Her Şeye Karşı Olan Aktör: Charlie Chaplin

Sinema dünyasında isim yapana kadar her türlü zorluğa ve eziyete boyun eğdi. İngiliz yetimhanelerinin yoksul, karanlık, rekabet dolu, yarı aç yarı tok hayatını hiç aklından çıkarmadı.

Her Şeye Karşı Olan Aktör: Charlie Chaplin

Çocukluğu yokluk-yoksulluk içinde geçen Charlie Chaplin, milyoner olduğunda da ele sıkıydı. Bakımsız ve ucuz otel odalarında konaklamayı severdi. Aynı elbiseleri günlerce, bazen haftalarca giyerdi. Maaş çeklerini bozdurmaz, bir sandıkta saklayıp topluca bozdurmayı yeğlerdi. 

Chaplin, huzurlu bir çocukluk dönemi yaşa(ya)madı. Sirkte şarkı söyleyerek hayatlarını kazanan anne-babası, doğumuna az süre kala ayrıldı. Babası aşırı alkolden öldü; annesi akıl hastanesinde son nefesini verdi.

Hep Kadın Sıcaklığına-Duyarlılığına Hasret

Sinema dünyasında isim yapana kadar her türlü zorluğa ve eziyete boyun eğdi. İngiliz yetimhanelerinin yoksul, karanlık, rekabet dolu, yarı aç yarı tok hayatını hiç aklından çıkarmadı. Hep yarın korkusu çekti; hep kadın sıcaklığına-duyarlılığına hasret kaldı. Kadınlara karşı aşırı zaafı vardı; aşk hayatı çok tartışmalıydı. Kendisinden çok genç kadınlarla yaptığı iki - zorunlu! – evlilik diğerleri gibi tam bir fiyasko ve skandaldı.

Her şeye, özellikle de toplumun geleneksel değerlerine karşı muhalefeti zaman zaman başına iş açtı. Sistem eleştirileri ABD vatandaşlığından çıkarılmasına sebep oldu. Ama, Hollywood başarıları, Time dergisinin kapağına kadar taşındı. Dünyaca ünlü haber dergisinin kapağında ‘boy gösteren’ ilk yönetmen-aktördü.

1940’da çektiği, The Great Dictator (Büyük Diktatör) adlı filmi ile Adolf Hitler’i tiye alan Chaplin, yakın gelecekteki tehlikeye dikkat çekti. ABD, henüz savaşa girmemişti. Charlie Chaplin, Hitler’in ‘kara kaplı defter’inde yerini aldı. 

Çürük Yumurta Gibi Kokuyor

Solculuğu, daha da ötesi komünistliği başına büyük belâ açtı. Sovyetler Birliği yanlısı tutumu; 2. Dünya Savaşı’nda ülkesi ABD’yi desteklememesi, endüstriyel kapitalizme getirdiği ağır eleştiriler, yönetici sınıfı sinirlendirdi. ABD’ye girişi devlet kararnamesiyle yasaklandı.

Chaplin’in temizlikle arası hiç iyi olmadı. Bu yüzden de, sinema dünyasındaki arkadaşları tarafından hiç sevilmedi. Set arkadaşlarına göre, leş gibi kokuyordu. Herkese ve her şeye karşı olan aktör, etrafına kötü kokular saçarken rahatsız olmuyordu. Chaplin, çoraplarını çıkartmadan, iç çamaşırını ve gömleğini değiştirmeden, aynı takım elbiseyi tam 2 hafta boyunca giyebiliyordu. 1914’ün Temmuz’unda çektiği, Keystone Studyoları’nın ilk uzun metrajlı filmi, Tillie's Punctured Romance’de çürük yumurta gibi kokması şikâyete konu olmuştu. Konu, rol arkadaşı Marie Dressler tarafından yönetmene iletilmişti; Chaplin’in uyarılması istenmişti.

Çabuk Öfkelenen, Sabırsız Birisi

Chaplin; kadınlara aşırı düşkündü, ama saldırgan ve kaba davranışıyla ünlüydü. Charlie Chaplin biyografisinini yazan Peter Ackroyd (Charlie Chaplin: A Brief Life), siyah-beyaz ve sessiz filmlerin kahramanını kadın düşmanı ilân etmiş ve inanılması çok zor bir iddiada da bulunmuştu: Chaplin tam 2 bin kadınla yatmıştı. Ackroyd’un iddialarına göre, Chaplin genç kızlara her zaman aşırı ilgi duymuştu. 1918’de evlendiği ilk eşi, oyuncu Mildred Harris, Charlie Chaplin'i çabuk öfkelenen, sabırsız ve kendisine aptal gibi davranan birisi diye nitelemişti. İkinci eşi, hamile bıraktıktan sonra evlenmek zorunda kaldığı Lita Grey’in anlattıkları inanılır gibi değildi. Grey’i ‘küçük fahişe’ diye nitelendiren Chaplin, gecede 6 kez ilişkiye giriyordu. Lita Grey açıklamasında, ‘O, iğrenç eğilimleri olan seks makinesi,’ demişti.

Kaçırılmaktan ve Öldürülmekten Korktu

Charlie Chaplin'in diğer evlilikleri de sorunluydu. Kıskanç ve sürekli partnerlerinin sevgisini kaybetme korkusu yaşayan ünlü oyuncu sadık da değildi. Peter Ackroyd'in yazdığı biyografi, iki Oscar kazanmış Hollywood'un tartışmasız yıldızı Charlie Chaplin'in hayatındaki bazı gizemli noktaları tartışmaya açmıştı.

Charlie Chaplin; hayatı boyunca kaçırılmaktan ve öldürülmekten korktu. Kendince tedbirler aldı; çok parası olmasına rağmen yaşantısıyla dikkat çekmemeye çalıştı. İsviçre’ye yerleşip ölünceye kadar korkuları ile başbaşa kaldı.

Cesedini Kaçırıp Fidye Talep Ettiler

İsviçre’nin Vevey şehrinde ölünce (1978), yörenin mezarlığına defnedildi. Ama mezar hırsızları, Charlie Chaplin’e kabrinde de rahat vermedi. Defninden 3 ay sonra, cesedini kaçırıp 400 bin pound fidye talep ettiler. Aile fidye ödemeyi reddetti ve polise başvurdu. Mezar hırsızları 3 aylık aramanın sonucunda yakalandı. Kaçıranlar, işsiz kalmış araba tamircileriydi ve Bulgar asıllıydı. Charlie Chaplin’in cesedi de uzun süren aramaların sonunda gölün dibinden çıkarılmıştı.

Chaplin’in mirascıları, cenazeyi yeniden defnettikten sonra, üzerine tonlarca çimento döktürdü. Böylece ünlü aktör, kaçırılma korkusu olmadan son uykusunda rahat edebilecekti.

Ali Hikmet İnce yazdı.

18 February 2018 15:58
1,742 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Vinçle İdam Edilen Fil

Bakıcısını ezerek öldüren Koca Mary yargılandı ve ölüme mahkum edildi.

Bir Karpuz İçin 7,5 Milyon Dolar

ABD’nin Alabama eyaletinde, ünlü bir süpermarket zinciri tek bir karpuz için tam 7,5 milyon dolar ödedi, daha doğrusu ödemek zorunda bırakıldı.

Hollywood Hayranı Stalin

Sovyetler Birliği’ni 31 yıl çelik eldivenle yöneten Stalin sıkı bir Hollywood hayranıydı .

İngiliz Gizli Servisi MI6: Korona İnsan Yapımı

İngiliz Gizli Haber Alma Servisi MI6'in eski şefi Sir Richard Dearlov, virüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan 'kazayla/dikkatsizlik sonucu' yayıldığını, insan yapımı olduğunu iddia etti.

Abdülmecid Efendi, İttihat ve Terakki’ye Başkan Yapılacaktı

Bir İngiliz gizli belgesine göre; 2. Abdülmecid (Efendi), İttihat ve Terakki Partisi’nin liderliğine getirilecekti.

175 Bin Sterline Köpek Sarayı

İçinde özel mutfağı, banyosu, televizyon salonu, yatak odası vb. gibi köpekler için özel geliştirilmiş/zenginleştirilmiş bölümleri bulunan köpek saraylarının fiyatları lüks evlerle yarışıyor.

Hâkim Peruğu Ekonomiye Yük

Dünyanın en yoksul ülkelerinden Zimbabwe’de hâkimlerin giydiği/taktığı perukların ekonomiye maliyeti ve geleneksel yapıda yerleri olup olmadığı tartışılıyor.

149 Çocuk Sahibi Babaya Hapis Cezası

Winston Blackmore (61) adlı Kanada vatandaşı, 24 kadınla evlilik yaptığı ve 149 çocuk sahibi olduğu gerekçesiyle yargılandı ve mahkum oldu.

‘Ölüler Bayramı’nız Kutlu Olsun

Çin’de kullanılan geleneksel Ay Takvimi’nin 3’üncü ayının 14’üncü günü başlayan bayram bir hafta sürüyor.

Minaredeki Dansöz

Mısır’ın başkenti Kahire’nin merkezindeki Kaytbay Camii’nin mahyasında Safinaz adlı ünlü dansözün görüntüleri yer aldı.

Boşanmadan 10 Erkekle Evlendi

Aralarında bir Türk’ün de bulunduğu 10 erkekle nikâh kıyıp evlenmeyi başaran kadın tutuklu olarak yargılanmaya başladı.

Taciz Yok, Şöhret Var

Ünlü yıldız Brigitte Bardot, cinsel tacize uğradığını iddia eden kadınların ünlü olmayı amaçladıklarını iddia etti.

Cüneyt Arkın: Bozkırda Yetişen Aktör

Sean Connery’den sonraki ‘ikinci James Bond’ bir Türk aktör olabilirdi.

Tek Kişilik Güzel Ordu

Kiev Üniversitesi Tarih Bölümü’nün son sınıf öğrencisi Lyudmila Mikhailovna Pavlichenko - ki 24 yaşındaydı! - , okulu bırakıp orduya katılmayı, Nazilere karşı savaşmayı planlamıştı.

Zsa Zsa Gabor ‘Türk’ Asıllıymış

Zsa Zsa Gabor; Budapeşte’ye yerleşmiş bir Kırım göçmeni idi; çok güzel olduğundan küçük yaşta Macaristan Güzellik Kraliçesi seçildi.

Maymun Ressamın Resimleri Satışta

1950’li yıllarda İngiltere’de yaptığı resimlerle ünlenen Congo adlı maymunun eserleri açık artırmaya çıkıyor.

Monroe’nun Morg Resimleri İçin Rüşvet

Ünlü belgesel fotoğrafçı Leigh Wiener; ölümünden/intiharından sonra morga kaldırılan Hoolywood’un seks sembolü, efsanevi aktris Marilyn Monroe son resimlerini çekebilmek için görevlilere rüşvet verdi.

Aynı Şiiri 789 Defa Değiştiren Şair

Nuri Pakdil; şiir konusunda çok titizdi; tekrar tekrar yazardı; Ahid Kulesi'ndeki Militan adlı şiirini tam 789. yazılışı ile kitaba aldığı rivayet edildi.

Yılmaz Güney’in Toptaşı Günleri

Yılmaz Güney (Pütün), 1980 öncesi Türkiye’sinin toplumsal yapısından ve siyasal bölünmüşlüğünden - herkes gibi! - kendine düşen payı aldı. Sol/sosyalist kampta, Arnavutluk yanlısıydı; Enver Hoca’yı destekliyordu.

Kopan Filmin Başrolünde Vahi Öz Vardı

Türk sinemasının en önemli güldürü ustalarından Vahi Öz, soğuk bir şubat günü (12 Şubat 1969), İstanbul’da bir hastane koğuşunda hayata gözlerini yumdu.

Vikingler Antalya’ya Kadar Gelmiş

Likya Birliği’nin başkenti Patara antik kentinde yapılan kazılarda 9. ve 10. asırdan kalmış Viking kılıcı bulundu.

Tuğgeneral Yapılan Penguen Nils Olav

Norveç ordusunun en seçkin birliği, Kraliyet Muhafız Birliği’nin ‘onursal komutanlığı’na bir penguen getirildi.

Kendini Makam Odasına Kilitleyen Erbakan…

Süleyman Demirel ile Necmettin Erbakan arasında okul sıralarında başlayan tatlı bir rekabet söz konusuydu.

Dünyanın Yaşayan En Yaşlı Kadını Türk Asıllı

Dünyanın yaşayan en yaşlı kadınının Çeçenistan özerk bölgesinde yaşayan, Türk asıllı, 128 yaşındaki Koku İstanbullu olduğu ortaya çıktı.

Barış Manço'nun 47 Gün Süren İlk Evliliği

Barış Manço, 31 Ocak 1970’de Belçika’nın Liege kentinde fotomodel Marie Claude ile hayatını birleştirdi.

Ters Organlar Uzun Yaşama Sebebi

Vücuttaki iç organların ters yönde bulunmasının ömrü uzattığına ilişkin iddia ilgi ile karşılandı.

Öldü Sanılan Kedi 12 Yıl Sonra Evine Döndü

Eu adlı bir ev kedisi kayboluşundan tam 12 yıl sonra evine döndü; daha doğrusu döndürüldü.

100 Yaşında İşinin Başında

Marie-Louise Wirth, 100’üncü yaş gününü bir fincan sade kahve ile bir dilim doğum günü pastası yiyerek kutladı.

Korona Yardım Parasını İç Eden Bakan

Covid-19 hastaları için oluşturulan yardım fonunun bir kısmını şahsi hesabına aktaran Endonezya Sosyal İşler Bakanı Juliari Peter Batubara teslim oldu.

Kilisede Seks Filmi Çeken Rahip

Travis Clark (35) adlı rahip, Mindi Dixon (41) ve Melissa Cheng (23) adlı kadınlarla kilise içinde üçlü seksi filme çekerken yakalandı.

Kirk Douglas: Hayatı Film Yapılacak Aktör

Hollywood’un ‘star sineması’ döneminin son temel direklerindendi. Kendi teri/çabası ile sıfırdan zirveye tırmandı. Ölümsüz pek çok eser de bıraktı. Ailesi de aynı mesleği sürdürdü.

Belediye Başkanı Seçilen Keçi

Sandıklar kuruldu; hayvanların resimlerinin bulunduğu oy pusulaları kullanıldı ve sonuç alındı: 53 oydan 13’ünü toplamayı başaran Nubian cinsi Lincoln adlı keçi seçimi kazandı.

Vinçle İdam Edilen Fil

Bakıcısını ezerek öldüren Koca Mary yargılandı ve ölüme mahkum edildi.

Bir Karpuz İçin 7,5 Milyon Dolar

ABD’nin Alabama eyaletinde, ünlü bir süpermarket zinciri tek bir karpuz için tam 7,5 milyon dolar ödedi, daha doğrusu ödemek zorunda bırakıldı.

Hollywood Hayranı Stalin

Sovyetler Birliği’ni 31 yıl çelik eldivenle yöneten Stalin sıkı bir Hollywood hayranıydı .

Öfkelendiği Sevgilisinin Burnunu Kopardı

Kanada vatandaşı Nick Grewal (30) adlı adam, kavga ettiği nişanlısına şiddet uyguladı ve ısırarak burnunu parçaladı.

Bazı Zirai İlaçlar Arı Düşmanı

İçeriğinde neonikotinoit ve fipronil gibi maddelerin bulunduğu zirai ilaçlar son 4 ay içerisinde Brezilya’da tam 500 milyon civarında arının ölmesine yol açtı.

Hapishaneler Gardiyansız Kaldı

Belçika hapishanelerinde görev yapan gardiyanlar, ücret yetersizliğine ve çalışma şartlarının ağırlığına dikkat çekmek için greve gitti.

Dünya Plastik Atıklarının Yeni Merkezi Türkiye

Greenpeace’nin yayınladığı son rapora göre; dünya plastik atıklarının/çöplerinin yeni merkezi Endonezya ve Türkiye oldu.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.