‘ateş dansı’ ile seyredenlerini büyülüyordu.

Ağırbaşlı Hanım Sevmeyen Hamdi Amca

Küçük Meral’in Hamdi Amcası, aradığı gibi, kendine uygun bir eşi hiç bulamadı. Yalnız yaşadı ve tek başına da öldü.

Al Getir Sevgiliyi Beşiktaş’tan…

Mahcup, içine kapanık, disipline gelemeyen, alkolden uzak kalamayan, haline arz etmekten çekinen, yasaklara direnemeyen bir edebiyat insanıydı Cahit Sıtkı.

Nazım Hikmet, Fenerbahçe’nin Amigosuymuş

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet; gençlik yıllarında futbolla ilgilendi; Kadıköy’de Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmadan izlemeye çalıştı.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı.

Şairlerin Âşık Olduğu Kadın

Nahit Fıratlı (Gelenbevi) Hanım; Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerine ilham veren, yol gösteren, dertlerini paylaşan, evini/sofrasını açan, bazılarına kalbini aralayan tarifi/anlatılması gerçekten zor/imkânsız bir hanımdı.

Nâzım Hikmet, Latife Hanım’a Aşıktı

Nâzım, Latife Hanım için Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri adlı çok bilinen şiiri yazdı. Şiirde konu edilen minicik küçük kadın Latife Uşşaki’den başkası değildi.

Star Olmayı Hedeflemeyen Star

Şener Şen, sinemada pek çok unutulmaz karakter canlandırmıştı. Siyasete uzak, sanata yakın kalmayı tercih etti.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.