Hazreti İsa’nın Kefeni Sahte, Kan Grubu Da AB

Hıristiyan dünyasında ‘Torino Kefeni’ diye adlandırılan, Hazreti İsa’ya atfedilen kefenin Ortaçağ’da dokunduğu ve sahte olduğu belirlendi.

Hazreti İsa’nın Kefeni Sahte, Kan Grubu Da AB

Hıristiyan dünyasında ‘Torino Kefeni’ diye adlandırılan, Hazreti İsa’ya atfedilen kefenin Ortaçağ’da dokunduğu ve sahte olduğu belirlendi. Modern adlî tıp teknikleri kullanılarak yapılan araştırmada, üzerindeki kan lekeleri de İsa Peygamber’e ait değil. 

İtalya’nın Torino kentindeki Vaftizci Yahya Katedrali’nde sergilenen, ‘Torino Kefeni’ diye de bilinen objenin Nasıralı İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra bedenine sarılan kefen olduğuna inanılıyor. Kefen ilk kez 14. yüzyılda Fransa’da ortaya çıktı. 300 yıldır Torino’daki katedralde sergileniyor. Çok sıkı güvenlik tedbirleri altında korunan ve el sürülmesine dahi izin verilmeyen kefenin resimleri ilk kez 1898’de çekilebildi. 1988’de bilim insanları bir adım daha attı: Radyo karbon testi uygulayarak kefenin yaşını belirlemeye çalıştı. Çok ilginç bir sonuç elde edildi. Kefen, M.S. 1260 ile 1390 yılları arasında dokunmuş olabilirdi. İsa Peygamber’in M.S. 33’de öldüğü göz önüne alındığında, kefenin sahteliği savları güçlendi. 

Dinî çevreler, hiçbir taklidin ellerindeki kefen kadar gerçeğine benzemeyeceğini bildiklerinden, objenin gerçekliğini savunmayı ısrarla sürdürdü.

Bazı bilim adamları, katedralde sergilenen kefenin 2 metre boyunda uzun bir adama ait olduğunu iddia ediyor. Aynı çevre, tarihi kayıtlarda 1. yüzyılda Filistin’de yaşayan insan topluluklarının kısa boylu diye tanımlandığını savunuyor.

Torino Üniversitesi Adli Tıp profesörü Pierluigi Baima Bollone, Hazreti İsa’nın kefeni üzerine bir kitap yazdı. Sindone: La Prova (Kefen: Kanıt) adlı kitapta İsa Peygamber’in kan grubunun AB olduğunu iddia etti. Hatta kan örneklerinden sahibinin DNA’sına ulaştıklarını da kaydetti. Bollone yaygın inanışın aksine, Peygamber’in avuçlarından değil, bileklerinden çarmıha gerildiğini savundu.

Liverpool John Moores Üniversitesi’nden adli antropolog, araştırmacı ve yazar Matteo Borrini, kefenin önce çarmıha gerilen, sonra da indirilip mezara konulan bir kişiye ait olamayacağını açıkladı. Sergilenen kefenin bir sanatçının elinden çıktığını ve kan örneklerinin özenle yerleştirildiğini iddia etti.

Hıristiyanlıkta Hazreti İsa’nın kırbaçlanıp dövüldükten sonra çarmıha gerildiğine inanılıyor. Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Jean Paul ise, İsa’nın çarmıha gerilirken üzerindeki geniş elbiseyi ‘saygı duymaya değer bir obje’ şeklinde değerlendiriyor. Kefenin gerçekliği konusunda bir adım geride duruyor ve kutsallığını ilan etmekten kaçınıyor.

Ali Hikmet İnce derledi ve yazdı.

7 November 2018 23:55
1,363 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Ayasofya’ya Fahişe Sokanlar

Ortodoks Hıristiyanların da kutsal mekânı Ayasofya, tarihinin en büyük zulmünü yine aynı dinin mensuplarından gördü. Katolik askerlerden oluşan Haçlı Ordusu, Konstantinopolis’in ve mabedin bütün zenginliklerini yağmaladı. Kutsal mekana fahişe(ler) soktu, çırılçıplak dans ettirdi ve alem yaptı.

2. Elizabeth Hazreti Muhammed’in Akrabasıymış

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in (91) İslâm Peygamberi Hazreti Muhammed ile 43’üncü kuşaktan akraba olduğu iddia edildi.

Diplomatik Pasaport Sahibi Mumya

Mısır’ın en önemli tarihsel figürlerden Ramses 2, çok uzun sayılacak ömür ve hükümdarlık dönemi sürmüştü.

Norveç’ten Fahişeliğe Teşvik Reklâmı

Norveç kaynaklı arkadaşlık sitesinin üniversite kampüslerine-yakınlarına astırdığı reklâm beraberinde tartışmaları da getirdi.

İslâm Halifesinin Hristiyan Oğlu

12. Osmanlı hükümdarı, 91. İslâm halifesi 3. Murat’ın İskender Yahya adlı bir şehzadesi vardı. Şehzade öldürülmekten son anda kurtarıldı ve bir kilisede Hıristiyan şeriatine göre yetiştirildi.

Aynı Odada 20 Yıl

Yahya Kemal hayatının son 20 yılını Park Otel’in 165 numaralı küçük odasında geçirdi.

Mustafa Suphi’nin Yanındaki Hazine

TKP (Türkiye Komünist Partisi)’nin ilk genel başkanı Mustafa Suphi ve 14 arkadaşının öldürülmelerinin üzerindeki esrar perdesi az da olsa kalktı.

Sağlıklı Kraliçeye Cenaze Töreni

İngiliz yetkililer, 63 yıldır ülkeyi başarı ile yöneten sağlıklı/yaşam dolu kraliçeleri için cenaze töreni düzenledi.

Diğer Bilim Haberleri

Şarkı Söylemeyi Öğreten Balinalar

Bir araştırma, erkek Fin balinaların yolculukları sırasında şarkılar öğrenip sonra da arkadaşlarına tekrarlayarak hafızalarına kaydetmelerini sağladıklarını ortaya çıkardı.

Kedi Dili Çözümlendi

Kedilerin kendi aralarında yaptıkları konuşmaların anlamı çözüldü.

Öbür Dünyaya Göçenlerle Konuşma İmkânı

Ünlü teknoloji şirketi Microsoft, hayatını yitiren kişilerin dünyadaki akrabalarıyla konuşmalarını sağlayacak yazılımın patentini aldı.

Uygurları Etnik Özelliklerinden Tanıma Yazılımı

Çin’de baskı altında tutulan Uygur Türkleri’ni etnik özelliklerinden ötürü tanımayı sağlayan/kolaylaştıran yazılım programı için patent başvurusunda bulunuldu.

8 Dilde Çeviri Yapabilen Akıllı Maske

Japonya’da bir teknoloji firması corona virüs salgınında kullanılabilecek aynı anda 8 farklı dilde çeviri yapabilen yüksek teknolojiye sahip akıllı maske üretti.

Uzay Kokulu Parfüm

Bir NASA yetkilisinin yorumlamasına bakılırsa üretilen 'Eau de Space’ adlı koku, ‘barut, kurumuş biftek, ahududu ve rom’un karışımıydı.

Yağmur Gibi Demir Yağan Gezegen

İsviçreli bilim adamlarının belirlemelerine göre, yeni keşfedilen gezegende tıpkı dünyamızdaki gibi yağmur gibi demir damlaları yağıyor.