CHP Kırklar Meclisi’nin Çalışkan Üyesi

Vehbi Koç; üzerine aldığı/üstlendiği her görevi önemser, iyi hazırlanır ve fikirlerini savunurdu.

CHP Kırklar Meclisi’nin Çalışkan Üyesi

Türk işadamları dünyasının en bilinen ve en başarılı ismi Vehbi Koç, siyasilerle iyi/sağlam diyalog kurar, samimi arkadaşlık tesis ederdi. İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Süleyman Demirel gibi parti liderlerini sık sık ziyaret eder; günün sorunları hakkında fikir alış verişi yapardı. Görüşleri bazen eleştirilse de, dinlenir ve dikkate alınırdı. Aslında Koç sadece siyasilerin değil, toplumun her kesiminden iyi/güvenilir entelektüel dostlara sahipti. Günümüzde ‘kanaat önderi’ diye tanımlanan kişileri ailecek ziyaret eder; evinde konuk eder ve yemekli uzun sohbetlerinde fikirlerini dinlerdi. 

Koç, sağcı politikacılarca CHP’li diye tanınsa da, işin gerçeği biraz farklıydı. Vehbi Bey’e bırakılsa bütün partilere eşit davranır, ilişkilerini medeni ölçülerde sürdürürdü. Ankaralı olması, Cumhuriyeti kuran/yöneten lider kadroyla yakın ilişki/diyalog içine girmesine zemin hazırladı. Ama Koç bir siyasi partiye üye olmayı benimsemezdi/sıcak bakmazdı; iş verimliliğinin düşeceğine, iş dünyasından uzak kalacağına inanırdı. 

İnönü’nün emrivakisi sonucunda CHP’ye - gönülsüz denilebilecek şekilde! - üye oldu/yapıldı. Yıl 1946’ydı ve Cumhurbaşkanı ve CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, Türkiye’nin çok partili yapıya geçmesi gibi tarihî/hayatî karara imza atmıştı. Vehbi Koç’u da parti vitrinine koymak istedi. Koç, CHP Parti Divanı üyeliğine de getirildi. Koç üstlendiği her görevi önemser; iyi performans gösterirdi. Dersine çok çalışan öğrenci gibiydi; hazırlığı günlerce süre(bili)rdi. CHP Parti Divanı 40 kişiden oluşurdu; Kırklar Meclisi de denirdi. Görev süresi iki yıldı. Koç; her toplantı gündemini dikkatle okur, hazırlanırdı. Her birleşimde de öneriler sunardı. Önerileri daha çok ekonomik konulardaydı. Ama bir tavırdan rahatsızdı: Görüşleri birleşimde dinlenirdi; fakat kimse konu üzerinde konuşmaz; müzakere etmezdi. Sadece ilgililere ulaştırılması kararlaştırılırdı; oradan da ses çıkmazdı. Götürdüğü bütün tekliflerin akıbeti aynıydı. Hatta bazı parti meclisi üyeleri şaka bile yapardı: ‘Vehbi Bey! Bugün yine yeni bir teklifin var mı? Koç; her birleşimde ekonomik konularda eleştiriler getirirdi/tavsiyelerde bulunurdu. Ülkeye yapılan ABD yardımları üzerinde dururdu. Koç’a göre, Amerikan yardımı iyi/verimli kullanılmazdı. Kurul üyesi arkadaşları kendisine hak verirdi. Alınacak tedbirler için tek laf etmezlerdi. Bu durum da Koç’un beklediği sonucu almasına engeldi.

Koç; süresini tamamlayınca görevinden affını istedi. Parti içi bürokrasinin tembelliğini ve verimsizliğini görmüştü.

Koç; CHP üyeliğini 12 Mart 1960’a kadar sürdürdü. Demokrat Parti yetkilileriyle her temasında CHP’den hâlâ niçin istifa etmediği sorulurdu. Özellikle de Menderes’in manevi baskısını sürekli hissederdi. Sonunda, CHP’den istifa etti; fakat, DP’ye de üye olmadı. Sonraki yıllarda da bütün siyasi partilere eşit uzaklıkta kalmaya gayret etti. Parti liderleri ve yöneticileri sıcak dostluklarını sürdürdü. Siyasi liderler de, Koç’un ekonomik konulardaki önerilerini dikkatle dinledi ve yararlandı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

17 February 2019 10:17
1,677 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Kayınvalidenin Cenazesine Gitmeyen First Lady

Basın Danışmanı Vehbi Dinçcan’a göre, Semra Hanım vefalıydı, sevecendi, ağlamasını bilendi. Ama ne iyiliği ne de kötülüğü asla unutmazdı. Zamanı geldiğinde de intikamını alırdı.

‘Sakıncalı’ (!) Bulunan Cumhurbaşkanı

Turgut Özal; 9 yıl sonra, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra kurulan hükümette Başbakan Yardımcısı olarak önemli koltuklardan birine oturabilecekti… Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19’uncu Başbakanı ve 8’inci Cumhurbaşkanı seçilebilecekti…

Yeşilçam’ın Görünmeyen Şarkıcısı

Belkıs Özener (Özyenginer), ablası Gönül Yazar gibi, geleneksel müziğimiz, Türk Sanat Müziği parçalarına hayat verdi.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Belediye Otobüsünde Bir First Lady

Mevhibe İnönü'nün biricik isteği ve yegane muradı, halk işi, az kullanılmış, temiz, ikinci el bir otomobildi.

İsrail’i Tanıyan İlk Müslüman Ülke

Türkiye, 28 Mart 1949’da Bakanlar Kurulu kararı ile İsrail devletini resmen tanımıştı.

CIA Ankara'yı Dikkatle İzliyordu

CIA Başkanı Allen Dulles’e göre 10 yıldır hükümette bulunan Demokrat Parti’nin sonu gelmişti.

Corona Yasaklarını Delen Başbakana Soruşturma

Norveç Başbakanı Erna Solberg’e Corona yasaklarına uymadığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Fransa'nın Eski Başbakanı'na 5 Yıl Hapis

Fransa’nın eski Başbakanı François Fillon yolsuzluk yaptığı iddiasıyla 5 yıl hapse mahkûm edildi. Paris Ceza Mahkemesi, Fillon’a 10 yıl siyasetten men cezası da verdi.

ABD’li Kadın Parlamenter Lezbiyen İlişki Mağduru

Demokrat Katie Hill’in nü resimleri; sağcı bir internet sitesi ile Daily Mail gazetesinde yayınlandı.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Anıları Çöplükten Toplanan Parti Genel Başkanı

Türk Solu’nun önemli ismi, TİP - Türkiye İşçi Partisi! -’in son Genel Başkanı Behice Boran’ın yüzlerce mektubu - İngilizce/Türkçe! - ve fotoğrafı çöplükte bulunmuştu.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Churchill’den Gürsel’e Menderes İçin Af Mektubu

İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill; Devlet Başkanı ve MBK Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel’e bir mektup yazarak, idam cezasına çarptırılan eski Başbakan ve 2 eski bakanın affedilmesini rica etti.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

Başbakan’a Dans Dersi Veren Ünlü Komedyen

Yeşilçam’ın ünlü ismi, komedyen Öztürk Serengil’in DP’li Başbakan Adnan Menderes’e dans dersleri verdiğini çok dar bir çevre bilirdi.

Evliyken İzdivaç Teklifi Alan Güzel Yıldız

Nilüfer Aydan, yaşamının neredeyse tamama yakınını Türk Sineması’na adadı. Güzelliği, cazibesi, dişiliği ve dans yeteneği ile erkeklerin ilgisini çekti. Çok önemli filmlerde rol alıp ismini ‘unutulmazlar’ arasına yazdırdı.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Cemal Gürsel’in Adnan Menderes’e Mektubu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olan Orgeneral Cemal Gürsel; 27 Mayıs Askeri Darbesi’nden hemen önce Millî Savunma Bakanı Ethem Menderes’e önerilerini içeren bir mektup vermişti. Mektup; Başbakan Adnan Menderes’e hitaben yazılmıştı.

CIA; Askerî Darbeyi Menderes’e Haber Vermedi

Tully’nin belirlemesine göre CIA; Türkiye’de darbe ihtimalini çok önceden tahmin etti ve Washington’u defalarca uyardı.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.