Dolmabahçe Camii’ne ‘6. Filo Defol!’ Mahyası

Dönemin öğrenci gençliğinin çoğunluğu - ya da sesi çıkanlar! – sol/sosyalist eğilimliydi; anti-Amerikancıydı. Dolayısıyla NATO’ya da karşıydılar. ABD’nin 6. Filosu’nun İstanbul’a geleceğini öğrenmiş ve bir protesto eylemi yapmayı planladılar. Eylemin ses getirmesi düşünüldü.

Dolmabahçe Camii’ne ‘6. Filo Defol!’ Mahyası

Beyazıd Kulesi’ne ‘kızıl bayrak’ asılması iddiası, yakın Türk siyasî tarihinin önemli olaylarındandı. Solcu/sosyalist gençler, İstanbul Üniversitesi’nin içindeki tarihî kuleye ‘orak-çekiçli’ bayrak asmışlardı. Sağ siyasetçiler, yıllarca iddiayı dillerine pelesenk etmişler ve ‘kızıl bayrak’ (!) karşıtlarından oy devşirmenin kolay yolunu bulmuşlardı. 

Olayın aslı iddia edildiği gibi miydi; yoksa gerçek daha başka mıydı?

Gazeteci Osman S. Arolat; yüksek öğretimini İstanbul Üniversitesi’nde yapmıştı. Olayın içindeki kişiler arasındaydı. Arkadaşları Ertuğrul Günay ve Bozkurt Nuhoğlu da iddiaların odağındaydı. Arolat , yarım asır sonra yazdığı ve yayınladığı anılarında - Babıâli Anılarım! - olayı bütün boyutlarıyla anlatıyordu. 

Dönemin öğrenci gençliğinin çoğunluğu - ya da sesi çıkanlar! – sol/sosyalist eğilimliydi; anti-Amerikancıydı. Dolayısıyla NATO’ya da karşıydılar. ABD’nin 6. Filosu’nun İstanbul’a geleceğini öğrenmiş ve bir protesto eylemi yapmayı planladılar. Eylemin ses getirmesi düşünüldü. Dolmabahçe Camisi’nin iki minaresinin arasına, bir tarafında ‘Nato’ya Hayır!’, diğer tarafında da ‘6. Filo Defol!’ yazılı mahya asmaya karar verildi. Ama aldıkları bir haber planlarını değiştirdi. Kendilerine yakın - Volkan adlı! - bir polis komiseri, Dolmabahçe Camisi ve civarının 6. Filo gelmeden kontrol altına alınacağını haber verdi. Gençler de çok konuşulacak başka bir eylem koymaya karar verdi.

6. Filo’nun önceki gelişinde de olaylar çıkmış, polisle gençler çatışmıştı. Polis, Teknik Üniversite’nin öğrenci yurdunu basmış, Vedat Demircioğlu adlı öğrenci öldürülmüştü. Gençler, Vedat Demircioğlu’nun resminin bulunduğu bir bayrak yapıp, Beyazıd Kulesi’ne asma kararı aldı. Bayrağın hazırlanması ve Hukuk Fakültesi’ne getirilmesi görevi de Osman Arolat’a verildi. Arolat; TMTF (Türkiye Millî Talebe Federasyonu)’nda basın görevlisiydi; aynı zamanda ANT dergisinde gençlik üzerine haberler yazıyor ve röportajlar yapıyordu. 

Arkadaşlarından birisi en iyi sof bayrakların dalgalandığını söylemişti. Sof kumaşlar 70 santim enindeydi; birleştirerek geniş bir bayrak elde edebileceklerdi. Arolat, kumaş almaya giderken, Tıp Fakültesi öğrencisi İlkay Alptekin’i (Demir) de yanına almıştı. İlkay’ın kaldığı evde dikiş makinası vardı. Kapalıçarşı’nın köy pazarı bölümüne gidip, sof kumaş satan bir dükkâna girdiler. Arolat daha önce bayrağın boyutunu hesaplamıştı: 14 metre sof kumaş alınması gerekiyordu. Kumaşın rengi de mavi olacaktı. Ancak İlkay Alptekin mavi renge itiraz etti: ‘Ağabey, buna Yunan bayrağı derler, başka renk alalım,’ dedi. Arolat da, ‘Kırmızı sof alalım, al bayrak olsun,’ deyip, 14 metre kırmızı sof kumaş aldı ve dikmesi için Alptekin’e verdi. İlkay Alptekin’e iki adet Vedat Demircioğlu’nun portresini de teslim etti. Alptekin, Demircioğlu’nun portrelerini bayrağın iki yüzüne dikecekti. Arolat, ev arkadaşı Tan Oral ile kaldıkları evde serigrafi kullanarak Vedat Demircioğlu’nun portrelerini basmıştı.

Hukuk Fakültesi’nin 2 numaralı anfisinde, 6. Filo Defol Forumu düzenlendi. Forumda Deniz Gezmiş, Bozkurt Nuhoğlu ve Sıtkı Çoşkun konuşma yaptı. Toplantının ardından, Taner Kutlay tarafından Vedat Demircioğlu için hazırlanan bayrak açıldı. Kutlay, ‘Arkadaşlar, şehit arkadaşımızın bayrağını Beyazıd Kulesi’nde göndere çekelim,’ şeklindeki ajitasyon konuşması heyecan uyandırdı. Foruma katılan binin üzerindeki öğrenci sloganlar eşliğinde kulenin kapısına geldi. Kilitli kapı kırılarak açıldı. Arolat’ın anlatımına göre, Taner Kutlay başta olmak üzere iki üç genç, kuleye çıkıp Vedat Demircioğlu’nun resminin bulunduğu al renkli bayrağı astı. Ardından topluluk sloganlar eşliğinde Taksim’e doğru yürüyüşe geçildi.

Olayın fotoğraflarını da ünlü gazeteci Engin Konuksever çekti. Konuksever, Bayezid Kulesi’ne Vedat Demircioğlu’nun resimlerinin bulunduğu kırmızı bayrağın asılmasını da kare kare kayda geçti. Arolat bir ileri adım daha attı: Konuksever’in fotoğraflarını Ant dergisinde 6. Filo protesto haberleriyle birlikte bastı.

Aradan bir hafta ya geçti ya da geçmedi. Ünlü islâmcı yazar/gazete patronu Mehmet Şevket Eygi’nin Bugün gazetesinde, ‘Kızıl Bayrağın Failleri Belli Oldu!’ başlıklı bir haber yayınlandı. Haberi kıdemli polis muhabiri Ali Karakurt yazmıştı. Aralot’a göre haber abartılmıştı; hayali bir senaryoya dayandırılmıştı. Gazetenin iddiasına göre, ‘kızıl bayrak’ Harkov marka dokuma tezgâhlarında dokunmuştu. Vasil Kolorov adlı Bulgar bandralı bir şilep tarafından İstanbul’a getirilmişti. Kızıl Bayrak teslim edilirken bir de merasim düzenlenmiş: Mihri Belli, Osman Arolat ve Veysi Sarısözen tarafından üç defa öpülerek başlarına götürülmüş ve teslim alınmıştı.

Bayrağı teslim alan üçlü, hızla üniversiteye gelmiş ve bir değerlendirme toplantısı düzenlemişti. Kızıl Bayrağı Beyazıt Kulesi’ne asma kararı almışlardı. Sonra da kulenin kapısı kırılarak, tırmanılmış ve bayrak asılmıştı.

Ertuğrul Günay, Bozkurt Nuhoğlu ve Osman Arolat hakkında, ‘devlet malına zarar vermek ve gösteri yürüyüşleri yasasına aykırı davranmaktan’ dava açıldı. Günay, Nuhoğlu ve Arolat, senaryolaştırılmış haberi ‘yalan haber’ olduğu gerekçesiyle tekzip etmek istedi. Ama savcılık isteği dikkate almadı. Daha sonra ilân edilen sıkıyönetim sürecinde de yargılama devam etti. 

Ali Hikmet İnce yazdı.

14 July 2018 12:29
1,804 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

İnek Dövmeli Mumya

Londra’daki ünlü British Museum’da sergilenen 5 bin yaşındaki erkek mumyasının kolunda iki inek dövmesi belirlendi.

Keskin Nişancı Türk Kızı

Teğmen Ziba Paşa Kızı Ganiyeva (1923-2010), Azerbaycan Türkü bir baba ile Özbekistan Türkü bir annenin kızı olarak Taşkent’te dünyaya geldi.

Bir Gece Ansızın Gelebilirim

Ünlü aşk şairi Ümit Yaşar Oğuzcan’ın güftesini yazdığı rast şarkı - bestekârı Rüştü Şardağ! - yine Türkiye’nin gündemine geldi.

Tek Kişilik Güzel Ordu

Kiev Üniversitesi Tarih Bölümü’nün son sınıf öğrencisi Lyudmila Mikhailovna Pavlichenko - ki 24 yaşındaydı! - , okulu bırakıp orduya katılmayı, Nazilere karşı savaşmayı planlamıştı.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Şükûfe Nihal: Nâzım’ın Aşkını Reddeden Şaire

Şükûfe Nihal Hanım; hem ülkenin ilk kadın üniversite mezunuydu, hem saraylıydı, hem de edebiyatın pek çok dalında eser sahibiydi.

Teşkilât-ı Mahsusa’nın Arap Musası

Arap Musa sadece Kuşçubaşı’nın değil, Enver Paşa’nın ve Ali Çetinkaya’nın da takdirini, hayranlığını kazanmıştı.

Arayışla Geçen Bir Ömür

Münir Özkul, Bakırköy’lüydü. Orta Sokak’ta oturan, orta halli bir ailenin 3’üncü ve son çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.

Arzu Okay’ın Dramı

Babası Adanalı bir taksi şoförü, annesi İzmirli bir ev hanımıydı.

Muhsin Ertuğrul’un Ümitsiz Aşkı

Cahide Sonku, Türk sineması ve tiyatrosunun ilk gerçek kadın starıydı. Güzelliği, vamplığı, cüretkârlığı ve olağanüstü yeteneği ile istediği - dilediği gibi hayat yaşadı.

Vergiye Giden Ev Parası

Yeşilçam starlarının çoğu günlük yaşadığından sektör krize girince geçim sıkıntısına düştü.

Dört Ayaklı Civciv

Denizli’nin Çivril ilçesindeki bir tavuk çiftliğinde dünyaya gelen 4 ayaklı civciv çevrede şaşkınlık yarattı.

‘Sakıncalı’ (!) Bulunan Cumhurbaşkanı

Turgut Özal; 9 yıl sonra, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra kurulan hükümette Başbakan Yardımcısı olarak önemli koltuklardan birine oturabilecekti… Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19’uncu Başbakanı ve 8’inci Cumhurbaşkanı seçilebilecekti…

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.

Yağmur Gibi Demir Yağan Gezegen

İsviçreli bilim adamlarının belirlemelerine göre, yeni keşfedilen gezegende tıpkı dünyamızdaki gibi yağmur gibi demir damlaları yağıyor.

Akif’in Mezarının Üzerinden Yol Geçecekti

Yetkililer ve vatandaşlar ilgilenmezse, anıt mezarın üzerinden bulvar geçecekti.

24 Parmaklı Türk Çocuğu

Adana’da yaşayan Demirhan Demirbilek (9) adlı erkek çocuğun el ve ayaklarında fazla birer parmağı var.

Kendini Makam Odasına Kilitleyen Erbakan…

Süleyman Demirel ile Necmettin Erbakan arasında okul sıralarında başlayan tatlı bir rekabet söz konusuydu.

Tam Bağımsız Türkiye İçin CIA Desteği

Çevresinde ve kamuoyunda ‘solcu’ bilinen eski bir ihtilâlci asker, CIA’nın Türkiye Masası Şefi’nden destek istemiş, ama geri çevrilmiş.

Kod Adı ‘Fakülteli’

Mahir Kaynak, deşifre olan-edilen ilk MİT ajanı olarak Türk İstihbarat Tarihi’ne geçti.

Çalışmadan Maaş Alan Filozof (!) Memur

Altı yıl boyunca belediyedeki işine uğramayan, Joaquin Garsia (69) adlı memura çalışkanlığından (!) ötürü az daha ‘üstün hizmet ödülü’ verilecekti.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.