Başbakan’a Dans Dersi Veren Ünlü Komedyen

Yeşilçam’ın ünlü ismi, komedyen Öztürk Serengil’in DP’li Başbakan Adnan Menderes’e dans dersleri verdiğini çok dar bir çevre bilirdi.

Başbakan’a Dans Dersi Veren Ünlü Komedyen

Yeşilçam filmlerinin değişmeyen jönlerinden, ünlü komik Öztürk Serengil; Sağ eğilimli, milliyetçi tanındı. Serengil; fikri eğilimini hiç saklamadı; ama dostluklarını/arkadaşlıklarını ideolojik değil insani temelli oluşturduğunu tekrarladı. Ailesi DP - Demokrat Parti! -‘liydi. Kendisi de önce DP’ye sonra da AP - Adalet Partisi! -‘ne destek vermekle bilin(ir)di. Siyasetçilerle yakın/sıcak ilişkiler kurdu; ama yarardan çok zarar gördü.

- Banker Kastelli Çocukluk Arkadaşıydı… -

Öztürk Serengil’in hayat hikâyesi; onlarca Türk filmine ilham verecek kadar zengin ve renkliydi. Mesela Banker Kastelli adı ile tanınan Cevher Özden çok yakın çocukluk arkadaşıydı. Fikret Hakan ve Suphi Kaner ile parasız günlerinde aynı evi paylaştı.Serengil; çok güzel dans ederdi. Avrupa’da, Amerika’da ünlü dansları Türkiye’ye ilk getiren kişiler arasındaydı. Mesela herkesin dilindeki Twist’in müziği ve dansını tanıttı. Öztürk Serengil’in bazı ünlülere, siyasetçilere dans dersi verdiğini çok az kişi bilirdi. 10 yıl süre ile Başbakanlık yapan Demokrat Partili Adnan Menderes de kursiyerleri arasındaydı. 

- Menderes; Öztürk Serengil’den Dans Dersleri Aldı… -

Menderes’in renkli/maceralı gece hayatı ve çapkınlıkları anlatılırdı. Eski Başbakan; resmi kabullerde, davetlerde hanımlara aşırı kibar davranması ve ilgi göstermesiyle ünlüydü. İyi dans ederdi ve dansı severdi. Kamuoyunca pek bilinmeyen; ünlü sinema sanatçısı/komedyen Öztürk Serengil’den ders almasıydı. Dersler; İstanbul’un ünlü Park Otel’de verildi. Menderes; moda/klasik dansların pek çoğunu öğrendi; başarıyla uyguladı. İkili arasında samimi dostluk da oluştu.

- Serengil’i Gözaltına Aldıran Randevu Defteri… -

Menderes’in günlük programı; özel kalem müdürü tarafından saat saat kaydedilirdi. Defterler kullanıldıktan sonra imha edilmez; arşive kaldırılırdı; tarihe belge bırakıldığına inanılırdı. Defterler; tarihe değil; ama 1960 Askerî Darbesi’ni yapan cuntaya delil oldu. Başbakanlığa el koyan subaylar; bütün yazışmaları, notları, kayıtları dikkatle inceledi. Hakkında soruşturma açılabilecek kişilerden bazıları kayıtlardan belirlendi. Öztürk Serengil de; Menderes’in Özel Kalem Müdürü’nce tutulan randevu defterindeki dans derslerinin saat kayıtları yüzünden gözaltına alındı. Serengil’in gözetim alınışına; ünlü müzik adamı/yapımcı Nino Varon da şahitlik yaptı. Gerçek anlaşılınca; Serengil serbest bırakıldı ve dosya kapatıldı. 

İlginç olay yıllar sonra tekrar hatırlandı. Varon; kare kare izlediği olayı; gazeteci Özay Şendir’e anlattı. Şendir de; gazetesindeki köşesinde yazdı; geniş kitlelerin öğrenmesini sağladı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

9 November 2019 17:30
193 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Sefaletin Göbeğinden Şöhretin Zirvesine

Yokluğu/yoksulluğu aşamayan Suphi Kaner, öldükten sonra daha da ünlendi ve acı kaderiyle anıldı/hatırlandı.

Üç Kişiye Tek Takım Elbise

Suphi Kaner, Öztürk Serengil ve Fikret Hakan hem kader arkadaşı, hem kese arkadaşıydı. Üçlü, Yeşilçam’da isim olmadan, kahve arkadaşı, ev arkadaşı, can arkadaşı oldu.

Star Olmayı Hedeflemeyen Star

Şener Şen, sinemada pek çok unutulmaz karakter canlandırmıştı. Siyasete uzak, sanata yakın kalmayı tercih etti.

Gelmiş Geçmiş En Zengin Adam

Alman banker ve tüccar Jakob Fugger (1459-1535) şimdiye kadar dünyaya gelmiş en zengin adamdı.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

Türkeş; Menderes’in İdamına Karşı Çıktı

Türkeş’e göre; Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği idam hükümleri tadil edilerek hafifletme cihetine gidilmeliydi.

Cemal Gürsel’in Adnan Menderes’e Mektubu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olan Orgeneral Cemal Gürsel; 27 Mayıs Askeri Darbesi’nden hemen önce Millî Savunma Bakanı Ethem Menderes’e önerilerini içeren bir mektup vermişti. Mektup; Başbakan Adnan Menderes’e hitaben yazılmıştı.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Atık Plastik Şişelerden Turistik Ada

Fransız girişimci, eylemi ile sadece kirlenmeye dikkat çekmekle kalmadı; aynı zamanda para kazanmaya başladı.

Turistik Uzay Oteli’nin Yapımına Başlandı

Uzay araştırmalarına kaynak sağlayan ABD menşeli vakıf; 2024’de ilk ticari uzay otelini devreye alacak.

Bu Otelde Bir Gecelik Konaklama 100 Bin Dolar

Filipinler’de Banwa adlı özel adaya inşa edilen 1.000 metrekarelik villa otelde gecelik konaklamanın bedeli tam 100 bin dolar.

3 Gözlü Piton Yılanı

Avustralya’da bulunan 3 gözlü piton yılanı ilgi uyandırdı; ama ömrü uzun olamadı.

İnsan Eti Yemekten Usanan Yamyam

Nino Mbatha (33) adlı büyücü ile arkadaşı Lungisani Magubane (32), uzun zamandır insan eti yemekten bıktıklarını söyleyip polise teslim oldu.

Çanakkale’nin Gayrimüslim Şehitleri

Genel kanının aksine, Çanakkale’de yedi düvele karşı hayat-memat savaşı veren Osmanlı Ordusu’nda azınlık mensubu, gayrimüslim askerler de vardı.

Diğer Tarih Haberleri

Katil Bombanın 2 Parçasına 100 Bin Dolar

Dünya üzerinde saldırı amacıyla kullanılan ilk atom bombasına ait parçalar, New York’ta düzenlenen açık artırmada 100 bin dolar karşılığında satıldı.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

Stalin’in Resmi Kurban Sayısı 2.900.000 Kişi

Sovyetler Birliği’ni 26 yıl çelik eldivenle yönetilen Josep Stalin’ın kurbanları hakkında ilk kez resmi istatistik yayınladı.

Abdülmecid Efendi, İttihat ve Terakki’ye Başkan Yapılacaktı

Bir İngiliz gizli belgesine göre; 2. Abdülmecid (Efendi), İttihat ve Terakki Partisi’nin liderliğine getirilecekti.

Yıldız Kenter’in Bilinmeyen Özellikleri

Şükran Güngör’ün ifadesiyle, ‘Böylesi meziyetlerle donanmış hanımla yaşamak ayrıcalıklı mutluluktu!’

CIA; Kuzey Kore Lideri Kim’in Evine Girmiş

İddia; Wall Street Journal gazetesinde yayınlandı. CIA; Kuzey Kore Devlet Başkanı’nı dinlemek için üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ı kullandı.

Ölüm İlanınızda Yarı Yarıya İndirim

Vakit Gazetesi’nin sahibi Halil Lütfi Dördüncü; cimriliğiyle maruftu. Moliere’nin tanımladığı gibi; ‘Selâm verdim!’ demez; ‘Selâm aldım!’ derdi.