Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

DP (Demokrat Parti) hükümeti; 27 Mayıs 1960 Cuma günü yapılan bir darbe ile alaşağı edildi. Hükümet üyeleri, parlamenterler, önemli illerin yöneticileri hemen toplanıp muhafaza altına alındı. Darbeyi yapan subaylar kendilerine MBK (Millî Birlik Kurulu) adını verdi; ülkeyi yönetmeye başladı. 30 Mayıs 1960 Pazartesi günü MBK üyesi, Albay Alparslan Türkeş; Başbakanlık binası geldi; Başbakanlık Müsteşarlığı koltuğuna oturdu. Devlet Başkanlığı ve Başbakanlık görevleri, Orgeneral Cemal Gürsel’in uhdesindeydi. Dolayısıyla Türkeş ‘fiilen başbakan’dı ve yetkilerine sahipti. 

- Başbakanlık Kasası’ndan Çıkanlar… -

Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Salih Korur diğer görevlerinin yanında Örtülü Ödenek ödemelerinden de sorumluydu. Örtülü’nün finasmanı ve harcama makbuzları kasadaydı. Anahtarı ve şifresi de sakıt Müsteşar Korur’daydı. Bir grup MBK üyesi subay, Albay Alparslan Türkeş ve Başbakanlık Müsteşarlığı’nın Özel Kalem Müdürü Mehmet Geylani kasanın başındaydı. Anahtar bulanamadı; Ahmet Salih Korur gözaltındaydı, getirilemedi. Çağrılan çilingirler de kasayı açmada başarısız kaldı. Sonuçta MİT’e müracaat edildi ve uzman istendi. Gelen eleman işin hakkını verdi; Başbakanlık’taki kasa açıldı. İçinden çıkanlar arasında bir beyaz ipek kadın kilotunun bulunduğu iddia edildi.

- Yassı Ada Duruşmaları’nda Savcı’nın Elindeki Kilot… -

Yassı Ada Duruşmaları’nda açılan davalardan birisi de ‘Bebek Davası’ydı. Savcı; Menderes ve Ayhan Aydan’a ağır suçlamalar yöneltti. Çocuğun doğumunda bulunan Dr. Fahri Atabey ve Devlet eski Bakanı Mükerrem Sarol bebeği öldürmekle suçlandı. Mahkeme Heyeti Başkanı Salim Başol bir yandan da kasadan çıktığı söylenen kilotu sallıyordu. Menderes’in eline kilotu verip fotoğraflarını çektirip gazetelerde yayınlatma peşindeydi. Mahkeme salonuna fotoğraf çekmekle görevli askerler girdi. Menderes’in avukatlarından Burhan Apaydın hemen müdahale etti. Apaydın’a göre; fotoğrafın çekilmesi Menderes’in başına gelebilecek en kötü/şanssız durumdu. Davayı kazansalar bile fotoğraf sabık Başbakan’ı yıkardı. Apaydın; hemen oturduğu yerden kalktı. Mikrofona doğru yürüdü; ‘Söz istiyorum,’ dedi. Yassı Ada Mahkeme Heyeti Başkanı Salim Başol; ‘Söz yok; önce bir işlem yapılacak,’ dedi. Apaydın; isteğini yeniledi: ‘Ben, işlemden önce söz istiyorum,’ dedi. Çok iyi bildiği bir uygulamayı devreye soktu. CMUK’a göre; avukat ile başkan arasında anlaşmazlık oluşursa, diğer mahkeme üyelerinin fikri alınırdı. Heyet üyeleri aralarında görüştü; Apaydın’a söz hakkı verilmesi kararı çıktı. Apaydın açıklamasını yaptı:

- Avukat Burhan Apaydın’ın Uyarıcı Açıklaması… -

‘Bir başbakanın elinde donla resminin çekilmesi ülkemizin menfaatlerine aykırıdır. Hem başvekillik yapmış müvekkilimin haysiyet ve şerefine zarar verir; hem de ülkenin bundan sonraki başvekillerine yurt dışı ziyaretlerinde alayla bakılır. Ayrıca asıl tarihe geçecek çirkin manzara şudur: Cumhuriyet savcısı eline don almış sallıyor. Arkasında Türk Bayrağı ve Atatürk’ün resmi var. Hem bilinmeli ki; yere düşmekle cevher, sakıp olmaz kadr-ü kıymetten.’Mahkeme Başkanı Salim Başol; avukat Burhan Apaydın’a ihtar cezası verdi. Bir ihtar daha alırsa savunma hakkı elinden alınacaktı.

- Kasadaki Donun Gerçek Yüzü… -

Apaydın; Yassı Ada Mahkemeleri’nin ardından don davasının gerçek yüzünü öğrenmek için büyük çaba harcadı. Kendi anlatımına göre; 1962 yılıydı. Millî Birlik Komitesi üyeleri kendi aralarında ihtilafa düşmeye başlamıştı. Kardeşi, aynı zamanda meslektaşı, Avukat Orhan Apaydın bir gün yanına geldi. ‘Biliyor musun don meselesi neymiş? Sıtkı Ulay anlattı bugün. Donu kasaya MBK’dan birisi koymuş,’ dedi. O gün için geniş çaplı araştırma şartları oluşmamıştı. Ama Burhan Apaydın; 1965’te Anayasa Mahkemesi’nden, Yassı Ada Delilleri’ni araştırabilmek için izin çıkarttı. Yardımcısı Avukat Hüseyin Tataroğlu’na Anayasa Mahkemisi’nin mahzenine gönderdi. Tataroğlu; arşivde donu buldu; dışarıya çıkaramayacağı için fotokopi makinesinde kopyasını çıkarttı. Apaydın; donu inceleyince, üzerindeki marka etiketinden Paris’teki üretici firmanın adresini buldu. Fotokopiyi iç çamaşırları konusunda uzman bir hanım dostuna gösterdi. Don bir erkek için üretilmişti.

Ali Hikmet İnce yazdı. 

2 June 2019 14:04
2,832 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Trump’ın Şahsi Papazı’nın Kehaneti Fos Çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Ruhani Danışmanı’/’Şahsi Papazı’ Paula White-Cain’in - seçimlerden hemen önce! - Florida’da düzenlediği ayinde söylediği, ‘Zaferin ayak seslerini duyuyorum. Seçimleri kazanacağız!’ şeklindeki kehaneti fos çıktı.

Üniversite Mezunu İşsiz Çocuğa Nafaka

Baba, üniversiteyi bitirmiş fakat iş bulamamış çalışmayan çocuğuna yardım nafakası ödeyecek.

Polisten Satılık Uyuşturucu Yüklü Otomobil

Bir çeteden ele geçirilen, 11 ay bekletildikten sonra açık artırma suretiyle satışa sunulan otomobilde çıkanlar şaşkınlık yarattı.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Türkeş; Menderes’in İdamına Karşı Çıktı

Türkeş’e göre; Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği idam hükümleri tadil edilerek hafifletme cihetine gidilmeliydi.

Türkeş’in Planladığı Öcalan Operasyonları

Türkeş’in gündeminden terör örgütü PKK hiç düşmemişti. PKK güçlenirse Türkiye zor durumda kalabilir; Ortadoğu coğrafyasında sözde bir Kürt devleti bile kurulabilirdi.

Türkeş, Erbakan’ı Milletvekili Yapmak İstemişti

Necmettin Erbakan, yakın çevresine ve şeyhi Mehmet Zahit Kotku’ya danıştı. Kotku, siyasetten uzak durmasını tavsiye edince, listeden adını sildirdi, adaylık önerisini geri aldı.

Said Nursi’nin Mezarının Son Şahidi

Nur Cemaati’nin ya da halk arasındaki yaygınlık adı ile Nurculuk akımının kurucusu-lideri Said Nursi’nin kayıp mezarı ile ilgili son bilgileri, MBK Üyesi Ahmet Er vermişti.

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

Bir Sevda Masalı: Rahşan İle Bülent

Ecevit çifti, Bülent Bey’in sınıf arkadaşı, gazeteci/yazar Altemur Kılıç’ın kaleme aldığı piyesin sahneye konulma aşamasında tanıştı. Bülent Ecevit, Rahşan (Aral) Ecevit’i ilk görüşte beğendi ve sevdi.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

İslâm Halifesinin Hristiyan Oğlu

12. Osmanlı hükümdarı, 91. İslâm halifesi 3. Murat’ın İskender Yahya adlı bir şehzadesi vardı. Şehzade öldürülmekten son anda kurtarıldı ve bir kilisede Hıristiyan şeriatine göre yetiştirildi.

Başbakan’ın Makam Otosundaki Ölü Bebek

Cenazeyi kefenleyip makam otomobilinin bagajına koyup Cebeci Asri Mezarlığı’na götürdüler.

İdama Giderken İşkence

Gezmiş ve arkadaşları, idama giderken işkenceye tabi tutulmuştu!

Korutürk’e Darbe Liderliği Teklifi

Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e başlarına geçmesini ve idareyi ellerine almasını önerdi. Fakat, Korutürk öneriyi şiddetle reddetti.

Şükûfe Nihal: Nâzım’ın Aşkını Reddeden Şaire

Şükûfe Nihal Hanım; hem ülkenin ilk kadın üniversite mezunuydu, hem saraylıydı, hem de edebiyatın pek çok dalında eser sahibiydi.

Kayınvalidenin Cenazesine Gitmeyen First Lady

Basın Danışmanı Vehbi Dinçcan’a göre, Semra Hanım vefalıydı, sevecendi, ağlamasını bilendi. Ama ne iyiliği ne de kötülüğü asla unutmazdı. Zamanı geldiğinde de intikamını alırdı.

Başbakan’ın Makam Otosundaki Ölü Bebek

Cenazeyi kefenleyip makam otomobilinin bagajına koyup Cebeci Asri Mezarlığı’na götürdüler.

Avrupa Güzel Göz Kraliçesi

Yarışmaya katılanlar uzun etek giyiyordu; günümüzdeki gibi mayo zorunlu değildi.

Otomobil Sahibi İlk Ses Sanatçısı

Hafız Burhan döneminin en önemli - ünlü erkek seslerindendi. Olağanüstü gür, parlak, tenör gırtlağa sahipti; müzikten bol para kazanan ve ilk otomobil sahibi ses sanatçısıydı.

Zsa Zsa Gabor ‘Türk’ Asıllıymış

Zsa Zsa Gabor; Budapeşte’ye yerleşmiş bir Kırım göçmeni idi; çok güzel olduğundan küçük yaşta Macaristan Güzellik Kraliçesi seçildi.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

İki İngiliz Ahçıya Teslim Edilen Kudüs

İslâm dininin ilk kıblesi Kudüs, hiç de şanına uygun şekilde savunulmadı. Hatta hiç savunulmadı.

Belediyenin Kazdığı Çukura Düşen Şair

Geleneksel kalıpları kırıp, sokaktaki insana şiiri sevdiren, anlamasını-kendini bulmasını sağlayan şairdi Orhan Veli (Kanık).

Nazım Hikmet, Fenerbahçe’nin Amigosuymuş

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet; gençlik yıllarında futbolla ilgilendi; Kadıköy’de Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmadan izlemeye çalıştı.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Donsuz Geceler Sayın Seyirciler

Ankara’dan yayın yapan tek kanallı TRT televizyonu siyasilerin gözbebeğiydi. Her akşam haberlerde yer almak isterlerdi. İktidar partisi kendini TRT’nin sahibi sanırdı.

Şairlerin Âşık Olduğu Kadın

Nahit Fıratlı (Gelenbevi) Hanım; Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerine ilham veren, yol gösteren, dertlerini paylaşan, evini/sofrasını açan, bazılarına kalbini aralayan tarifi/anlatılması gerçekten zor/imkânsız bir hanımdı.

Al Getir Sevgiliyi Beşiktaş’tan…

Mahcup, içine kapanık, disipline gelemeyen, alkolden uzak kalamayan, haline arz etmekten çekinen, yasaklara direnemeyen bir edebiyat insanıydı Cahit Sıtkı.

Evliyken İzdivaç Teklifi Alan Güzel Yıldız

Nilüfer Aydan, yaşamının neredeyse tamama yakınını Türk Sineması’na adadı. Güzelliği, cazibesi, dişiliği ve dans yeteneği ile erkeklerin ilgisini çekti. Çok önemli filmlerde rol alıp ismini ‘unutulmazlar’ arasına yazdırdı.

Attila İlhan’ın Ünlü Edebiyat Hocası

Ailesi, Attila’nın İzmir’de değil de İstanbul’da, amcasının gözetiminde tahsiline devam etmesini kararlaştırdı. Boğaziçi Lisesi’ne kaydı yaptırıldı.

Polis, Adsız'ın Evinde Hitler'i Aradı

Fakat maalesef Hitler, tehlikeyi daha evvelden sezinleyerek dama çıkmış, dehşetli bir sıçramayla yandaki komşu Sıdıka Hanım’ın evine ulaşmış ve göz göre göre gaiplere karışmayı başarmıştı.

Leyla Sayar: Evlerini Fakirlere Dağıtan Yıldız

Türk sinemasının ilk vamp kadınlarından, boş bakışlı, can yakışlı, dediğim dedik diyen Leyla Sayar aramızdan sessizce ayrıldı.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.