Başbakan’a Dans Dersi Veren Ünlü Komedyen

Yeşilçam’ın ünlü ismi, komedyen Öztürk Serengil’in DP’li Başbakan Adnan Menderes’e dans dersleri verdiğini çok dar bir çevre bilirdi.

Başbakan’a Dans Dersi Veren Ünlü Komedyen

Yeşilçam filmlerinin değişmeyen jönlerinden, ünlü komik Öztürk Serengil; Sağ eğilimli, milliyetçi tanındı. Serengil; fikri eğilimini hiç saklamadı; ama dostluklarını/arkadaşlıklarını ideolojik değil insani temelli oluşturduğunu tekrarladı. Ailesi DP - Demokrat Parti! -‘liydi. Kendisi de önce DP’ye sonra da AP - Adalet Partisi! -‘ne destek vermekle bilin(ir)di. Siyasetçilerle yakın/sıcak ilişkiler kurdu; ama yarardan çok zarar gördü.

- Banker Kastelli Çocukluk Arkadaşıydı… -

Öztürk Serengil’in hayat hikâyesi; onlarca Türk filmine ilham verecek kadar zengin ve renkliydi. Mesela Banker Kastelli adı ile tanınan Cevher Özden çok yakın çocukluk arkadaşıydı. Fikret Hakan ve Suphi Kaner ile parasız günlerinde aynı evi paylaştı.Serengil; çok güzel dans ederdi. Avrupa’da, Amerika’da ünlü dansları Türkiye’ye ilk getiren kişiler arasındaydı. Mesela herkesin dilindeki Twist’in müziği ve dansını tanıttı. Öztürk Serengil’in bazı ünlülere, siyasetçilere dans dersi verdiğini çok az kişi bilirdi. 10 yıl süre ile Başbakanlık yapan Demokrat Partili Adnan Menderes de kursiyerleri arasındaydı. 

- Menderes; Öztürk Serengil’den Dans Dersleri Aldı… -

Menderes’in renkli/maceralı gece hayatı ve çapkınlıkları anlatılırdı. Eski Başbakan; resmi kabullerde, davetlerde hanımlara aşırı kibar davranması ve ilgi göstermesiyle ünlüydü. İyi dans ederdi ve dansı severdi. Kamuoyunca pek bilinmeyen; ünlü sinema sanatçısı/komedyen Öztürk Serengil’den ders almasıydı. Dersler; İstanbul’un ünlü Park Otel’de verildi. Menderes; moda/klasik dansların pek çoğunu öğrendi; başarıyla uyguladı. İkili arasında samimi dostluk da oluştu.

- Serengil’i Gözaltına Aldıran Randevu Defteri… -

Menderes’in günlük programı; özel kalem müdürü tarafından saat saat kaydedilirdi. Defterler kullanıldıktan sonra imha edilmez; arşive kaldırılırdı; tarihe belge bırakıldığına inanılırdı. Defterler; tarihe değil; ama 1960 Askerî Darbesi’ni yapan cuntaya delil oldu. Başbakanlığa el koyan subaylar; bütün yazışmaları, notları, kayıtları dikkatle inceledi. Hakkında soruşturma açılabilecek kişilerden bazıları kayıtlardan belirlendi. Öztürk Serengil de; Menderes’in Özel Kalem Müdürü’nce tutulan randevu defterindeki dans derslerinin saat kayıtları yüzünden gözaltına alındı. Serengil’in gözetim alınışına; ünlü müzik adamı/yapımcı Nino Varon da şahitlik yaptı. Gerçek anlaşılınca; Serengil serbest bırakıldı ve dosya kapatıldı. 

İlginç olay yıllar sonra tekrar hatırlandı. Varon; kare kare izlediği olayı; gazeteci Özay Şendir’e anlattı. Şendir de; gazetesindeki köşesinde yazdı; geniş kitlelerin öğrenmesini sağladı.

Ali Hikmet İnce yazdı.

9 November 2019 17:30
403 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Sefaletin Göbeğinden Şöhretin Zirvesine

Yokluğu/yoksulluğu aşamayan Suphi Kaner, öldükten sonra daha da ünlendi ve acı kaderiyle anıldı/hatırlandı.

Üç Kişiye Tek Takım Elbise

Suphi Kaner, Öztürk Serengil ve Fikret Hakan hem kader arkadaşı, hem kese arkadaşıydı. Üçlü, Yeşilçam’da isim olmadan, kahve arkadaşı, ev arkadaşı, can arkadaşı oldu.

Star Olmayı Hedeflemeyen Star

Şener Şen, sinemada pek çok unutulmaz karakter canlandırmıştı. Siyasete uzak, sanata yakın kalmayı tercih etti.

Gelmiş Geçmiş En Zengin Adam

Alman banker ve tüccar Jakob Fugger (1459-1535) şimdiye kadar dünyaya gelmiş en zengin adamdı.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Churchill’den Gürsel’e Menderes İçin Af Mektubu

İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill; Devlet Başkanı ve MBK Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel’e bir mektup yazarak, idam cezasına çarptırılan eski Başbakan ve 2 eski bakanın affedilmesini rica etti.

‘Örtülü Ödenek’ten Maaşa Bağlanan Başbakan

Menderes’ten önce aynı görevdeki Şemsettin Günaltay’a aylık 3.000 TL ödeme yapılırdı.

Türkeş; Menderes’in İdamına Karşı Çıktı

Türkeş’e göre; Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği idam hükümleri tadil edilerek hafifletme cihetine gidilmeliydi.

Atık Plastik Şişelerden Turistik Ada

Fransız girişimci, eylemi ile sadece kirlenmeye dikkat çekmekle kalmadı; aynı zamanda para kazanmaya başladı.

Turistik Uzay Oteli’nin Yapımına Başlandı

Uzay araştırmalarına kaynak sağlayan ABD menşeli vakıf; 2024’de ilk ticari uzay otelini devreye alacak.

Bu Otelde Bir Gecelik Konaklama 100 Bin Dolar

Filipinler’de Banwa adlı özel adaya inşa edilen 1.000 metrekarelik villa otelde gecelik konaklamanın bedeli tam 100 bin dolar.

3 Gözlü Piton Yılanı

Avustralya’da bulunan 3 gözlü piton yılanı ilgi uyandırdı; ama ömrü uzun olamadı.

İnsan Eti Yemekten Usanan Yamyam

Nino Mbatha (33) adlı büyücü ile arkadaşı Lungisani Magubane (32), uzun zamandır insan eti yemekten bıktıklarını söyleyip polise teslim oldu.

Çanakkale’nin Gayrimüslim Şehitleri

Genel kanının aksine, Çanakkale’de yedi düvele karşı hayat-memat savaşı veren Osmanlı Ordusu’nda azınlık mensubu, gayrimüslim askerler de vardı.

Diğer Tarih Haberleri

Kılıç, Devlet Kararlılığının Göstergesiydi

Günümüzün Yeni Osmanlıcıları, Ayasofya’da unutulan/tarihe terkedilen bir geleneği yeniden hatırlattı.

‘Lozan Bayramı’nı Demokrat Parti Kaldırdı

1923’den 1949’a kadar aralıksız kutlanan ‘Lozan Barış Bayramı’, 14 Mayıs 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti tarafından - aynı yıl! - kaldırıldı.

Ayasofya’ya Fahişe Sokanlar

Ortodoks Hıristiyanların da kutsal mekânı Ayasofya, tarihinin en büyük zulmünü yine aynı dinin mensuplarından gördü. Katolik askerlerden oluşan Haçlı Ordusu, Konstantinopolis’in ve mabedin bütün zenginliklerini yağmaladı. Kutsal mekana fahişe(ler) soktu, çırılçıplak dans ettirdi ve alem yaptı.

Devlet Kayıtlarında Ayasofya

Bütün bilinen ve söylenilenin aksine devletin kayıtlarında Ayasofya her zaman ‘cami’ olarak yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1988’de bir imam hatip bile atadı.

Yıldırım Önal Gazetecileri Sevmezdi

Magazin muhabirleri Önal’ın sanatçı kişiliğini, sanatındaki üstün başarısını dikkate almazdı. Daha çok da özel yaşantısını kaleme alır, alkol alışkanlığını sıkça tekrarlamayı yeğlerdi.

Köseleden Yapılmış 2 Bin Yıllık Oyuncak Fare

2 bin yıllık antika buluntular içerisinde köseleden yapılmış 13 santim uzunluğunda 3 santim genişliğindeki oyuncak fare ilgi çekti.

Barack Obama, Trump’ın Telefonlarını Dinletmiş

ABD Başkanı Donald Trump, 2016’daki başkanlık seçimi çalışmalarında şahsi telefonlarının dinlendiğini iddia etti.