Hüdai Aksu: Uda Hayat Veren Virtüöz

Aksu içki sofrasında bulunmasa da, sesi ve udu ile daima başköşedeydi. Bir, belki de birkaç kuşağın sevda hikâyelerini anlatıcısı/aktarıcısıydı.

Hüdai Aksu: Uda Hayat Veren Virtüöz

Udî şarkıcı Hüdai Aksu denilince, Unutamazsın, İstanbul Sokakları, Biri Vardı, Bir Sen Kaldın İçimde, Akşamcı, Unut Beni Kalbimdeki Hicranla Yalnız Kalayım, Sen Beni Ömrünce Unutamazsın, Alışmışım Bir Kere… gibi hit olmuş, romantizmin doruklarında dolaştıran, geçmişin kapılarını aralayan, küllenmiş sevdaları anımsatan ezgiler gelirdi. Aksu içki sofrasında bulunmasa da, sesi ve udu ile daima başköşedeydi. Bir, belki de birkaç kuşağın sevda hikâyelerini anlatıcısı/aktarıcısıydı. 

Soğuk, çok soğuk bir şubat günü dünyaya geldi ve yine ayazın dibe vurduğu bir şubat akşamı aramızdan ayrıldı. Aramızdayken de, çalışırken de tanınmak, ünlenmek için hiçbir gayret göstermedi. Sadece ailesinin nafakasını çıkarmaya çalıştı. Bir de öğretmen sorumluluğundan ötürü, bildiklerini aktarmaya/öğretmeye gayret etti. 

Doğuştan görme özürlüydü. Hayatın sesini duydu, kokusunu hissetti, ama gerçeğini göremedi, akıp geçen filmini seyredemedi. Görmemesini sorun etmedi, koz olarak da kullanmadı, hatta eksikliğini fırsata/kazanıma çevirdi. Daha çok çalıştı, daha çok icra yaptı ve daha çok öğrenci yetiştirdi.

Hüdai Aksu, Bartın’da doğdu. Ankara’da Körler Okulu’na gitti; okuma yazmayı, musikinin anahtarlarını öğrendi. Musiki icrasına özellikle de ud çalmaya karşı ilgisi, merakı, istidadı vardı. Sazına sesiyle eşlik etmeye başlayınca başka bir özelliği daha ortaya çıktı: Sesi de dinlenilebilir kalitedeydi. Okulu, öğrendikleri ve çok kıymetli hocaları, dünyayı tanımasını/anlamasını sağlayan pencereleri oldu.

Aksu, udu ile bütünleşti. Sesi de sazına eklenince, İstanbul’a gitmesi farz oldu. İstanbul, musikinin beşiği, sanatçının meydanıydı. Dernek faaliyetlerinde çalıp söylemeye koyuldu. Kısa sürede musiki hafızası, becerisi ve başarısıyla tanındı. İçkili mekânlarda sahne almaya başladı. Genellikle Türk Sanat Müziği okuyordu. Yöresel şarkılara ve türkülere vukufiyeti de dikkat çekiciydi. 

Sazına ve sesine hâkimiyeti şöhretin kapılarını araladı. 1973 yılında ilk kasetini çıkardı. Toplam 41 albüme imza attı; 400’ün üzerinde şarkıya hayat verdi. Albümleri para kazandırmadı. Halk arasındaki ününü çoğalttı; özellikle de yurt dışında yaygın şöhrete kavuştu. Yayımcılardan ağzı yanmasına karşın, lokal işletmecilerce kıymeti bilindi. 

Aksu son derece disiplinli, işini ciddiye alan, dinleyenlerine/seyredenlerine aşırı kıymet veren yapıdaydı. Sahip olduğu yüksek iş disiplini ile aynı mekânda, tam 21 yıl - haftanın her günü! - çalıştı. Programında bir defa, 10-15 dakikalık ara verir ve sonuna kadar aynı tempoda götürürdü. Bütün istek parçalarını seslendirmeye gayret ederdi. 4 binden fazla parçanın notası ve sözleri ezberindeydi. 

Sazından ve sesinden başkaca güvencesi bulunmadığının farkındaydı. Nafakasını alnının teri, bileğinin gücü ve sesinin tınısıyla kazandı. Ailesinin bütün sorumluluğu omuzlarındaydı. Çok ciddi sağlık sorunları yaşamadığı süre boyunca hep çalıştı. Pek çok ünlü ismin takdirini /hayranlığını kazandı. Zeki Müren, Aksu’nun çalıştığı lokale defalarca geldi ve dinleyicisi oldu.

Aksu, udî sanatçılar arasında seçkin yere sahipti. Özel hayatında da son derece düzgün, ölçülü, şefkatli ve iyi aile reisiydi. Eşinin ve 3 çocuğunun üzerine titrer, bir dediklerini iki etmemeye çalışırdı. 

Hüdai Aksu, 10 Şubat 2009’de kalp yetmezliğinden aramızdan ayrıldı. Geride sesinden ve udundan nameler bıraktı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

29 September 2018 14:02
2,410 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Boynuzlu Horoz

İzmirli gazeteci Vedat Aksu’nun yetiştirdiği boynuzlu horoz görenleri hayrete düşürüyor.

Tutuklayan Şarkılar ve Muazzez Abacı

Vurgun adlı Uşşak şarkı ile kalplerimize demir atan, güçlü ses, hanımefendi sanatçı Muazzez Abacı’nın son çalışması Sezen’imin Şarkıları yayınlandı.

Gâzi Paşa’nın Cenaze Namazı

Mustafa Kemal Paşa’nın cenaze namazı, ölümünden tam 9 gün sonra, 19 Kasım 1938 sabahı Dolmabahçe Sarayı’nda, saat 08:10’da kılındı.

Babası İsteyince Sinemayı Bıraktı

Çok zengin bir ailenin biricik kızıydı Zeynep Aksu.

Yeşilçam’ın Görünmeyen Şarkıcısı

Belkıs Özener (Özyenginer), ablası Gönül Yazar gibi, geleneksel müziğimiz, Türk Sanat Müziği parçalarına hayat verdi.

Belgin Doruk’un Suya Düşen Hayali

Beyazperdenin Küçük Hanımefendisi Belgin Doruk içinde bulunduğu ekonomik çıkmazı aşmak için çareler arıyordu.

Ayhan Işık’ın Doldurduğu Plak

Yeşilçam’ın taçsız kralı Ayhan Işık kısa bir süre de olsa şarkıcılık yaptı ve bir plak doldurdu.

Koronalı Hasta Düğüne Katılıp Halay Başı Oldu

Ankara’nın Altındağ ilçesinde karantina sürecini konutunda geçirmesi istenen şahıs, önce camiye gitti, sonra sokağındaki düğüne katılıp halay başı oldu.

Evren’in Unutamadığı Tokat

Evren’in öğrenciliği döneminde, Kara Harp Okulu’nun Komutanı Tuğgeneral Hamit Doğruer’di. Doğruer; çok disiplinli ve sert bir kurmay subaydı.

Karısının Sevgilisinden Tazminat İsteyen Koca

Fatih A. adlı vatandaş, kendisini aldattığını iddia ettiği nikâhlı karısı Eda A.’nin sevgilisi Recep Ö.’den maddi tazminat talep etti.

Geceleri Yalnız Yatamayan Cumhurbaşkanı

Endonezya’nın kurucu cumhurbaşkanı farklı bir adamdı: Diplomatik sıkıntı yaratan-yaratabilen bazı istekleri olurdu.

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.

Safiye Ayla’dan 1,750 Öğrenciye Burs

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan müteveffa ses sanatçısı Safiye Ayla’nın 1.750 öğrenciye burs ve maddi destek sağladığı ortaya çıktı.

Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Şule Yüksel Şenler; İslamcı genç kızların ve hanımların kullandığı türbanın tasarımcısıydı. Kendi anlatımına göre; Audrey Hepburn’ün ‘Charade’ adlı filmde taktığı başörtüsünden ilham almıştı.

Duvarlarla Konuşan Türk Büyükelçisi

Bayülken, elçilik binasının dinlenmesinden şüpheleniyordu. Residans köşe bucak titizlikle aranmış, bir şey bulunamamıştı. Ama alınan sonuç, tecrübeli diplomatı tatmin etmemişti.

Diğer Tarih Haberleri

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.

5 Bin Yıllık Bira Fabrikası

Tarihi fabrika, Amerikalı ve Mısırlı arkeologların ortak çalışması sonucunda gün ışığına çıkarıldı.

Anıları Çöplükten Toplanan Parti Genel Başkanı

Türk Solu’nun önemli ismi, TİP - Türkiye İşçi Partisi! -’in son Genel Başkanı Behice Boran’ın yüzlerce mektubu - İngilizce/Türkçe! - ve fotoğrafı çöplükte bulunmuştu.

Trump Çifti Yataklarını Ayırmış

Başkanlık Seçimi’ni kaybedip Beyaz Saray’dan ayrılmak zorunda kalan Donald Trump ve güzel eşi Melania hakkında söylentiler bitmedi.

Barış Manço'nun 47 Gün Süren İlk Evliliği

Barış Manço, 31 Ocak 1970’de Belçika’nın Liege kentinde fotomodel Marie Claude ile hayatını birleştirdi.

Safiye Ayla’dan 1,750 Öğrenciye Burs

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan müteveffa ses sanatçısı Safiye Ayla’nın 1.750 öğrenciye burs ve maddi destek sağladığı ortaya çıktı.

Twitter Hesabı Hecklenen Başkan

Hollandalı Victor Geves adlı şifre kırıcı, Trump’ın resmi hesabının şifresini 5’inci denemesinde doğru tahmin edip erişmeyi başardı.