İslâm Halifesinin Hristiyan Oğlu

12. Osmanlı hükümdarı, 91. İslâm halifesi 3. Murat’ın İskender Yahya adlı bir şehzadesi vardı. Şehzade öldürülmekten son anda kurtarıldı ve bir kilisede Hıristiyan şeriatine göre yetiştirildi.

İslâm Halifesinin Hristiyan Oğlu

12. Osmanlı hükümdarı, 91. İslâm halifesi 3. Murat eşlerinin, cariyelerinin ve çocuklarının çokluğuyla tarihe geçti. Haremde zaman geçirmeyi, cariyeleriyle oynaşmayı, içkiyi/şarabı severdi; devlet işlerini vezirlerine bıraktı. Hatta devri saltanatında esir pazarlarında hatun fiyatları çok arttı. Padişahın gözüne girmek isteyen devlet adamları, hediye vermek için esir pazarlarındaki en güzel, en pahalı kadınları satın almakta yarışırdı.

3. Murat son derece zalim bir hükümdardı. Tahta oturur oturmaz, 5 kardeşini boğdur(t)muştu. Halifenin öldürttüğü kardeşleri Şehzade Cihangir, Şehzade Abdullah, Şehzade Süleyman, Şehzade Mustafa ve Şehzade Osman’dı. Rivayete göre, babası 2. Selim de hamamda cariyeleri kovalarken düşüp ölmüştü. Annesi Nurbanu Sultan’ın Yahudi asıllı olduğu söylentisi yaygındı. Osmanlı tarih yazıcılarına göre, 4 nikâhlı karısı, 40’a yakın haseki diye adlandırılan gözdesi/cariyesi vardı. 130’a yakın çocuğu olmuş, çoğu bebek yaşta ölmüştü. Kayıtlara göre, hayatta kalan 30’u kız, 19’u erkek tam 49 evladı bulunuyordu. 49 yaşında ani bir felç inmesi sonucu vefat etti.

Manisa’da vali iken nikâhına aldığı - Venedik kayıtları ‘Arnavut’ , ünlü diplomat Stephan Gerlach ‘Bosnak’ olduğunu yazıyor! - Safiye Sultan (Sofia Baffo)’dan olan oğlu 3. Mehmet tahta oturunca, babasının zalimliğini gölgede bıraktı. Yeni hükümdar, bütün erkek kardeşlerini boğdurttu. Sonra da şeyhülislam fetvasıyla ‘şehit’ ilan ettirdi ve devlet töreniyle defnettirdi. Gebe cariyeler Marmara denizine attırılarak boğulmaları sağlandı. Cariyelerden olma kız kardeşlerine dokunmadı, Eski Saray’a gönderdi. Saltanatı çok kanlı ve dramatik başladı.

3. Mehmet’in İskender Yahya adlı bir kardeşi hayatta kalmayı başardı. Bir rivayete göre, şanslı şehzadenin annesi de Safiye Sultan’dı. Başka bir kabule göre ise annesi, 1461’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yıkılan Trabzon Rum İmparatorluğu’nu yöneten Komnenos Hanedanı’ndan gelen/geldiğine inanılan bir haseki idi. İskender Yahya, annesi tarafından İstanbul’dan kaçırıldı; Makedonya’da bir manastıra verildi. Manastırda vaftiz edildi; Hristiyan adetleri üzerine büyütüldü. Büyüyüp eli silah tutunca, Osmanlı’ya baş kaldırdı. İstanbul’daki tahtta, yeğeni 1. Ahmet oturmaktaydı. Şehzade İskender Yahya, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin desteğini arkasına aldı. Nobırda dağlarında direnişe geçti ve ayaklanma başlattı. Paris, Roma, Krakow gibi önemli şehirleri ziyaret edip, kendine yandaş ve destek aradı. Kayıtların anlattığına göre, Ortodoks Kazaklardan destek buldu: Donanma oluşturdu. İstanbul’a başarısız bir seferi düzenledi, ama bozgun yaşadı. Yine Sırbistan dağlarına dönüp başka planlar yapmaya çalıştı. Karadağ civarında çıkan çatışmalarda yaralandı, iyileşemedi ve hayatını kaybetti.

Ali Hikmet İnce yazdı.

2 December 2018 20:38
1,476 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Devleti Haraca Bağlayan Hanım Sultan

Safiye Sultan, yüklü rüşvet ve hediyeler karşılığı yaptırdığı tayinlerde çok etkiliydi. Sadrazam atayacak/atatacak güce dahi ulaştı.

Şükûfe Nihal: Nâzım’ın Aşkını Reddeden Şaire

Şükûfe Nihal Hanım; hem ülkenin ilk kadın üniversite mezunuydu, hem saraylıydı, hem de edebiyatın pek çok dalında eser sahibiydi.

Karpiç Lokantası’ndaki Pijamalı Milletvekili

Hürriyet’te yıllarca - tam 36 yıl! - başyazarlık yapan, kıdemli gazeteci, politikacı Oktay Ekşi’nin anılarını topladığı ‘Gazetecilikte Geçen O Yıllar’ okunması gereken bir kitap.

100 Çocuklu Padişah

12. Osmanlı padişahı 3. Murat (1546 - 1595) hanedan tarihinin en çok çocuk sahibi olanıydı.

Ağaca Zarar Verene 480 Bin Lira Ceza

Essex’de yaşayan Stephan Lawrence adlı kişi, evinin önündeki 90 yıllık ağacın kabuklarını soyduğu gerekçesiyle 60 bin Sterlin para cezasına çarptırıldı.

Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Şule Yüksel Şenler; İslamcı genç kızların ve hanımların kullandığı türbanın tasarımcısıydı. Kendi anlatımına göre; Audrey Hepburn’ün ‘Charade’ adlı filmde taktığı başörtüsünden ilham almıştı.

Osmanlı’nın En Ünlü Hükümdarı

Kanunî, büyük, hatırı sayılır, sözü dinlenir bir devletin; kuvvetli ordusu, zengin ekonomisi, adil hukuk sistemi ve yönetimden memnun vatandaşı olması gerektiğini savunurdu.

Nâzım Hikmet, Latife Hanım’a Aşıktı

Nâzım, Latife Hanım için Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri adlı çok bilinen şiiri yazdı. Şiirde konu edilen minicik küçük kadın Latife Uşşaki’den başkası değildi.

Devleti Haraca Bağlayan Hanım Sultan

Safiye Sultan, yüklü rüşvet ve hediyeler karşılığı yaptırdığı tayinlerde çok etkiliydi. Sadrazam atayacak/atatacak güce dahi ulaştı.

2. Abdülhamit Bursa’yı Başkent Yapacaktı

Sultan 2. Abdülhamit; Ruslar’ın İstanbul’a girip kendisini esir etmesinden korktu. Kutsal emanetler ve aile fertleriyle Bursa’ya geçmeyi düşündü. Ama bir haremağası fikrini değiştirmesine sebep oldu.

Portre Ressamı Enver Paşa

Paşa’nın güzel sanatlara özellikle de resme karşı hevesi ve kabiliyeti vardı.

Osmanlı’nın En Ünlü Hükümdarı

Kanunî, büyük, hatırı sayılır, sözü dinlenir bir devletin; kuvvetli ordusu, zengin ekonomisi, adil hukuk sistemi ve yönetimden memnun vatandaşı olması gerektiğini savunurdu.

Devleti Haraca Bağlayan Hanım Sultan

Safiye Sultan, yüklü rüşvet ve hediyeler karşılığı yaptırdığı tayinlerde çok etkiliydi. Sadrazam atayacak/atatacak güce dahi ulaştı.

Büyük İskender’in Sinirleri Bozukmuş

Makedonya’nın yetiştirdiği en büyük asker Büyük İskender’in genç yaşta aniden ölümünün sebebi belirlendi

Hazreti İsa’nın Kefeni Sahte, Kan Grubu Da AB

Hıristiyan dünyasında ‘Torino Kefeni’ diye adlandırılan, Hazreti İsa’ya atfedilen kefenin Ortaçağ’da dokunduğu ve sahte olduğu belirlendi.

Stalin, Nazım’ı Öldürtmek İstedi

Ünlü Sovyet döktatörü Stalin’in Nazım’ı öldürtmek istediği, ünlü şairin özel şoförünün bu operasyonla görevlendirildiği yazıldı.

Aynı Odada 20 Yıl

Yahya Kemal hayatının son 20 yılını Park Otel’in 165 numaralı küçük odasında geçirdi.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Gamzedeyim Devâ Bulmam, Garibim Bir Yuva Kurmam…

Tatyos Efendi, Bir Gönlüme Bir Hâl-i Perîşânıma Baktım (rast), Bu Akşam Gün Batarken Gel (uşşak), Gamzedeyim Devâ Bulmam (uşşak) gibi çok bilinen/ünlü bestelerin de sahibiydi.

Şairlerin Âşık Olduğu Kadın

Nahit Fıratlı (Gelenbevi) Hanım; Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerine ilham veren, yol gösteren, dertlerini paylaşan, evini/sofrasını açan, bazılarına kalbini aralayan tarifi/anlatılması gerçekten zor/imkânsız bir hanımdı.

Diğer Tarih Haberleri

Katil Bombanın 2 Parçasına 100 Bin Dolar

Dünya üzerinde saldırı amacıyla kullanılan ilk atom bombasına ait parçalar, New York’ta düzenlenen açık artırmada 100 bin dolar karşılığında satıldı.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

Stalin’in Resmi Kurban Sayısı 2.900.000 Kişi

Sovyetler Birliği’ni 26 yıl çelik eldivenle yönetilen Josep Stalin’ın kurbanları hakkında ilk kez resmi istatistik yayınladı.

Abdülmecid Efendi, İttihat ve Terakki’ye Başkan Yapılacaktı

Bir İngiliz gizli belgesine göre; 2. Abdülmecid (Efendi), İttihat ve Terakki Partisi’nin liderliğine getirilecekti.

Yıldız Kenter’in Bilinmeyen Özellikleri

Şükran Güngör’ün ifadesiyle, ‘Böylesi meziyetlerle donanmış hanımla yaşamak ayrıcalıklı mutluluktu!’

CIA; Kuzey Kore Lideri Kim’in Evine Girmiş

İddia; Wall Street Journal gazetesinde yayınlandı. CIA; Kuzey Kore Devlet Başkanı’nı dinlemek için üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ı kullandı.

Ölüm İlanınızda Yarı Yarıya İndirim

Vakit Gazetesi’nin sahibi Halil Lütfi Dördüncü; cimriliğiyle maruftu. Moliere’nin tanımladığı gibi; ‘Selâm verdim!’ demez; ‘Selâm aldım!’ derdi.