Her Şarkı Yarım Kalmış Bir Aşkı Anlatır

Baksı, doğunun halk dinlencelerini, şiirlerini, hikâyelerini, destanlarını dinleyerek/özümseyerek büyümüştü. Ziya Gökalp’in hemşehrisi ve yolunun yolcusuydu.

Her Şarkı Yarım Kalmış Bir Aşkı Anlatır

Diyarbakır doğumlu şair/güftekâr Fuat Edip Baksı, öğretmenlik yaptığı İzmir’de tanındı, ünlendi ve sevildi. Bir Bahar Akşamı Rastladım Size (hicaz), Uzun Yıllar Ötesinden Hatırını Sorayım mı (hüzzam), Bakışı Çağırır Beni Uzaktan (muhayyer kürdî), Rüzgâr Kırdı Dalımı (bûselik), Aşkımın İlkbaharı İlk Heyecanım Benim (nihavent) gibi çok tanınan, halkın diline/gönlüne yerleşen, herkesin hayatından parçalar bulduğu, hatıralarını anımsadığı ölümsüz güftelerin sahibiydi. 

Baksı, doğunun halk dinlencelerini, şiirlerini, hikâyelerini, destanlarını dinleyerek/özümseyerek büyümüştü. Ziya Gökalp’in hemşehrisi ve yolunun yolcusuydu. Türk tarihine, İslâm tasavvufuna vakıftı. Eski şiirimizi bilirdi ve mısralarında halk kültürünün derin izleri görülürdü. Baksı, Diyarbakır’ı İzmir’e taşıdı ve İzmirli kadar şehri sevdi. Namık Kemal Lisesi’nde yıllarca edebiyat öğretmenliği yaptı. Binlerce öğrenci yetiştirdi ve şehrin kültür hayatına renk kattı. Şiirleri, düz yazıları, radyo konuşmalarıyla ünlendi. İzmir’in ünlü Yeni Asır gazetesinde tarihî romanları yayınlandı. Şiir kitaplarının birinin adı: Bir Bahar Akşamı’ydı.

Fuat Edip Baksı, rüyasında gördüğü bir güzele kalbini vermişti. Elazığ İlköğretmen Okulu’nu bitirdiği 1930 yılının yaz tatilinde memleketine gelmişti. Diyarbakır’ın aşırı sıcağının hüküm sürdüğü bir yaz gecesinde sabaha karşı sarsılarak, ter içinde uyandı. Silkindi; uzun süre ne yapacağını bilemedi. Kalbi yerinden çıkacak gibi atıyordu. Rüya gördüğünü anladı, ama kendine gelmekte zorlandı. Rüyasında, yanında esmer, badem gözlü, uzun saçlı, uzun kirpikli, uzun boylu bir güzel duruyordu. Gözlerini gözlerinden, ellerini ellerinden ayır(a)mıyordu. Konuşmuyordu, ama ilahî bir şekilde duygularını/düşüncelerini iletiyordu. ‘Ben seninim, sen de benimsin,’ diyordu. Baksı’nın dili tutulmuştu; beyni durmuştu. Ama kalbinden yükselen melodiyi duymakta gecikmedi: Aşık oluyordu…Rüyanın sabahından sonra Fuat Edip’in davranışları değişti. İçine kapandı; şiire sarıldı ve biraz da kendini bıraktı. Ailesi, çocuklarındaki değişimi çözmekte zorlandı. Birine gönül verdiğini anladılar. Merak etmediler; istedikleri birisiyle evlenirse, düzeleceğini ve kendine geleceğini düşündüler. Komşu kızlarından beğendiklerini gösterdiler. Fuat’a kız beğendirmeye çalıştılar. Fakat, gönül kilidi anahtar kabul etmiyordu.

Yıllar yılları izlerken, genç şairin arayışı, şiir serüveni sürüyordu. Delikanlım adlı ilk şiir kitabı 1935’de yayınlandı. 1937’de İzmir Erkek Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atandı. İzmir’de kendince aradığı sanat/edebiyat çevresine kavuştu. İzmir’in yazın ve kültür hayatında derin izler bırakacaktı. Çok sevdiği şiirin yanında roman, makale, halk hikâyeleri, gezi notları ve tarihî tefrikaları kalem aldı. İzmir Radyosu’ndaki edebiyat konuşmalarıyla hatırı sayılır dinleyici kitlesine ulaştı. Ama asıl ününü, dillerden düşmeyen şarkı sözlerine borçluydu. TRT repertuvarında 28 şarkısı mevcuttu. 26 şarkısı çeşitli ses sanatçıları tarafından plağa okundu. Güfteleri Selahattin Pınar, Rüştü Şardağ, Alaaddin Yavaşça, Selahattin Erköse, Yusuf Nalkesen, Arif Sami Toker… gibi ünlü müzik adamlarınca bestelendi.

Fuat Edip Baksı, 1965’deki emekliğine kadar bekâr yaşadı; rüyasında gördüğü, gönül nikâhı kıydığına inandığı güzeli bekledi/aradı. Ani bir kararla meslekdaşı Kayhan Yalkız’la hayatını birleştirdi. 

Ve sonra hayatındaki yeğane sırrı ortaya çıktı. En yakınından bile sakladığı, yıllarca aradığı, gönlünün sahibi ile karşılaşmıştı. Hem de İstanbul’da besteci bir dostunu ziyarete giderken… İlkbaharın son günleriydi. Gün akşama kavuşuyordu. Fuat Edip Baksı, Acıbadem’de bulunan Çamlıca Kız Lisesi’nin önünden geçiyordu. Aniden önüne fırlayan bir genç kızla çarpıştı. - Aynı bir Türk filminin senaryosu yaşanıyordu! - Genç kız  yere kapaklandı. Şair, elini uzatıp kalkmasına yardım etmeye çalıştı. Birden kanının çekildiğini, vücudunun taş kesildiğini hissetti. Zaman durmuştu. Yıllar önce rüyasına giren ve kalbine çalan güzel kız karşısındaydı. Gözlerini gözlerinden ayıramadı. Genç kız konuşmadı; utandı, yüzü kızardı ve kalkıp hızla uzaklaştı. Her şey birkaç dakikada olup bitmişti. Gözleri kapandı, dili tutuldu, yürüyemedi. O anda kalbi konuşmaya başladı: Bir bahar akşamı rastladım size… Sonra gerisi geldi. Silkindi; kendini zorladı. ‘Unuturum,’ diye hemen not tuttu. Arkadaşının kapısını çalana kadar sözler tamamlandı. Selahattin Pınar’ın besteleyeceği ünlü hicaz şarkısının güftesi hazırdı. Baksı, hayatı boyunca aradığı aşkına bir dakikalığına kavuşabilmişti. Bir lahza süren rüya yine kötü bitmişti, fakat Türk musikisi ölümsüz bir eser kazanmıştı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

24 October 2018 12:29
1,601 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

İsrail’i Tanıyan İlk Müslüman Ülke

Türkiye, 28 Mart 1949’da Bakanlar Kurulu kararı ile İsrail devletini resmen tanımıştı.

Nazmiye Demirel’in Ajanlık Denemesi

Aslına bakılırsa Demirel, iki yıldır Cuma gününü sevmez olmuştu. Ordu’nun darbe yapmasından korkuyordu. Ordu, ülke yönetimine el koyma eylemlerini hep Cuma günü gerçekleştirmişti.

Babasının Mezarını Arayan Gazeteci

Yunan Hükümeti, tarihi mezarlığı kaldır(t)mış, üstünden de geniş asfalt yol geçirmişti. Sakız Adası’nın son Mutasarrıfı Hamdi (Simavi) Bey’in mezarı da kayıplara karışmıştı.

Şairini Tanıyamayan Şiir

Özdemir Asaf’ın ünlü dizelerindeki adı Lavinya idi Mevhibe Beyat’ın …

Hayatı Durduran Ses: Hamiyet Yüceses

Hamiyet adı verilen, mavi gözlü ve sapsarı saçlı güzel kız, bir dönem Türkiye’de fırtına gibi esecek ve musikimizin nağmelerini güzel sesiyle taçlandıracaktı.

Yeşilçam’ın Görünmeyen Şarkıcısı

Belkıs Özener (Özyenginer), ablası Gönül Yazar gibi, geleneksel müziğimiz, Türk Sanat Müziği parçalarına hayat verdi.

Nereden Sevdim Bu Zalim Kadını

Güzelliğine şarkılar bestelenecek kadar alımlı, hedefine ulaşmak için polise ve kanuna kafa tutacak kadar pervasız bir kadındı Afife Jale ...

Halterden Sınıfta Kalan Şampiyon Halterci

Dünya, nasıl basketbol denilince Michael Jordan’ı, futbol denilince Cristiano Ronaldo’yu hatırlıyorsa, halter denilince de Naim Süleymanoğlu’nu anımsıyordu.

Altın Plak Yerine Buzdolabı

TSM (Türk Sanat Müziği) sanatçısı Nesrin Sipahi, iki bine yakın şarkıya hayat verdi ve bize sevdirdi.

Attila İlhan’ın Ünlü Edebiyat Hocası

Ailesi, Attila’nın İzmir’de değil de İstanbul’da, amcasının gözetiminde tahsiline devam etmesini kararlaştırdı. Boğaziçi Lisesi’ne kaydı yaptırıldı.

Ev Köpeğine Aylık 200 Lira Nafaka

İzmir’de görülen bir boşanma davasında çok ilginç sonuç çıktı: Vekaleti kadına bırakılan köpeğe erkeğin nafaka ödenmesi kararı verildi.

2. Abdülhamit’in Kadrolu Şakşakçıları

Üç farklı grup şeklinde görevlerini yapan şakşakçıların başında bir ‘şeyh efendi’ bulunurdu. Şakşakçılar, padişah nereye giderse, takip eder, dua eder ve alkışlardı.

Kocasına Soyadını Veren Şarkıcı

Şükran Ay; evlendikten sonra soyadını değiştirmedi. Hattâ ısrarını bir adım ileri götürüp kocasının da kendi soyadını almasını istedi.

Bandırma Vapuru’nu Jilet Yapmıştık

Tarih yazan Bandırma Gemisi, 1924’de seferden alındı. Bir yıl sonra da Haliç’e çekilip tersanede söküldü. Rivayete göre, elde edilen hammadde hurdacıya satıldı.

Lise Öğrencilerine Cinsel İçerikli Video

İskoçya’nın Motherwell şehrindeki ünlü Taylor Lisesi’nde şimdiye kadar eşine rastlanmamış olay yaşandı.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Bir Sevda Masalı: Rahşan İle Bülent

Ecevit çifti, Bülent Bey’in sınıf arkadaşı, gazeteci/yazar Altemur Kılıç’ın kaleme aldığı piyesin sahneye konulma aşamasında tanıştı. Bülent Ecevit, Rahşan (Aral) Ecevit’i ilk görüşte beğendi ve sevdi.

Kemal Tahir Gençliğinde Ünlü Bir Kabadayıydı

Ünlü sosyalist romancımız Kemal Tahir gençliğinde hızlı bir kabadayıydı. Mahallesinden izni olmadan kuş bile uçamazdı.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.