Ata’nın Manevi Kızı Ürdün Prensesi Olacaktı

Ailesi, kızlarının öğrenci ve çok küçük yaşta oluşunu ileri sürüp, evlenme isteğini kibarca geri çevirdi.

Ata’nın Manevi Kızı Ürdün Prensesi Olacaktı

Atatürk’ün çok sevdiği ve ölünceye kadar yanından ayırmadığı Ülkü Adatepe, Ürdün Kraliçesi olacaktı.

Ölmeden önce, Atatürk’le ilgili hatıralarını anlatan Adatepe, Üsküdar Amerikan Koleji’nde yatılı okurken, Ürdün Kralı Emir Abdullah tarafından ziyaret edildiğini ve ailesinden isten(il)diğini açıkladı. 

Adatepe’nin anlatımına göre Kral, oğlu Hüseyin için Ülkü’yü ailesinden istedi. Ülkü, 1937’de Kral Abdullah ile ilk kez 5 yaşında küçük bir çocukken tanıştı. Kral, Atatürk’ü görmek için Ankara’ya geldi. Küçük Ülkü yanlarından hiç ayrılmadı. Başı beyaz milli örtülü, entarili, sakallı adamı ilk gördüğünde korktu. Yaşlı kral, sevimli görünmek için dil dökmeye, küçük kızı rahatlatmaya çalıştı. Sonra ikili arasında bir sempati halesi oluştu.

Aradan yıllar geçti, küçük Ülkü, Üsküdar Amerikan Koleji’ne yatılı öğrenci kayıt ettirildi. 13 yaşında, ortaokul 3. sınıf öğrencisi iken haber aldı. Ürdün Kralı Abdullah İstanbul’a gelmişti. Bir otomobil gönderildi, Adatepe ailesi Dolmabahçe Sarayı’na davet edildi. Aile, Ülkü’yü de alarak saraya gitti. Ülkü görüşmek için beklerken, yaverler aileyi yandaki bir odaya çağırdı. Kral’ın görüşme sebebini fısıldadılar. Kral Abdullah, oğlu Hüseyin için küçük Ülkü’yü düşünüyordu. Babası kendisine verilen bilgiyi küçük kızına iletti. Ülkü evlenme önerisini kabul ederse, - istikbalde! - Ürdün Kraliçesi olacaktı. Ama Ülkü teklifi hemen reddetti. Babası, Kral Abdullah tarafından kabul edildi; karar verebilmeleri için bir günlük süre istedi. Ertesi günkü görüşmede ise, kızlarının öğrenci ve çok küçük yaşta oluşunu ileri sürüp, evlenme isteğini kibarca geri çevirdi.

Atatürk’ün sevimli küçük kızı öneriyi kabul etse, okulunu bitiremeden/bitirdikten sonra, Amman’a gidecek ve Kral Abdullah’ın oğlu Prens Hüseyin ile başgöz edilecekti. Ürdün tahtında Türk asıllı bir kraliçe hüküm sürecekti. 

Kral Abdullah 1951’de Kudüs’te silahlı bir saldırıya uğradı, hayatını yitirdi. Suikasti düzenleyen bir Filistin milliyetçisiydi. 

Kral 1. Abdullah İstanbul’da eğitim gördü; çok güzel Türkçe konuşurdu. 1908 Jön Türk hareketine katıldı. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra kurulan Osmanlı Meclis-i Mebusanı'na Hicaz temsilcisi unvanıyla girdi; aynı anda Mekke Şerifliği’ne de getirildi.

Ali Hikmet İnce yazdı.

2 November 2018 14:38
706 kez okundu

Süzme HaberBenzer Haberler

Kemal Tahir Gençliğinde Ünlü Bir Kabadayıydı

Ünlü sosyalist romancımız Kemal Tahir gençliğinde hızlı bir kabadayıydı. Mahallesinden izni olmadan kuş bile uçamazdı.

Çay Tiryakisi Papağan

Duman adını verdiğini papağanını her gün belirli saatlerde gezdiren Mustafa Topçu; kuşunu çay içirmeden eve götürmüyor.

Latife Hanım’ın Anılarını Okuyan Tek Adam

2006’da vefat eden Ord. Prof. Reşat Kaynar, Latife (Uşşaki) Hanım’ın 5 defter halindeki el yazması anılarını okuyan ve 2025 yılına kadar açıklanmamasını/yayınlanmamasını öneren kişiydi.

Attila İlhan’ın Ünlü Edebiyat Hocası

Ailesi, Attila’nın İzmir’de değil de İstanbul’da, amcasının gözetiminde tahsiline devam etmesini kararlaştırdı. Boğaziçi Lisesi’ne kaydı yaptırıldı.

Hastalara Şifa Dağıtan Eski Dansöz

Leyla Sayar, Yeşilçam’dan elini ayağını çektikten sonra, kendisini evliya diye tanıtmaya başlamış ve ellerindeki mucizevî güçle (!) hastalara şifa dağıttığını öne sürmüştü.

Sefaletin Göbeğinden Şöhretin Zirvesine

Yokluğu/yoksulluğu aşamayan Suphi Kaner, öldükten sonra daha da ünlendi ve acı kaderiyle anıldı/hatırlandı.

Türkeş’in Planladığı Öcalan Operasyonları

Türkeş’in gündeminden terör örgütü PKK hiç düşmemişti. PKK güçlenirse Türkiye zor durumda kalabilir; Ortadoğu coğrafyasında sözde bir Kürt devleti bile kurulabilirdi.

Tuğgeneral Yapılan Penguen Nils Olav

Norveç ordusunun en seçkin birliği, Kraliyet Muhafız Birliği’nin ‘onursal komutanlığı’na bir penguen getirildi.

İsveç Köftesi Meğerse ‘Türk Köftesi’ymiş

Resmi Twitter hesabından tarihî bir açıklama yapan İsveç hükumet sözcüsü, ‘İsveç Köftesi’ adlı dünyaca ünlü yemeğin aslında Osmanlı mutfağına ait olduğunu açıkladı, tarihe not düştü.

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Kraliyet Ailesi Prenslere DNA Testi Yaptırmış

İngiltere Kraliyet Ailesi; Prens Charles’in, büyük oğul Prens William ve küçük oğul Prens Harry’nin babaları olduğunu kesinleştirmek için test yapılmasını şart koştu.

Doğmamış Bebeğe Piyano Öğretmeni Tutuldu

Prens Harry ile eşi Meghan Markle, doğacak kız çocukları için acele davrandı ve ünlü bir piyano öğretmeni tuttu.

Attila İlhan’ın Ünlü Edebiyat Hocası

Ailesi, Attila’nın İzmir’de değil de İstanbul’da, amcasının gözetiminde tahsiline devam etmesini kararlaştırdı. Boğaziçi Lisesi’ne kaydı yaptırıldı.

Polis, Adsız'ın Evinde Hitler'i Aradı

Fakat maalesef Hitler, tehlikeyi daha evvelden sezinleyerek dama çıkmış, dehşetli bir sıçramayla yandaki komşu Sıdıka Hanım’ın evine ulaşmış ve göz göre göre gaiplere karışmayı başarmıştı.

Sıska Gelin Alan Damada Devlet Desteği

Moğolistan Hükumeti, zayıf kızları alacak damatlara bir tür rüşvet veriyor.

Diplomatik Pasaport Sahibi Mumya

Mısır’ın en önemli tarihsel figürlerden Ramses 2, çok uzun sayılacak ömür ve hükümdarlık dönemi sürmüştü.

Boşanmadan 10 Erkekle Evlendi

Aralarında bir Türk’ün de bulunduğu 10 erkekle nikâh kıyıp evlenmeyi başaran kadın tutuklu olarak yargılanmaya başladı.

DNA Uyumlu Evlendirme Programı

Jüri, evlenmek için başvuran adayların DNA yapılarını, zeka seviyelerini, önceki ilişkilerini, fiziksel özelliklerini, maddi durumlarını tek tek inceliyor.

Diğer Tarih Haberleri

Başbakanlığın Kasasından Çıkan Donun Gizemi

İhtilal sonrası Başbakanlık'taki resmi kasadan çıkan ve Yassı Ada Duruşmalarında delil diye kabul edilen kadın donunun 'düzmece delil' ve aslında erkek donu olduğu ileri sürülmüştü.

Türkeş; Menderes’in İdamına Karşı Çıktı

Türkeş’e göre; Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği idam hükümleri tadil edilerek hafifletme cihetine gidilmeliydi.

Neron’un Gizli Sığınağı Bulundu

Pitomani (yangın çıkarma hastalığı)nın en önemli isimi, Roma İmparatoru Neron’a ait olduğu ileri sürülen gizli bir oda bulundu.

Cemal Gürsel’in Adnan Menderes’e Mektubu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olan Orgeneral Cemal Gürsel; 27 Mayıs Askeri Darbesi’nden hemen önce Millî Savunma Bakanı Ethem Menderes’e önerilerini içeren bir mektup vermişti. Mektup; Başbakan Adnan Menderes’e hitaben yazılmıştı.

Menderes’in Bakanına Darbe Liderliği Önerisi

İddiaya göre Şemi Ergin; 27 Mayıs 1960’da yapılacak askerî darbenin ilk işaretleri ortaya çıktığından beri haberdardı.

Kemal Tahir Gençliğinde Ünlü Bir Kabadayıydı

Ünlü sosyalist romancımız Kemal Tahir gençliğinde hızlı bir kabadayıydı. Mahallesinden izni olmadan kuş bile uçamazdı.

CIA; Askerî Darbeyi Menderes’e Haber Vermedi

Tully’nin belirlemesine göre CIA; Türkiye’de darbe ihtimalini çok önceden tahmin etti ve Washington’u defalarca uyardı.