Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı.

Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Orhan Baykal’ın Donsuz Geceler Sayın Seyirciler adlı anı kitabını tesadüfen bulup okudum. Önüme Ankara’da gazetecilik yapmaya çalıştığım yıllar geliverdi. Bir ara gazetenin TRT muhabirliğine de bakmıştım. ABD Büyükelçiliği’nin karşısındaki TRT’ye kimlik kartımı gösterip girmemin ayrı fiyakası vardı. Baykal, kurumun her kademede tam 35 yıl hizmet etmiş. Bu süre içinde çeşitli olaylara şahit olmuş, acı tatlı anılar biriktirmiş. Ben de kitabı bitirdikten sonra aklımda kalan birkaç ilginç hadiseyi yazdım.

Rahmetli Ersin İmer, TRT televizyonunda Hava Durumu bültenlerini sunardı. Programında küçük hoşluklar yapar seyirciyi sıkmamaya çalışırdı. Kısa sürede ülkedeki meteorolojik vaziyeti gözler önüne sererdi. Çok soğuk bir kış günü bütün Türkiye’de sıcaklıkların sıfırın altına düşeceği bilgisini aldı. Hemen hemen bütün bölgelerde şiddetli don bekleniyordu. İmer, bölgelerdeki hava durumunu ve sıcaklık tahminlerini verdi. Bülteni kapatırken son cümlesi; ‘Hepinize donsuz geceler dilerim, sevgili seyirciler,’di. İşte bu temenni İmer’in sonunu getirdi. İmer’in gayet iyi niyetle yaptığı temenni, TRT yönetimi tarafından ‘laubali’ bulundu. Ağır eleştiri aldı ve yazılı basına da malzeme oldu. Tecrübeli spiker görevden alındı ve bir daha da ekrana çıkamadı. Masa başı bir işe verildi. Yapılan haksızlığa dayanamayan İmer ağır felç geçirdi; kısa süre sonra da hayata veda etti. Yaptığı esprinin hoşluk yaratacağını sanmıştı; sonuçlarının böylesi ağır olabileceğini düşünmemişti.

TRT kurulmadan, daha doğrusu tek kanal televizyon hayatımıza girmeden önce, Ankara ve İstanbul Radyoları rakipsizdi. Radyoların kendi koroları ve orkestraları vardı. Mesela ünlü aktör Muzaffer Tema, İstanbul Radyosu’nda kadrolu flüt sanatçısıydı. İstanbul Belediye Konservatuvarı mezunu sanatçı; Ankara Devlet Konservatuvarı ve Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası'nda da görev yapmıştı. Aldığı ücret çok düşüktü, ihtiyaçlarını karşılamıyordu. Maaşını almaya bile gelmezdi. Yeşilçam’da ünlenip aranan/tanınan bir aktör olması çalışma arkadaşlarınca hayretle biraz da kıskançlıkla karşılandı. İstanbul Radyosu Müzik Yayınları Müdürü Mesut Cemil Bey bile şaşkınlığını ifade etmişti. 

Tema, ABD’ye de gitmiş Hollywood’da ününe ün katmıştı. ABD’de Turhan Bey’den sonra ünlenen Türk asıllı iki aktör Feridun Çölgeçen ve Muzaffer Tema’ydı.  

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı. TRT yönetimine hükümete yakın kişi(ler) atanırdı. Başbakan veya bakanlar, kurum yönetimini etki altına almaya, dediklerini yaptırmaya çalışırdı. Rahmetli İsmail Cem (İpekçi)’nin Genel Müdürlüğü döneminde Başbakanlık makamında Bülent Ecevit oturuyordu. Kadın spikerlerin haber okumaları bir süre yasaklandı. Ecevit’in isteği üzerine, haftada bir ekrana gelen popüler dizi Görevimiz Tehlike de yayından kaldırıldı. Ecevit’in gerekçesi/iddiası dizinin CIA’nın propagandasını yapmasıydı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

4 December 2018 13:08
3,529 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Nazım Hikmet, Fenerbahçe’nin Amigosuymuş

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet; gençlik yıllarında futbolla ilgilendi; Kadıköy’de Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmadan izlemeye çalıştı.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Şairlerin Âşık Olduğu Kadın

Nahit Fıratlı (Gelenbevi) Hanım; Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerine ilham veren, yol gösteren, dertlerini paylaşan, evini/sofrasını açan, bazılarına kalbini aralayan tarifi/anlatılması gerçekten zor/imkânsız bir hanımdı.

Amerika’da Bakkalda Çıkan Türk Filmleri

Brooklyn’de Vatan Bakkaliyesi’nin sahipleri Haydar ve Hüseyin Beyler, Muzaffer Tema’yı sever, takdir ederdi. Kendisine müjde verdiler: Tema’nın da rol aldığı 3 Türk filminin kusursuz kopyaları kendilerindeydi.

Leyla Sayar: Evlerini Fakirlere Dağıtan Yıldız

Türk sinemasının ilk vamp kadınlarından, boş bakışlı, can yakışlı, dediğim dedik diyen Leyla Sayar aramızdan sessizce ayrıldı.

Cüneyt Arkın: Bozkırda Yetişen Aktör

Sean Connery’den sonraki ‘ikinci James Bond’ bir Türk aktör olabilirdi.

Garipler Mezarlığında Bir Dansöz

Özcan Tekgül, 1950-1970 arasında sahnede, gazinoda, tiyatroda ve sinemada bir kasırgaydı. Sarı uzun saçlı, yeşil gözlü, hafif balık etli kadın, ‘ateş dansı’ ile seyredenlerini büyülüyordu.

Trump Çifti Yataklarını Ayırmış

Başkanlık Seçimi’ni kaybedip Beyaz Saray’dan ayrılmak zorunda kalan Donald Trump ve güzel eşi Melania hakkında söylentiler bitmedi.

Trump’ın Şahsi Papazı’nın Kehaneti Fos Çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Ruhani Danışmanı’/’Şahsi Papazı’ Paula White-Cain’in - seçimlerden hemen önce! - Florida’da düzenlediği ayinde söylediği, ‘Zaferin ayak seslerini duyuyorum. Seçimleri kazanacağız!’ şeklindeki kehaneti fos çıktı.

ABD Kirli Çamaşırları Bedava Yıkıyormuş

Post’un haberine göre, ABD Başkanı’nın resmi konutu Beyaz Saray’ı ziyaret eden resmi konukların şahsi elbiseleri bedava yıkanıyordu.

Bir Aylık Asgari Ücrete Bir Kilo Beyaz Peynir

Venezüella’da asgari ücretle çalışan bir işçi, - Ağustos ayında! - ücretinin tamamını ödediği takdirde evine ancak bir kilo beyaz peynir götürebildi.

Beyin Yiyen Amip Paniği

ABD’nin Teksas eyaletinde Covid-19 salgınından sonra ‘beyin yiyen amip’ paniği başladı.

Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Bütün bilinen ve söylenilenin aksine devletin kayıtlarında Ayasofya her zaman ‘cami’ olarak yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1988’de bir imam hatip bile atadı.

Türkiye’den Yunanistan’a Uzanan Yardım Eli

İngiltere’nin Caird Purdic Tersaneleri’nde yapılan buharlı kuru yük gemisi Kurtuluş, Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk köprülerinin kurulmasına vesile oldu.

Kedisever Feridun Çölgeçen

Yeşilçam Sokağı’nın Amerika görmüş, Hollywood’un havasını solumuş ve filmlerde rol almış oyuncularından birisi Feridun Çölgeçen’di.

Bandırma Vapuru’nu Jilet Yapmıştık

Tarih yazan Bandırma Gemisi, 1924’de seferden alındı. Bir yıl sonra da Haliç’e çekilip tersanede söküldü. Rivayete göre, elde edilen hammadde hurdacıya satıldı.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

Fas Sultanı Muley İsmail’in 1171 Çocuğu

Fas’ı 1672 ile 1727 yılları arasında 55 yıl yöneten, Sultan Muley İsmail’in sahip olduğu rekor sayıdaki çocuk sayısı Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

Bir Sevda Masalı: Rahşan İle Bülent

Ecevit çifti, Bülent Bey’in sınıf arkadaşı, gazeteci/yazar Altemur Kılıç’ın kaleme aldığı piyesin sahneye konulma aşamasında tanıştı. Bülent Ecevit, Rahşan (Aral) Ecevit’i ilk görüşte beğendi ve sevdi.

Korutürk’e Darbe Liderliği Teklifi

Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e başlarına geçmesini ve idareyi ellerine almasını önerdi. Fakat, Korutürk öneriyi şiddetle reddetti.

Atatürk’ün Musul Vasiyeti Gerçek Çıktı

CHP’nin eski Genel Başkanı, eski Başbakan, rahmetli Bülent Ecevit, Musul’un tıpkı Kıbrıs gibi millî bir dava olduğunu, şartlar oluşunca Türkiye sınırları içine alınması gerektiğini vurguluyor.

Ecevit’in İpi Washington’da Çekilmiş

Çetingüleç kitabında, Ecevit Ailesi ile ilgili birebir şahit olduğu ve dinlediği olayları anlatıyor.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.