Her Maç Öncesi Eyüp Sultan’a Giden Başkan

Aziz Yıldırım; Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 52’nci ve en uzun süre koltuğunu muhafaza eden başkanı.

Her Maç Öncesi Eyüp Sultan’a Giden Başkan

Aziz Yıldırım; Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 52’nci ve en uzun süre koltuğunu muhafaza eden başkanı. Yıldırım’dan önce, en uzun başkanlık yapma rekoru, eski başbakanlardan Şükrü Saraçoğlu’na aitti. Saraçoğlu; kulübün 18’inci başkanıydı; 1934-1950 yılları arasında, tam 6 bin 58 gün riyaset koltuğuna oturmuş; Fenerbahçe’yi yönetmişti.

Yıldırım; 15 Şubat 1998’de yapılan genel kurulda, diğer başkan adayı Vefa Küçük’ü 1 oy farkla geçerek seçimi kazanmış ve kulübün 52’nci başkanı seçilmişti. Fenerbahçe tarihinde sadece en uzun süreli değil, kulübü 21’inci asrın standartlarına taşıyan-kavuşturan başkan olarak anılıyor. 

Yıldırım’ın yakın çevresinde bilinen, fakat kamuoyuna yansımayan bazı alışkanlıkları ve davranışları var. Aziz Yıldırım; iflah olmaz bir Fenerbahçe fanatiği. Kulübü için bütün işlerinden vaz geçtiği biliniyor. Yıldırım, kulübün bütün spor dallarında temsil edilmesini ve başarılar kazanılmasını istiyor-düşünüyor. Fenerbahçe futbol takımının Kadıköy’deki her maçından önce, o günün sabahında, Eyüp Sultan’a gidiyor ve takımının başarısı için dua ediyor. Sarı renkli kravatını hiç çıkarmıyor, kendisine ve takıma uğur getireceğine inanıyor. Futbol bilgisi olağanüstü; çoğu futbol yazarlarını bile geride bırakacak bilgiye-alt yapıya sahip. Dünyanın ve Avrupa’nın önemli takımlarında oynayan bütün futbolcuları bir bir tanıyor; geldikleri kulüpleri, becerilerini ve transfer ücretlerini biliyor. Kendisi de futboldan geliyor. Eğitim hayatının ilk dönemini geçirdiği Düzce’de mahalli takımlarda futbol oynamıştı. Futbol hayatına bir sevda gibi yerleşmişti.

Aziz Yıldırım’ın en büyük hedefi Fenerbahçe’nin Avrupa’da başa güreşmesi, şampiyon olması. Çoğu futbolsever gibi gazete okumaya spor sayfalarından başlamıyor. İlk sayfadaki manşetlere-başlıklara göz atıyor; sonraki her sayfayı dikkatle inceliyor, bütün yazarları okuyor.

Fenerbahçe formasıyla yapılan bütün maçlara gitmeye çalışıyor. Futbol, basketbol, voleybol, atletizm, kürek, güreş vb. gibi her şubenin etkinliğini kaçırmamaya çalışıyor. Kulübün lisanslı bütün sporcularını tanıyor, isimlerini biliyor, sorunlarını çözmeye azami gayret gösteriyor.

Yıldırım; kendisine gönderilen bütün mektupları dikkatle okuyor; ihbar varsa hiç atlamadan gereğinin yapılması için inceleme başlatıyor. Fenerbahçe’nin patentli markası Fenerium’a özel ilgi gösteriyor, gelişmesi-pazar payının artırması için gerekli tedbirleri aldırıyor. 

Sorumluluğunu aldığı her işi sonuçlanana kadar izliyor. Üçüncü şahıslara verilen işlerin kaliteli-istenilen evsafta olması için gayret gösteriyor, gerekirse denetleme yoluna gidip istenilen neticeyi alı(dırı)yor. Zamanının çoğunu stadyumda veya kulüp binasında geçiriyor. Kadıköy’deki stadın cimleriyle özel ilgileniyor, bulduğu-gördüğü eksikleri tamamlatıyor. Çimlerde kellik veya uzunluk-kısalık görürse hemen müdahale ediyor.

Başkan Yıldırım tam bir ‘kuşbaz’, yani kuş yetiştirmeyi-beslemeyi seven kişi. Evinin bahçesinde özel seçilmiş, uçarken takla atan, çeşitli marifetler gösteren güvercinler yetiştiriyor. Aldığı kuşları hemen diğerlerinin arasına katmıyor. Alışmaları için bir süre başka yuvalarda besliyor. Hava müsait ise, sabahın ilk saatlerini kuşlarına ayırıyor; uçmaları için dışarıya çıkarıyor; havada yaptıkları akrobasi gösterilerini izliyor. Kuşlarının zarar gelmemesi için gerekli tedbirleri alıyor; evindeki bekçiler ve bahçe görevlileri, kuşlara nezaret ediyor. Aziz Yıldırım; deplasmana gittikleri şehirlerde de, cins, marifetli kuşları araştırıyor. Gözünün tuttuklarını fiyatı ne olursa olsun satın alıp koleksiyonuna ekliyor.

Yıldırım, sadece Fenerbahçe için değil; yakın çevresi, arkadaşları ve komşuları içinde ‘görünmeyen iyilikler’ yapmaktan hoşlanıyor. Kendisini - dolayısıyla Fenerbahçe’yi… - yakından izleyen bir muhabirin anlattıklarına göre, çok sayıda aileye ve öğrenciye yardımda bulunuyor, ama kimsenin bilmesini istemiyor. Aile fertlerine, ‘Sağ elin verdiğini, sol el görmemeli,’ diye tavsiyede bulunuyor. 

FB Başkanı, aile üyelerinin medyada, yazılı-görsel basında yer almasını, haklarında olumlu-olumsuz haberler çıkmasını da istemiyor. ‘Ailenin her ferdi, gözlerden uzak, göze batmadan, sade bir yaşam sürmeli,’ diye uyarıyor.

Yıldırım’ı çok yakından tanıyan bir gazeteci, ‘Dik duruşundan asla taviz vermez. Çok hırslı ve kavgacı. Çok tez canlı. Bu yüzden istediği hedefe ulaşabiliyor. İnandığı şeyleri yapıyor,’ şeklinde değerlendiriyor.

Ali Hikmet İnce yazdı.

1 April 2018 20:56
1,381 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Korona Hediye Eden Noel Baba

Belçika’da bir huzurevini ziyaret eden Noel Baba ‘Covid - 19’ virüsü hediye etti.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Yıldırım Önal Gazetecileri Sevmezdi

Magazin muhabirleri Önal’ın sanatçı kişiliğini, sanatındaki üstün başarısını dikkate almazdı. Daha çok da özel yaşantısını kaleme alır, alkol alışkanlığını sıkça tekrarlamayı yeğlerdi.

‘Kamu Hizmeti’ Veren Lüks Mama

Lüks Nermin; İstanbul’un en ünlü kadın satıcılarındandı; her zaman dönemin iktidarına yakın olmuş; kendisinden istenileni yapmış ve politikacıların desteğini görmüştü.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Nazım Hikmet, Fenerbahçe’nin Amigosuymuş

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet; gençlik yıllarında futbolla ilgilendi; Kadıköy’de Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmadan izlemeye çalıştı.

Çanakkale’den Dönmeyen Futbolcular

Çanakkale Savaşı’na katılan futbolcuların çoğunluğu şehit oldu: Fenerbahçe’de 3, Galatasaray’da 2, Beşiktaş’ta ise sadece 1 futbolcu kaldı.

Çöpçü Maaşı Alan Müzisyenler

İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda derslere giren çok ünlü bazı saz ve ses sanatçılarına ‘Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde kadro bulundu ve maaş almaları sağlandı.

Dünyanın En Güzel Banka CEO'su Olacaktı

ABD eski Başkanı Donald Trump, güzel kızı Ivanka Trump'ı ülkesinin en önemli finans kurumlarından birisinin direktörlüğüne getirmeyi düşünmüş.

Çöpçülük Yapan Eski Belediye Başkanı

Göteborg’un eski Belediye Başkanı Ann-Sofie Hermansson (56), hayatını kazanmak için çöp kamyonu sürüp çöp toplamaya başladı.

Devlet Başkanının Kardeşi Uyuşturucu Kaçakçısı

Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez’in erkek kardeşi Antonio Hernandez (42), ABD’de görülen uyuşturucu davasında müebbet hapse mahkûm oldu.

Başarısız Belediye Başkanı Ağaca Bağlandı

Meksika’nın Comapala kenti belediye başkanı, kalitesiz su deposu inşa ettirmekle suçlandı ve - seçmenleri tarafından! - ceza olarak ağaca bağlandı.

Sıra Beklemeden Yaptırılan Aşı İstifa Getirdi

İspanya Genel Kurmay Başkanı General Miguel Angel Villarroya, sırası gelmeden koronavirüs aşısı yaptırdığı iddiası üzerine istifa etti.

MİT'in Belge Ve Obje Sergisi

MİT (Millî İstihbarat Teşkilatı)’in kuruluşunun 92’nci yıldönümü dolayısıyla Ulus’taki İkinci Meclis Binası’nda bulunan Cumhuriyet Müzesi’nde belge ve doküman sergisi açıldı.

4 Hamalın Omuzladığı Şair

Mehmet Akif Ersoy; çıplak, örtüsüz, yalnız tahtadan ibaret bir tabuta konuldu; dört kuvvetli hamalın omuz vermesiyle evinden çıkarıldı.

Demirel Ailesi’nin Koltuk Kavgası

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, mala mülke pek kıymet vermezdi.

Zafer ve Tayyare Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı, 1924 yılından itibaren Zafer ve Tayyare Bayramı olarak kutlanmaya başladı.

11 Yaşındaki Tecavüz Kurbanı Doğum Sonrası Öldü

Luana Costa (11) adlı kız çocuğu, tecavüz sonucu hamile kaldığı çocuğunu doğururken hayatını yitirdi.

Çocuğuna 2 Yıl Otomobil Bagajında Baktı

Roza Maria Da Cruz (42) adlı kadın; küçük kızını 2 yıl boyunca otomobilinin bagajında sakladığı/baktığı gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Doğmamış Bebeğe Piyano Öğretmeni Tutuldu

Prens Harry ile eşi Meghan Markle, doğacak kız çocukları için acele davrandı ve ünlü bir piyano öğretmeni tuttu.

Küçük Picasso’nun Servet Değerindeki Tabloları

Lola Juna’ya hâlâ çocuk bezi takan annesi, kızının sabah kahvaltısından sonra resim yapmaya başladığını anlatıyor.

Kurusıkı Tabancayla Kuyumcu Soyan Çocuk

Buenos Aires kentinde, adı açıklanmayan 9 yaşındaki çocuk, evinden getirdiği kurusıkı tabancayla kuyumcu soymaya kalkıştı.

Köyü Canından Bezdiren Koç Rambo

Rambo; sürünün liderliği için yoğun enerji harcamadı. Üç yaşına girdiğinde, sadece çiftliğinin değil, köyünün de en güçlü, en ünlü koçuydu. Yanına sahibinden başka kimsenin yaklaşmasına izin vermiyordu.

Köpekler İçin Özel Yapım Spor Ayakkabı

Köpeklerin rahat yürümesi, az yorulması, ayak tabanlarının yaralanmaması ve mikrop kapmaması için çok özel spor ayakkabılar üretildi.

Afgan Kadınlar İçin Açılan İlk Spor Salonu

Dünyanın en tutucu insanlarının yaşadığı Afganistan’da kadınlar için ilk kez bir spor salonu açıldı.

Çiğnenmiş Sakızdan Spor Ayakkabı

Hollanda’da faaliyet gösteren Iamsterdam adlı pazarlama kuruluşu, çiğnenmiş sakızları geri dönüşüme sokup spor ayakkabı üretmeyi başardı.

Alo Deniz Baykal Hattı

Kurultay öncesinde, Milliyet Gazetesi-CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da desteğini alarak, ALO BAYKAL 900 900 170 nolu bir telefon hattını devreye sokmuştu.

Cesedi Kadavra Yapılan Hikâyeci

Günümüzde kitapları - hiçbir telif ücreti ödenmeden! - milyonlarca satılan Ömer Seyfettin, beş parasız ve kimsesiz son nefesini verdi.

Nereden Sevdim Bu Zalim Kadını

Güzelliğine şarkılar bestelenecek kadar alımlı, hedefine ulaşmak için polise ve kanuna kafa tutacak kadar pervasız bir kadındı Afife Jale ...

Beşar Esad’ın Damat Adayı Kayıplara Karıştı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın (51) biricik kızı Zeynüşşam’a (16) aşkını açıklayan ve ‘Senden asla vazgeçmeyeceğim,’ diye sevgi ve inat dolu mesajlar gönderen asker kayıplara karıştı.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Bütün bilinen ve söylenilenin aksine devletin kayıtlarında Ayasofya her zaman ‘cami’ olarak yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1988’de bir imam hatip bile atadı.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

2. Abdülhamit’i Reddeden Cariye

İki dudağının ağzından çıkanın kanun kabul edildiği hükümdar, kalbini açtığı, aşkına karşılık istediği Gürcü asıllı dünya güzeli cariye tarafından reddedildi.

Aliyev'den Gazeteci Dostlarına 'Hediye'

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, 255 gazeteciye dayalı döşeli birer apartman dairesi hediye etti.

Hitler Hortladı

Herman Güntherberg (129) adlı yaşlı adam, kendisinin Adolf Hitler olduğunu iddia etti.

Fasulye Konservesinden Yılan Çıktı

Kilise cemaatine yemek pişirmek için aldığı kutulanmış fasulye konservesinden yılan başı çıkan kadın soluğu gazetecilerin önünde aldı.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.