Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Bütün bilinen ve söylenilenin aksine devletin kayıtlarında Ayasofya her zaman ‘cami’ olarak yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1988’de bir imam hatip bile atadı.

Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Ayasofya Camii, Osmanlı’da da Cumhuriyet’te de devlet arşivlerinde ve tapu kayıtlarında hep ‘cami’ statüsünde kaldı. Mülkün sahibi de: Fatih Sultan Mehmet Han ya da resmi sicilde yazdığı gibi ‘Ebulfetih - Büyük fatih, fatihlerin babası, anlamına gelir! - Sultan Mehmet’di.

Ayasofya’nın ve bağlı vakfın tapu kayıtları ile akarlarını oluşturan gayrimenkullerin araştırılması 2010 yılında yapılabildi. Dönemin Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, devletin tapu kayıtlarında Ayasofya’nın mülkiyet belgesine ulaştıklarını bildirdi. Belgede emlâkin sahibi ‘Ebülfetih Sultan Mehmet’di ve kullanım şekli de ‘cami’ydi. Uzun yıllardır sürdürülen Hz. İsa, Hz. Meryem ya da Kutsal Ruh gibi gibi yaşamayan/var olmayan kişi ya da ruhani varlıkların üzerine de kayıtlı değildi. İddialar söylentiden/tevatürden ibaretti.

Dönemin Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı, Osmanlı Arşivleri Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Budak da belgenin varlığını ve sahihliğini onayladı.

- Ayasofya Vakfiyesi’nin 2 Bine Yakın Gayrimenkulü… -

Sultan Fatih, Ayasofya’nın giderlerinin karşılanması için şehrin çeşitli yerlerinde 2 bin civarında gayrimenkul bağışladı. Ama zaman için vakfiyenin mal varlığında/gelirinde azalma görüldü. Masraflar devlet bütçesinden karşılandı.

Tapu kaydının çıkarılmasından sonra, ‘Ebulfetih Sultan Mehmet Vakfı’nın mülkiyetindeki gayrimenkullerin durumlarının belirlenmesi amacıyla geniş bir çalışma da başlatıldı.

Ayasofya’nın yeni Türk alfabesiyle hazırlanmış ilk tapu belgesi 19 Kasım 1936’da çıkarıldı. Belge kayıtlara yeni harflerle işlendi ama yitirildi. 

1980’li yıllarda tapu gerekince resmi bir örneği hazırlandı. Belgeyi, Tapu Daireleri Grup Müdür Yardımcısı Fikret Sinirlioğlu imzaladı ve onayladı. Tapuya türbe, muvakkithane ve medrese de işlenmişti. Akaret - Gelir getirici gayrimenkuller! - tek tek belirtilmemişti. Tapudaki adres: ‘İstanbul Eminönü ilçesi, Cankurtaran Mahallesi, Bab-ı Hümayun Sokağı’ şeklinde yazılıydı. Tabu kaydı, 16/4 nolu defterin 658’inci sayfasına işlenmişti. 

- Ayasofya’ya 1988’de Din Görevlisi Atandı… -

Kamuoyuna yansıyan tapuda imzası bulunan Fikret Sinirlioğlu, çalışma hayatına Giresun Görele Tapu Dairesi’nde memur olarak başladı. 1963-1964 arasında İstanbul Beykoz Tapu Dairesi’ne görevlendirildi. Daha sonra da Eminönü Tapu Dairesi’ne atandı. Sinirlioğlu, 1992’de emekli oldu. Son görevi: Tapu Daireleri Grup Müdür Yardımlığı’ydı. 2008’de de vefat etti. 

Ayasofya’nın tapu belgesi 2010’dan sonra kamuoyunda yansıdı. Beraberinde tartışmalar da yaşandı. Fikret Sinirlioğlu’nun kardeşi yüksek mimar Mehmet Sinirlioğlu, Tapu senedindeki imzanın ağabeyine ait olduğunu doğruladı.

Sinirlioğlu ailesi, son dönemde daha çok tanındı. Fikret Sinirlioğlu’nun oğlu Feridun Sinirlioğlu, 2009 - 2016 arasında Dışişleri Bakanlığı Müşteşarlığı, 2015 genel seçimlerinden sonra kurulan geçici hükümette Dışişleri Bakanlığı yaptı. 2016’dan sonra da Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Büyükelçiliği’ne getirildi.

Ayasofya tapu kayıtlarında ‘Ayasofya Camii Kebiri’ ifadesiyle geçerken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belgelerinde de ‘Büyük Ayasofya Camii’ydi.

İstanbul Eminönü’ndeki Büyük Ayasofya Camii’nin imam hatipliğine, İstanbul Valiliği’nin 02.03.1988 tarih ve 1551 sayısı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 21.03.1988 tarih ve 08 - 3 - 314 - 06767 sayı izni ile görevli de atandı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

13 July 2020 08:17
1,157 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

İsrail, Kaslı Müezzini İşten Çıkardı

Yanık sesli, kaslı müezzin Masri; sporun, özellikle de vücut geliştirmenin İslâm dinine aykırı olmadığını savunuyor.

2. Abdülhamit’in Kadrolu Şakşakçıları

Üç farklı grup şeklinde görevlerini yapan şakşakçıların başında bir ‘şeyh efendi’ bulunurdu. Şakşakçılar, padişah nereye giderse, takip eder, dua eder ve alkışlardı.

Nazmiye Demirel’in Ajanlık Denemesi

Aslına bakılırsa Demirel, iki yıldır Cuma gününü sevmez olmuştu. Ordu’nun darbe yapmasından korkuyordu. Ordu, ülke yönetimine el koyma eylemlerini hep Cuma günü gerçekleştirmişti.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

2. Abdülhamit’i Reddeden Cariye

İki dudağının ağzından çıkanın kanun kabul edildiği hükümdar, kalbini açtığı, aşkına karşılık istediği Gürcü asıllı dünya güzeli cariye tarafından reddedildi.

Akif’in Mezarının Üzerinden Yol Geçecekti

Yetkililer ve vatandaşlar ilgilenmezse, anıt mezarın üzerinden bulvar geçecekti.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Yarı Transparan Giysiye Soruşturma

Mısır’ın ünlü kadın sinema sanatçısı Rania Yusuf (30), yarı transparan kıyafet giyince, toplumu fuhuşa teşvik etmekle suçlanıp soruşturma konusu yapıldı.

Cenazesi Kokup Çürümeye Başlayan Padişah

Sultan 2. Mehmet’in cesedinin terkedildiği karanlık odadan kötü kokular yayılmaya başladı. Üzerinden elbiseleri çıkarılmayan, sıcaktan şişen ve çürümeye başlayan cesedin yanına girmek mümkün değildi.

Venedik Casusu’nun Yavuz Sultan Selim Raporu

15’inci ve 16’ncı asırda, Osmanlıların en ciddi düşmanlarından Venedik Cumhuriyeti de çok sayıda casusu yollamış, devletin nabzını tutmaya çalışmıştı.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Yunanistan Başbakanı’nın Babası Türkiye’de Mülteciydi

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in babası – kendisi de Yunanistan Başbakanı’ydı! - Konstantinos Miçotakis, Türkiye’de mülteci sıfatıyla - tam 7 yıl! - kaldı.

Grip Hastalığını Tarihe Gömen Aşı

Denemeleri devam eden tek seferlik aşı ile grip hastalığına yakalanmak tarihe karışıyor.

Çay Tiryakisi Papağan

Duman adını verdiğini papağanını her gün belirli saatlerde gezdiren Mustafa Topçu; kuşunu çay içirmeden eve götürmüyor.

Barış Manço'nun 47 Gün Süren İlk Evliliği

Barış Manço, 31 Ocak 1970’de Belçika’nın Liege kentinde fotomodel Marie Claude ile hayatını birleştirdi.

Sefaletin Göbeğinden Şöhretin Zirvesine

Yokluğu/yoksulluğu aşamayan Suphi Kaner, öldükten sonra daha da ünlendi ve acı kaderiyle anıldı/hatırlandı.

Üç Kişiye Tek Takım Elbise

Suphi Kaner, Öztürk Serengil ve Fikret Hakan hem kader arkadaşı, hem kese arkadaşıydı. Üçlü, Yeşilçam’da isim olmadan, kahve arkadaşı, ev arkadaşı, can arkadaşı oldu.

Garipler Mezarlığında Bir Dansöz

Özcan Tekgül, 1950-1970 arasında sahnede, gazinoda, tiyatroda ve sinemada bir kasırgaydı. Sarı uzun saçlı, yeşil gözlü, hafif balık etli kadın, ‘ateş dansı’ ile seyredenlerini büyülüyordu.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

Akif’in Mezarının Üzerinden Yol Geçecekti

Yetkililer ve vatandaşlar ilgilenmezse, anıt mezarın üzerinden bulvar geçecekti.

Türbanın İlham Perisi: Audrey Hepburn

Şule Yüksel Şenler; İslamcı genç kızların ve hanımların kullandığı türbanın tasarımcısıydı. Kendi anlatımına göre; Audrey Hepburn’ün ‘Charade’ adlı filmde taktığı başörtüsünden ilham almıştı.

Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı.

Türkiye’den Yunanistan’a Uzanan Yardım Eli

İngiltere’nin Caird Purdic Tersaneleri’nde yapılan buharlı kuru yük gemisi Kurtuluş, Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk köprülerinin kurulmasına vesile oldu.

Kedisever Feridun Çölgeçen

Yeşilçam Sokağı’nın Amerika görmüş, Hollywood’un havasını solumuş ve filmlerde rol almış oyuncularından birisi Feridun Çölgeçen’di.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Saatte 580 kilometre Hızla Koşan Karınca

Büyük Sahra’da yaşayan gümüş karınca dünyanın en hızlı yaratığı çıktı.

Dünyanın En Büyük Çiçeği

Dünyanın en büyük çiçeği, ‘Reflesya’ adını taşıyor. İlginç bitkinin çapı 1,20 metre civarında.

Büyük Okyanus'u Kürek Çekerek Geçti

Fyodor Konyuhov (68) adlı Rus din adamı; Büyük Okyanus’u kürek çekerek geçti.

Diğer Tarih Haberleri

Churchill’in Ayakkabısına Ve Bardağına 58 Bin Sterlin

İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill’in evinde giydiği kadife ayakkabıları 40 bin sterline, su bardağı da 18 bin sterline satıldı.

Hitler'in Klozet Kapağına 18 Bin Dolar

Adolf Hitler’in Bavyera Alpleri’ndeki özel sığınağında kullandığı klozetin kapağı 18.750 dolara satıldı.

Altın Dilli Mumya

Taposiris Magna Antik Kenti’neki arkeolojik çalışmalarda, 2 bin yıllık altın dilli mumya ortaya çıkarıldı.

‘Kaset’ Babasını Yitirdi

Portatif kaseti üretip/geliştirip müziği kolay erişilebilir hale getiren Hollandalı mühendis Lou Ottens 94 yaşında hayatını yitirdi.

Kaybolan Cüzdan 54 Yıl Sonra Bulundu

Paul Grishan (91) adlı emekli askeri meteorolog, 53 yıl önce kaybettiği cüzdanına kavuştu. Sevincini, ‘Sadece havaya uçtum. Gerisini hatırlamıyorum,’ diye belirtti.

Tabutunun Tahtasından Baston Yapılan Cadı

Lilias Adie, İskoçya’da ‘büyücülük yaptığı’, ‘cadı’ olduğu iddiasıyla yargılandı. 30 gün uyutulmadı, aç bırakıldı, ağır işkence altında tutuldu. İntihar etmek zorunda bırakıldı. Ölümünden 315 yıl sonra yapılan hata kabul edildi ve özür dilendi.

Uzaya Çıkan İlk Türk Kökenli Kozmonot

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli subay, Sovyet vatandaşı Andriyan Grigoryeviç Nikolayev’di. Nikolayev, 1962’de fezaya ilk adımını attı.