İslâm Halifesinin Hristiyan Oğlu

12. Osmanlı hükümdarı, 91. İslâm halifesi 3. Murat’ın İskender Yahya adlı bir şehzadesi vardı. Şehzade öldürülmekten son anda kurtarıldı ve bir kilisede Hıristiyan şeriatine göre yetiştirildi.

İslâm Halifesinin Hristiyan Oğlu

12. Osmanlı hükümdarı, 91. İslâm halifesi 3. Murat eşlerinin, cariyelerinin ve çocuklarının çokluğuyla tarihe geçti. Haremde zaman geçirmeyi, cariyeleriyle oynaşmayı, içkiyi/şarabı severdi; devlet işlerini vezirlerine bıraktı. Hatta devri saltanatında esir pazarlarında hatun fiyatları çok arttı. Padişahın gözüne girmek isteyen devlet adamları, hediye vermek için esir pazarlarındaki en güzel, en pahalı kadınları satın almakta yarışırdı.

3. Murat son derece zalim bir hükümdardı. Tahta oturur oturmaz, 5 kardeşini boğdur(t)muştu. Halifenin öldürttüğü kardeşleri Şehzade Cihangir, Şehzade Abdullah, Şehzade Süleyman, Şehzade Mustafa ve Şehzade Osman’dı. Rivayete göre, babası 2. Selim de hamamda cariyeleri kovalarken düşüp ölmüştü. Annesi Nurbanu Sultan’ın Yahudi asıllı olduğu söylentisi yaygındı. Osmanlı tarih yazıcılarına göre, 4 nikâhlı karısı, 40’a yakın haseki diye adlandırılan gözdesi/cariyesi vardı. 130’a yakın çocuğu olmuş, çoğu bebek yaşta ölmüştü. Kayıtlara göre, hayatta kalan 30’u kız, 19’u erkek tam 49 evladı bulunuyordu. 49 yaşında ani bir felç inmesi sonucu vefat etti.

Manisa’da vali iken nikâhına aldığı - Venedik kayıtları ‘Arnavut’ , ünlü diplomat Stephan Gerlach ‘Bosnak’ olduğunu yazıyor! - Safiye Sultan (Sofia Baffo)’dan olan oğlu 3. Mehmet tahta oturunca, babasının zalimliğini gölgede bıraktı. Yeni hükümdar, bütün erkek kardeşlerini boğdurttu. Sonra da şeyhülislam fetvasıyla ‘şehit’ ilan ettirdi ve devlet töreniyle defnettirdi. Gebe cariyeler Marmara denizine attırılarak boğulmaları sağlandı. Cariyelerden olma kız kardeşlerine dokunmadı, Eski Saray’a gönderdi. Saltanatı çok kanlı ve dramatik başladı.

3. Mehmet’in İskender Yahya adlı bir kardeşi hayatta kalmayı başardı. Bir rivayete göre, şanslı şehzadenin annesi de Safiye Sultan’dı. Başka bir kabule göre ise annesi, 1461’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yıkılan Trabzon Rum İmparatorluğu’nu yöneten Komnenos Hanedanı’ndan gelen/geldiğine inanılan bir haseki idi. İskender Yahya, annesi tarafından İstanbul’dan kaçırıldı; Makedonya’da bir manastıra verildi. Manastırda vaftiz edildi; Hristiyan adetleri üzerine büyütüldü. Büyüyüp eli silah tutunca, Osmanlı’ya baş kaldırdı. İstanbul’daki tahtta, yeğeni 1. Ahmet oturmaktaydı. Şehzade İskender Yahya, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin desteğini arkasına aldı. Nobırda dağlarında direnişe geçti ve ayaklanma başlattı. Paris, Roma, Krakow gibi önemli şehirleri ziyaret edip, kendine yandaş ve destek aradı. Kayıtların anlattığına göre, Ortodoks Kazaklardan destek buldu: Donanma oluşturdu. İstanbul’a başarısız bir seferi düzenledi, ama bozgun yaşadı. Yine Sırbistan dağlarına dönüp başka planlar yapmaya çalıştı. Karadağ civarında çıkan çatışmalarda yaralandı, iyileşemedi ve hayatını kaybetti.

Ali Hikmet İnce yazdı.

2 December 2018 20:38
3,700 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Amerika’da Bakkalda Çıkan Türk Filmleri

Brooklyn’de Vatan Bakkaliyesi’nin sahipleri Haydar ve Hüseyin Beyler, Muzaffer Tema’yı sever, takdir ederdi. Kendisine müjde verdiler: Tema’nın da rol aldığı 3 Türk filminin kusursuz kopyaları kendilerindeydi.

Devleti Haraca Bağlayan Hanım Sultan

Safiye Sultan, yüklü rüşvet ve hediyeler karşılığı yaptırdığı tayinlerde çok etkiliydi. Sadrazam atayacak/atatacak güce dahi ulaştı.

Şükûfe Nihal: Nâzım’ın Aşkını Reddeden Şaire

Şükûfe Nihal Hanım; hem ülkenin ilk kadın üniversite mezunuydu, hem saraylıydı, hem de edebiyatın pek çok dalında eser sahibiydi.

Ağaca Zarar Verene 480 Bin Lira Ceza

Essex’de yaşayan Stephan Lawrence adlı kişi, evinin önündeki 90 yıllık ağacın kabuklarını soyduğu gerekçesiyle 60 bin Sterlin para cezasına çarptırıldı.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Bütün bilinen ve söylenilenin aksine devletin kayıtlarında Ayasofya her zaman ‘cami’ olarak yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1988’de bir imam hatip bile atadı.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

Akif’in Mezarının Üzerinden Yol Geçecekti

Yetkililer ve vatandaşlar ilgilenmezse, anıt mezarın üzerinden bulvar geçecekti.

Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Şule Yüksel Şenler; İslamcı genç kızların ve hanımların kullandığı türbanın tasarımcısıydı. Kendi anlatımına göre; Audrey Hepburn’ün ‘Charade’ adlı filmde taktığı başörtüsünden ilham almıştı.

Safiye Ayla’dan 1,750 Öğrenciye Burs

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan müteveffa ses sanatçısı Safiye Ayla’nın 1.750 öğrenciye burs ve maddi destek sağladığı ortaya çıktı.

Beşar Esad’ın Damat Adayı Kayıplara Karıştı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın (51) biricik kızı Zeynüşşam’a (16) aşkını açıklayan ve ‘Senden asla vazgeçmeyeceğim,’ diye sevgi ve inat dolu mesajlar gönderen asker kayıplara karıştı.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Bütün bilinen ve söylenilenin aksine devletin kayıtlarında Ayasofya her zaman ‘cami’ olarak yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1988’de bir imam hatip bile atadı.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

Büyük İskender’in Sinirleri Bozukmuş

Makedonya’nın yetiştirdiği en büyük asker Büyük İskender’in genç yaşta aniden ölümünün sebebi belirlendi

Hazreti İsa’nın Kefeni Sahte, Kan Grubu Da AB

Hıristiyan dünyasında ‘Torino Kefeni’ diye adlandırılan, Hazreti İsa’ya atfedilen kefenin Ortaçağ’da dokunduğu ve sahte olduğu belirlendi.

Stalin, Nazım’ı Öldürtmek İstedi

Ünlü Sovyet döktatörü Stalin’in Nazım’ı öldürtmek istediği, ünlü şairin özel şoförünün bu operasyonla görevlendirildiği yazıldı.

Aynı Odada 20 Yıl

Yahya Kemal hayatının son 20 yılını Park Otel’in 165 numaralı küçük odasında geçirdi.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Bir Sevda Masalı: Rahşan İle Bülent

Ecevit çifti, Bülent Bey’in sınıf arkadaşı, gazeteci/yazar Altemur Kılıç’ın kaleme aldığı piyesin sahneye konulma aşamasında tanıştı. Bülent Ecevit, Rahşan (Aral) Ecevit’i ilk görüşte beğendi ve sevdi.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.