CHP Kırklar Meclisi’nin Çalışkan Üyesi

Vehbi Koç; üzerine aldığı/üstlendiği her görevi önemser, iyi hazırlanır ve fikirlerini savunurdu.

CHP Kırklar Meclisi’nin Çalışkan Üyesi

Türk işadamları dünyasının en bilinen ve en başarılı ismi Vehbi Koç, siyasilerle iyi/sağlam diyalog kurar, samimi arkadaşlık tesis ederdi. İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Süleyman Demirel gibi parti liderlerini sık sık ziyaret eder; günün sorunları hakkında fikir alış verişi yapardı. Görüşleri bazen eleştirilse de, dinlenir ve dikkate alınırdı. Aslında Koç sadece siyasilerin değil, toplumun her kesiminden iyi/güvenilir entelektüel dostlara sahipti. Günümüzde ‘kanaat önderi’ diye tanımlanan kişileri ailecek ziyaret eder; evinde konuk eder ve yemekli uzun sohbetlerinde fikirlerini dinlerdi. 

Koç, sağcı politikacılarca CHP’li diye tanınsa da, işin gerçeği biraz farklıydı. Vehbi Bey’e bırakılsa bütün partilere eşit davranır, ilişkilerini medeni ölçülerde sürdürürdü. Ankaralı olması, Cumhuriyeti kuran/yöneten lider kadroyla yakın ilişki/diyalog içine girmesine zemin hazırladı. Ama Koç bir siyasi partiye üye olmayı benimsemezdi/sıcak bakmazdı; iş verimliliğinin düşeceğine, iş dünyasından uzak kalacağına inanırdı. 

İnönü’nün emrivakisi sonucunda CHP’ye - gönülsüz denilebilecek şekilde! - üye oldu/yapıldı. Yıl 1946’ydı ve Cumhurbaşkanı ve CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, Türkiye’nin çok partili yapıya geçmesi gibi tarihî/hayatî karara imza atmıştı. Vehbi Koç’u da parti vitrinine koymak istedi. Koç, CHP Parti Divanı üyeliğine de getirildi. Koç üstlendiği her görevi önemser; iyi performans gösterirdi. Dersine çok çalışan öğrenci gibiydi; hazırlığı günlerce süre(bili)rdi. CHP Parti Divanı 40 kişiden oluşurdu; Kırklar Meclisi de denirdi. Görev süresi iki yıldı. Koç; her toplantı gündemini dikkatle okur, hazırlanırdı. Her birleşimde de öneriler sunardı. Önerileri daha çok ekonomik konulardaydı. Ama bir tavırdan rahatsızdı: Görüşleri birleşimde dinlenirdi; fakat kimse konu üzerinde konuşmaz; müzakere etmezdi. Sadece ilgililere ulaştırılması kararlaştırılırdı; oradan da ses çıkmazdı. Götürdüğü bütün tekliflerin akıbeti aynıydı. Hatta bazı parti meclisi üyeleri şaka bile yapardı: ‘Vehbi Bey! Bugün yine yeni bir teklifin var mı? Koç; her birleşimde ekonomik konularda eleştiriler getirirdi/tavsiyelerde bulunurdu. Ülkeye yapılan ABD yardımları üzerinde dururdu. Koç’a göre, Amerikan yardımı iyi/verimli kullanılmazdı. Kurul üyesi arkadaşları kendisine hak verirdi. Alınacak tedbirler için tek laf etmezlerdi. Bu durum da Koç’un beklediği sonucu almasına engeldi.

Koç; süresini tamamlayınca görevinden affını istedi. Parti içi bürokrasinin tembelliğini ve verimsizliğini görmüştü.

Koç; CHP üyeliğini 12 Mart 1960’a kadar sürdürdü. Demokrat Parti yetkilileriyle her temasında CHP’den hâlâ niçin istifa etmediği sorulurdu. Özellikle de Menderes’in manevi baskısını sürekli hissederdi. Sonunda, CHP’den istifa etti; fakat, DP’ye de üye olmadı. Sonraki yıllarda da bütün siyasi partilere eşit uzaklıkta kalmaya gayret etti. Parti liderleri ve yöneticileri sıcak dostluklarını sürdürdü. Siyasi liderler de, Koç’un ekonomik konulardaki önerilerini dikkatle dinledi ve yararlandı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

17 February 2019 10:17
175 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Kayınvalidenin Cenazesine Gitmeyen First Lady

Basın Danışmanı Vehbi Dinçcan’a göre, Semra Hanım vefalıydı, sevecendi, ağlamasını bilendi. Ama ne iyiliği ne de kötülüğü asla unutmazdı. Zamanı geldiğinde de intikamını alırdı.

‘Sakıncalı’ (!) Bulunan Cumhurbaşkanı

Turgut Özal; 9 yıl sonra, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra kurulan hükümette Başbakan Yardımcısı olarak önemli koltuklardan birine oturabilecekti… Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19’uncu Başbakanı ve 8’inci Cumhurbaşkanı seçilebilecekti…

Yeşilçam’ın Görünmeyen Şarkıcısı

Belkıs Özener (Özyenginer), ablası Gönül Yazar gibi, geleneksel müziğimiz, Türk Sanat Müziği parçalarına hayat verdi.

Milli Emniyet’in KOÇ Raporu

Koç, yakın dostlarına yanına eşini alıp yemeğe giderdi veya evine yemeğe çağırırdı.

Belediye Otobüsünde Bir First Lady

Mevhibe İnönü'nün biricik isteği ve yegane muradı, halk işi, az kullanılmış, temiz, ikinci el bir otomobildi.

İsrail’i Tanıyan İlk Müslüman Ülke

Türkiye, 28 Mart 1949’da Bakanlar Kurulu kararı ile İsrail devletini resmen tanımıştı.

CIA Ankara'yı Dikkatle İzliyordu

CIA Başkanı Allen Dulles’e göre 10 yıldır hükümette bulunan Demokrat Parti’nin sonu gelmişti.

Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhurbaşkanı Adayı

Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk başbakanımız, ilk cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Paşa, kendisinden sonra aynı makama Mareşal Fevzi Çakmak’ın gelmesinin uygun olacağını söylemişti.

CIA Ankara'yı Dikkatle İzliyordu

CIA Başkanı Allen Dulles’e göre 10 yıldır hükümette bulunan Demokrat Parti’nin sonu gelmişti.

Karpiç Lokantası’ndaki Pijamalı Milletvekili

Hürriyet’te yıllarca - tam 36 yıl! - başyazarlık yapan, kıdemli gazeteci, politikacı Oktay Ekşi’nin anılarını topladığı ‘Gazetecilikte Geçen O Yıllar’ okunması gereken bir kitap.

Bakanın Özel Sekreteri Fahişe Çıktı

Muhafazakar Parti milletvekili, Bayındırlık ve İskan Bakanı Dominic Raab’ın secreteri S.Z. (20)’nin zengin işadamları ile yüksek paralar karşılığında cinsel ilişkiye girdiği iddia edildi.

Çok Şey Bilen Kadın

Mary’s Mosaic adlı kitabın yazarı Peter Janney’e göre, Mary Meyer, Kennedy cinayetiyle ilgili çok önemli bilgilere sahipti. Bu durum da CIA’yi rahatsız ediyordu.

Zeki Müren Adnan Şenses’i Dövdürmüş, Hatta…

Şenses’in anlatımına/kanaatine göre, sahnelerin sanat güneşi göründüğü gibi kibar değildi. Acımasız ve gaddardı.

CIA Ankara'yı Dikkatle İzliyordu

CIA Başkanı Allen Dulles’e göre 10 yıldır hükümette bulunan Demokrat Parti’nin sonu gelmişti.

Başbakan’ın Makam Otosundaki Ölü Bebek

Cenazeyi kefenleyip makam otomobilinin bagajına koyup Cebeci Asri Mezarlığı’na götürdüler.

Darağacında Bir Kıbrıs Sevdalısı

Türkiye’nin Kıbrıs’tan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Fatin Rüştü Zorlu’nun sonu ise tam bir dramdı.

Geceleri Yalnız Yatamayan Cumhurbaşkanı

Endonezya’nın kurucu cumhurbaşkanı farklı bir adamdı: Diplomatik sıkıntı yaratan-yaratabilen bazı istekleri olurdu.

Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhurbaşkanı Adayı

Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk başbakanımız, ilk cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Paşa, kendisinden sonra aynı makama Mareşal Fevzi Çakmak’ın gelmesinin uygun olacağını söylemişti.

Darağacında Bir Kıbrıs Sevdalısı

Türkiye’nin Kıbrıs’tan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Fatin Rüştü Zorlu’nun sonu ise tam bir dramdı.

İngiltere’nin Celal Bayar Değerlendirmesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar hakkında İngiliz Gizli Servisi’nin kişilik değerlendirmesi ilgi uyandırdı.

Diğer Tarih Haberleri

Ünlü Romancıdan Başbakana Bitkisel Sağlık Seti

Aşk romanlarının en ünlü yazarı Barbara Cartland; dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’e bitkisel ürünlerden oluşan sağlık seti göndermiş ve üzerine bir de açıklayıcı not iliştirmiş…

2 Bin Yıllık Ölümsüzlük İksiri

Çin’de yapılan arkeolojik kazılarda, 2 bin yıl önce defnedilmiş bir soylunun iskeletinin yanında duran bronz sürahi içinde ‘ölümsüzlük iksiri’ bulundu.

Vikingler Antalya’ya Kadar Gelmiş

Likya Birliği’nin başkenti Patara antik kentinde yapılan kazılarda 9. ve 10. asırdan kalmış Viking kılıcı bulundu.

Yorgan İçine Saklanmış Hazine

Bankaya para yatırmaya üşenen vatandaş, tasarrufunu yorganında saklayınca az daha ‘evindeki bulgurdan oluyordu’.

Sevgililer Günü’nü Bize Tanıtan Gazeteci

Hıncal Uluç; Türk toplumuna 14 Şubat Sevgililer Günü’nü tanıtan ve benimseten kişiydi. Uluç da eşinin uyarısı üzerine konuyu kavramış ve ilk yazıları kaleme almıştı.

Büyük İskender’in Sinirleri Bozukmuş

Makedonya’nın yetiştirdiği en büyük asker Büyük İskender’in genç yaşta aniden ölümünün sebebi belirlendi

Başrolden Sonra Deneme Filmi

Türkan Şoray, ilk filminden sonra bir yıl boyunca iş teklifi almamıştı. Bir yapımcı deneme filmi önerisi getirmişti.