Balyoz Kollu Adam

Bablu Pashi (25) adlı genç adamın iri sağ kolu balyoza benz(etil)iyor.

Balyoz Kollu Adam

Bablu Pashi (25) adlı genç adamın iri sağ kolu balyoza benz(etil)iyor. 

Hindistan’ın Allahabad şehrinde yaşayan Pashi, genetik bozukluktan ötürü çok iri ve balyozu andıran sağ kola sahip. Gigantizm adlı hastalığın pençesinde kıvranan genç adamın sağ kolu her geçen gün biraz daha irileşiyor. 

Pashi; 10 dakikadan fazla süre yürüyemiyormuş; sürekli dinlenmesi/mola vermesi gerekiyor. Aşırı yorgunluk hissinden dolayı uzun süre çalışamıyor. Pashi’nin sağ kolundaki irileşme doğumuyla başlamış. Ağırlığı 20 kilogramı geçmiş. En büyük zorluğu yıkanırken yaşıyormuş. Sağ kolunu her sabunladığında şiddetli ağrılar çekiyormuş. 

Talihsiz Pashi’nin tedavisine yardımcı olan Doktor R. L. Gangrade, hastasına devletin yardım elini uzatmasını öneriyor. Hastasının tedavisinin uzun ve zorlu sürecine dikkat çekiyor; Pashi’nin çalışamadığından ötürü en temel ihtiyaç maddelerini bile sağlayamadığını açıklıyor.

Bablu Pashi kolunun korkunç görüntüsünden dolayı zaman zaman yanlış anlaşılabiliyor. Bazı insanlar, genç adamla alay ediyor veya uğursuzluk getirdiğine inanabiliyor. Pashi’yi dövmeye kalkanlara da rastlanıyor. Pashi; çevresinde gördüğü aşırı ilgiden/tepkiden duyduğu rahatsızlıktan ötürü Mumbai’ye taşınmış. Hayatını kazanmak için dilenmek zorunda kalmış. Günlük giderlerini zorlukla karşılayabiliyormuş. Tedavisi için 100 bin ABD doları gerekiyormuş. ‘Balyoz kollu adam!’ diye tanınan/bilinen Bablu Pashi’nin en büyük emeli aile ve çocuk sahibi olabilmekmiş.  Ama ne evi, ne de parası varmış; sadece geleceğe umutla bakmasını sağlayan hayalleri bulunuyormuş.

Ali Hikmet İnce derledi ve yazdı.

25 February 2019 12:55
506 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Bağırsaklarıyla Bira Yapan Adam

New Scientist dergisinde yer alan ilgi çekici araştırmaya göre; bağırsaklarında maya mantarı çoğalan adamın vücudu kendi kendine bira üretmeye başladı.

Kurt Adam Yeniden Dirildi

İspanya’nın Malaga bölgesinde mide ilacı yerine saçkıran ilacı verilince, 17 bebekte ‘kurt adam’ sendromuna benzeyen belirtiler görüldü.

Çıplak Elle 185 Metrelik Gökdelene Tırmandı

Alain Robert (56) adlı dünyaca tanınan Fransız dağcı; Paris’te 185 metre yüksekliğindeki gökdelene tırmandı.

Öz Torununu Doğuran Büyükanne

Emma Miles; kızı Tracy Smith (31)’in rahmi olmadığı ortaya çıkınca sürpriz kararını verdi ve torununu doğurmayı kafasına koydu.

Hastalıktan Arındırılmış Bebekler

Bilim dergisi Nature’de yayınlanan bir araştırma tıp tarihinin akışını değiştirebilecek nitelikte.

Sakallarını Kesmekten Bıkan Kadın

ABD’nin Oregon eyaletinde yaşayan Geil, yüzünde ve göğsünde çıkan sakalları-kılları düzenli tıraş ediyor ve durumunu saklamaya özen gösteriyordu.

Hitler’in Kafatası Bir Kadına Aitmiş

Tarihin akışını değiştirebilecek iddia, Harvard’ın ünlü adli tıp antropoloğu Prof. Hans Verner’den geldi.

Cesedini Çalıştığı Hastaneye Bağışladı

Türk dostu, ABD vatandaşı doktor Warren Winkler (91); ölümünden sonra kullanılmak üzere cesedini görev yaptığı hastaneye bağışladı.

Dünyanın En Zengin Hayırsever Dilencisi

2016’da hayatını kaybeden Pakistan vatandaşı Abdul Satter Edhi (88) dünyanın en zengin ve en hayırsever dilencisiydi.

Tavuk Gibi Yumurtlayan Çocuk

Akmal aşırı ağrıları ve mide bulantısı şikâyetiyle hastaneye başvurdu. Akmal, hastane doktorlarının gözleri önünde bir tavuk yumurtası büyüklüğünde yumurta üretti.

3 BİN DOLARA TIP DİPLOMASI

Merkezi Pakistan’da bulunan Axact adlı çatı şirketin kanatları altındaki 100’den fazla sahte üniversiteden diploma almak isteyenler 3 bin dolardan başlayan eğitim-öğretim masrafı ödüyordu.

Diğer Sağlık Haberleri

Her Türlü Ağrı Tarihe Karışıyor

San Diego’daki Navega Therapeutics adlı tıp firmasının yürüttüğü çalışmalar sonucunda insan vücudundaki geçici ve kronik ağrıları yok eden bir tedavi biçimi geliştirildi.

Yapışık İkizleri 78 Doktor Ayırdı

Goodness ve Mercy adlı yapışık ikizler, 78 doktorun 12 saat süren başarılı ameliyatı sonucunda birbirinden ayrıldı.

Stres Kız Çocuk Doğurtturuyor

Bir araştırmaya göre, hamilelik öncesi yoğun stres yaşayan kadınların bebekleri çoğunlukla kız oluyor.

Cesedini Çalıştığı Hastaneye Bağışladı

Türk dostu, ABD vatandaşı doktor Warren Winkler (91); ölümünden sonra kullanılmak üzere cesedini görev yaptığı hastaneye bağışladı.

Ard Arda 40 Şınav Sıhhatli Kalp Göstergesi

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre; düzenli şınav çekebilenlerin kalp hastalıkları ihtimali çok düşük bir ihtimal.

Bağırsaklarıyla Bira Yapan Adam

New Scientist dergisinde yer alan ilgi çekici araştırmaya göre; bağırsaklarında maya mantarı çoğalan adamın vücudu kendi kendine bira üretmeye başladı.

İnsan Ömrünü Belirleyen Kan Testi

Bilim insanlarının geliştirdiği kan testi incelemesi ile kişinin 2 ile 16 yıl içinde ölüp ölmeyeceği öğrenile(bile)cek.