Kadavra İthalatçısı da Olduk

Türkiye; ABD ve Çin’den insan kadavrası satın alıyor. İsteğe/ihtiyaca göre kadavra; bütün veya parçalar halinde de ithal edilebiliyor.

Kadavra İthalatçısı da Olduk

Türkiye; ABD ve Çin’den insan kadavrası satın alıyor. İsteğe/ihtiyaca göre kadavra; bütün veya parçalar halinde de ithal edilebiliyor.

Resmi rakamlara bakılırsa; Türkiye’de 65’i devlete, 27’si vakıf üniversitelerine ait 92 tıp fakültesi bulunuyor.  Tıp eğitimi veren kurumların çoğalması kadavra ihtiyacını artırıyor. Dünya standartlarında 8 - 10 öğrenciye bir kadavra düşüyor. Ülkemizde ise ortalama rakam; 150 - 200 öğrenciye kadar ulaşabiliyor.

Yeterli kadavra eğitimini yapılmadan tıp eğitimi alan doktor adaylarının tecrübe kazanması mümkün görülmüyor.

- Kadavra; bütün ya da parçalar halinde getirtilebiliyor… -

İhtiyaç duyulan kadavralar; iç organları alınmış/alınmamış şekilde getirtilebiliyor. Parçalanmış, gereksinim duyulan uzuvların ayrı satın alınması da mümkün. Ekstra siparişler için özel ücret isten(ebil)iyor. 

Kadavra ya da parçaları kiralama yöntemiyle de sağlanabiliyor. 

İthal edilen kadavranın hastalık geçmişinin çok iyi araştırılması gerekiyor. Kadavra laboratuarlarında incelenmesi öneriliyor. Özellikle AIDS’li kadavralara dikkat edilmesi vurgulanıyor. Kadavranın yanında sağlık geçmişinin kayıt edildiği bir dosya da isteniyor.

Her kadavranın belirli kullanım süresi bulunuyor. Ama çoğu eğitim kurumunda vadeye dikkat edilmiyor. Kadavralar 7 - 8 yıl arasında laboratuarlarda yer alıyor; ciddi bozukluklar/bozulmalar görülünce açığa çıkıyor. Kadavra ya da parçaları; süre bitiminde/eğitim dışı kaldığında gömülüyor veya yakılıyor.

- Ülkemizin kadavra gereksini ABD ve Çin’den sağlanıyor… -

Ülkemizde bedenini bağışlayan kişi sayısı yetersiz; nerede ise, yok denecek sayıda. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da konuya özel önem vermesi bekleniyor. Türkiye’nin kadavra ihtiyacı ABD ve Çin’den karşılanıyor. Türkiye’nin yıllık 200 - 250 arasında yeni/taze kadavraya gereksinim duyduğu hesaplanıyor.Kadavra sahipleri; daha çok kimsesiz veya yaşarken sağlık sigortası karşılanmış kişilerden oluşuyor.

Kadavra ithalatında yüzde 8 KDV alınıyor. 2014 yılında çıkarılan 6514 sayılı yasa ile ithalatı kolaylaştırıldı.

Ülkemizde ‘kadavra bilgi bankası’ kurulmasının gereği vurgulanıyor.

Ali Hikmet İnce derledi ve yazdı.

3 October 2019 23:48
72 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Bilim İçin Vücudunu Salam Gibi Dilimletti

Alman asıllı ABD vatandaşı Susan Potter (87), vücudunu öldükten sonra dijital kadavra yapılması şartıyla Colorado Üniversitesi Hastanesi’ne bağışladı.

İnsan Eti Satan Lokanta

Menüsünde insan etinden oluşan yemekler-kebaplar bulunan restoran, gerekli izin işlemlerini tamamlayıp kapılarını müşterilerine (!) açtı.

Cesedi Kadavra Yapılan Hikâyeci

Günümüzde kitapları - hiçbir telif ücreti ödenmeden! - milyonlarca satılan Ömer Seyfettin, beş parasız ve kimsesiz son nefesini verdi.

Kaynar Derecede Sıcak İçilen Çaya Dikkat

Tahran Tıp Bilimleri Fakültesi, 2004 ile 2017 yılları arasında 50 bin kişiyi inceledi. Araştırma sırasında, kaynar çay içenlerin arasında 317 kişinin gırtlak/yemek borusu kanseri hastalığına yakalandığı gözlendi.

Cemal Süreya: Hep Anne Sıcaklığını Arayan Şair

Annesinin hayalini, kulağında kalan yarı belirsiz sedasını, sıcaklığını hiç unutamadı; hasretiyle tamamladı kalan ömrünü…

İsrail’i Tanıyan İlk Müslüman Ülke

Türkiye, 28 Mart 1949’da Bakanlar Kurulu kararı ile İsrail devletini resmen tanımıştı.

Kod Adı ‘Fakülteli’

Mahir Kaynak, deşifre olan-edilen ilk MİT ajanı olarak Türk İstihbarat Tarihi’ne geçti.

2. Abdülhamit Bursa’yı Başkent Yapacaktı

Sultan 2. Abdülhamit; Ruslar’ın İstanbul’a girip kendisini esir etmesinden korktu. Kutsal emanetler ve aile fertleriyle Bursa’ya geçmeyi düşündü. Ama bir haremağası fikrini değiştirmesine sebep oldu.

18 Milyon Dolarlık Elmas Bezeli Kol Saati

Adı ve faaliyet gösterdiği ülke açıklanmayan saat şirketi, 18 milyon ABD Doları değerinde, platin üzerine tam 15 bin elmasın yer aldığı kişiye kol saati üretti.

Bir Defada Bir Kişiye 768 Milyon Dolar İkramiye

ABD'de bir otomobil fabrikasında montaj ustalığı yapan, adı açıklanmayan talihli tam 768 milyon dolarlık büyük ikramiyenin sahibi oldu.

First Lady Melania Trump Yerine Dublör

First Lady’ın dublörü ile ilgili son iddia daha ilgi çekici: Dublör; Melania’nın yakın korumasını yapan kadın polislerden birisi…

‘Ölüler Bayramı’nız Kutlu Olsun

Çin’de kullanılan geleneksel Ay Takvimi’nin 3’üncü ayının 14’üncü günü başlayan bayram bir hafta sürüyor.

Robot Polisler Görevde

Dubai’de görev yapacak robot polisler halka tanıtıldı.

Enigma’nın Mucidi Alan Turing’e İade-i İtibar

2. Dünya Savaşı’nda İngiltere’nin Almanya karşısında üstün/galip gelmesini sağlayan ünlü dahi matematikçi Alan Turing’in itibarı iade edildi.

Parmak İzi İle Ödeme Yapılacak

Kredi kartı sahibi alış verişini yapıp kart çektikten sonra parmak iziyle ödemeyi tamamlayacak.

Bilim İçin Vücudunu Salam Gibi Dilimletti

Alman asıllı ABD vatandaşı Susan Potter (87), vücudunu öldükten sonra dijital kadavra yapılması şartıyla Colorado Üniversitesi Hastanesi’ne bağışladı.

Ultra Zenginlere Som Altından Kredi Kartı

İngiltere Merkez Bankası, ülkenin ultra zenginler için çok özel bir kredi kartı üretti.

Diğer Sağlık Haberleri

Cenazesi Evinde 8 Yıl Bekledi

Rentner Heinz H. (59) adlı emekli adamın cenazesi evinde tam 8 yıl bekledi.

Poşet Çaylardaki Nanopartikül Plastikler

İngiltere’deki McGill Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre poşet çaylar; demlenme anında nanopartikül plastik sızdırıyor.

Kalbine Mikro Bilgisayar Yerleştirildi

Operasyon sonunda kalp yetmezliği çeken yaşlı kadının hayat standardında gözle görüle(bile)n iyileşme yaşandı.

Market Alış Verişi Yapan Sağlıklı Kalıyor

‘Market aktivitesi’ de denilen eylem; şeker hastalığında yüzde 40, depresyonda yüzde 30, kalp krizinde ise yüzde 35 oranında düşme sağlıyor.

Kurt Adam Yeniden Dirildi

İspanya’nın Malaga bölgesinde mide ilacı yerine saçkıran ilacı verilince, 17 bebekte ‘kurt adam’ sendromuna benzeyen belirtiler görüldü.

Kadının Midesinden Kol Saati Çıktı

Hindistan’ın Bengal eyaletinde, Runi Khatun (26) adlı kadının midesinden 1.680 gram metal aksesuar, 60 bozuk metal para ve bir kol saati çıkarıldı.

Kellik Tarihe Karışıyor

Kök hücre teknolojisiyle saç kökü üretildi; ‘kellik’ sürekli olmaktan çıkarılacak.