Aziz Nesin’in Gizli Sevgilisi ‘N’

Müjdat Gezen; anılarını anlattığı, Galiba Ben Sanatçıyım da pek çok sanatçı arkadaşına ilişkin ilginç-bilinmeyen ayrıntılar sunmuş; renkli hayatlarından kısacık da olsa bölümler aktarmıştı.

Aziz Nesin’in Gizli Sevgilisi ‘N’

Müjdat Gezen; anılarını anlattığı, Galiba Ben Sanatçıyım da pek çok sanatçı arkadaşına ilişkin ilginç-bilinmeyen ayrıntılar sunmuş; renkli hayatlarından kısacık da olsa bölümler aktarmıştı. Gezen’in, ünlü gülmece yazarımız Aziz Nesin’le yaşadıkları ise başlı başına bir kitap konusuydu. Gezen’in kendi ifadesine göre, kişinin yol arkadaşı olabilirdi, edebiyat arkadaşı olabilirdi, ya da fikir arkadaşı olabilirdi. Oysa Aziz Nesin, Müjdat Gezen’in ‘çapkınlık arkadaşı’ydı. Gezen, - anılarında belirttiği üzere! - bu ifadeyi yazıp yazmamak konusunda çok direnmişti. Aziz Nesin çok terbiyeli adamdı; edepsizliği hiç sevmezdi. Ama ikisi bir araya gelince, hele vakit de akşamsa, bir-iki kadeh de içmişlerse, edepsizliğe başlanırdı. - Hemen yazalım: Her ikisi de sürekli içki içen tipler değildi! - Sohbete kapıyı aralayan genellikle Müjdat Gezen olurdu. Hafif belden aşağı fıkralarla başlayıp, yanlarındaki hanım arkadaşlarını eğlendiren, gülümseten esprilere doğru gidilirdi. Hele Vakfın bahçesinde yaşanan geceler, çok eğlenceli, çok neşeli geçerdi. Hele hele Aziz Nesin’in yanında N varsa, keyfine diyecek olmazdı.

‘Benim Evim Senin Evin, Otur İstediğin Kadar…’

Bir gün, Aziz Nesin oturduğu evden taşınmıştı; bütçesine uygun ev arıyordu; eşyalarının çoğunu da Vakfa göndermişti. Eşyalı, dayalı-döşeli bir ev işine yarayabilirdi. Müjdat Gezen de taşınma telaşındaydı; Perran Kutman’ın yardımıyla bulabildiği Fenerbahçe’de bir eve geçecekti. ‘Aziz Ağabey, benim evim senin evin, eşyalı da, gel otur istediğin kadar,’ dedi. Gezen’in yazdığına göre, Aziz Nesin, o evde üç yıl oturdu. Hem de kiminle oturdu? Müjdat Gezen, konuya açıklık getirmeyi çok düşündüğünü, çok zorlandığını yazacaktı. Ama, O’na göre, Aziz Nesin açık bir adamdı. Yazacakları çok gizli değildi, ama yine de pek kimse bilmezdi.

Yüksek Trajlı Günlük Gazetelere Mizah Sayfaları

Müjdat Gezen, 1982’de, yanına Kandemir Konduk’u almış, GÜM (Güldürü Üretim Merkezi)’ü kurmuştu. Güm; Hürriyet, Güneş gibi yüksek trajlı gazetelere günlük mizah sayfaları hazırlıyordu. En ünlü yazarların, karikatüristlerin eserleri sayfalarda yayınlanıyordu. Uygulama yeniydi; ilk defa yapılıyordu. Hem gazete sahiplerini, hem de GÜM’ü projelendirenleri memnun etmişti. Aziz Nesin de GÜM’ün idarehanesine gidip geliyordu. Yazılarını bırakıyor, çalışanlar ve diğer yazar-çizerlerle sohbet ediyordu. Geliş-gidişlerde, Gezen’in sekreteri N’yi gözüne kestirmişti. Gülmecenin Ustası, âşık olmayı, sevmeyi severdi. Gezen’e açılacaktı, ama nasıl yapacağını bilmiyordu. Bir gün, ‘N, benim sekreterliğimi yapabilir mi?’ diye sordu. Sonrasını Müjdat Gezen şöyle anlatmıştı:

Aziz Ağabey’in Sekreteri

‘Tabii yapabilir, dedim. ‘Ama artık GÜM’e gelmesin, yalnız benim işlerime baksın.’ ‘Olur Aziz Ağabey.’ Ona genellikle hayır diyemezdim. N, Aziz Ağabey’in sekreteri oldu ve sevgilisi. İkisi benim Cihangir’deki eve yerleştiler. Ve bir gün beni yemeğe davet ettiler, gittim. Çok mutluydu Aziz Ağabey. Çok içten, çok sevecen ve N’ye âşık … N de ondan hoşlanıyordu. Ama Aziz Ağabey kıskançtı. Kız arada bu kıskançlıklardan dert yanardı bana. Aziz Ağabey’de sahiplenme duygusu çok gelişmişti. (…) N ile uzun süre mutlu oldular. Sonra onun için kitaplar, şiirler yazdı. Böcüm, derdi N’ye. Onun mutlu olması ve yaşamı duya duya sahiplenmesi beni de mutlu ediyordu. (…) Ben sekreterimi kaybetmiştim, ama Aziz Ağabey’in mutluluğunu kazanmıştık, bundan dolayı ben de mutluydum.’

Ünlü gülmece ustasının şiirlere, romanlara konu ettiği ‘derin aşk’ı 3 yıl sürdürülebildi; taraflar dost kalmayı başarabildi.

Ali Hikmet İnce yazdı.

28 January 2018 21:23
3,941 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Türkan Şoray ‘Gençliğini’ Arıyor

Türk sinemasının sultanı, ünlü yıldız Türkan Şoray’ın gençlik yılları bir müzikale konu oldu.

Gezen’in Annesinin İstemediği Evlilik

Müjdat Gezen, ikinci evliliğini ağabeyinin karısının yeğeni Leyla Turgut’la gerçekleştirdi.

Müjdat Gezen’in Gizli Aşkı

Müjdat Gezen anılarını yazdığı ‘Galiba Ben Sanatçıyım’ adlı kitabında G.A. koduyla hayatına giren bir kadından söz ediyordu.

Müjdat Gezen’in Gizli Aşkı

Müjdat Gezen anılarını yazdığı ‘Galiba Ben Sanatçıyım’ adlı kitabında G.A. koduyla hayatına giren bir kadından söz ediyordu.

Korona Hediye Eden Noel Baba

Belçika’da bir huzurevini ziyaret eden Noel Baba ‘Covid - 19’ virüsü hediye etti.

‘Kamu Hizmeti’ Veren Lüks Mama

Lüks Nermin; İstanbul’un en ünlü kadın satıcılarındandı; her zaman dönemin iktidarına yakın olmuş; kendisinden istenileni yapmış ve politikacıların desteğini görmüştü.

Her Maç Öncesi Eyüp Sultan’a Giden Başkan

Aziz Yıldırım; Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 52’nci ve en uzun süre koltuğunu muhafaza eden başkanı.

Aziz Basmacı: Hep Gülen Adam

Aziz Basmacı; sinemamızın ilk döneminin bel kemiğini oluşturan ‘tiyatrocular grubu’ndandı.

Kırık Bir Aşk Hikâyesi : Engin İle Perran

Sabah Gazetesi’nin popüler-polemikçi yazarı Engin Ardıç ile televizyon dünyasının en ünlü yıldızlarından Perran Kutman iki yıla yakın süre nişanlı kaldı, ama sonra ayrıldı.

Robot Ressam Casus Sanıldı

İngiliz vatandaşı robot ressam Ai-Da, Kahire Havaalanı’nda gözaltına alındı.

‘Uyuşturucu Baronu’ Olmakla Suçlanan Bakan

ABD’nin ‘Uyuşturucu Baronu’ olarak suçladığı, 2018’de ‘En Çok Arananlar’ listesine aldığı Tareck El Aissami, Venezüella Devlet Bakanı Nicolas Maduro tarafından Petrol Bakanlığı’na atandı.

Saatte 580 kilometre Hızla Koşan Karınca

Büyük Sahra’da yaşayan gümüş karınca dünyanın en hızlı yaratığı çıktı.

‘Örtülü’den Bulgar İstihbaratı’na Hediye

Ekrem Pakdemirli; Özal’ın Mirası adlı kitabında, şahit olduğu, bizzat yaşadığı, gün yüzüne çıkmamış olayları ve ayrıntılarını olabildiğince dile getirdi.

İnsan Dışkısında Altın

Amerikan Kimya Topluluğu, insan dışkısından başta altın olmak üzere pek çok metal elde edilebileceğini açıkladı.

‘Covid-19 Aşısı’ Yerine ‘Tuzlu Su’ Skandalı

Korona salgını normal insanlar kadar bazı tıp çalışanlarını da olumsuz etkiledi.

İnsana Benzeyen Elma Üretildi

Japon meyve üreticilerinin yıllar süren AR-GE çalışmaları beklenilen sonucu verdi.

Damızlık Kaplumbağa Emekli Edildi

Türünü tarihe karışmaktan kurtaran Diago (100) adlı erkek damızlık kaplumbağa 60 yıllık yoğun mesai son(uç)unda emekliliği hak etti.

Minarelerden ‘Ezan’ Yerine ‘Partizan Marşı’

‘Çav Bella’ marşı İzmir’in Karşıyaka, Konak, Çiğli, Buca gibi büyük ilçelerinin çoğunda duyuldu.

CIA; Kuzey Kore Lideri Kim’in Evine Girmiş

İddia; Wall Street Journal gazetesinde yayınlandı. CIA; Kuzey Kore Devlet Başkanı’nı dinlemek için üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ı kullandı.

Karpiç Lokantası’ndaki Pijamalı Milletvekili

Hürriyet’te yıllarca - tam 36 yıl! - başyazarlık yapan, kıdemli gazeteci, politikacı Oktay Ekşi’nin anılarını topladığı ‘Gazetecilikte Geçen O Yıllar’ okunması gereken bir kitap.

Nazım’ın Şiirlerini Çoğaltan Gazeteci

Arcayürek; Ankara’nın en popüler gazetecisiydi; ‘amiral gemisi’ Hürriyet’in 22 yıl - en uzun süreli! - Ankara Temsilciliği’ni yapmıştı; tarihe mal olmuş çok sayıda manşete-büyük habere imza atmıştı.

Türkan Şoray ‘Gençliğini’ Arıyor

Türk sinemasının sultanı, ünlü yıldız Türkan Şoray’ın gençlik yılları bir müzikale konu oldu.

Babasının Mezarını Arayan Gazeteci

Yunan Hükümeti, tarihi mezarlığı kaldır(t)mış, üstünden de geniş asfalt yol geçirmişti. Sakız Adası’nın son Mutasarrıfı Hamdi (Simavi) Bey’in mezarı da kayıplara karışmıştı.

Güneş’teki İri Sıcak Çekirdekler

ABD’ye bağlı Maui Adası’nda kurulu, dünyanın en büyük teleskobu Inouye’nin elde ettiği son görüntüler, Güneş’le ilgili bütün bilgileri değiştirdi.

Bebeğinin Sütü İçin Tercüme

Gazeteci Güneri Cıvaoğlu’nun Deniz Baykal ile dostluğu çok eskiye dayanıyordu.

Panda Güneş Santralı

Dünyanın ilk panda şeklindeki güneş enerjisi santralı Çin’de yapıldı.

Sıvılaştırılmış Güneş Enerjisi

Bilim insanları güneş enerjisini sıkıştırıp depolamayı başardı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Fıstık Ezmeli Sandviçle Nükleer Casusluk

Jonathan (42) ve Diana Toebbe (45) adlı karı koca, Batı Virginia’da casusluk yaptıkları iddiasıyla tutuklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Kot Pantolon Giyen Genç Kıza İdam

Neha Paswan (17) adlı genç kız, kot pantolon giydiği için ailesince dövüldü, hastaneye gitmesi engellendi, bir gün sonra da asılı halde bulundu.

130 Kadını Nikâhına Alan Vaiz

Çevresinde ve ülkesinde ‘şifacı’ (!) diye tanınan Muhammed Bello Ebubekir, kendisini ziyarete gelen ve iyileşen bazı hanımları eşleri arasına katmakla suçlandı.

Dünyanın Çivisi Çıktı: Damat Kaynanasına Âşık Oldu

İstanbul’da yaşanan, mahkemeye taşınan olayda, genç kadın annesine aşk mesajları atan kocasından şikâyetçi oldu ve boşanmak istedi.

Barış Manço'nun 47 Gün Süren İlk Evliliği

Barış Manço, 31 Ocak 1970’de Belçika’nın Liege kentinde fotomodel Marie Claude ile hayatını birleştirdi.

Sevgilisinden Kaçıp Kick Boks Kulübüne Sığındı

Özbekistan uyruklu kadın sevgilisinden kurtulmak için kick boks kulübüne sığınmak zorunda kaldı.

Kadeh Arkadaşlığı Mutluluğu Perçinliyor

Birlikte yemek yerken içki - özellikle de şarap! - tüketen çiftlerin daha mutlu ve daha anlayışlı bir yaşam sürdükleri belirlendi.

Marilyn Monroe’nun Yahudi Dua Kitabı

Monreo, 3. evliliğini Yahudi asıllı Amerikalı yazar Arthur Miller ile yapmıştı. 1956’da hayatlarını birleştiren çiftin birlikteliği ancak 5 yıl sürebilmişti. Monreo evlilik töreninin ardından Yahudi dinine geçmişti.

Diğer Tarih Haberleri

52 Yıl Sonra Yakalanan Hırsız Veznedar

Theodore John Conrad (71) adlı ABD vatandaşının gazete manşetlerine geçen büyük sırrı ölümünden sonra ortaya çıktı.

Futbol Takımıyla Stüdyoya Giren Assolist

Fecri Ebcioğlu, iflah olmaz Fenerbahçe taraftarıydı. Takımının muvaffakiyetini ölümsüzleştirmek istedi. FB’yi öven, göklere çıkaran marşın sözlerini yazdı.

Şampiyon Muhammet Ali’nin Çizdiği Resimler

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonlarından Muhammet Ali’nin çizdiği resimler 1 milyon dolara satıldı.

Araştırma Şirketlerini Fonlayan Başbakan

Avusturya Başbakanı, muhafazakâr Avusturya Halkın Partisi - ÖVP! - Genel Başkanı Sebastian Kurz (34), istifa etmek zorunda kaldı.

FBI’nin Terörist Listesi’nden İçişleri Bakanlığı’na

Afganistan’da kontrolu sağlayan Taliban’ın ilk hükümeti açıklandı.

70 Yıl Sonra Gelen Özür

Virginia Eyalet Valisi Ralph Northam, 70 yıl önce beyaz bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan 7 zenci sanığın suçsuz olduğunu açıkladı, ailelerinden tarih önünde özür diledi.

Usame Bin Ladin, Biden’a Suikastı Engellemiş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber uluslar arası politik arenaya bomba gibi düştü.