Bir Sevda Masalı: Rahşan İle Bülent

Ecevit çifti, Bülent Bey’in sınıf arkadaşı, gazeteci/yazar Altemur Kılıç’ın kaleme aldığı piyesin sahneye konulma aşamasında tanıştı. Bülent Ecevit, Rahşan (Aral) Ecevit’i ilk görüşte beğendi ve sevdi.

Bir Sevda Masalı: Rahşan İle Bülent

Bülent Ecevit, hayatının 60 yılını birlikte geçireceği Rahşan (Aral) Ecevit’i tanıdığında lise son sınıf öğrencisiydi. Bülent Bey, Robert Kolej’in erkek; Rahşan Hanım, - Ankara Lisesi’nden nakil gelmişti! - kız bölümüne devam ediyordu. 

Kız bölümü, Arnavutköy’de Boğaz’a hâkim tepedeydi. Erkek kısmı da aynı manzarayı gören karşı doruktaydı. Osmanlı’dan kalan/gelen gelenek sürdürülüyordu. İki kesim arasında herhangi bir sosyal ilişki/temas yoktu. Yazılı belirtilmemesine karşın, geleneksel tutum süre gelmişti. Görünmeyen duvar(lar)ın yıkılması için 1944’ün beklenecekti. 

- Piyes Provaları Sırasında Tanıştılar… -

1944, hem ikilinin tanıştığı, hem de okulu bitirdikleri yıldı. O sene, kız ve erkek bölümleri - ilk kez! - birlikte 2 piyes sahneye koydu. Oyunlardan birisi, Bülent Ecevit’in sınıf arkadaşı Altemur Kılıç’ın kaleminden çıkmıştı. Yoğun diyalogların arasına ünlü şairlerden seçilmiş şiirler serpiştirilmişti. Bülent Bey; Mehmet Akif’e ait milliyetçi duyguları galeyana getiren/şaha kaldıran bir eseri okuyacaktı. Rahşan Hanım’ın görevi de: Oyunun dekorunu hazırlamaktı. Okulda çizgilerinin, desenlerinin güzelliği dikkat çekerdi; arkadaş grubu içindeki takma ismi/lakabı ‘ressam’dı. 

2. oyunda da, Bülent ve Rahşan’ın görevi aynıydı. 

Kısa sürede tanışıp kaynaştılar. Mezuniyet gününden önceki geleneksel piknik ilişkinin geleceğini tayin etti. 2 genç insan, piknik süresince birbirinden ayrılmadı; daha yakınlaştı. Birbirlerini iyiden iyiye tanımaya çalıştı; iltifatlar da bulundu; müşterek noktalarını belirledi. 

- Güzelliğine Ve Sanatçı Tavrına Vuruldu… -

Genç Bülent, ilişkisinde ciddiydi: Tanıştığı güzel, marifetli ve zarif genç kızı yetirmeyi göze alamadı. Utangaçtı; fakat bütün cesaretini toplayıp hayati kararını verecekti. Rahşan ile hayatını birleştirecekti. Anılarını aktarırken; ‘Güzelliğine ve sanatkârlığına bağlandım,’ diyecekti. 

Okul dışında bir buluşma önerisi getirdi. Yemek yiyecek ve evlenme teklifini iletecekti. Seçilen mekân; iki öğrenciye uygun, yemeklerinin lezzeti ile ünlü, beyaz Rus göçmenlerinin işlettiği aile lokantasıydı. Taksim’den Dolmabahçe’ye inen yolun sol kenarındaydı; ilkbahar ve yaz aylarında muhteşem manzaraya sahip bahçesinde boş masa bulmak zordu. Kısıtlı bütçeye uygun sipariş verildi: Kuru fasulye ve pilav… Havadan sudan konuştular; yemek sonrası da Dolmabahçe’ye doğru inerken, Rahşan Hanım’ı şaşırtıp heyecanlandıran - hemen beklemediği! - teklif geliverdi: 

‘Hayatımı birleştireceğim kişisin; benimle evlenir misin?’

- Rahşan Hanım, Babasının Kararını Merak Ediyordu… -

Genç Rahşan sendeledi; şaşırdı; coşkudan kelimelere sığınamadı. Reddetmedi; ama ilk anda kabul belirtisi de vermedi. Kendisinden çok ailesinin, anne ve babasının kararı önemliydi. Rahşan Hanım için - özellikle! - babasının tutumu mühimdi. Namık Zeki Aral, son derece başarılı maliyeci ve bürokrattı. Merkez Bankası’nda önemli görevdeydi. Ulus gazetesine hafta bir yazdığı mali/ekonomik makaleleriyle de tanınırdı. Ekonomi bilgisi ve müktesebatı bilinirdi. Ailesine ve mesleğine aşırı düşkündü. Çocuklarının üzerine titrerdi. - 3’ü kız, 1’i erkek 4 çocuğa sahipti! - Damat adayına göre; ‘çok tutucu bir kişi’ydi. Yeni mezun, işsiz delikanlıya kızını vermeyebilirdi. Rahşan Hanım da evlilik kararına göstereceği tepkiyi/vereceği kararı kestiremiyordu.

Ama gelişmeler beklenildiği gibi gerçekleşmedi. Namık Zeki Bey, damat adayıyla tanışmak istedi. Çalıştığı bankaya gelmesini söyledi. 

Bülent Bey, üniversite eğitimi için kararsızdı. Bütün zamanını edebiyata, özellikle de şiire hasretmeyi düşünürdü. Sade/orta halli, fakat sanatla dolu yaşam düşlerdi. Sevgili eşi resim çizmeli, kendisi de edebiyatla uğraşmalıydı. Şehrin gürültüsünden uzak, kırsal kesimde, küçük/mütevazı evde yaşayabilirdi. Fikirlerini aktardığında da, eş adayı tepki göstermemiş; sessiz kalıp onay vermeyi yeğlemişti. Çok geçmeden de, Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nde 50 lira aylıkla ‘mütercim’ kadrosu ile işe girmişti.

- Diyanet İşleri Başkanı Dini Nikâhlarını Kıydı… -

Namık Zeki Aral Bey, damat adayını iyi karşıladı. - Ailesini yakından tanıyordu. Bülent Bey, Ecevitlerin biricik oğluydu. Babası, Ahmet Fahri Ecevit tanınmış bilim adamı ve milletvekiliydi. Annesi Nazlı Ecevit bilinen bir ressamdı! - Zorluk çıkarmadı. Aile arasında nişan yapıldı. Rahşan Hanım, müstakbel eşine kendi eliyle ördüğü yeleği hediye etti. Bülent de bir demet kır çiçeği sundu.

Bir yıl sonra da evlendiler. Resmî nikâhları, - o dönemde! - ‘Çocuk Sarayı’ denilen Çocuk Esirgeme Kurumu’nun tarihi salonunda kıyıldı. Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hamdi Akseki de dini nikâhlarını akdedecekti.

Yeni evliler ancak 2 hafta bir arada kalabildi. Genç damat Bülent Ecevit, Londra’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde basın ataşeliğinde görevlendirildi. Ama kazancı, yeni ailenin geçimini sağlamaktan çok uzaktı. Tek başına gidecek; eşini yanına aldırmak için 1 yıl bekleyecekti. Savaş sonrası Londra’da en temel ihtiyaç maddelerinin temini pek güçtü ve fiyatlar çok yüksekti. 

Sabrı sermaye edinecek; - zorunlu ayrılıkla! - sevgilerini sınayacaklardı. Ama zaman ve şartlar her ikisini de olgunlaştıracak; ileride karşılaşacakları zorlukları aşabilecekleri tecrübeye sahip kılacaktı.

******

(‘ Arcayürek Açıklıyor - 2 / Yeni İktidar Yeni Dönem 1951 - 1954’, Mehmet Çetingüleç ‘Ecevit’in Anıları’ adlı kitaplardan da yararlanıldı…)

30 January 2020 06:45
588 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı.

Korutürk’e Darbe Liderliği Teklifi

Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e başlarına geçmesini ve idareyi ellerine almasını önerdi. Fakat, Korutürk öneriyi şiddetle reddetti.

Atatürk’ün Musul Vasiyeti Gerçek Çıktı

CHP’nin eski Genel Başkanı, eski Başbakan, rahmetli Bülent Ecevit, Musul’un tıpkı Kıbrıs gibi millî bir dava olduğunu, şartlar oluşunca Türkiye sınırları içine alınması gerektiğini vurguluyor.

Ecevit’in İpi Washington’da Çekilmiş

Çetingüleç kitabında, Ecevit Ailesi ile ilgili birebir şahit olduğu ve dinlediği olayları anlatıyor.

Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı.

Korutürk’e Darbe Liderliği Teklifi

Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e başlarına geçmesini ve idareyi ellerine almasını önerdi. Fakat, Korutürk öneriyi şiddetle reddetti.

Atatürk’ün Musul Vasiyeti Gerçek Çıktı

CHP’nin eski Genel Başkanı, eski Başbakan, rahmetli Bülent Ecevit, Musul’un tıpkı Kıbrıs gibi millî bir dava olduğunu, şartlar oluşunca Türkiye sınırları içine alınması gerektiğini vurguluyor.

Ecevit’in İpi Washington’da Çekilmiş

Çetingüleç kitabında, Ecevit Ailesi ile ilgili birebir şahit olduğu ve dinlediği olayları anlatıyor.

Hesaba Yanlışlıkla Yatırılan Parayı Harcadılar

Banka hesaplarına yanlışlıkla yatırılan parayı harcayan çift; hırsızlık suçlamasıyla yargılanıyor.

Çelik Tabuta Konuldu Üzerine Beton Döküldü

Mugabe Ailesi; cenazenin gömüldükten sonra çalınabileceğini ileri sürdü; hırsızlığı engelleyebilecek ciddi tedbir(ler)in alınmasını istedi.

Dünyanın En Uzun Boylu Erkek Politikacısı

Robert Cornegy (53); dünyanın en uzun boylu erkek politikacısı unvanını kazanıp Guinnes Rekorlar Kitabı’ndaki yerini aldı. Boyu 2 metre ve 9 santim.

Çıplak Elle 185 Metrelik Gökdelene Tırmandı

Alain Robert (56) adlı dünyaca tanınan Fransız dağcı; Paris’te 185 metre yüksekliğindeki gökdelene tırmandı.

‘Ezilenden Yana’ Bir Baba: Dündar Kılıç…

Dündar Kılıç; Türk Mafyası’nın Karadeniz kuşağındandı. Trabzon’un Sürmene ilçesinin Baştımar Köyü nüfusuna kayıtlıydı.

Sultanların Kemikleri Köpeklerin Ağızlarında

Konya’daki türbede gömülü duran, Anadolu Selçuklu sultanlarına ait kemikler, restorasyon sırasında açıkta bırakılınca köpekler tarafından talan edildi.

Acıya Hükmeden Adam

Tim Cridland (42) adlı şovmen kılıç yutuyor, çivi yatakta yatıyor, vücudunun istediği yerine şiş geçiriyor, ama hiç acı hissetmiyor.

Fareler Saklambaç Oynamayı Seviyor

Alman bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada, farelerin saklambaç oynamayı sevdiği, yakalandıklarında/sobelendiklerinde ise sevinip kıkırdadıkları belirlendi.

Zeki İnsanlar Daha Kolay Kandırılıyor

İlginç araştırma, ABD’deki Güney Kaliforniya Üniversitesi’nce yapıldı.

Zeki Müren Adnan Şenses’i Dövdürmüş, Hatta…

Şenses’in anlatımına/kanaatine göre, sahnelerin sanat güneşi göründüğü gibi kibar değildi. Acımasız ve gaddardı.

Her Şarkı Yarım Kalmış Bir Aşkı Anlatır

Baksı, doğunun halk dinlencelerini, şiirlerini, hikâyelerini, destanlarını dinleyerek/özümseyerek büyümüştü. Ziya Gökalp’in hemşehrisi ve yolunun yolcusuydu.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

İslâm Halifesinin Hristiyan Oğlu

12. Osmanlı hükümdarı, 91. İslâm halifesi 3. Murat’ın İskender Yahya adlı bir şehzadesi vardı. Şehzade öldürülmekten son anda kurtarıldı ve bir kilisede Hıristiyan şeriatine göre yetiştirildi.

Gamzedeyim Devâ Bulmam, Garibim Bir Yuva Kurmam…

Tatyos Efendi, Bir Gönlüme Bir Hâl-i Perîşânıma Baktım (rast), Bu Akşam Gün Batarken Gel (uşşak), Gamzedeyim Devâ Bulmam (uşşak) gibi çok bilinen/ünlü bestelerin de sahibiydi.

Diğer Tarih Haberleri

Köseleden Yapılmış 2 Bin Yıllık Oyuncak Fare

2 bin yıllık antika buluntular içerisinde köseleden yapılmış 13 santim uzunluğunda 3 santim genişliğindeki oyuncak fare ilgi çekti.

Barack Obama, Trump’ın Telefonlarını Dinletmiş

ABD Başkanı Donald Trump, 2016’daki başkanlık seçimi çalışmalarında şahsi telefonlarının dinlendiğini iddia etti.

Fatih’in Türbesi’ni Temizleyen Âlim

Fatih dostlarının oluşturduğu ekip, kolları sıvadı. Tarihi türbeyi ellerinden geldiğince temizledi ve onarımına vesile oldu.

Damızlık Kaplumbağa Emekli Edildi

Türünü tarihe karışmaktan kurtaran Diago (100) adlı erkek damızlık kaplumbağa 60 yıllık yoğun mesai son(uç)unda emekliliği hak etti.

Amerika’da Bakkalda Çıkan Türk Filmleri

Brooklyn’de Vatan Bakkaliyesi’nin sahipleri Haydar ve Hüseyin Beyler, Muzaffer Tema’yı sever, takdir ederdi. Kendisine müjde verdiler: Tema’nın da rol aldığı 3 Türk filminin kusursuz kopyaları kendilerindeydi.

Hatalı Karar İçin Bir Asır Sonra Resmi Özür

İşlemediği suçtan ötürü - 20 Mayıs 1920’de! - 30 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 1942’de hayatını yitiren siyahî masum mahkûm Max Mason’dan resmi özür dilendi.

Churchill’den Gürsel’e Menderes İçin Af Mektubu

İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill; Devlet Başkanı ve MBK Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel’e bir mektup yazarak, idam cezasına çarptırılan eski Başbakan ve 2 eski bakanın affedilmesini rica etti.