Corona Virüsünü İlk Bulan Hanım Doktor

Dünyayı esir alan Corona virüsünü ilk bulan İskoç asıllı İngiliz vatandaşı Doktor June Almeida idi.

Corona Virüsünü İlk Bulan Hanım Doktor

Dünyayı esir alan Corona virüsünü ilk bulan İskoç asıllı İngiliz vatandaşı Doktor June Almeida idi. Bayan Almeida, 1964’de Londra’daki St. Thomas Hastanesi Laboratuvarı’nda görevli iken Corona virüsün varlığı tespit etti. Buluşunu fotoğrafladı, makale ile bilim dünyasına duyurmaya çalıştı. Ama faaliyeti ‘ilmen/tıbben yetersiz görüldü’ ve desteklenmedi.

- Virüsleri Fotoğraflamayı Başardı… -

Bayan Almeida’nın babası otobüs şoförüydü, ailesine güçlükle bakardı. Glasgow’da dünyaya geldi. Çok zor şartlarda eğitimini sürdürdü. Mesleğe Glasgow Kraliyet Reviri Histopatoloji Laboratuvarı’nda teknisyen olarak başladı. Sonra Londra’ya taşındı.Bayan virolog evlenince Kanada’ya yerleşti. Toronto’daki Ontario Kanser Hastanesi’nde incelemelerini sürdürdü. June Almeida, elektron mikroskobu kullanarak virüslerle ilgi çalışmalar yaptı. Yeni bir görüntüleme metodu geliştirdi: Antikor kullanıp virüslerin görüntülerini net şekilde fotoğraflamayı başardı. 

- Buluşu İlgi Görünce Ülkesine Çağrıldı… -

June Almeida başarıları ile ilim dünyasında takdir toplayınca ülkesince fark edildi. Birleşik Krallık’a geri çağrıldı ve St Thomas Tıp Okulu’nda görevlendirildi. Virüsler hakkındaki bilgilerini/belirlemelerini bir makalede topladı. Tezine çektiği fotoğrafları da ekledi. Ama gönderdiği dergiyi yöneten akademisyenler, incelemeyi yeterince ilmi ve fotoğrafları inandırıcı bulmadı; yayınlanmasını engelledi.Bayan Almeida engellemelere rağmen, çalışmalarını sürdürdü ve çok sayıda buluşunun patentini aldı. Bayan Almeida, 2007’de 77 yaşında vefat etti.

Ali Hikmet İnce derledi ve yazdı.

16 May 2020 21:02
217 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Küçük Picasso’nun Servet Değerindeki Tabloları

Lola Juna’ya hâlâ çocuk bezi takan annesi, kızının sabah kahvaltısından sonra resim yapmaya başladığını anlatıyor.

Tuvalet Kâğıdı Gazete Promosyonu Oldu

Etkin yayın organlarından NT News Gazetesi, hem satışını artırmak hem de ihtiyacı kısmen karşılayabilmek için çok ilginç yöntem uyguladı.

Hafıza Kaybettiren Sinek

Sinek tarafından ısırılan adam, ne karısını ne de 3 çocuğunu tanıyabiliyor.

Korona Karantinasında 102 Kilo Şişmanladı

Sağlık durumu ağırlaşan, ihtiyaçlarını karşılayamayan genç adam, sağlık görevlilerinden yardım istedi.

Transparan Hemşireye Uyarı Cezası

Hemşire savunmasında, sıcak havadan ötürü bikinisinin üzerine şeffaf önlük giydiğini, fakat kendisinden istenen koruma tedbirlerine de dikkatle uyduğunu iddia etti.

Çok Acıkan Dev Yılan Plaj Havlusu Yedi

Sydney’de evde beslenen Monty adlı piton cinsi dev yılan, yeterince beslenemeyince açlığını gidermek için büyük bir plaj havlusu yuttu.

Metresi İçin Karısını Öldürten Başbakan

Afrika’nın küçük ülkesi Lesotho’nun Başbakanı Thomas Thabana (80), metresi/sevgilisi ile evlenebilmek için nikâhlı karısını öldürtmekle suçlandı.

Kraliyet Ailesi Prenslere DNA Testi Yaptırmış

İngiltere Kraliyet Ailesi; Prens Charles’in, büyük oğul Prens William ve küçük oğul Prens Harry’nin babaları olduğunu kesinleştirmek için test yapılmasını şart koştu.

Tuğgeneral Yapılan Penguen Nils Olav

Norveç ordusunun en seçkin birliği, Kraliyet Muhafız Birliği’nin ‘onursal komutanlığı’na bir penguen getirildi.

Diğer Tarih Haberleri

Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Bütün bilinen ve söylenilenin aksine devletin kayıtlarında Ayasofya her zaman ‘cami’ olarak yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1988’de bir imam hatip bile atadı.

Yıldırım Önal Gazetecileri Sevmezdi

Magazin muhabirleri Önal’ın sanatçı kişiliğini, sanatındaki üstün başarısını dikkate almazdı. Daha çok da özel yaşantısını kaleme alır, alkol alışkanlığını sıkça tekrarlamayı yeğlerdi.

Köseleden Yapılmış 2 Bin Yıllık Oyuncak Fare

2 bin yıllık antika buluntular içerisinde köseleden yapılmış 13 santim uzunluğunda 3 santim genişliğindeki oyuncak fare ilgi çekti.

Barack Obama, Trump’ın Telefonlarını Dinletmiş

ABD Başkanı Donald Trump, 2016’daki başkanlık seçimi çalışmalarında şahsi telefonlarının dinlendiğini iddia etti.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

Damızlık Kaplumbağa Emekli Edildi

Türünü tarihe karışmaktan kurtaran Diago (100) adlı erkek damızlık kaplumbağa 60 yıllık yoğun mesai son(uç)unda emekliliği hak etti.

Amerika’da Bakkalda Çıkan Türk Filmleri

Brooklyn’de Vatan Bakkaliyesi’nin sahipleri Haydar ve Hüseyin Beyler, Muzaffer Tema’yı sever, takdir ederdi. Kendisine müjde verdiler: Tema’nın da rol aldığı 3 Türk filminin kusursuz kopyaları kendilerindeydi.