Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı.

Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Orhan Baykal’ın Donsuz Geceler Sayın Seyirciler adlı anı kitabını tesadüfen bulup okudum. Önüme Ankara’da gazetecilik yapmaya çalıştığım yıllar geliverdi. Bir ara gazetenin TRT muhabirliğine de bakmıştım. ABD Büyükelçiliği’nin karşısındaki TRT’ye kimlik kartımı gösterip girmemin ayrı fiyakası vardı. Baykal, kurumun her kademede tam 35 yıl hizmet etmiş. Bu süre içinde çeşitli olaylara şahit olmuş, acı tatlı anılar biriktirmiş. Ben de kitabı bitirdikten sonra aklımda kalan birkaç ilginç hadiseyi yazdım.

Rahmetli Ersin İmer, TRT televizyonunda Hava Durumu bültenlerini sunardı. Programında küçük hoşluklar yapar seyirciyi sıkmamaya çalışırdı. Kısa sürede ülkedeki meteorolojik vaziyeti gözler önüne sererdi. Çok soğuk bir kış günü bütün Türkiye’de sıcaklıkların sıfırın altına düşeceği bilgisini aldı. Hemen hemen bütün bölgelerde şiddetli don bekleniyordu. İmer, bölgelerdeki hava durumunu ve sıcaklık tahminlerini verdi. Bülteni kapatırken son cümlesi; ‘Hepinize donsuz geceler dilerim, sevgili seyirciler,’di. İşte bu temenni İmer’in sonunu getirdi. İmer’in gayet iyi niyetle yaptığı temenni, TRT yönetimi tarafından ‘laubali’ bulundu. Ağır eleştiri aldı ve yazılı basına da malzeme oldu. Tecrübeli spiker görevden alındı ve bir daha da ekrana çıkamadı. Masa başı bir işe verildi. Yapılan haksızlığa dayanamayan İmer ağır felç geçirdi; kısa süre sonra da hayata veda etti. Yaptığı esprinin hoşluk yaratacağını sanmıştı; sonuçlarının böylesi ağır olabileceğini düşünmemişti.

TRT kurulmadan, daha doğrusu tek kanal televizyon hayatımıza girmeden önce, Ankara ve İstanbul Radyoları rakipsizdi. Radyoların kendi koroları ve orkestraları vardı. Mesela ünlü aktör Muzaffer Tema, İstanbul Radyosu’nda kadrolu flüt sanatçısıydı. İstanbul Belediye Konservatuvarı mezunu sanatçı; Ankara Devlet Konservatuvarı ve Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası'nda da görev yapmıştı. Aldığı ücret çok düşüktü, ihtiyaçlarını karşılamıyordu. Maaşını almaya bile gelmezdi. Yeşilçam’da ünlenip aranan/tanınan bir aktör olması çalışma arkadaşlarınca hayretle biraz da kıskançlıkla karşılandı. İstanbul Radyosu Müzik Yayınları Müdürü Mesut Cemil Bey bile şaşkınlığını ifade etmişti. 

Tema, ABD’ye de gitmiş Hollywood’da ününe ün katmıştı. ABD’de Turhan Bey’den sonra ünlenen Türk asıllı iki aktör Feridun Çölgeçen ve Muzaffer Tema’ydı.  

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı. TRT yönetimine hükümete yakın kişi(ler) atanırdı. Başbakan veya bakanlar, kurum yönetimini etki altına almaya, dediklerini yaptırmaya çalışırdı. Rahmetli İsmail Cem (İpekçi)’nin Genel Müdürlüğü döneminde Başbakanlık makamında Bülent Ecevit oturuyordu. Kadın spikerlerin haber okumaları bir süre yasaklandı. Ecevit’in isteği üzerine, haftada bir ekrana gelen popüler dizi Görevimiz Tehlike de yayından kaldırıldı. Ecevit’in gerekçesi/iddiası dizinin CIA’nın propagandasını yapmasıydı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

4 December 2018 13:08
1,133 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Nazım Hikmet, Fenerbahçe’nin Amigosuymuş

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet; gençlik yıllarında futbolla ilgilendi; Kadıköy’de Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmadan izlemeye çalıştı.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Şairlerin Âşık Olduğu Kadın

Nahit Fıratlı (Gelenbevi) Hanım; Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerine ilham veren, yol gösteren, dertlerini paylaşan, evini/sofrasını açan, bazılarına kalbini aralayan tarifi/anlatılması gerçekten zor/imkânsız bir hanımdı.

Leyla Sayar: Evlerini Fakirlere Dağıtan Yıldız

Türk sinemasının ilk vamp kadınlarından, boş bakışlı, can yakışlı, dediğim dedik diyen Leyla Sayar aramızdan sessizce ayrıldı.

Cüneyt Arkın: Bozkırda Yetişen Aktör

Sean Connery’den sonraki ‘ikinci James Bond’ bir Türk aktör olabilirdi.

Garipler Mezarlığında Bir Dansöz

Özcan Tekgül, 1950-1970 arasında sahnede, gazinoda, tiyatroda ve sinemada bir kasırgaydı. Sarı uzun saçlı, yeşil gözlü, hafif balık etli kadın, ‘ateş dansı’ ile seyredenlerini büyülüyordu.

Filmlerini İzlemeyen Aktrist

Leyla Sayar, Yıldız dergisinin düzenlediği güzellik yarışmasında ikinci oldu; sanki Yeşilçam’a paraşütle indi.

Pilav Üstü İnsan Beyni

Kurbanının beynini haşlayıp pilavla yiyen yamyam yakalandı.

Keşfettiği Pirelere Kızlarının Adlarını Verdi

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adem Keskin; yeni keşfettiği 2 pire türüne kızlarının isimlerini verdi.

Zebra Gibi Boyanan İnek

Japon araştırmacılar, son yılların en komik/garip buluşuna imza attı. Sineklerin saldırısından/tacizinden bunalan siyah ineğin derdine deva olundu.

İnsan Geniyle Zekileştirilen Maymunlar

Kunming Institute of Zoology (Kunming Zooloji Enstitüsü)’de yapılan çalışmada, insan beyninden alınan MCPH1 geni 11 makak maymununa aktarıldı.

Alzheimer’in Çaresi Deliksiz Uyku Çekmekmiş

ABD’de bir üniversitenin yaptığı araştırma, düzenli uykunun amansız hastalığın ortaya çıkmasını engellediğini/azalttığını ortaya çıkardı.

Türkiye’den Yunanistan’a Uzanan Yardım Eli

İngiltere’nin Caird Purdic Tersaneleri’nde yapılan buharlı kuru yük gemisi Kurtuluş, Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk köprülerinin kurulmasına vesile oldu.

Kedisever Feridun Çölgeçen

Yeşilçam Sokağı’nın Amerika görmüş, Hollywood’un havasını solumuş ve filmlerde rol almış oyuncularından birisi Feridun Çölgeçen’di.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

İlk Türkçe Ezanı Okuyan Meşhur Bestekâr

Saadettin Kaynak, 1932’de Sultan Ahmet Camii’nde ilk Türkçe ezanı seslendiren ve ilk Türkçe cuma hutbesini okuyan kişiydi.

Peyami Safa’nın 2. Abdülhamit Düşmanlığı

Türk sağının önemli kalemi/teorisyeni Peyami Safa, Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid’i hiç sevmezdi; her fırsatta ‘eli kanlı katil’ değerlendirmesi yapardı.

Arayışla Geçen Bir Ömür

Münir Özkul, Bakırköy’lüydü. Orta Sokak’ta oturan, orta halli bir ailenin 3’üncü ve son çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.

Korutürk’e Darbe Liderliği Teklifi

Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e başlarına geçmesini ve idareyi ellerine almasını önerdi. Fakat, Korutürk öneriyi şiddetle reddetti.

Atatürk’ün Musul Vasiyeti Gerçek Çıktı

CHP’nin eski Genel Başkanı, eski Başbakan, rahmetli Bülent Ecevit, Musul’un tıpkı Kıbrıs gibi millî bir dava olduğunu, şartlar oluşunca Türkiye sınırları içine alınması gerektiğini vurguluyor.

Ecevit’in İpi Washington’da Çekilmiş

Çetingüleç kitabında, Ecevit Ailesi ile ilgili birebir şahit olduğu ve dinlediği olayları anlatıyor.

‘Sakıncalı’ (!) Bulunan Cumhurbaşkanı

Turgut Özal; 9 yıl sonra, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra kurulan hükümette Başbakan Yardımcısı olarak önemli koltuklardan birine oturabilecekti… Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19’uncu Başbakanı ve 8’inci Cumhurbaşkanı seçilebilecekti…

Diğer Tarih Haberleri

Katil Bombanın 2 Parçasına 100 Bin Dolar

Dünya üzerinde saldırı amacıyla kullanılan ilk atom bombasına ait parçalar, New York’ta düzenlenen açık artırmada 100 bin dolar karşılığında satıldı.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

Stalin’in Resmi Kurban Sayısı 2.900.000 Kişi

Sovyetler Birliği’ni 26 yıl çelik eldivenle yönetilen Josep Stalin’ın kurbanları hakkında ilk kez resmi istatistik yayınladı.

Abdülmecid Efendi, İttihat ve Terakki’ye Başkan Yapılacaktı

Bir İngiliz gizli belgesine göre; 2. Abdülmecid (Efendi), İttihat ve Terakki Partisi’nin liderliğine getirilecekti.

Yıldız Kenter’in Bilinmeyen Özellikleri

Şükran Güngör’ün ifadesiyle, ‘Böylesi meziyetlerle donanmış hanımla yaşamak ayrıcalıklı mutluluktu!’

CIA; Kuzey Kore Lideri Kim’in Evine Girmiş

İddia; Wall Street Journal gazetesinde yayınlandı. CIA; Kuzey Kore Devlet Başkanı’nı dinlemek için üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ı kullandı.

Ölüm İlanınızda Yarı Yarıya İndirim

Vakit Gazetesi’nin sahibi Halil Lütfi Dördüncü; cimriliğiyle maruftu. Moliere’nin tanımladığı gibi; ‘Selâm verdim!’ demez; ‘Selâm aldım!’ derdi.