Hüdai Aksu: Uda Hayat Veren Virtüöz

Aksu içki sofrasında bulunmasa da, sesi ve udu ile daima başköşedeydi. Bir, belki de birkaç kuşağın sevda hikâyelerini anlatıcısı/aktarıcısıydı.

Hüdai Aksu: Uda Hayat Veren Virtüöz

Udî şarkıcı Hüdai Aksu denilince, Unutamazsın, İstanbul Sokakları, Biri Vardı, Bir Sen Kaldın İçimde, Akşamcı, Unut Beni Kalbimdeki Hicranla Yalnız Kalayım, Sen Beni Ömrünce Unutamazsın, Alışmışım Bir Kere… gibi hit olmuş, romantizmin doruklarında dolaştıran, geçmişin kapılarını aralayan, küllenmiş sevdaları anımsatan ezgiler gelirdi. Aksu içki sofrasında bulunmasa da, sesi ve udu ile daima başköşedeydi. Bir, belki de birkaç kuşağın sevda hikâyelerini anlatıcısı/aktarıcısıydı. 

Soğuk, çok soğuk bir şubat günü dünyaya geldi ve yine ayazın dibe vurduğu bir şubat akşamı aramızdan ayrıldı. Aramızdayken de, çalışırken de tanınmak, ünlenmek için hiçbir gayret göstermedi. Sadece ailesinin nafakasını çıkarmaya çalıştı. Bir de öğretmen sorumluluğundan ötürü, bildiklerini aktarmaya/öğretmeye gayret etti. 

Doğuştan görme özürlüydü. Hayatın sesini duydu, kokusunu hissetti, ama gerçeğini göremedi, akıp geçen filmini seyredemedi. Görmemesini sorun etmedi, koz olarak da kullanmadı, hatta eksikliğini fırsata/kazanıma çevirdi. Daha çok çalıştı, daha çok icra yaptı ve daha çok öğrenci yetiştirdi.

Hüdai Aksu, Bartın’da doğdu. Ankara’da Körler Okulu’na gitti; okuma yazmayı, musikinin anahtarlarını öğrendi. Musiki icrasına özellikle de ud çalmaya karşı ilgisi, merakı, istidadı vardı. Sazına sesiyle eşlik etmeye başlayınca başka bir özelliği daha ortaya çıktı: Sesi de dinlenilebilir kalitedeydi. Okulu, öğrendikleri ve çok kıymetli hocaları, dünyayı tanımasını/anlamasını sağlayan pencereleri oldu.

Aksu, udu ile bütünleşti. Sesi de sazına eklenince, İstanbul’a gitmesi farz oldu. İstanbul, musikinin beşiği, sanatçının meydanıydı. Dernek faaliyetlerinde çalıp söylemeye koyuldu. Kısa sürede musiki hafızası, becerisi ve başarısıyla tanındı. İçkili mekânlarda sahne almaya başladı. Genellikle Türk Sanat Müziği okuyordu. Yöresel şarkılara ve türkülere vukufiyeti de dikkat çekiciydi. 

Sazına ve sesine hâkimiyeti şöhretin kapılarını araladı. 1973 yılında ilk kasetini çıkardı. Toplam 41 albüme imza attı; 400’ün üzerinde şarkıya hayat verdi. Albümleri para kazandırmadı. Halk arasındaki ününü çoğalttı; özellikle de yurt dışında yaygın şöhrete kavuştu. Yayımcılardan ağzı yanmasına karşın, lokal işletmecilerce kıymeti bilindi. 

Aksu son derece disiplinli, işini ciddiye alan, dinleyenlerine/seyredenlerine aşırı kıymet veren yapıdaydı. Sahip olduğu yüksek iş disiplini ile aynı mekânda, tam 21 yıl - haftanın her günü! - çalıştı. Programında bir defa, 10-15 dakikalık ara verir ve sonuna kadar aynı tempoda götürürdü. Bütün istek parçalarını seslendirmeye gayret ederdi. 4 binden fazla parçanın notası ve sözleri ezberindeydi. 

Sazından ve sesinden başkaca güvencesi bulunmadığının farkındaydı. Nafakasını alnının teri, bileğinin gücü ve sesinin tınısıyla kazandı. Ailesinin bütün sorumluluğu omuzlarındaydı. Çok ciddi sağlık sorunları yaşamadığı süre boyunca hep çalıştı. Pek çok ünlü ismin takdirini /hayranlığını kazandı. Zeki Müren, Aksu’nun çalıştığı lokale defalarca geldi ve dinleyicisi oldu.

Aksu, udî sanatçılar arasında seçkin yere sahipti. Özel hayatında da son derece düzgün, ölçülü, şefkatli ve iyi aile reisiydi. Eşinin ve 3 çocuğunun üzerine titrer, bir dediklerini iki etmemeye çalışırdı. 

Hüdai Aksu, 10 Şubat 2009’de kalp yetmezliğinden aramızdan ayrıldı. Geride sesinden ve udundan nameler bıraktı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

29 September 2018 14:02
2,994 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Boynuzlu Horoz

İzmirli gazeteci Vedat Aksu’nun yetiştirdiği boynuzlu horoz görenleri hayrete düşürüyor.

Tutuklayan Şarkılar ve Muazzez Abacı

Vurgun adlı Uşşak şarkı ile kalplerimize demir atan, güçlü ses, hanımefendi sanatçı Muazzez Abacı’nın son çalışması Sezen’imin Şarkıları yayınlandı.

Gâzi Paşa’nın Cenaze Namazı

Mustafa Kemal Paşa’nın cenaze namazı, ölümünden tam 9 gün sonra, 19 Kasım 1938 sabahı Dolmabahçe Sarayı’nda, saat 08:10’da kılındı.

Babası İsteyince Sinemayı Bıraktı

Çok zengin bir ailenin biricik kızıydı Zeynep Aksu.

Yeşilçam’ın Görünmeyen Şarkıcısı

Belkıs Özener (Özyenginer), ablası Gönül Yazar gibi, geleneksel müziğimiz, Türk Sanat Müziği parçalarına hayat verdi.

Belgin Doruk’un Suya Düşen Hayali

Beyazperdenin Küçük Hanımefendisi Belgin Doruk içinde bulunduğu ekonomik çıkmazı aşmak için çareler arıyordu.

Ayhan Işık’ın Doldurduğu Plak

Yeşilçam’ın taçsız kralı Ayhan Işık kısa bir süre de olsa şarkıcılık yaptı ve bir plak doldurdu.

Yatılı Okulda 215 Yerli Çocuğa Ait Toplu Mezar

Kanada’nın Kamloops kentinde Katolik Kilisesi’nce kurulmuş ve yönetilmiş yatılı okulda, yaşları 3 ile 15 arasında değiştiği ileri sürülen 215 çocuğa ait iskelete rastlandı.

Koronalı Hasta Düğüne Katılıp Halay Başı Oldu

Ankara’nın Altındağ ilçesinde karantina sürecini konutunda geçirmesi istenen şahıs, önce camiye gitti, sonra sokağındaki düğüne katılıp halay başı oldu.

Evren’in Unutamadığı Tokat

Evren’in öğrenciliği döneminde, Kara Harp Okulu’nun Komutanı Tuğgeneral Hamit Doğruer’di. Doğruer; çok disiplinli ve sert bir kurmay subaydı.

Karısının Sevgilisinden Tazminat İsteyen Koca

Fatih A. adlı vatandaş, kendisini aldattığını iddia ettiği nikâhlı karısı Eda A.’nin sevgilisi Recep Ö.’den maddi tazminat talep etti.

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.

Safiye Ayla’dan 1,750 Öğrenciye Burs

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan müteveffa ses sanatçısı Safiye Ayla’nın 1.750 öğrenciye burs ve maddi destek sağladığı ortaya çıktı.

Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Şule Yüksel Şenler; İslamcı genç kızların ve hanımların kullandığı türbanın tasarımcısıydı. Kendi anlatımına göre; Audrey Hepburn’ün ‘Charade’ adlı filmde taktığı başörtüsünden ilham almıştı.

Duvarlarla Konuşan Türk Büyükelçisi

Bayülken, elçilik binasının dinlenmesinden şüpheleniyordu. Residans köşe bucak titizlikle aranmış, bir şey bulunamamıştı. Ama alınan sonuç, tecrübeli diplomatı tatmin etmemişti.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.