Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı.

Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Orhan Baykal’ın Donsuz Geceler Sayın Seyirciler adlı anı kitabını tesadüfen bulup okudum. Önüme Ankara’da gazetecilik yapmaya çalıştığım yıllar geliverdi. Bir ara gazetenin TRT muhabirliğine de bakmıştım. ABD Büyükelçiliği’nin karşısındaki TRT’ye kimlik kartımı gösterip girmemin ayrı fiyakası vardı. Baykal, kurumun her kademede tam 35 yıl hizmet etmiş. Bu süre içinde çeşitli olaylara şahit olmuş, acı tatlı anılar biriktirmiş. Ben de kitabı bitirdikten sonra aklımda kalan birkaç ilginç hadiseyi yazdım.

Rahmetli Ersin İmer, TRT televizyonunda Hava Durumu bültenlerini sunardı. Programında küçük hoşluklar yapar seyirciyi sıkmamaya çalışırdı. Kısa sürede ülkedeki meteorolojik vaziyeti gözler önüne sererdi. Çok soğuk bir kış günü bütün Türkiye’de sıcaklıkların sıfırın altına düşeceği bilgisini aldı. Hemen hemen bütün bölgelerde şiddetli don bekleniyordu. İmer, bölgelerdeki hava durumunu ve sıcaklık tahminlerini verdi. Bülteni kapatırken son cümlesi; ‘Hepinize donsuz geceler dilerim, sevgili seyirciler,’di. İşte bu temenni İmer’in sonunu getirdi. İmer’in gayet iyi niyetle yaptığı temenni, TRT yönetimi tarafından ‘laubali’ bulundu. Ağır eleştiri aldı ve yazılı basına da malzeme oldu. Tecrübeli spiker görevden alındı ve bir daha da ekrana çıkamadı. Masa başı bir işe verildi. Yapılan haksızlığa dayanamayan İmer ağır felç geçirdi; kısa süre sonra da hayata veda etti. Yaptığı esprinin hoşluk yaratacağını sanmıştı; sonuçlarının böylesi ağır olabileceğini düşünmemişti.

TRT kurulmadan, daha doğrusu tek kanal televizyon hayatımıza girmeden önce, Ankara ve İstanbul Radyoları rakipsizdi. Radyoların kendi koroları ve orkestraları vardı. Mesela ünlü aktör Muzaffer Tema, İstanbul Radyosu’nda kadrolu flüt sanatçısıydı. İstanbul Belediye Konservatuvarı mezunu sanatçı; Ankara Devlet Konservatuvarı ve Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası'nda da görev yapmıştı. Aldığı ücret çok düşüktü, ihtiyaçlarını karşılamıyordu. Maaşını almaya bile gelmezdi. Yeşilçam’da ünlenip aranan/tanınan bir aktör olması çalışma arkadaşlarınca hayretle biraz da kıskançlıkla karşılandı. İstanbul Radyosu Müzik Yayınları Müdürü Mesut Cemil Bey bile şaşkınlığını ifade etmişti. 

Tema, ABD’ye de gitmiş Hollywood’da ününe ün katmıştı. ABD’de Turhan Bey’den sonra ünlenen Türk asıllı iki aktör Feridun Çölgeçen ve Muzaffer Tema’ydı.  

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı. TRT yönetimine hükümete yakın kişi(ler) atanırdı. Başbakan veya bakanlar, kurum yönetimini etki altına almaya, dediklerini yaptırmaya çalışırdı. Rahmetli İsmail Cem (İpekçi)’nin Genel Müdürlüğü döneminde Başbakanlık makamında Bülent Ecevit oturuyordu. Kadın spikerlerin haber okumaları bir süre yasaklandı. Ecevit’in isteği üzerine, haftada bir ekrana gelen popüler dizi Görevimiz Tehlike de yayından kaldırıldı. Ecevit’in gerekçesi/iddiası dizinin CIA’nın propagandasını yapmasıydı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

4 December 2018 13:08
1,570 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Nazım Hikmet, Fenerbahçe’nin Amigosuymuş

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet; gençlik yıllarında futbolla ilgilendi; Kadıköy’de Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmadan izlemeye çalıştı.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Şairlerin Âşık Olduğu Kadın

Nahit Fıratlı (Gelenbevi) Hanım; Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerine ilham veren, yol gösteren, dertlerini paylaşan, evini/sofrasını açan, bazılarına kalbini aralayan tarifi/anlatılması gerçekten zor/imkânsız bir hanımdı.

Leyla Sayar: Evlerini Fakirlere Dağıtan Yıldız

Türk sinemasının ilk vamp kadınlarından, boş bakışlı, can yakışlı, dediğim dedik diyen Leyla Sayar aramızdan sessizce ayrıldı.

Cüneyt Arkın: Bozkırda Yetişen Aktör

Sean Connery’den sonraki ‘ikinci James Bond’ bir Türk aktör olabilirdi.

Garipler Mezarlığında Bir Dansöz

Özcan Tekgül, 1950-1970 arasında sahnede, gazinoda, tiyatroda ve sinemada bir kasırgaydı. Sarı uzun saçlı, yeşil gözlü, hafif balık etli kadın, ‘ateş dansı’ ile seyredenlerini büyülüyordu.

Filmlerini İzlemeyen Aktrist

Leyla Sayar, Yıldız dergisinin düzenlediği güzellik yarışmasında ikinci oldu; sanki Yeşilçam’a paraşütle indi.

Clinton, Günah Çıkarmak İçin 20 Yıl Bekledi

Clinton, 90’lı yıllarda Beyaz Saray’ı ve ülkeyi sarsan/sallayan sevişme seanslarını kabul etmekle kalmadı; sebebini de açıkladı: ‘Baskı, yılgınlık ve korku ile baş etmemin yoluydu!’

Pilav Üstü İnsan Beyni

Kurbanının beynini haşlayıp pilavla yiyen yamyam yakalandı.

Keşfettiği Pirelere Kızlarının Adlarını Verdi

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adem Keskin; yeni keşfettiği 2 pire türüne kızlarının isimlerini verdi.

Zebra Gibi Boyanan İnek

Japon araştırmacılar, son yılların en komik/garip buluşuna imza attı. Sineklerin saldırısından/tacizinden bunalan siyah ineğin derdine deva olundu.

İnsan Geniyle Zekileştirilen Maymunlar

Kunming Institute of Zoology (Kunming Zooloji Enstitüsü)’de yapılan çalışmada, insan beyninden alınan MCPH1 geni 11 makak maymununa aktarıldı.

Türkiye’den Yunanistan’a Uzanan Yardım Eli

İngiltere’nin Caird Purdic Tersaneleri’nde yapılan buharlı kuru yük gemisi Kurtuluş, Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk köprülerinin kurulmasına vesile oldu.

Kedisever Feridun Çölgeçen

Yeşilçam Sokağı’nın Amerika görmüş, Hollywood’un havasını solumuş ve filmlerde rol almış oyuncularından birisi Feridun Çölgeçen’di.

Fas Sultanı Muley İsmail’in 1171 Çocuğu

Fas’ı 1672 ile 1727 yılları arasında 55 yıl yöneten, Sultan Muley İsmail’in sahip olduğu rekor sayıdaki çocuk sayısı Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

İlk Türkçe Ezanı Okuyan Meşhur Bestekâr

Saadettin Kaynak, 1932’de Sultan Ahmet Camii’nde ilk Türkçe ezanı seslendiren ve ilk Türkçe cuma hutbesini okuyan kişiydi.

Peyami Safa’nın 2. Abdülhamit Düşmanlığı

Türk sağının önemli kalemi/teorisyeni Peyami Safa, Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid’i hiç sevmezdi; her fırsatta ‘eli kanlı katil’ değerlendirmesi yapardı.

Bir Sevda Masalı: Rahşan İle Bülent

Ecevit çifti, Bülent Bey’in sınıf arkadaşı, gazeteci/yazar Altemur Kılıç’ın kaleme aldığı piyesin sahneye konulma aşamasında tanıştı. Bülent Ecevit, Rahşan (Aral) Ecevit’i ilk görüşte beğendi ve sevdi.

Korutürk’e Darbe Liderliği Teklifi

Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e başlarına geçmesini ve idareyi ellerine almasını önerdi. Fakat, Korutürk öneriyi şiddetle reddetti.

Atatürk’ün Musul Vasiyeti Gerçek Çıktı

CHP’nin eski Genel Başkanı, eski Başbakan, rahmetli Bülent Ecevit, Musul’un tıpkı Kıbrıs gibi millî bir dava olduğunu, şartlar oluşunca Türkiye sınırları içine alınması gerektiğini vurguluyor.

Ecevit’in İpi Washington’da Çekilmiş

Çetingüleç kitabında, Ecevit Ailesi ile ilgili birebir şahit olduğu ve dinlediği olayları anlatıyor.

Diğer Tarih Haberleri

Churchill’den Gürsel’e Menderes İçin Af Mektubu

İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill; Devlet Başkanı ve MBK Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel’e bir mektup yazarak, idam cezasına çarptırılan eski Başbakan ve 2 eski bakanın affedilmesini rica etti.

2. Abdülhamit’i Reddeden Cariye

İki dudağının ağzından çıkanın kanun kabul edildiği hükümdar, kalbini açtığı, aşkına karşılık istediği Gürcü asıllı dünya güzeli cariye tarafından reddedildi.

Corona Virüsünü İlk Bulan Hanım Doktor

Dünyayı esir alan Corona virüsünü ilk bulan İskoç asıllı İngiliz vatandaşı Doktor June Almeida idi.

İran Şahı Pehlevi’nin Kayıp Mumyası

ABD’de yaşayan torunu Rıza Pehlevi, dedesinin mumyasına DNA testi yapılmasını ve belli bir mezara defnedilmesini istedi.

Clinton, Günah Çıkarmak İçin 20 Yıl Bekledi

Clinton, 90’lı yıllarda Beyaz Saray’ı ve ülkeyi sarsan/sallayan sevişme seanslarını kabul etmekle kalmadı; sebebini de açıkladı: ‘Baskı, yılgınlık ve korku ile baş etmemin yoluydu!’

Akif’in Mezarının Üzerinden Yol Geçecekti

Yetkililer ve vatandaşlar ilgilenmezse, anıt mezarın üzerinden bulvar geçecekti.

Yunanistan Başbakanı’nın Babası Türkiye’de Mülteciydi

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in babası – kendisi de Yunanistan Başbakanı’ydı! - Konstantinos Miçotakis, Türkiye’de mülteci sıfatıyla - tam 7 yıl! - kaldı.