Evren’in Unutamadığı Tokat

Evren’in öğrenciliği döneminde, Kara Harp Okulu’nun Komutanı Tuğgeneral Hamit Doğruer’di. Doğruer; çok disiplinli ve sert bir kurmay subaydı.

Evren’in Unutamadığı Tokat

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, (İstanbul) Maltepe Askerî Lisesi’nin ardından (Ankara) Kara Harp Okulu’nu bitirdi. Evren’in öğrenciliği döneminde, Kara Harp Okulu’nun Komutanı Tuğgeneral Hamit Doğruer’di. Doğruer; çok disiplinli ve sert bir kurmay subaydı. Okulda tam disiplin hakimdi; komutanın her sözü öğrenciler tarafından emir kabul edilirdi. 

Paşa, öğrencilerin zamanlarını iyi değerlendirmeleri isterdi. Sık sık denetlemeler yapardı; anında cezalar verirdi/uygulardı. Doğruer Paşa yine bir gün aniden teftişe girişti. Öğrencilerin ders çalışmasını görmek istiyordu. Derslikleri dolaşırken birkaç öğrencinin talimatına uymadıklarını şahit oldu. Aralarında domino oynuyorlardı. Bir iki dakika fark edilmeden izledi ve sonra ‘Dikkat!’ çekti. Domino oynayanlar şaşırdı; ne yapacaklarını bilemedi. Hemen ayağa fırlayıp hazır ola geçtiler. Komutan bir öğrencilere, bir de masanın üzerindeki domino taşlarına baktı. Sonra da hiç düşünmeden her birisine birer tokat attı. 

Aradan onlarca yıl geçti. Kara Harp Okulu Komutanı Tuğgeneral Hamit Doğruer bir sohbette anıldı. Doğruer’in tokatladığı askerî öğrencilerden birisi, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’di. Evren, eski okul komutanını sevgiyle hatırladı ve rahmet diledi. Evren’in Çankaya’daki son günlerindeki ziyaretçisi, ünlü ses sanatçısı Füsun Önal'dı. Rahmetli tümgeneral Hamit Doğruer; Füsun Önal’ın annesinin dayısıydı. Dolayısıyla ortak tanıdıkları ve hatıraları vardı. Füsun Önal, Hayatı Denedim adlı anı kitabının bir bölümünde Evren’le görüşmesini ve büyük dayısıyla ilgili hatırasını anlattı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

14 December 2018 11:08
1,527 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Kenan Evren, Ahu Tuğba’ya Aşıkmış

Yeşilçam’ın ünlü ismi Ahu Tuğba; 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in kalbini çalmış. Evren; cesaretini toplayıp aşkını ilan etmiş…

Korutürk’e Darbe Liderliği Teklifi

Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e başlarına geçmesini ve idareyi ellerine almasını önerdi. Fakat, Korutürk öneriyi şiddetle reddetti.

Kirkor Cezveciyan Veya Kenan Pars

İyi giyimi, burjuva görünüşü, olgun tavrı, mevki sahibi/zengin kötü adam rollerinin değişmez aktörü olmasına yetmişti.

Aziz Basmacı: Hep Gülen Adam

Aziz Basmacı; sinemamızın ilk döneminin bel kemiğini oluşturan ‘tiyatrocular grubu’ndandı.

Eşinin Tedavi Parası İçin Koşan Yaşlı Kadın

Fedakar kadın, müsabakaya terlikleriyle başladı, yalın ayak bitirdi.

Cadı İlan Edilen 31 Parmaklı Kadın

Kumari Nayak (62) adlı polidaktili hastası Hintli kadın 12 el, 19 ayak parmağı oluşundan dolayı cadı ilan edildi.

Hüdai Aksu: Uda Hayat Veren Virtüöz

Aksu içki sofrasında bulunmasa da, sesi ve udu ile daima başköşedeydi. Bir, belki de birkaç kuşağın sevda hikâyelerini anlatıcısı/aktarıcısıydı.

Şahitliği Kabul Edilmeyen Padişah

Osmanlı’nın 4. padişahı, Birinci Beyazıt (1357-1403), Sırp Prensesi Olivera Despina ile evlenince bazı Osmanlı uleması, özellikle de - Bursa’da ikamet eden - Emir Sultan tarafından eleştirilmişti.

Diğer Tarih Haberleri

Churchill’in Ayakkabısına Ve Bardağına 58 Bin Sterlin

İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill’in evinde giydiği kadife ayakkabıları 40 bin sterline, su bardağı da 18 bin sterline satıldı.

Hitler'in Klozet Kapağına 18 Bin Dolar

Adolf Hitler’in Bavyera Alpleri’ndeki özel sığınağında kullandığı klozetin kapağı 18.750 dolara satıldı.

Altın Dilli Mumya

Taposiris Magna Antik Kenti’neki arkeolojik çalışmalarda, 2 bin yıllık altın dilli mumya ortaya çıkarıldı.

‘Kaset’ Babasını Yitirdi

Portatif kaseti üretip/geliştirip müziği kolay erişilebilir hale getiren Hollandalı mühendis Lou Ottens 94 yaşında hayatını yitirdi.

Kaybolan Cüzdan 54 Yıl Sonra Bulundu

Paul Grishan (91) adlı emekli askeri meteorolog, 53 yıl önce kaybettiği cüzdanına kavuştu. Sevincini, ‘Sadece havaya uçtum. Gerisini hatırlamıyorum,’ diye belirtti.

Tabutunun Tahtasından Baston Yapılan Cadı

Lilias Adie, İskoçya’da ‘büyücülük yaptığı’, ‘cadı’ olduğu iddiasıyla yargılandı. 30 gün uyutulmadı, aç bırakıldı, ağır işkence altında tutuldu. İntihar etmek zorunda bırakıldı. Ölümünden 315 yıl sonra yapılan hata kabul edildi ve özür dilendi.

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.